Sivu 1/1
Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 19:47
Kirjoittaja Salsa
Tämmöistä tällä kertaa:
Lords:
General of the Empire
Full Plate Armour
Enchanted Shield
Talisman of Preservation
Shrieking Blade
Total: 152pts.
Wizard Lord
Level 4
Lore of Life
Aldred's Casket of Sorcery
Rod of Power
Total: 275pts.
Heroes:
Captain of the Empire
Battle Standard Bearer
Armour of Meteoric Iron
The Crimson Amulet
Total: 120pts.
Captain of the Empire
Pegasus
Sword of Might
Charmed shield
Dawnstone
Full Plate Armour
Total: 153pts.
Warrior Priest
Heavy Armour
Great Weapon
Barded Warhorse
Dragonhelm
Obsidian Amulet
Total: 152pts.
Battle Wizard
Lvl 1
Lore of Beast
Dispel Scroll
Total: 90pts.
Core:
36 Halberdiers
Full Command
Total: 200pts.
Detatchments:
5 Free Company Militia
5 Free Company Militia
Total: 50pts.
36 Halberdiers
Full Command
Total: 200pts.
Detatchments:
5 Free Company Militia
5 Free Company Militia
Total: 50pts.
10 Crossbowmens
Total: 80pts.
10 Crossbowmens
Total: 80pts.
10 Knights
Full Command
Lances
Banner of Eternal Flame
Total: 285pts.
Special:
30 Greatswords
Full Command
Standard of Discipline
Total: 345pts.
Great Cannon
Total: 100pts.
Mortar
Total: 75pts.
Rare:
Hellstorm Rocket Battery
Total: 115pts.
Tämmöistä tuli väkerreltyä, kun kiinnostus Empireä kohtaan oli muodostunut.
Itsestäni tuntuu siltä kuin charruja olisi liikaakin, mutta kaikki tuntuu tavalla tai toisella tarpeelliselta. Bösbin luulisi selviävän tuolla combolla hieman eri yksiköllä jolloin sitä ei tarvitse kuljettaa Greatswordeissa. Kenraali tukee Greatswordeja ja Pegsukapteeni toimii kotkana, sotakoneiden hakijana tai hötönpoistajana Crossarien kanssa. :) Sankarien sijoittelussa yksiköissä luulisi olevan tarpeeksi valinnanvaraa tilannemukaisesti. Ritareissa tosin vielä kulkee Soturipappi antamaan sitä hatredia ja etsimmällä vastustajien kylkiä mutta suuri kysymys: Lancet vai GW:t?
Armeija yrittää päästä lähikseen suhteellisen nopeasti, mutta sillä tavalla että siellä voi selvitä siellä nyt suhteellisen supportiivisella magialla: Lore of Life castii Dwelleriä vastustajiin tai muuta kivaa omiin yksiköihin ja Beastiltä haetaan sitä Signaturea jolla keisarikunnan yksiköiden kestävyyskin pitäisi tarpeen tullen nousta mukavasti. Lisäksi isolla velholla on Casketti jos sillä saisi poistettua vastustajan ikäviä loitsuja ja loitsia ne takaisin heidän niskaan.
Flagellantteille en oikein pisteitä keksinyt, enkä mielellään haluaisi tähän armeijaan Stankkia tai Sota-alttaria ellei, joku oikein taidokkaasti ympäripuhu minut.
Kommentoikaa, koska sitä mielipidettä kaivataan.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 20:21
Kirjoittaja Rune
Salsa kirjoitti:Flagellantteille en oikein pisteitä keksinyt, enkä mielellään haluaisi tähän armeijaan Stankkia tai Sota-alttaria ellei, joku oikein taidokkaasti ympäripuhu minut.
Ota tankki ja alttari ku ne on vitu kovii! Ei voi pelaa ilman. ETC:ssä ne pelaa. Mitä teet slaveille ilman niitä?!
