"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ogre: Muokattu ensimmäinen. s2. . 16.2.2010

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Ogre: Muokattu ensimmäinen. s2. . 16.2.2010

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Jep jep. Pitkästä aikaa tartuin pensseliin, viimeksi ehkä joskus puolivuotta- vuosi sitten. Ja jälki on myös sen mukaista :D.
Elikkä maalasin Ogren ja yritin ottaa vaikutteita hieman WoWin ( LoL ) Death Knighteistä (tyylikkäästi epäonnistuen). Jälki tosissaan ei ole mitään mahtavaa, juuri johtuen tästä " tauosta ". Jos tästä vähä taas innostus ja alkaisi värittämään ukkeleita lisää :D.
Vähän siitä vielä että miten maalasin tämän. Hyvin pitkälti washaamalla, metalleissa käytin sinistä, ja violettia sekä mustaa värilitkua, ja sitten hailaittasin sen, samoin ihossa, ihon pohjavärinä Shadow grey, Devlan mud washi ja sitten hailaitit Shadow greyllä. Mutta joo, kuvat :
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Kyselkää jos jäi mietityttämään, eikä kommentit muutenkaan olisi pahitteeksi.

Niin ja ukkeli näyttää kauempaa paremmalta...
Viimeksi muokannut Jipe, Ti 16.02.2010 21:07. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Avatar
Kakapo
Viestit: 267
Liittynyt: La 28.03.2009 15:54
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Kakapo »

Jipe kirjoitti:Niin ja ukkeli näyttää kauempaa paremmalta...
Ota sitten pari kuvaa vähän kauempaa, eihän figua noin läheltä näe edes silmillä! :) Tästä tietenkin johtuu se, että rosoisuudet näkyvät paremmin, ei kuitenkaan mielestäni haitaksi asti paitsi tuossa rengashaarniskassa. DK-teemoitus on hauska idea, tosin jos nyt alkaa vänkäämään niin olisi kiva nähdä sinistä hohtoa ympäri eri paikoissa, silmistä miekkaan tjms.

Noin muutenhan ukkeli oli ihan kivan näköinen, se roikkuva kallo oli oikein hieno.
Oskari
Viestit: 1478
Liittynyt: Ma 19.05.2003 10:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Oskari »

Jipe kirjoitti:Niin ja ukkeli näyttää kauempaa paremmalta...
Mikä figu ei näyttäisi kauempaa paremmalta?

Valokuva on hyvä tapa kritisoida figuja, mitä paremmin kaikki virheet näkyy, sen parempi. Moni kakku kaunis kaukaa katsottuna tai jotain sinne päin.
First law: You can't win
Secod law: You can only lose
Third Law: You can't get out of the game
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Juuri sitä sinistä hohtoefektiä haluaisin maalata, mutta en osaa. Kysehän on vissiinkin Sourcelightingistä, mikäli oikein ymmärsin. Jos jollain on näyttää mallia tai joku linkki niin vois laittaa. Kiits
Avatar
Asymnic
Viestit: 88
Liittynyt: Ma 06.07.2009 10:27

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Asymnic »

Ihan hieno nappihan tuo, mutta tuo iho näyttäisi vain, että siihen olisi vedetty musta spray ja sitten vedettu shadow greytä siihen päälle merkeiksi ja kohokohtiin ja tässä linkki etsi sieltäse silmän hehkumis kohta kun siinä onnyt vähän kaikkea battledamaa ja mm Klikkaappa tästä!
''Mitä hitaammin tipuu, sen parempaa tulee.''
Avatar
ile
Viestit: 1490
Liittynyt: Pe 01.05.2009 02:01
Paikkakunta: Helsinki | Malminkartano

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja ile »

Nippa nappa takarivin häiskäksi kelpuuttaisin tämän figun.

Washia on liikaa, highlightit ovat makuuni liian räikeät ja liian selvästi rajatut. Vasemmassa kädessä (paljaassa osassa), saappaissa ja housuissa homma toimii kohtuudella. Tosin näyttää siniseltä. Sininen ogre? Ei siinä mitään, se on okei. Oikeastaan se päihittää sen "virallisen" jäkälänvärisen ihon.

Panssareista rintapanssari näyttää glitter-verkkopaidalta, enkä usko, että tuohon skulptiin saa millään rengaspanssarin tuntua. Muuten panssareihin saisit tasaisemman fiiliksen ilman washia, jos vetäisit boltgun metalia drybrushaamalla suoraan mustan pohjamaalin päälle, ja sitten varovasti highlightaisin drybrushaamalla mithril silverillä.

Turkis kannattaa vielä highlightata drybrushaamalla, mielellään parilla asteittain vaalenevalla kerroksella, jotta se pääsisi oikeuksiina. Parran kanssa sama juttu, tosin skulptin vuoksi joutunet enemmän maalaamaan kuin drybrushaamaan. Kyllä noihin eloa saa, kun töitä tekee.

