"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Zombi Kaartia 750 pisteellä

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Alien of Change
Viestit: 790
Liittynyt: La 04.10.2008 16:35
Paikkakunta: Tapanila

Zombi Kaartia 750 pisteellä

Viesti Kirjoittaja Alien of Change »

Ja nyt projekti lähtee sitten käyntiin. Ensimmäinen armeijalista johon tarvitaan sitten joitakin parannuksia aivan varmasti.

HQ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
''Corrupted'' Primaris Psyker........................................70

Troops
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Infantry Platoon #1

Platoon Command Squad...........................................40
- Platoon Commander with power weapon

Infantry Squad #1...................................................125
- Plasma Gun
- Vox-caster
- Chimera with multi-laser replaced for heavy boltter

Infantry Squad #2...................................................125
- Plasma Gun
- Vox-caster
- Chimera

Heavy Weapons Squad #1..........................................90
- 3x Missile Launchers

Special Weapons Squad #1.........................................50
- 3 Sniper Rifles
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Viimeksi muokannut Alien of Change, Su 03.01.2010 11:17. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Zombie Kaartia 500 pisteellä Must...eat...Emperor's brains!

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

1 hq ja 1 trooppi?

Tosta on hyvä lähteä. Commanderi ei mitään sähköaseellaan tee, hw squadit kippaa turhan helposti (3 laukausta S6+ ja vainaat). Heitä singot (laskit vois olla kivemmat) jalkaväkimiehille. Snipuista ei tietoa, mutta sijoittaisin veteraaneihin. Nappaa boksi veteraaneja sinkoryhmän ja snipujen tilalle.

Mitä Infantry Squadit tekee voxeilla kun commandilla ei ole? Ei mitään.

Oikeastaan noin pieneen peliin kannattaa suosiolla lähteä vetulinjalle, kun osaavat asioita ainakin ihan yhtä hyvin kuin perusjantterit.
Alien of Change
Viestit: 790
Liittynyt: La 04.10.2008 16:35
Paikkakunta: Tapanila

Zombi Kaartia 750 pisteellä

Viesti Kirjoittaja Alien of Change »

Pitkän ajan jälkeen laitan 750 pisteen armeijalistan, mikä ei ole oikein valmis, koska en oikein osannut listaa tehdessäni päättää mitä laittaa, korvata tai muokata.

Primaris Psyker
total: 70 pts

Ratling Squad
- 5 Ratlings
total: 50 pts

Veteran Squad #1
- Veteran Sergeant with power fist
- 3 grenade launchers
- Demolitions
- Chimera
total: 185 pts
Pommittavat vihollisia ja valtaavat objekteja

Veteran Squad #2
- Veteran Sergeant with power fist
- 2 plasma guns
- Grenadiers
- Chimera
total: 200
Valtaavat myös objekteja

Veteran Squad #3
- Veteran Sergeant with power fist
- 2 melta guns
- Chimera
total: 160 pts

Listasta näyttää puuttuvan jonkin verran aseita tankkien tuhoamiseen, mutta muuta en oikein osaa sanoa listasta.
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: Zombi Kaartia 750 pisteellä

Viesti Kirjoittaja Late M »

IG:llä pelatessa kannattaa olla joko a) massaa b) tankkeja c) massaa ja tankkeja. Nyt listassa ei ole oikein kumpaakaan.
Toki on mahdollista tehdä se nopea eliittiarmeija, mutta silloinkin siihen on otettava jotain pst-kykyistä, ja jos rehellisiä ollaan niin eihän tuo erityisen tulivoimainen muutenkaan ole. Ja lista on auttamatta hieman tylsä. Miten olisi esimerkiksi sentinel heavy flamerilla vihollisen sivustaan tai penal legion? Zombit tarjoavat hienoja konvertointimahdollisuuksia, joten tee ihmeessä muutakin kuin veteraaneja chimeroissaan.

Itse infektoitunutta nurgle-IG:tä tekevänä hieman ihmettelen eliitti-teemaasi. Omassa armeijassani ei ole plasmaa tai lascannoneita kun ovat liian hi-tech.
Alien of Change
Viestit: 790
Liittynyt: La 04.10.2008 16:35
Paikkakunta: Tapanila

Re: Zombi Kaartia 750 pisteellä

Viesti Kirjoittaja Alien of Change »

Ratlingit voisin varmaan korvata sentineleillä. Kannattaako niitä laittaa kaksi yhteen ryhmään vai onko parempi peluuttaa yksinäisinä?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”