Srsly, taikaesineet vaikuttavat aika hämmentäviltä. :) Crimson Amulet on melko hyvä dwellereita ja muita vastaan, mutta ehdottomasti laittaisin sen mieluummin suurvelholle. Sen menettäminen on BSB:n menettämistä tylympää, ja reilusti. Speculumia kaivattaisiin kanssa, ja casket on paljon tehokkaampi porsaspojalla. Lentämällä pääsee paikkoihin wizard lordia nopeammin.
30 Greatswordia? Aika monta. Myös hilpariboksit ovat aika isoja. Toisaalta, itse tykkään pelata vähän pienempiä yksiköitä - monet tykkäävät isommista.
Kokeile miten 10 ritaria toimivat. Itse kaivaisin yhdennentoista sinne antamaan kaksi kokonaista kuuden riviä. Sitten voit kokeilla miten kaksi kuuden yksikköä toimivat. Itse olen kokenut kaksi yksikköä tehokkaampana ratkaisuna, mutta tuo selviää vain kokeilemalla.
Ja ELÄINTARHA!!! :O Ne on HYWIÄ!!!
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 20:33
Kirjoittaja MakeH
Ota tankki ja alttari ku ne on vitu kovii! Ei voi pelaa ilman. ETC:ssä ne pelaa. Mitä teet slaveille ilman niitä?!
Why go there? Vaikka tää on vähän kulunu juttu ni kyl mä näihin voin tarttua koska miks jättää hyvä provo väliin.
Kommentoikaa, koska sitä mielipidettä kaivataan.
Mihin suuntaan toivoisit listan kehittyvän?
Lista vaikuttaisi armeijalta joka näyttää hyvältä kentällä.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 21:38
Kirjoittaja Salsa
Rune kirjoitti:
Srsly, taikaesineet vaikuttavat aika hämmentäviltä. :) Crimson Amulet on melko hyvä dwellereita ja muita vastaan, mutta ehdottomasti laittaisin sen mieluummin suurvelholle. Sen menettäminen on BSB:n menettämistä tylympää, ja reilusti. Speculumia kaivattaisiin kanssa, ja casket on paljon tehokkaampi porsaspojalla. Lentämällä pääsee paikkoihin wizard lordia nopeammin.
Mielestäni ennemmin kuolee se velho kuin Bösbi. Keisarikuntalaisten leadership ei ole niin kova kuin kääpiöiden niin Re-roll leadership checkkeihin koko pelin ilahduttaa huomattavasti Enemmän kuin onnettomasti räjähtänyt velho.
Pegsulle on annettu se Charmed Shield jotta se ei ihan ensimmäiseen tykiinkuulaan hirnahda ja Dawnstone kovaan armoriin re-rolli, it's nice. :)
Casketti voisi ehkä olla hyväkin valinta Pegsulle, mutta en usko että on järkevää uhrata nykyisiä pisteitä ihan kestävyyden nimissä.
Mistä minä speculumille järkevän paikan hommaisin?
Rune kirjoitti:30 Greatswordia? Aika monta. Myös hilpariboksit ovat aika isoja. Toisaalta, itse tykkään pelata vähän pienempiä yksiköitä - monet tykkäävät isommista.
Tällä listalla koitetaan elää closiksessakin joten eiköhän tuo määrä ole hyvä. :D
Rune kirjoitti:Kokeile miten 10 ritaria toimivat. Itse kaivaisin yhdennentoista sinne antamaan kaksi kokonaista kuuden riviä. Sitten voit kokeilla miten kaksi kuuden yksikköä toimivat. Itse olen kokenut kaksi yksikköä tehokkaampana ratkaisuna, mutta tuo selviää vain kokeilemalla.
Ajattelin että kaksi viiden riviä riittää mutta jos ei, niin kokeilemalla selviää.
Rune kirjoitti:Ja ELÄINTARHA!!! :O Ne on HYWIÄ!!!
Sinun griffoni on sen verran useammin ollut paistia kuin teurastaja. Terveisin Ruhtinas Palavaparta.
