Sivu 1/1

Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Ke 21.09.2011 16:01
Kirjoittaja karhu
Pikaisella haulla ei löytynyt mitään joten laitetaas sitten tänne.
http://www.pelit.fi/uutiset/250
Löytyykö lasikaapistasi armeijallinen taitavasti maalattuja Warhammer-ukkoja, Napoleonin sotilaita tai muunlaisia sotureita toisista todellisuuksista? Kenties linnoja, muurinpätkiä, raunioita, tankkeja, raiskattua metsää, pommikuoppaista peltoa? Tuunattuja pelilautoja tai -nappuloita? Ylipäätään komeaa rakkaudella väsättyä pelikrääsää?

Ensi vuonna on Turkuun tulossa komea peliaiheinen näyttely, jonka toteuttamiseksi tarvitaan harrastaja-apua. Jos haluat sotaeskapismille uhraamasi pensselinvedot ja muut hartaat nörttinäperrykset kymmenientuhansien ihmisten ihailtaviksi, ota yhteyttä Timo Jussilaan ([email protected]). Kaikenlaiset pelirakennelmat kiinnostavat!

Armeijasi ja muut roippeet tulisivat vain nähtäväksi, ei lääpittäviksi, ja olisivat hyvän hoivan ja valvonnan alla noin vuoden kestävän näyttelyn ajan. Näyttely ei ole mikään puutalon alakertaan kyhättävä marginaalijuttu, vaan se tulee suurella satsauksella Turun linnan päänäyttelytilaan kannattelemaan omalta osaltaan kulttuurivuotta 2012.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Ke 21.09.2011 20:44
Kirjoittaja Huru-ukko
En mie raski olla vuotta erossa minun ukkeleista. Muuten alko kyllä houkuttaan.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Ke 21.09.2011 23:16
Kirjoittaja Kaapelikala
Onko nuo vakuutettu? As in jos joku rikkoo, kössii tai tekee muulla tavalla pahaa, saa uuden 100% yhteensopivan tai vastaava määrä hilloa tilalle?

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: To 22.09.2011 00:54
Kirjoittaja Huru-ukko
Niinku olen aina sanonu ihmisille. En huoli rahaa korvauksena, vaan toisen samanlaisen tilalle. Joka tietää minun figuurit, niin tietää senkin, että tuo on aika vaikea toteuttaa.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: To 22.09.2011 10:28
Kirjoittaja karhu
Kaapelikala kirjoitti:Onko nuo vakuutettu? As in jos joku rikkoo, kössii tai tekee muulla tavalla pahaa, saa uuden 100% yhteensopivan tai vastaava määrä hilloa tilalle?
Suora lainaus Pelit.fi puolelta:
Timo Jussila kirjoitti:Kiitos tästä! Jengi näyttää tuolla pohtivan vakuutuksia. Kerrottakoon, että pelikamoja kohdellaan samalla ammattitaidolla kuin muitakin näyttelytavaraa, esim. museoesineitä ja arvotaidetta. Ne kuuluvat näyttelyvakuutuksen piiriin koko ajan, mukaanlukien kuljetukset (jotka tarvittaessa hoitavat tehtävään koulutetut museomestarit), varastointi ja esilläolo. Museo- ja gallerianäyttelyt koostuvat usein suurelta osin ihmisten yksityisistä kokoelmistaan lainaamista esineistä, joten vahva ammattiperinne lainatavaran huolelliselle kohtelulle on olemassa.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: To 22.09.2011 15:00
Kirjoittaja MakeH
Huru-ukko kirjoitti:Niinku olen aina sanonu ihmisille. En huoli rahaa korvauksena, vaan toisen samanlaisen tilalle. Joka tietää minun figuurit, niin tietää senkin, että tuo on aika vaikea toteuttaa.
tervetuloa kohtuullisten vaatimuksien piiriin. Onneksesi nyt haetaankin vapaaehtoisia.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Pe 23.09.2011 09:18
Kirjoittaja santso
jupu_n rotta-armeija näytille!

