Sivu 1/11

Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 19.11.2011 24/28

Lähetetty: Ke 05.10.2011 12:11
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Moi! Tässä taas turnausta järjestelen. Mukavalle peliporukalle on mukava järjestää turnauksia :). Elikkä Warhammer 40k patrol turnausta tässä järjestelen ja tällä kertaa patrol meiningissä. Elikkä 6 peliä pelataan päivän aikana. Pelit pelataan 4´x 4´kentillä. Näin tarkoitus on ottaa 28 pelaajaa meininkiin mukaan. Turnaus siis pidetään samassa osoitteessa kuin edelliset turnauksetkin eli Keskustie 23, orivesi.

Kaikille tiedoksi! Olen päättänyt että armeijan ei tarvitse sittenkään olla maalattu. Mutta kasattu pitää!!Tämä siksi että ihmiskato on ollut kova. Mutta kaikki pelaajat jotka ovat käyttäneet aikaa ja vaivaa armeijansa maalaamiseen ja basettamiseeen kokonaan saavat +2 Turnauspistettä lopputuloksiin.Jolloin Turnauksen maksimi pistemäärä on 20pts(18 peleistä ja 2 maalauksesta).

" Eräällä yksinäisellä Tarathan nimisellä aavikko ja metsä planeetalla tapahtuu outoja. Sillä planeetan ihmisväestö on harventunut oudosti ja planeetalla on havaittu outoja signaaleja jotka eivät ole ihmisten lähettämiä. Mitkä salaisuudet planeetan pinnan alla ja päällä piilee? Onko jokin mystinen voima heräilemässä? Useat rodut lähettävät omia Patrolleja tutkimaan planeetan tapahtumia, toiset taas saavat tilaisuuden pistää rähinäksi ja lähettävät sotaisat yksilöt planeetalle riehumaan.Palkintona on se että he tuovat kattavan tietokannan kyseisestä salaisuudesta omien tietoon."

Turnauksen osallistumismaksu on 10 euroa. Pääpalkinto on ihan mukava :)


Päivän ohjelma(aikataulut voi venyä jos tunti per peli aikataulu ei pidä)

09:00-10:00= Saapuminen ja ilmoittautumiset
10:00-11:00= Peli 1
11:15-12:15= Peli 2
12:30-13:30= Peli 3
13:30-14:15= Ruokatauko
14:15-15:15= Peli 4
15:30-16:30= Peli 5
16:45-17:45= Peli 6

Tässä hiukan Patrol säännöstöä näin alkuun.

- Armeijan koko 500pts
- Ei large blast(5" template) aseita.
- Ei yli 2 woundin hahmoja.
- Ei malleja joilla on 2+ armour save tai 2+ invulnerable save.(eli hahmoilla voi olla 3+, 4+, 5+, 6+ armour savet ja Invulnerable savet kuten normaalisti)Tuliko nyt selvemmäksi?
- Vehiclejä saa olla maksimissaan 2kpl. Walkerit ovat myös vehiclejä joten ne sisältyy tähän.- Vehiclejen maksimi armour value saa olla 33 (etu+sivu+taka) maksimissaan.
- Vehiclessä saa olla maksimissaan 2 ampuma asetta.
- Ei nimettyjä/special charactereita (kyseiset hahmot tuskin viihtyvät pikku kahakoissa)
- HQ:ta saa olla 0-1. Minimissään 1 Troop valinta. Elite 0-2, fast attack 0-2 ja heavy support 0-2. Armeijassa on oltava vähintään 2 yksikköä (ei sisällä HQ valintaa).
- Armeijassa saa olla maksimissaan 50 mallia ( Vehiclet eivät sisälly tähän)
- Deep strike sääntöä ei saa käyttää. Jolloin demonit deploymentataan kuten muutkin armeijat pöydälle(tämä sääntö oli myös tampereen fantsun 40k patrol turnauksessa).Mutta koska demonien etu näin viedään niin demonit saavat +1 Seize the initiative heittoon. Ja ne joilla on sääntönä että saavat deep strikata vaikka skenu ei muuten siihen anna lupaa niin deep strike kielto koskee myös niitä.Patrol tasoisessa turnauksessa deep strike on haitta kuin hyöty.
- Tyranidit Saavat ottaa maksimissaan yhden maksimissaan 3 woundin mallin TAI yhden Hive Tyrantin mallin patrolliin (hive Tyrantin lisäksi ei saa olla muita HQ hahmoja). Mutta Hive tyrantille saa antaa vain yhden ampuma aseen (joka ei ole large blast ase) ja siipi optio on kielletty.Lisäksi heavy support kyseisestä Tyranid armeijasta on kielletty mikäli Hive Tyrantin tai 3 woundin hahmon ottaa.
- Necroneista ei vielä voi sanoa mitään sillä marraskuussa on niille huhuttu kirjaa joten Necronien tilanne näkyy vasta marraskuussa.
- Mikätahansa Non-walker ja Non-vehicle yksikkö voi pitää objektia hallussa. Jos yksikkö on vehiclen sisällä ja on objektin hallinta alueella niin se voi silloin hallita objektia.
- Pakko valinnat kuten Emperor´s champion ja (1+) ignoorataan.