Kyllä, armeijan ideana olisi jonkin asteen closistehokkuus, yksikköihin on siis ideana tarttua kiinni buffien avulla mutta myös kyky aiheuttaa riittävässä suhteessa päänvaivaa ritareilla ja pegsulla.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 22:05
Kirjoittaja Warchef
onnekkaita kilpiä sulla näyttäs olevan liian monta :)
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 22:09
Kirjoittaja Salsa
Totta! Kenraalilla pitäisi olla Enchanted Shield. :)
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ma 05.12.2011 23:25
Kirjoittaja Rune
MakeH kirjoitti:Ota tankki ja alttari ku ne on vitu kovii! Ei voi pelaa ilman. ETC:ssä ne pelaa. Mitä teet slaveille ilman niitä?!
Why go there? Vaikka tää on vähän kulunu juttu ni kyl mä näihin voin tarttua koska miks jättää hyvä provo väliin.
Totta.. Menin lankaan heikkona väsymyksen hetkenäni. -_-;
No siis omasta mielestäni War Altarissa menee hukkaan Lectorin hatred, ja Tankkiin ovat varautuneet jo niin monet että sen puute toimii yllätyselementtinä. Lisäksi minua arveluttaa tätä nykyä pelata 300 pisteen yksikköä, joka minun makuuni liian suurella todennäköisyydellä on turha tykin vahinkolaukauksen tai irkutetun pitin jälkeen. Toisaalta, samaa voi ihan yhtä hyvin sanoa Griffonistani ja Lectorin pelaamisessa ei ole kuin positiivisia puolia (tosin crossarien tulilippu uhkaa jäädä kotiin), jotenka auoin lähinnä päätäni. :)
Moving on!
Eläintarhalla tarkoitin siis Outridereita. Ei tainnut tämä nimitys vakiintua kuitenkaan tarpeeksi jotta sen kaikki ymmärtäisivät kysymättä. Onpa ollut sosiaalisesti heikko päivä kun sotken enemmän kuin autan sanomisillani.
BSB:n re-rollit ovat tärkeät, mutta 4 levelin velho on kauhea pistesyöppö ja antaa miljoonasti enemmän buffia kuin re-rollit liippaan. Minun mielestäni ainakin. Tämän takia pitäisin Crimson Amuletin mieluummin velholle kuin BSB:llä. Itse olen melko hyväksi comboksi havainnut Armour of Meteoric Ironin, Sword of Mightin ja Dragonbane Gemin. But that's just me.
Se peili nyt voi olla käytännössä missä tahansa. :) Paras tapa on ehkä vaihdella sitä tarpeeksi usein, ettei vastutsaja arvaa sen paikkaa automaattisesti. Vaan yleensäkin on sen toimintaan saaminen melko usein käytännön mahdottomuus. Liian harvoin pääsee kiinni esim. greater demoneihin tai vastaavaan missä peilistä olisi oikeasti hyötyä. Sen kerran kun se toimii saattaa tosin voittaa pelin, että jotta...
Griffonista: Ne pisteet saa oikeasti toimimaan kyllä paremminkin, esim. toiseen tykkiin ja mortariin. :) Mutta on se sen verta veikeä kapistus että olen itse tykännyt. Klosislistoissa kyllä asiansa ajava kalkkuna. Nopeutta, LD-rangea ja Thunderstompia. What's not to like?
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ti 06.12.2011 00:08
Kirjoittaja MakeH
No siis omasta mielestäni War Altarissa menee hukkaan Lectorin hatred, ja Tankkiin ovat varautuneet jo niin monet että sen puute toimii yllätyselementtinä. Lisäksi minua arveluttaa tätä nykyä pelata 300 pisteen yksikköä, joka minun makuuni liian suurella todennäköisyydellä on turha tykin vahinkolaukauksen tai irkutetun pitin jälkeen. Toisaalta, samaa voi ihan yhtä hyvin sanoa Griffonistani ja Lectorin pelaamisessa ei ole kuin positiivisia puolia (tosin crossarien tulilippu uhkaa jäädä kotiin), jotenka auoin lähinnä päätäni. :
Mä oon tankista puoliks samaa mieltä enkä usko sen olevan kovin pitkään edes "must include" ns. turnausarmeijoissa.
Lehtori alttarilla tosin rokkailee aika kivasti. Lightiloren tuleminen peliin on aika sikamaista.
