Sivu 1/2

Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: La 03.12.2011 14:06
Kirjoittaja Qwertyuiop
-

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: La 03.12.2011 14:41
Kirjoittaja Brightstar
Jalkaväki listaan yleensä sopii todella hyvin muutama kirjan elementti:
Creed
Comissaarit (powerblob)
DS-stormtroopperit meltoilla.

En näe yhtäkään näistä listassasi. Myös regimental standardit ovat elintärkeitä pitämään HW-teamit kentällä.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: La 03.12.2011 14:58
Kirjoittaja Kylis
Tosiaan Creed kentälle ja liput molempiin CCS -tiimeihin, komissaareja power blobeihin ja meltoja voi kanssa ripotella pariin infantry squadiin.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: La 03.12.2011 18:26
Kirjoittaja IRiaD
50 genee kiittää ja kuittaa

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 15:15
Kirjoittaja Qwertyuiop
-

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 16:19
Kirjoittaja Ratovaari
Kyllä ne genestealerit voi tehdä multiple assaultteja.
196 figun (tai oikeastaan 163 modelin) listalla joudut deploymaan aika tiheään, jolloin genet pääseekin tekemään näitä multiple assaultteja. Myös asiat, kuten pois line of sightista deployatut manticoret/whirlat tai riittävän isolla pöydällä pois rangelta deployatut tekevät todella pahaa jälkeä. Objektiivipeleissä voi myös tulla mielenkiintoisia hetkiä. Outflankkaavat flamerit voi kans olla todella mielenkiintoinen vastus.

Onnea 196 figun maalaamiseen! :)

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 19:12
Kirjoittaja santso
niin no sitä sit tiedä mimmosii listoi turus pelaillaan, mut eipä tää toimi, tupla(tripla lantikka nois pistemääris) kans saa listas itkemään verta, coveris istuvaan lantikkaan saisit noilla lasceilla noin yhden glänän/vuoro, jos siis ampuisit kaikki kerralla, nyt kun rollailet erikseen niin todennäkösyys pienenee entisestään.

örkeilläki vois kommandot ottaa ihan tätä listaa varten burnilla :D ja tosiaan jopa kaaos on toimiva armeija tota vastaan kun läsheille ei oo esteinä transportteja ja tosiaan colossus/2 niin se on menoa :D

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 19:54
Kirjoittaja Kaapelikala
santso kirjoitti:nyt kun rollailet erikseen niin todennäkösyys pienenee entisestään.
Mitä? Ihan yhtälaiset todennäköisyyden tuolla on heitti sitten yhtä noppaa miljoona kertaa tai miljoona noppaa kerran. Nopan tulos ei riipu edellisistä tuloksista millään tavalla.

12 läskiä kerralla tekee ihan yhtä paljon vauriota yksinäiseen lantikkaan kuin 12 läskiä erikseen.

Vai millä matematiikalla tuon laskit?

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 21:43
Kirjoittaja Haizelhoff
joo ei se matikka muutu. Oikeestaan pienemmät ryhmät on parempii ku on vähemmän hukkalaukauksia. Kuitenkin, lantsareita vastaan tää on semi avuton. Samoin hyvät cc listat vetää läpi (koska sul ei oo commissarei ja pweapoja nois blobeis). Mieluummine straken ku creed.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Su 04.12.2011 23:02
Kirjoittaja Kylis
Haizelhoff kirjoitti:joo ei se matikka muutu. Oikeestaan pienemmät ryhmät on parempii ku on vähemmän hukkalaukauksia. Kuitenkin, lantsareita vastaan tää on semi avuton. Samoin hyvät cc listat vetää läpi (koska sul ei oo commissarei ja pweapoja nois blobeis). Mieluummine straken ku creed.
Juu Strakeni se parempi jalkaväkilistaan on, menin sekottamaan Creedin ja Strakenin jostain syystä :o

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ma 05.12.2011 17:14
Kirjoittaja Qwertyuiop
-

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ma 05.12.2011 18:06
Kirjoittaja Haizelhoff
Kun heittää enemmän noppaa on vaikeempi heittää yli tai ali todennäkösen tuloksen. Toisaalta ite oon pääsääntösesti aatellu tätä koko armeijan skaalalla (heittääkö armeija paljon vai vähän noppaa) enkä niinkään yksittäisten yksiköiden kohalla (koska hyödyt on imo suuremmat ku tappiot siinä et heavy aseet on tasasemmin jaettu).

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ma 05.12.2011 21:39
Kirjoittaja HerraMauno
Joo odotusarvo on sama, kysymättä sitä, että heittääkö nopat samaan vai eri aikaan. Potentiaali sen sijaan kasvaa, kun lassot on jaettu eri ryhmille.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ti 06.12.2011 12:34
Kirjoittaja santso
niin no, pointti oli siinä et bs3 lascit ei vaan toimi yksistään pitkän kantaman AT AV14 vastaan...koko lista on alunperin muutenkin susi ilman strakenia, comissaareja ja powermeloja :D
mä oon amis, älkää ny ihmeitä odottako :D

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ke 07.12.2011 13:43
Kirjoittaja Qwertyuiop
-

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ke 07.12.2011 14:32
Kirjoittaja Yögobbo
mr.empire kirjoitti:32xg.launcher
15xa.cannon
12xl.cannon
Laskin tuosta listasta 18 autocannonia (6x3).
mr.empire kirjoitti:Oletusarvo mulla tota listaa tehdessä oli se, että kun yks yksikkö wipeoutataan, saadaan sen tuhonnutta yksikköä vielä ampua ensvuorolla. Oon vaan joskus nähnyt joidenkin pelaavan noin, ja oletin että niin 40k:ssa mennään ton asian tiimoilta.
Siinä mielessä olet oikeassa, että jos close combat päättyy vastustajan vuorolla, niin silloin saat ampua vihollisyksikköä, koska se ei omalla vuorollasi ole closiksessa. Jos taas closis ei pääty (joko tasapeli, tai todennäköisempi vaihtoehto onnistunut morale check), niin omalla vuorollasi vihollinen on closiksessa, eikä sitä saa ampua. Jos tämä closis lopuu nyt omalla vuorollasi, niin seuraavalla vuorolla vihollinen on vapaa tekemään uuden assaultin. Kannattaa huomioida myös Ratovaarin kommentti multiple assaulteista ja armeijasi vaatimasta tilasta, jolloin helposti sinulta on monta yksikköä samassa closiksessa.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ke 07.12.2011 16:01
Kirjoittaja Qwertyuiop
-

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: Ke 07.12.2011 17:46
Kirjoittaja santso
hmm testataanks tällä jotain kevätfanan mahdollisia komppeja, pistemäärä olis ainaki siihen viittaava?

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: To 08.12.2011 00:46
Kirjoittaja Kylis
mr.empire kirjoitti:Joo, ajattelin noita kaikkia ryhmiä pelata erikseen. Pitänee tarkasti asetella sitten, ettei joudu samaan aikaan monta ryhmää closikseen.
Yksittäiset kaartiryhmät juoksentelee sitten mukavasti karkuun LD8:lla, samaten heavy weapons squadit LD7:lla. Tolla määrällä figuja on jo aika hankala asetella noi yksiköt silleen ettei moneen pääse samaan aikaan kiinni. Mutta tosiaan sulla tulee olemaan hauskaa noita lantikka-, genestealer- ja ehkä FnP hyppyreppulistoja vastaan.

Re: Jalkaväki ig gunline 1.85k

Lähetetty: To 08.12.2011 10:11
Kirjoittaja Qwertyuiop
-