Sivu 1/1
ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 14:15
Kirjoittaja Oberon
Moikkelismoi
Arch-mage: LV4, death, folariath's robes, talisman of saphery, staff of solidity=360
Mage: lv2, high, ring of fury, silver wand=185 (vai oisko 2+ wardiviitta parempi, sit vois istua ison maagin suojana deathia vastaan eikä ois niin tarvetta banner of sorceryllekään)
Noble: BSB, great eagle, lance, dragon armour, shield, helm of fortune, guardian phoenix=222
10 archers: musician=115
10 archers: musician=115
38 spearmen: musician, standard, banner of discipline=372
6 dragon princes: musician, standard, banner of sorcery=260 (hengaillaan reunalla/takana ja annetaan noppia, puututaan taisteluun jos uskalletaan tai tarttee)
28 white lions: full command, banner of flames, amulet of light=490
5 swordmasters: musician=81 (en halunnu pudottaa kotkaa jotta sais boltterin->pudotin 2 keihästä ja otin nää)
4x1 great eagle=4x50
=2400
Eli mulle tuttuja elementtejä jotka suorittaa mukavasti (noble, normikotkat, jellonat), sit ritarit pääsee vaihteeks mukaan smaster-ryhmän kustannuksella ja pikkumaagi on edelleen kokeilunomaisesti mukana tuomassa toista lorea ja dakkaa listaan. Boltteri tai isommat smasterit (18) ois ollu jees, normisti smastereita oliskin tuolla, mutta nyt ritareita koska lippu. Tietty voisin ottaa ritarit pois ja kasvattaa smastereita? Sais joko boltterit ja 11 smasteria noppalipulla tai sit 16 smasteria noppalipulla ja champan jollain kamalla.
Arkkimaagi heiluu edelleen deathin kanssa, ihan vaan ogrejen ja stankkien yms takia+charruja on hyvä snipailla pois. Shadow olis erittäin jees tiedän kyllä, high magicista en tarvinne kolmea taikaa enempää ja life on niin nähty.
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 16:09
Kirjoittaja Half-breed
Hmm mitäs tähän puuttumaan. Kyllä tuolla pärjäilee (Jos ei muita, niin ainakin mua vastaan...), ainoa joka vähän epäilyttää on Swordmasterien koko. Joo ne on tarkoitettu kamikazeksi, mutta silti niiden koko on ehkä himpun liian pieni siihenkin. Nuo kuitenkin pudotetaan suht helposti, enkä oikein usko, että mikään kunnon yksikkö vaivautuisi niitä ampumaan, joten se ei ole oikein pois muista yksiköistäsi. Pari jantteria lisää tekisi minusta jo paljon tuolle yksikölle, tosin mistä pisteet?
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 16:29
Kirjoittaja Oberon
Juu, tiiän että white lionit aikoo tapella ja niitä jopa lyödään&ammutaan ja silti pitäisi ukkoja riittää, niistä ei kehtaa vähentää. Keihäitä pudottelin jo, corerajat tulee vastaan kohta puoliin ja blokin ainoot pointit on antaa kenulle ld:tä ja tuoda ränkkejä kentälle, ei kehtaa liian pientä ottaa. Ritareista sais, mut ehkä se kuudes ritari on parempi ku 2 smasteria, toimitaan astetta kovempaa lyövänä screeninä tms sitte chargaajien eessä. Parilla kympillä sais kyl boltterin mut coresta ei voi pudottaa.
Sit tosiaan, 2+ wardi taikoja vastaan koko ryhmälle, vai ring of fury?
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 17:01
Kirjoittaja MakeH
Ringi on tosi hyvä, mutta tää armeija tarttee varmaan sen 2+ wardin.
Sulla taitaa olla kokemusta tälläsistä listoista, millä tää lähtee pelaa esim empiree ja skaveneit vastaan? Onks luotto vahvasti deathissä?