Enemmän itse listaan:
Mun mielestä life loren pelaaminen on vähän liian passiivista jos "tappo spellit" on compattu. Pelaisin isolla maagilla deathiä tai valoa. Pikkuisella myös deathiä tai valoa.
Greatswordeja on aika paljon mutta jos niitä haluaa pelata ja ne haluaa viedä meleeseen on määrä varmaankin oikeutettu. Hilpareiden määrästä tykkään.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ti 06.12.2011 13:06
Kirjoittaja Salsa
MakeH kirjoitti:
Enemmän itse listaan:
Mun mielestä life loren pelaaminen on vähän liian passiivista jos "tappo spellit" on compattu. Pelaisin isolla maagilla deathiä tai valoa. Pikkuisella myös deathiä tai valoa.
Greatswordeja on aika paljon mutta jos niitä haluaa pelata ja ne haluaa viedä meleeseen on määrä varmaankin oikeutettu. Hilpareiden määrästä tykkään.
Light Loren isomaagi voisi todellakin olla kätevä valinta, mutta luultavasti silloin pikkuvelhokin haluaa saman loren. Pitää kokeilla ja selvittää asiaa.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ti 06.12.2011 13:12
Kirjoittaja MakeH
Ihan hyvää synergiaa empirelle tarjoaa alttari+nelosen valomaagi ja pieni valomaagi. Erittäin monikäyttöinen kombo vaikka pelaa vain yhtä lorea.
Tarjoaa muutaman ok buffin joukoille, muutaman suojaloitsun ja mikä tärkeintä, ihan perinteistä tuhovoimaa.
Alttari ampuu 2d6 s6 missileä, iso maagi 2d6 s5 missileä ja pikkuvelho voi jatkaa perus tulipallolla.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ti 06.12.2011 14:58
Kirjoittaja Lord Mikke
Rune kirjoitti:BSB:n re-rollit ovat tärkeät, mutta 4 levelin velho on kauhea pistesyöppö ja antaa miljoonasti enemmän buffia kuin re-rollit liippaan. Minun mielestäni ainakin.
Luulin sinun uudemman tutkimuksen valossa väittävän jotain ihan muuta :D
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Ti 06.12.2011 23:03
Kirjoittaja Rune
Lord Mikke kirjoitti:Rune kirjoitti:BSB:n re-rollit ovat tärkeät, mutta 4 levelin velho on kauhea pistesyöppö ja antaa miljoonasti enemmän buffia kuin re-rollit liippaan. Minun mielestäni ainakin.
Luulin sinun uudemman tutkimuksen valossa väittävän jotain ihan muuta :D
No eiväthän ne re-rollit tuntuneet viimeksikään auttaneen. :)
Kenen tahansa kuolema on aina aika syvältä. Isovelhon varsinkin, kuten näimme esim. viime pelissä. Bösbihän Dwelleristä ja Pitistä selviää paljon isovelhoa paremmalla todennäköisyydellä, ja tonttuja vastaan viimeksi selvisikin. Wizard Lord taas tippui ensimmäiseen irkku-dwelleriin. Tämän takia Crimson Amuletin näkisin mieluummin velholordilla, ja bösbillä enemmän armour savea (esim. re-rollit), oikean wardin tai lisäpunttia.
Näin perustelen vastaukseni b, ja lukitsen vastauksen. :) Salsan kello sanoo lopulta dingding tai tön-tön-töö.
Re: Keisarikuntalaisia 2400pts
Lähetetty: Su 25.12.2011 12:01
Kirjoittaja nikxa
moi
Jos nyt noihin charrujen paljouteen palataan, mun empire listassa on aika yleensä vain iso-maagi, jaloilla bsb, ja priesti ponilla.
koska ei niitä muita oikein tarvitse(engineer ois pop, mutta en pelaa niin montaa sotamasiinaa), priesti antaa 13:sta KOTICille vihaa, ja flagut coreihin,
iso-maagi buffaa/lynkkaa minkä kerkeää, ja BSB nyt on vaan ihan must. täähän on vaan mun mielipide.