"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

Jeps, eli kuten tiedämmekin, listat tulevat muuttumaan aika reippaasti siitä mitä ne olivat edellisillä kompeilla. Kaikki louhikärmekseen pohjautuvat listat ovat toistaiseksi vaatineet hotekin avuksi omissa peleissäni ja pata on sen verran mauton vehje, ette siitä kehtaa luopua - vielä ainakaan. Siinä kun tulee BSB myös kaupan päälle, joka sekin veisi yhden heroslotin (ja tämä on suhteellisen helppo suojeltava).

Supreme sorceress -340-
-extra level, pendant of khaleth, lifetaker, tome of furion
Uskoisin olevan kohtalaisen peruskamaa. Daggerille en ole lämmennyt (maagin pistehintaan tulee paljon lisää warrublokin myötä, eikä se oikeastaan anna sitä tarvittavaa suojaa), khaleth antaa loistavan turvan&mahdollistaa isojen jamppojen challengauksen, erityisesti jos niitä woundeja saa takaisin.

Sorceress - 185-
-extra level, dispel scroll, darkstar cloak
Kääröjä ei mahdu enempää ilman viitan poistoa ja toistaiseksi tuo on tuntunut toimivan ihan hyvin. Assa ei kuitenkaan heitä boundiaan usein, joten ei varsinaisesti hukkanopastakaan voi puhua.

Death Hag -225-
- BSB, Cauldron of Blood

Assassin -161-
-cloak of twilight, rune of khaine, manbane
Matchupista riippuen suojelee omia maageja, tekee itsemurhaiskuja caddyihin tai/ja heittää potentiaalisia game endereitä isoihin lihoihin. Kaikin puolin kätevä kaveri.

5 Dark Rider -92-
-muusikko

5 Harpy -55-

15 RXB Warrior -185-
-full command, shields
Personal preference, tykkään full commandista&vähän isommasta unitista, pystyy oikeasti vastaanottamaan yllättävän monet charget, jotka 10 kokoiset joutuvat lähes poikkeuksetta fleeaamaan. Usein myös positiointi helpompaa, enkä crossareita kahta 10 unittia edes saisi luopumatta paremmista ampujista.

Cold One Chariot 100
Hidas, tyhmä ja pelottavan tehokas. Dragonin ja hydran poistuttua pitää edes jostain vastapallosta löytyä tehoja.

14 Black Guard -277-
-ASF banner, full command, crimson death
Perustavaraa, pystyy vastaanottamaan lähes chargen kuin chargen. 3-4 S6 iskua vihalla ja voi myös tarjota vastustajalle yllätyksiä challengessa.

7 Shade -126-
- GW
8 Shade -144-
- GW
Vastaavat tehokkuudeltaan normaalitilanteessa kahta crossaria - todella pakollisen tuntuinen special slotti, ja largeja vastaan armeijan heikennystehot.

RBT 100

RBT 100

Suurin osa tuntuu suosivan Hydraa, mutta röpöttimiä on mielestäni suhteellisen vaikea tuhota, niitä ei erikseen counteroida (regenaa counteroidaan yllättävän monelta taholta nykyään) ja tietysti osaltaan kääntävät tulitaistelua omille päin. Myös kaikki isot lihat joutuvat miettimään sekunnin pari enemmän.


2090 pts.
9PD+bound
5DD+scroll
2 pakkocorea

Eli vika core pitäisi täyttää, mielellään erittäin hyvillä perusteluilla. Muutenkin konseptista vaan keskustelua jos omakohtaista kokemusta löytyy samantapaisesta, olen suhteellisen noviisi delffimagian puolella. Ja onko ne toiset harpyt + raiderit vaan se paras vaihtoehto tuohon lopuille pisteille?
Qwertyuiop
Viestit: 730
Liittynyt: Ke 21.06.2006 03:23

Re: Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Viesti Kirjoittaja Qwertyuiop »