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 17:30
Kirjoittaja Oberon
No mä oon pelannu about tällästä helffeillä siitä asti ku sain noi kotkafigut, skaveneita varsinkin tullu vastaan aika vähän mutta oletuksena tää lista pelaa kotkien kautta. Kotkat tekee tilaa ja antaa muille aikaa tehä juttuja, iso kotka jumittaa ja usein jopa tappaa (ton kesto on ihan älytön, chargessa lyö hyvin ja vauhtia riittää), jellonilla ja isovelholla tehään ne pisteet.
Death ja shadow molemmat tuo tankin/abon-kaatospellin, deathin vaan on IMO parempi kun se ei scatteroi, snipaukset on molempia vastaan pop (huonostattisia charruja, weapon teameja yms), kai me vähän voidaan harventaa juttuja ennen lähitaistelua ja siellä sit luotetaan lähinnä noppaan. ASF on ollu tosi vahva lähisapu tähän asti...
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 22:19
Kirjoittaja MakeH
Kotkat tekee tilaa ja antaa muille aikaa tehä juttuja
Tää osu silmään, mitä tarkotat "ajalla"? Eihän tällä listalla o optioita muita ku ajaa noilla tontuilla päälle ja toivoa ettei plague tai 13 mee läpi?
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: To 22.12.2011 23:00
Kirjoittaja Oberon
Oot oikeessa kyllä, mutta mää aattelin että mulla on 2 yksikköö jotka haluu tapella (+kotkabösbi), mut vihulaisella voi olla montakin->hidastetaan niitä muita, tulkoot yks kerrallaan eikä kaikki yhtäaikaa.
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: Pe 23.12.2011 09:57
Kirjoittaja MakeH
joo, tossa mielessä kuulostaa ihan järkevältä kyllä
Re: ETC HE 2400
Lähetetty: Pe 30.12.2011 20:07
Kirjoittaja Oberon
Noniin, ei ne vastustajat sitten Villen örkkien lisäksi olleet juuri eteenpäin jyräävää sorttia...
Tiputin listasta smasterit ja otin boltterit, joku jellona tais pudota siinä rytäkässä kanssa. Pikkuvelholla oli loremaster's cloak eikä ring of fury.
Yleisiä huomioita:
-pikkumaagi tekee useammin töitä kuin iso maagi, mutta kun iso maagi taikoo niin muut tottelee. Purple sun on kova juttu, mutta jos sitä ei kaivata niin high magicista löytyy useammin hyvää.
-death oli shadowia parempi, mun jätkät oli vähintään yhtä kovia kun vihollisetkin joka tappelussa, ja deathin snipuja ois voinu heitellä kauempaakin (ja heiteltiinkin), purple sun tekee lämää koko matkaltaan ja pitti vaan altansa jos ees osuu. Mindrazoria ei tullu ikävä.
-dragon princet oli pari kertaa pop, hyvä liike ja save oli jees liskoja vastaan skinkkien metsästyksessä (lol, kuinka surullista?) ja joku charge t3-ukkoja vastaan saatiin aikaan. Pirun kallis kotka, taikalippu oli hyvä olemassa.
-boltteri ei ollu ihmeellinen, mut ihan jees.
-kotkabösbillä oli huono keikka, skinkkejä oli hyvä metsästää mut ekana päivänä se ei koskaan nähny kakkosvuoroa pidemmälle juuri. Syytän maastoa ja normikotkien hidastelua tykkimäelle päin.
-keihäät ja jellonat roks, jouset vähän harvensi mut yleensä vaan kuoli, vähemmän coree ens kerral jeespoks?
1)Ekalla kiesillä tuli vastaan high elffejä, vähän samantyylisellä setillä mitä miulla (prinssit, kotkat->phoenix guard). Kotkat jumitti tappelulinjaa kolmisen vuoroa ja keihäät kävi rikkoutumassa miun keihäisiin ja prinsseihin, parin viimesen rundin aikana saatiin tappelulaatikot rikki white lioneilla ja kotkabösbillä (joka tosin breikkas ja kuoli jossain välissä sitten). Hirveesti pisteitä ja 9-1 kiitos phoenix guardin verenhimoisuuden maagibunkkerin roolista huolimatta.