Turnauksen Skenaariot (pienet lisäsäännöt tulevat joihinkin myöhemmin)

Peli 1: Pitched Battle + Annihilation

Peli 2: Dawn of war + Seize ground (3 objektia sensijaan kuin D3+2 )
Special rules: Long night!: Pelin 2 ensimmäistä vuoroa ovat night fightia.

Peli 3: Spearhead + Annihilation

Peli 4: Pitched Battle + Seize Ground (3 objektia sensijaan kuin D3+2)
Special rules: Old Ghuzghurg´s Mine field: Ork mek Ghuzghurg oli mielipuolinen miinakenttien suunnittelija ja rakentaja. Mutta ikävä kyllä hän saattoi miinoittaa jopa omat asemat ja aiheuttaa harmia omalle puolelle. Sen vuoksi Warboss Ghazgor the Crusher mestautti hänet omilla miinoillaan. Mutta se oli virhe sillä vain Ghuzghurg tiesi miinojen sijainnit ja vieläkin monen rodun edustajat jotka ylittävät tai kulkevat poikki kyseisen alueen saavat pamahtavan yllätyksen. Kaikki area terrainit pöydällä ovat dangerous terrainia KAIKILLE yksiköille ja vehicleille.

Peli 5: Dawn of war + Annihilation
Special rules: Kill their leader!: Molemmat valitsevat armeijastaan mallin joka johtaa patrollia. Se ensisijaisesti on HQ hahmo jos se on armeijassa. Mikäli ei niin joku yksikön johtaja jostakin yksiköstä käy oikein hyvin. Jos Patrollin Johtaja on HQ choicesta niin sen tappamisesta saa 2 Kill pointtia. Mikäli Patrollin johtaja on Jonkun yksikön johtaja siitä saa yhden Kill pointin ja hänen yksikkö on yhden arvoinen (eli yhteensä 2 kill pointtia koko poppoosta). Mutta patrollin johtajaan saa targetoida iskuja samalla tavalla kuin independent characteriin. Mikäli oma Patrol leader selviää pelin loppuun elossa Saa yhden extra kill pointin.

Peli 6: Spearhead + Seize ground (3 objektia sensijaan kuin D3+2)

Pisteitä saa peleistä seuraavasti.(peleistä saa maksimissaan 18 pistettä).
-Voitosta 3 pistettä
-Tasurista 1 piste
-Häviöstä 0 pistettä.

