Moi
Tarkoitus olisi yrittää pyöritellä mahdollisimman tehokas 35p eKaya lista turnaukseen, jossa sen parina toimii eKreuger. Laitan alkajaisiksi eKruegerin listan näytille:
Krueger the Stormlord
*Gorax 4
*Megalith 11
*Warpwolf Stalker 10
Druids of Orboros (Leader and 5 Grunts) 7
Shifting Stones 2
*Stone keeper 1
Swamp Gobber Bellows Crew (Leader and 1 Grunt) 1
Lord of the Feast 4
Kruegerin lista on siis kunnossa, tavoite olisikin nyt kehittää eKayan listasta sellainen, että se toimii nimen omaan yllä olevan listan parina hyvin. 35 pisteessä on aika vaikea saada eKayan listaan kaikki kiva minkä haluaisi, mutta lähinnä kysymys keskittyy siihen kuinka korkealle Tierissä kannattaa kiivetä. Käytännössä vaihtoehdot on ei tieriä, tier 1 ja tier 4. Laitan alle muutaman vaihtoehdon ja kirjoitan hiukan jokaisesta.
Lista 1 (Tier 1):
Kaya the Moonhunter & Laris
*Gnarlhorn Satyr 8
*Pureblood Warpwolf 9
*Warpwolf Stalker 10
Druids of Orboros (Leader and 5 Grunts) 7
Shifting Stones 2
*Stone keeper 1
War Wolf 1
Lähtemällä tieriin ei menetä juuri mitään ja saa isoille pedoille ad:n. Listassa on oikeastaan mukana kaikki oleellinen, paitsi Gorax. Goraxin puutetta kompensoi Kayan Alpha, Forced evolution ja pässin animus, mut ne ei välttämättä oo tarpeeksi. Druidit mietityttää hiukan molempiin listoihin otettuna. Jos vastaan asettuu magialle immuuneja joukkoja tai jotain taikomista estävää on 7 pistettä 35p pelissä aika paljon hukassa. Tietty laserit ei oo kaikki mitä druidit tekee. Toisaalta jotain bethaynea vastaan ei voi valita druiditonta listaa, mikä sitoo kyseisessä tilanteessa listan valintaa aika vahvasti.
Lista 2 (Tier 4):
Kaya the Moonhunter & Laris
*Gorax 4
*Pureblood Warpwolf 8
*Warpwolf Stalker 9
Druids of Orboros (Leader and 5 Grunts) 7
Shifting Stones 2
*Stone keeper 1
Warpborn Skinwalkers (Leader and 2 Grunts) 5
Druid Wilder 2
Tier 4 on ainoa syy päästää Skinwalkerit mukaan. Käytännössä yksiköstä joutuu tällöin maksamaan 3 pistettä. Lisä heavy beastilla sais hintaa vielä alemmas, mutta 35p tier 4 listaan on aika toivotonta mahduttaa sellaista. Listassa on nyt mukana oikeestaan kaikki tarpeellinen, tosin 1 lisä heavy tuntuis mukavalta eKayan tarjoaman supportin takia. Purebloodin voi vaihtaa Gnarlhorniin ja War wolffiin. Kumpi kaksikosta on tärkeempi? Molemmilla on hyvä animus. Pässillä on slämmiassassinaatio, purebloodilla spray.
Lista 3 (ei Tieriä):
Kaya the Moonhunter & Laris
*Gorax 4
*Gnarlhorn Satyr 8
*Warpwolf Stalker 10
Shifting Stones 2
*Stone keeper 1
Swamp Gobber Bellows Crew (Leader and 1 Grunt) 1
Tharn Bloodtrackers (Leader and 9 Grunts) 8
Lord of the Feast 4
Parhaat yksiköt tierin ulkopuolelta eKayalle lienee Gobot, LotF ja trackerit. Tässä on nyt ne kaikki. Helposti saatavat tieribonarit jää pois, mutta lista on ihan tiukka paketti. Pässin tai Trackerit + Gobot voi vaihtaa Purebloodiin. Koko lista Gobboja lukuunottamatta on stealthissa. Druidit puuttuu.
Perustelut jonkin (tai jonkin muun) listan puolesta ovat tervetulleita.
eKaya 35p metaa
Re: eKaya 35p metaa
eKayan tier4 on kyllä ihan tavoiteltavan arvoinen, mutta suht tiukille näyttää menevän. En ole eKayalla pelannut, joten vähän arvalla menee, mutta onkohan wilderi siinä listassa ihan tarpeellinen? Väitän, että goraxia ei tarvitse myöskään välttämättä eKayan kanssa. Onhan se kiva, mutta Stalker ilmaisen chargen ja forced evon kanssa on kyllä jo tehokas pakkaus.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”
― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Re: eKaya 35p metaa
Periaatteessa olen samaa mieltä. Wilderin rooli furyn poistossa korostuu 50p listassa kun petoja on enemmän, mutta animuksen taikominen on pienemmässäkin koossa aika hyödyllistä. Kayalla riittää upkeeppien jälkeen fury vain joko yhteen omaan taikaan tai sitten yhteen tai kahteen animukseen. Muzzlea tai Dog pilea kaipaavilla vuoroilla wilderin skillit tulee tarpeeseen.petskules kirjoitti:eKayan tier4 on kyllä ihan tavoiteltavan arvoinen, mutta suht tiukille näyttää menevän. En ole eKayalla pelannut, joten vähän arvalla menee, mutta onkohan wilderi siinä listassa ihan tarpeellinen? Väitän, että goraxia ei tarvitse myöskään välttämättä eKayan kanssa. Onhan se kiva, mutta Stalker ilmaisen chargen ja forced evon kanssa on kyllä jo tehokas pakkaus.
Ongelma oikeastaan onkin se, että Tier 4 vaatimuksilla, jos ei aio luopua shifting stoneista ja ua:sta, ei goraxin ja wilderin tilalle saa oikeastaan mitään muuta. Optioina on käytännössä vain shadowhorn, toiset druidit tai isot skinwalkerit.