2)Toisella kiesillä Ville Mannosen örkkejä, kattelin että ampuvat kauheesti ja tappelevatkin inhottavan paljon. Kotkat meni vuorojen 1-2 aikana joko sotakoneisiin tai manglereihin, bösbi ammuttiin yksiköstä kivilingolla :( Jouskarit harvensi toisen savage-tiimin keihäiden piestävään kokoon ja jellonat kävi rikkomassa peikot, sitten fleeailtiin parikolmeneljä vuoroa kunnes jalka polki pääluvun niin pieneksi ettei pysähtyminen enää onnistunut. Yksi hengissä selvinnyt kotka rikkoi kaikki koneet ja pari prinssiäkin selvisi kivilinkojen tulituksesta hengissä. Tasuri, pirun kolmen pisteen jellonat...
3)Kolmoskierroksella Jupun maalaamattomuuden rampauttamat skavenit (abo, 1 fleikka, yhet gutter runnerit ja 1 giant rat-tiimi pois pelistä koska maalit), 2 "grey seeriä" ja WLC sieltä kuitenkin löytyi ja ne jauhoi about kaiken arvokkaan pois. Arkkimaagi ja 2 keihäsmiestä sekä 3 ritaria selvisi lähisosastosta hengissä, 3:sta rottaboksista jokaisesta jäljellä 10 figua, siisti peli (not), 5-15
4)Neloskierroksella yllättävän hyvin nukutun yön jälkeen masentava herätys ja Mannosen Kallen empireä. Tankki, alttari, 4 sotakonetta ja isomaagi sekä jotain flagellantteja... Kaks ekaa vuoroa net of amyntok (irkuilla) piti maagibunkkerin jumissa ja taikomattomana, sit sain jostain ritareista overrunin alttariin ja irkutin itsekin vaihteeksi, purple sunilla alttari pois (paavi selvis mut overrunattiin hetken päästä), mortar pois, tykki pois, 10 handgunneria pois ja insinööri pois. Hassu taika. Stankkia aluksi pelättiin mutta ampui pari kertaa tykillä eikä sitten enää höyryt riittäneetkään mihinkään. Mortar jauhoi keihäsmiehistä hurjasti tapppoja vaan ei onneksi pisteitä, aurinko sulatti vielä stankin ja tykin. Kotkista ei ollu tässä pelissä ku haittaa (okei se ritareista saatu overrun oli kahden kotkan uhrauksen odottamaton seuraus..) ja bösbi istu mäen takana tykeiltä piilossa urhoollisesti. 2-3 ekaa vuoroa haltiat ei tehny juuri mittään, sit aurinko avas portit ja kahmittiin kiireellä 16-4 sieltä. Jännä ottelu, johon masennuksestani heräsin vasta kolmosvuorolla.
5)Viimeisellä kiekalla vastaan liskoja tuplaslanneilla, molemmat pistää armeijansa nurkkiin ja höttöä reunoille, nopeat jutut tappelee tai ampuu toisensa rikki. Mie en uskalla scar-veteraanien ja saurusten takia edetä, slannit ei uskalla purple sunin takia edetä, tasuri.
Kunhan saan necronit sudittua, pitää kyl ottaa noi phoenix guardit taas työn alle ja kenties kokeilla jalan kulkevaa bösbiä. Vähemmän laser pointtereita sisältävää listaa vastaan kotkabösbi on kyl loistava, että epäilen tota kokeilua vähän. Mut PG:tä vois testata, MR1 ja banner of sorcery, 21 dudea?
EDIT: eli seuraava vaihtoehto näyttäis vaikka tältä:
4lv death-velho, kuolemattomuuskitti ja solidity
2lv high-velho, 2++ viitta ja lisätaika
BSB jalan, 2+/5++, gw
2x10 archers: torvi
39 spears:FC,MR2
21 phoenix guard: FC, MR1, sorcery
29 wlions: FC, liekit,taikaiskut
3 kotkaa