Ilmoittautuneiden lista. 24/28(no näin alkuun otetaan ne jotka haluavat jo nyt ilmoittautua) Varapelaaja: Marko Hartikainen-----Tau Empire
-Sampsa Sinivuori-----Grey Knights
-Arttu Sulkanen-----Imperial Guard
-
-Ilpo Lehtimäki-----Blood Angels
-Juuso Pohja-----Tyranids
-Lauri Sulkanen-----Space Marines
-Anton Vihervaara-----Dark Eldars
-Eero Palmroth-----Imperial Guard
-Risto Salonen-----Orks
-Juho Dahlman-----Space Wolves
-
-Rami Kivi-----Necrons
-Tero Tikkanen-----Armeija vielä auki
-Tapio Reko-----Sisters of Battle
-Tor-Erik Nygård-----Imperial guard
-Jiska Laaksovirta-----Black Templars
-Aki Koskela-----Tau Empire
-Santeri Sevón-----Sisters of Battle
-Jyrki Härkönen-----Grey Knights/Nurgle Chaos Space Marines
-Matti Pitkäranta-----Orks
-Henri Lipponen-----Necrons
-Balihan Ermutlu-----Imperial Guard
-Petteri Ihalainen-----Necrons
-Aleksi pippuri-----Tau Empire
-Joonathan Suvanto-----Space Wolves
-Janne Niinivaara-----Eldars


Palkinnot: Kolmelle ensimmäiselle tulee pokaalit (sellaiset pienet pokaalit laatoilla) ja turnauksen voittajalle on lisäksi jotain muuta. Se jää toistaiseksi vielä mysteeriksi. Siitä on myös kiinni turnauksen osallistumismaksun hinta.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 1/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 16:52
Kirjoittaja Eöl the Dark Elf
Voit merkkaa miutki mukaa jo, eli Arttu Sulkanen messiin, armeijana Imperial Guard.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 18:51
Kirjoittaja Roizo
Anssi Roivainen mukana, armeija vielä auki

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 19:25
Kirjoittaja Juhaaha
Miten demonit voi deplota normaalisti, kun niillä ei voi edes pelata?

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 19:55
Kirjoittaja ipe123
Ilpo Lehtimäki mukaan armeija blood angels.Onnistuin kyrvähtämään FaBaan:)

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 20:26
Kirjoittaja Muutoksen tuoja
Dahlman Juho mukaan, armeija näillä näkymin Avaruus hukat

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 20:55
Kirjoittaja Ratovaari
Onko nyt pelkästään 2+ invut kielletty vai kaikki invut?
RAW ilmeisesti on että kaikki, mutta kaikki 2+ invulliset on bännitty jo muiden komppien avulla.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 20:56
Kirjoittaja Marppuli
Antti Sinivuori mukaan armeijalla Blood Angels.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 20:58
Kirjoittaja Eöl the Dark Elf
Lauri Sulkanen - Space Marines

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 22:09
Kirjoittaja Adaragron
Anton Vihervaara alustavasti mukaan, armeijana dark eldar

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: Ke 05.10.2011 22:22
Kirjoittaja Escobar
"- Ei malleja joilla on 2+ armour save tai invulnerable save."

Tarkoittaako tuo 2+ saveja ylipäätänsä vai kieltääkö invut kokonaan? Koska tuo sulkee osan DE listasta ja Daemon listan kokonaan pois.

EscobarEdit: Sori Rato, en huomannu et siekin kyselet samaa.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 04:41
Kirjoittaja bosch455
Eero Palmroth mukana myös.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 10:44
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Juhaaha kirjoitti:Miten demonit voi deplota normaalisti, kun niillä ei voi edes pelata?
Helposti. Mä tossa sanoin että depottaa kun muut niin sillä sipuli. Ensinnäkin tampereen Fantasiapelien Patrol turnauksessa oli just tämä sama sääntö ja demoni pelaajia oli silti mukana pelaamassa. Mutta jos tästä ruvetaan itkemään enemmän niin pistän että deploavat kuten kirjassansa. Mutta se taas ei ole reilua muita armeijoita kohtaan jotka eivät saa deepata.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 10:57
Kirjoittaja Eöl the Dark Elf
Luulen että tossa viitattiin siihen että lause "ei hahmoja joilla on 2+ armour save tai invulnerable save" kuulostaa siltä ettei saisi olla mitään invua = demonit ei sais mitään kentälle. Kannattaa tarkentaa tuo että se 2+ koskee myös invua.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 10:59
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Escobar kirjoitti:"- Ei malleja joilla on 2+ armour save tai invulnerable save."

