Sivu 1/1

Slaanesh Keijös Speis Mariins ja Sarvikuono (työn alla)

Lähetetty: Ke 17.08.2011 03:01
Kirjoittaja Joonatin
Laitetaanpa tänne nyt välillä jotain. Maalailut eivät ole hirveästi edistyneet, mutta sillon tällön tulee jotain pientä maalattua. Nämä tuli hommattua ihan vaan pieneksi maalausprojektiksi, tuskin päätyvät koskaan armeijaksi asti. Tulipa vain sellainen olo, että jotakin Slaaneshmaista olisi kiva maalata. Kävinpä sitten hakemassa paikallisesta alan liikkeestä Rhinon ja Assault Squadin. Pahoittelut jo etukäteen kuvien laadusta. Nykyisen maalauspaikkani valaistus sopii maalaamiseen, mutta kuvaamiseen se on ehkä aavistuksen haastava.

Rhinoon on käytetty reippaalla kädellä kynäruiskua ja pigmenttejä. Ruiskiessa tuli käytettyä aika paljon maalarinteippiä maskina, että maalit pysyvät siellä missä kuuluukin. Yllättävän aikaa vievää, mutta samalla myös varsin mukavaa puuhaa. Tähän asti maalaukset ovat jääneet hyvin pitkälti vain jonkinlaisiin pohjasävytyksiin. Pigmenttien kiinnitys suht kuraisen näköisenä, mutta silti kosketuksen kestävänä oli hieman hankalampaa, kuin kuvittelin, mutta lopputulos on ihan tyydyttävä.

Kuva

Mariinit saavat pintaansa tuollaisen iloisen purppuran ja pinkin välimuodon oikeaan olkapanssariin ja vasempaan saappaaseen. Pomolle vähän enemmän krumeluuria ja väriä pintaan varmaankin. Yritin pitää mutaatiot ja muut muutostyöt melko maltillisina. Baset on tehty korkista ja milliputista (ja verkosta). Ei mitään ihmeellistä, mutta maalattuna kivan näköistä.

Kuva

Mariineja odottelee vielä kolme lisää, kahta saa maalattua mukavasti kerralla, joten pysyttelen näin alkuun noissa kahdessa. Maalaan sitten loput. Jos oikein viitseliääksi ryhdyn, niin toteutan suunnitelman ja teen näille jonkinlaisen display basen.

Re: Slaanesh Keijös Speis Mariins ja Sarvikuono (työn alla)

Lähetetty: Ke 17.08.2011 09:51
Kirjoittaja Half-breed
Kuvat eivät toimi.

Re: Slaanesh Keijös Speis Mariins ja Sarvikuono (työn alla)

Lähetetty: Ke 17.08.2011 13:04
Kirjoittaja Kaapelikala
Toimii ainakin mulla. Dropbox taitaapi vaatia koneen päälläolon sisältöön käsiksipääsemiseen tms.

OP: Kokeile jotain toista mestaa kuville, jos tulee lisää valituksia toimimattomuudesta.

Re: Slaanesh Keijös Speis Mariins ja Sarvikuono (työn alla)

Lähetetty: Ke 17.08.2011 14:53
Kirjoittaja Positive
Hyvin toimii. Tuosta rhinon katkaravusta(?) ois hauska saada tarkempaa kuvaa.

Re: Slaanesh Keijös Speis Mariins ja Sarvikuono (työn alla)

Lähetetty: Ke 17.08.2011 18:05
Kirjoittaja thamus
Jaa oli turhe kun tuolla oli sanottu mitä olet käyttänyt, lukutaito kunniaan.

Siisti väri, millainen tuo kynäruisku on näppituntumalta, oppiiko nopeastikin käyttää?