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: La 24.09.2011 11:53
Kirjoittaja Morze
Tuskin näyttelyyn halutaan eritoten erikoisia figuharvinaisuuksia, joiden keräilyarvo aukeaa vain parille promillelle näyttely-yleisöstä, vaan hyvännäköisiä esimerkkejä harrastuksen eri puolista. Esimerkiksi siellä saattaisi olla yksi hyvinmaalattu nelkkariarmeija, yksi fow-joukko, pari muuta historiallista armeijaa, ehkä pari pienempää erilaisiin peliin sopivaa ryhmää, sekä yksittäisiä showcaseja esimerkkeinä eri skaaloista ja peleistä. Maastoa silleen sopivasti joka väliin tunnelmaa luomaan ja yksi pelipöytä.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Su 25.09.2011 13:39
Kirjoittaja karhu
Morze kirjoitti:Tuskin näyttelyyn halutaan eritoten erikoisia figuharvinaisuuksia, joiden keräilyarvo aukeaa vain parille promillelle näyttely-yleisöstä, vaan hyvännäköisiä esimerkkejä harrastuksen eri puolista. Esimerkiksi siellä saattaisi olla yksi hyvinmaalattu nelkkariarmeija, yksi fow-joukko, pari muuta historiallista armeijaa, ehkä pari pienempää erilaisiin peliin sopivaa ryhmää, sekä yksittäisiä showcaseja esimerkkeinä eri skaaloista ja peleistä. Maastoa silleen sopivasti joka väliin tunnelmaa luomaan ja yksi pelipöytä.
Juurikin näin.
Timo Jussila kirjoitti:Voisin myös valottaa sen verran lisää, että näyttely tulee keskittymään tosielämän ja pelien väliseen tilaan, siihen miten tosielämän juttuja kuten sodankäyntiä on kautta aikain mallinnettu peleissä. Tämä ei siis ole mikään ropecon, vaan esillepäätyvät miniatyyrit tulevat osaltaan ylpeinä edustamaan yhtä tapaa muuntaa taktinen sodankäynti peliksi.

Ne ovat siellä rinta rinnan abstraktioiden kuten shakkinappuloiden ja divisioonapahvilaattojen kanssa kuvantamassa ihmisen ja pelaamisen historiaa. Eli ne eivät kerro vain Warhammer- tms. harrastuksesta, vaan toimivat museonäyttelyn sivistävän tavoitteen välineenä, näyttäen kuinka ihminen on halunnut kautta aikain vapaa-ajallaan abstraktisoida tosielämän mekanismeja osana sosiaalista kanssakäymistä.
Jos joku täällä on pelit.fi käyttäjä niin alkuperäinen ketju löytyy osoitteesta http://www.pelit.fi/forum/showthread.ph ... &p=1992314

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Su 25.09.2011 22:42
Kirjoittaja Terminator Sergeant
Voisihan tuonne tarjota omiaan, mikäli siis kyseessä ei ole pelkästään historiallisia pelejä käsittelevä tilaisuus, omat kun ovat lähinnä scifi-puolen tuotteita. Ajattelin nyt lähinnä tuota Hulk-projektiani, sopisi hyvin tämänkaltaiseen käyttöön.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Su 09.10.2011 15:03
Kirjoittaja Thrall Master
Terminator Sergeant kirjoitti:Voisihan tuonne tarjota omiaan, mikäli siis kyseessä ei ole pelkästään historiallisia pelejä käsittelevä tilaisuus, omat kun ovat lähinnä scifi-puolen tuotteita. Ajattelin nyt lähinnä tuota Hulk-projektiani, sopisi hyvin tämänkaltaiseen käyttöön.
Mutta olisi suuri rikos, jos et toisi tuota ensi vuoden ropeconiin taas pelattavaksi.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Ma 10.10.2011 14:51
Kirjoittaja Terminator Sergeant
Thrall Master kirjoitti:
Terminator Sergeant kirjoitti:Voisihan tuonne tarjota omiaan, mikäli siis kyseessä ei ole pelkästään historiallisia pelejä käsittelevä tilaisuus, omat kun ovat lähinnä scifi-puolen tuotteita. Ajattelin nyt lähinnä tuota Hulk-projektiani, sopisi hyvin tämänkaltaiseen käyttöön.
Mutta olisi suuri rikos, jos et toisi tuota ensi vuoden ropeconiin taas pelattavaksi.
Pienen otuksen sydäntä lämmittää :D Saa nyt nähdä meneekö ensi coni larppaukseksi, mutta jotain figuaiheista lupaan kyllä tuoda, olkoon sitten Hulkki tai puoli tusinaa Bowli-tiimiä turnauksineen.

Re: Peliaiheinen näyttely etsii mestariteoksia

Lähetetty: Su 30.10.2011 13:46
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
santso kirjoitti:jupu_n rotta-armeija näytille!
Ei ku tartteen niit turnauksissa. muovailuvaha ja tinahorrorit saatte kyllä.