Tarkoittaako tuo 2+ saveja ylipäätänsä vai kieltääkö invut kokonaan? Koska tuo sulkee osan DE listasta ja Daemon listan kokonaan pois.

EscobarEdit: Sori Rato, en huomannu et siekin kyselet samaa.
2+ armour savet ja invulnerable 2+ savet. eli sulla voi olla armour save 3+, 4+, 5+ ja 6+ kuten normaalisti. Sama pätee Invulnerable saveen. eli hahmolla voi olla 3+, 4+, 5+ ja 6+ invulnerable savet kuten normaalisti. En ole kokonaan kieltämässä armour ja invu saveja. missä olen niin väittänyt. 2+ savet on patrolliin hiukkaset liian kovat savet. etenkin jos se on inva. Kaveri pärjäsi tampereen fantsun patrol turnauksessa ilman shadow fieldiä ja tuli patrollin 2:ksi. Ei tätä patrollia kyllä verenmaku suussa kyllä lähdetä pelaamaan. Tyranideille annoin hiukan armoa kun moni tyranid pelaaja ulisi siitä että eivät saa kunnon patrol listaa tyrkyistä niin annoin mahdollisuuden ottaa yhden isomman mörön.Mutta sittenpä ei phemmin saada zoantropheja.

Moka korjattu joten selvensin saveista tuol ylhäällä.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 2/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 11:07
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Eöl the Dark Elf kirjoitti:Luulen että tossa viitattiin siihen että lause "ei hahmoja joilla on 2+ armour save tai invulnerable save" kuulostaa siltä ettei saisi olla mitään invua = demonit ei sais mitään kentälle. Kannattaa tarkentaa tuo että se 2+ koskee myös invua.
Korjattu. jos nyt ei selkene niin nurkkaan häpeämään moinen aasin hattu päässä.vai mitä? :)

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 9/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 14:51
Kirjoittaja Adaragron
Tossa demonien depossa on kyllä puolensakin kun ei tarvii enää toivoo sitä oikeeta puolta eikä pelätä mishappii.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 9/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 15:45
Kirjoittaja Risto.Salonen
voisin osallistua listalla:

Troop
10 Gretchin + Ork (40.0pts)

Elite
10 Ork Nobz (405.0pts)
Nob 1
Choppa, Cybork Body, Rokkit combi
Nob 2
Choppa, Cybork Body, Shoota/Scorcha Kombi Weapon
Nob 3
Choppa, Cybork Body, Pain Boy, Slugga, Waagh Banner, Bosspole
Nob 4
Big Choppa, Cybork Body, Rokkit combi
Nob 5
Big Choppa, Cybork Body, Shoota/Scorcha Kombi Weapon
Nob 6
Cybork Body, Power Klaw, Rokkit combi
Nob 7
Cybork Body, Power Klaw, Shoota/Scorcha Kombi Weapon
Nob 8
Choppa, Cybork Body, Shoota/Scorcha Kombi Weapon
Nob 9
Choppa, Cybork Body, Rokkit combi
Nob 10
Choppa, Cybork Body, Rokkit combi

Heavy Support
Looted Wagon (50pts)
Selections: Boarding plank, Red Paint job, Armor Plates


EDIT: Testi pelin jälkeenhieman muutettu.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 10/28(aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 18:30
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Pistin vehiclejen maksimi aseiksi 2 jotta ihmisten ravager pelko ei söisi aivoja.

Re: Pulis Cup WH40k-Patrol turnaus Orivesi 9/28 (aikataulu a

Lähetetty: To 06.10.2011 18:30
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Adaragron kirjoitti:Tossa demonien depossa on kyllä puolensakin kun ei tarvii enää toivoo sitä oikeeta puolta eikä pelätä mishappii.
Juuri näin.