Sivu 1/1
Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: To 06.10.2011 21:54
Kirjoittaja TheEmu
Tänä vuonna meni vähän sähläämiseksi Mestareiden Turnauksen karsintaturnaukset, joten voisi olla asiallista aloittaa keskustelu ensi vuoden MTstä jo nyt? Lähinnä nyt itse mietin, että kun viime vuonna oli vähän vaikeuksia saada kunnon isoja turnauksia karsintaturnaukseksi, niin tuon ensi viikon Turku Fanaticin voisi laskea karsintaturnaukseksi? Toki ensi vuoden coniin on vielä pitkä aika jne, mutta eipähän joutuisi mistään miniturnauksesta jakamaan paikkoja.
Ensi kevään/kesän isot WM/H-turnaukset Turussa ovat näillä näkymin kevätfanatic (jossa luultavasti myös GW-pelit edustettuna) 21.-22.4. ja Nordic Open 16.-17.6. Synergy Openille ei oikein enää tunnu löytyvän tilaa turnauskalenterista, voipi olla että se loppuu (lähinnä siis korvautuu tolla kevätfanaticilla). Itse näkisin mieluummin kevätfanan karsintaturnauksena kuin Nordic Openin (ei ulkomaalaisia muuttamassa pairingsejä (ja pääsee itsekin kamppailemaan MT-paikasta...)), ja mieluummin jopa normifana+kevätfana kuin kevätfana+NO (toki vain jos Turusta tarvitaan kaksi karsintaturnausta, mieluusti me toki lähdetään muuallekin pelaamaan).
En halua astua mitenkään kenenkään varpaille asian suhteen, kunhan heittelen ideoita esille.
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: Pe 07.10.2011 00:56
Kirjoittaja Celebdae
Hieno juttu, että löytyy kiinnostusta! Kuitenkin pitää sanoa, että itse näkisin 2012 Mestarien turneen paikkojen tulevan jakoon vasta 2012 vuoden puolella. Saataneen uusi Steamrollerin versio ja muutenkin tässä loppuvuosi aikaa punoa juonia.
Kevätfanaatikkoa voidaan mun mielestä ilman muuta pitää lähtökohtaisesti karsintaturneena. Elättelisin edelleen toiveita, että turnauskalenteriin saataisiin turnauksia Helsinki-Turku -akselin ulkopuolelta, joten siksi pitäisin yhtä karsintaturneen paikkaa varattuna. Sitten jos tällaista ei kuitenkaan löydy, niin paikka jakoon Nordic Openissa. Kuulostaisi ainakin omasta mielestä järkevältä sotasuunnitelmalta. Tai muita mielipiteitä?
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: Pe 07.10.2011 01:32
Kirjoittaja Pariah
Tracon 2012 järjestetään taas syyskuussa kuten tänäkin vuonna joten se on liian myöhään, pitänee taas etsiskellä uusia pelauspaikkoja...
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: Pe 07.10.2011 08:53
Kirjoittaja Der Dexter
periaatteessa pitäisin nollapisteenä edellistä ropeconia, niin sitten jäisi kokonainen vuosi aikaa pitää turnauksia, puoli vuotta on masinisteille semilyhyt aika saada isompi kasa turnauksia aikaan.
Itse mietin kans, että sen voisi myös pelata cuppina tuon mestarien turneen, että kaikki pelaa kaikkia vastaan, niin tulee mielenkiintosempi miniturnee. Mutta syysfanaatikon ja Traconin saaminen mäihin turnauskalentereihin olisi ihan pop, ja meilläkin pitäisi olla 2 isompaa kyllä täällä etelän päässä, siis conin lisäksi.
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: Pe 07.10.2011 11:12
Kirjoittaja Prkl
Ei ole mitään syytä miksei Helsingissä olisi vaikka joka kuukausi turnaus, jonkun vaan pitäisi järjestää se. Lisäksi voisi olettaa, että Sipoo tulee esiintymään ensi vuonna kerran tai kaksi. Ei tosin karsintaturnauksena.
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: La 22.10.2011 19:59
Kirjoittaja TheEmu
Joku hesalaisten salajuoni ettei Dariukselle herunut Fanaticista MT-paikkaa... :)
Ehkä ihan hullu idea, saa tyrmätä enkä suutu. Mutta rupesin mietiskelemään mahtuisko conisunnuntaille kolme kierrosta MT-pelailua? Ottais 4 pelaajaa isojen turnausten voittajista niinkuin ennenkin ja neljä pelaajaa jotka on rankingin korkeimmilla sijoilla. Kahdeksan pelaajan MTssä rupeis olemaan jo kunnon urheiluhenkeä ja painitunnelmaa, ehkäpä? Ajatuksia?
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: La 22.10.2011 21:15
Kirjoittaja Celebdae
Ei se kolme kierrosta mitenkään poissuljettua ole. Oon ite ollut aiemmin sitä mieltä, että pitäis olla kahdeksan turnausta, mutta voishan sitä rankingiakin hyödyntää. Se tosin aivan ehdottomasti vaatisi sitä, että ranking on "kunnossa". Tai siis, että kaikillä läppäturnauksilla ei ole samaa painoarvoa kilpailuhenkisempien turnausten kanssa.
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: La 22.10.2011 21:57
Kirjoittaja Prkl
Nyt tossa rankingissa on tosiaan turnauksen paino, joka tulee ajankohdan ja pelaajamäärän mukaan. Siinä voisi tietysti olla myös optio merkata turnaus vähemmän tärkeäksi tms. niin kuin tässä on pari turnausta jo sellaisia olleet. Jos turnauksen voittaa Dariuksella, niin eihän sitä voi ihan täydellä painolla vissiin ottaa rankingiin, vaikka Turku Fanatic kai muutenkin on aika läppä turnaus..
Re: Mestareiden turnaus 2012 ?
Lähetetty: La 22.10.2011 22:57
Kirjoittaja Chromeoo
kusi toi teron postaus läppäturnaus yhdyssanavirheeseen!
toi teemun ehdottama malli on kyllä mielestäni hyvä ja varmasti ikuisen kakkosen T.A.T.U:n mielestä myös. ja tosiaan läppä turnaukset eli esim. turun tulevat noboturnaukset kannattaa(ja ehkää pitää, ettei jengi juustota) jättää pois rankingpisteistä.
peace out.
-COMMANDER COLEMAN TEEMU ARO
edit:
http://www.youtube.com/watch?v=8mGBaXPlri8 linkki lisätty