Rakkautta.
Viimeksi muokannut Qwertyuiop, Ma 15.04.2013 14:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

mr.empire kirjoitti:En DE:stä niin paljoa tiedä mutta eikö ETC:n PD rajat ylittävän magian saa jo kahdella lvl2 maagilla, lvl2 lvl4 ja boundi tuntus jonkinlaiselta yliampumiselta tällä saralla ? Parhaimmillaan saat 16 pd:n magiavuoron nuin. Sillä sacrificial daggerilla lähemmäs 20 saisit PD:tä käytettyä / vuoro.
Kuka on puhunut että sitä Power of Darknesia pitää käytää, varsinki kun etc on ruulannut että nopat jotka käytetään Darknesin tekemiseen lasketaan myös noppiin jotka on kulutettu. Eli vaikka saisit heitettyä lisää power diceja sillä, olet jo käyttänyt osan powereistasi mitä saat käyttää. Eli toisin sanoen ihan turha, kun nyt saa heti sen 9 noppaa + boundin.

Olisiko lisää jamppoja tuonne 15 kokoiseen rxb boxiin mitään? kuudella saisit jo 21, paniikkia ei tule niin helposti, tulisi enemmän dakkaa (voit olla joko 10 leveänä kukkulalla, tai large target vastassa) ja olisi rivikin enemmän. Kai sitten lopuilla pisteillä saisi enää Dark Ridereitä, vähän laihduttamalla muista yksiköistä saisi 10 ampujaa ridereiden tilalle 3. coreksi.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Qwertyuiop
Viestit: 730
Liittynyt: Ke 21.06.2006 03:23

Re: Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Viesti Kirjoittaja Qwertyuiop »

Rakkautta.
Viimeksi muokannut Qwertyuiop, Ma 15.04.2013 14:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Delffejä ETC kompattuna, apuja & pohdintaa kaivataan

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

Paljon asiaa tullut lyhyessä, kiitoksia siitä. Yritän olla kuulostamatta siltä, että tyrmään kaiken erilaisen, mutta perustelen hieman omia näkemyksiäni. Itse en muista nähneeni myöskään yhtään lvl 4 taikuria toiminnassa, mutta en myöskään tiedä onko uusilla kompeilla keretty pelaamaan yhtään turnausta. Delffien magia on mielestäni hyvää keskitasoa (access suurimpaan osaan hyvistä loreista), mutta hotek+rullakuski on antanut todella lujan magiadefensen. Nykyisillä kompeilla kun pendant ja hotek vievät molemmat hero slotin, on hyvin vaikea mahduttaa perinteistä heppalordia (terrormask+pendant) tai dragonia - cauldron tippuu vähintäänkin joka scenariossa.

Suurimmat syyt lvl 4 taikuriin ovat a)kestävyys, pendant antaa loistavan suojan, b)lifetaker on TODELLA käytännöllinen muutamia armeijoita vastaan ja käypä kaikkia vastaan (eli se 100p limitti auttaa aika paljon) ja c) juuri se, että saan 7 taikaa. Usein lorena on shadow, jolloin jokainen pit ja charge on elintärkeä, jotta saan kaikki 9 noppaa käytettyä todellisiin uhkiin vastustajalle ja viimeisenä d)sitä yhtä lisädispelliä ei saa muuten kovin helposti. Kenties vaihtoehto olisi myös pitäytyä kärmeksessä ja poistaa cauldron, mutta jotenkin pata tuntuu vain liian rikkinäiseltä päästää irti...(armeija ilman bsb:tä?)

Tuosta oman loitsun turhuudesta en juuri harmittelisi - misscastit eivät ole huonoa tuuria, niitä tulee pitkässä juoksussa aina. ETC kompit poistavat pelistä RNG:tä sopivasti ja tekevät muutenkin pelistä huomattavasti järkevämmän, kun summon/chariot hordet ja gunlinet ovat inhimillisissä rajoissa.

Pakkocoren valinta tulee vaatimaan perusteluja ja varmasti myös pelitestausta. Dark riderit tuovat lähinnä yhden yksikön boltterin puolustajia/quarteraajia lisää mikä on toki hyvä, mutta listassa ei liian monta yksikköä ole, jotka ovat kyvykkäitä chargen vastaanottamaan - siksi mielessä tuo 20 warrun unitti yhtenä vaihtoehtona.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”