Sivu 1/1

Sotakoneiden tukahduttaminen

Lähetetty: Ke 28.09.2011 20:52
Kirjoittaja Keimeri
Esimerkki: Jos kahden gunfortressin (DC3) ja yhden gunwagonin muodostelmassa on vaikkapa yksi blast markkeri ja gunfortress on viimeisenä, saako se ampua? Ja jos saa, tukahdutetaanko silloin toiseksi taain? Entä jos sekin on gunfortress? Tai entä, jos gunwagonia ei olekaan?

Entäpä titaanit? Saako ne ampua kaikilla aseillaan, kunnes breikkaavat? Sama homma varmaan muodostemien kanssa, kuten vaikka warhoundeilla?

Re: Sotakoneiden tukahduttaminen

Lähetetty: Ke 28.09.2011 23:48
Kirjoittaja Hena
Keimeri kirjoitti:Esimerkki: Jos kahden gunfortressin (DC3) ja yhden gunwagonin muodostelmassa on vaikkapa yksi blast markkeri ja gunfortress on viimeisenä, saako se ampua? Ja jos saa, tukahdutetaanko silloin toiseksi taain? Entä jos sekin on gunfortress? Tai entä, jos gunwagonia ei olekaan?
BM:t annetaan aina vikalle. Joten ylläolevassa tapauksessa se BM ei vaikuta mitenkään joukon toimintaan. Mikäli se gunwagon on viimeisenä, niin silloin se supressoituu.
Entäpä titaanit? Saako ne ampua kaikilla aseillaan, kunnes breikkaavat? Sama homma varmaan muodostemien kanssa, kuten vaikka warhoundeilla?
No mikä formaatiossa on 1 WE (titaani tai super heavy), niin tosiaan breikkaavat samalla kun supressoituisivat. Jos on formaatio niin normaalisti menee säännöt. Eli 2 Warhoundia ja 3 BM, niin toinen warhound on supressoitu. 6BM ja broken.