Base on kesken. Hiekkaa, tumman ruskea pohjamaali, parit korostukset vaalealla, devlan mud pesu ja vielä pari korostusta elävöittämiseksi sinne tänne. Sitten vasta ruoho.
Jipe kirjoitti:Vähän siitä vielä että miten maalasin tämän. Hyvin pitkälti washaamalla, metalleissa käytin sinistä, ja violettia sekä mustaa värilitkua, ja sitten hailaittasin sen, samoin ihossa, ihon pohjavärinä Shadow grey, Devlan mud washi ja sitten hailaitit Shadow greyllä.
Tästä päätellen voisit jättää sinisen ja violetin washin kokonaan pois, tai käyttää niitä pelkästään ihossa, mikäli haluat sinisen ogren. Rengaspanssarissa oleva sininen näyttää mustikkakeitolta. Panssariin mustaa, turkiksiin ja saappaisiin devlania - harkiten, ei uittamalla.

Mielenkiinnosta kysyn: kauanko maalasit ja mikä on kunnianhimosi aste?

Mun palautteeni voi olla aika äkästä, mutta yritän ihan oikeasti neuvoa, miten saisit kohtuu helposti paremman näköistä jälkeä aikaan. Toivottavasti malttisi riittää yrittämiseen. Tsemppiä!

-ile
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Minä en drybrushaa... ainakaan itse figua missään kohti. En harrasta sellaista. Maalasin ehkä korkeintaan 1h tuota. Ja se nyt oli tavallaan semmoinen "kokeilu" pitkän tauon jälkeen. Ogre on sininen koska hain sitä DK- tunnelmaa. Että sikäli. Ja highlightia ei tosissaan ole liikaa, liian vähän sanoisin, mikäli oot nähnyt mun örkkejä, niin niistä voi sanoa että hailaitit liian kirkkaat. Oikeastaan tämä näyttää synkältä verrattuna muihin ukkeleihini. Drybrushaamalla tehdyt metallit näyttää rumalta.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Jep jep. Uutta putkeen. Tähän panostin hieman enemmän, jaksoin jopa hailaitata ihon. Nyt tein metallien hohto efektin eri lailla. Ensin maalasin metallin valmiiksi, ja sitten vielä lapsenkengissä olevaa "source lightingia" siihen. Ite tykkään ainakin. Mutta täytyy kyllä myöntää, että oisin voinu saada parempaakin aikaan, nyt jaksoin jopa istua 2 tuntia pensseli kädessä, edistystä. Aikoinaan jaksoin nysvätä yhtä örkkiä jopa 4 tuntia.... Miten sitä on ihminen jaksanut.... Mutta joo, vielä kaipaa harjoitusta toi mun valoefektisydeemi, mutta sen oppii vain maalaamalla, joten tämmöistä tulee lisää jatkossakin. Ja tiedän, että ihossa liian näkyvät sävy erot, mutta minkäs teet.


Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Tarvitsen kipeästi apua rengaspanssarin skulptaamiseen..... ei herranjumala ku on hirvee oikeesti....
Avatar
Asymnic
Viestit: 88
Liittynyt: Ma 06.07.2009 10:27

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Asymnic »

WOAH Tuohan näyttää jo hienolta! joo ja tuossa ois siihen rengaspanssarin sculptaamiseen apua, tai no ainakin pitäisi olla: Tässä!

EDIT: kerroppa miullekkin, että mitä värejä tossa ''Source lightning:issa'', käytit koska näyttää niin julmetun hienolta.
''Mitä hitaammin tipuu, sen parempaa tulee.''
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Jipe »

No en mä nyt tiijä onko se kovin hienoo, mutta jokatapauksessa, aloitin sen Enchanted bluella, sitte Enchanted Bluen ja Icebluen värisekoitus (50:50) ja sitte Ice blue, jonka jälkeen Ice blue ja skull white (50:50). Että sikäli. Seuraavaan ajattelin maalata noin semmoisen hohtavan riimutatuoinnin ihoon :P se oisi hieno.
Avatar
Asymnic
Viestit: 88
Liittynyt: Ma 06.07.2009 10:27

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Asymnic »

Kiitos tiedosta. Ajatus oli jo alunperin laittaa jotain tollaista hohto effektiä vampire countteihi mut siihen ne jäiki tänää varmaa alottelen jo corpse carttia ja paria zombi bimboa. Ja se hohtava riimu olisi todella nätti nitä voisi olla vaikka hieman enemmänkin :P
''Mitä hitaammin tipuu, sen parempaa tulee.''
Avatar
dewil
Viestit: 408
Liittynyt: Su 26.10.2003 17:53

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja dewil »

Kokeilepa lisätä vaikka noihin aseissa oleviin riimuihin ihan vähän vielä vaaleampaa sinistä, melkein valkeaa.
Luulisin että näyttäisi vielä loistavammalta.
Itse tekisin näin noihin ulommaisiin osiin myös panssarissa ja muualla, mutta kannattaa kokeilla ensin jos jaksaa.
Leppoisaa maalailua vaan.
Jätä viestisi äänimerkin jälkeen.
Avatar
Kakapo
Viestit: 267
Liittynyt: La 28.03.2009 15:54
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Kakapo »

Source lightning toimi oikein hyvin kaikkialla muualla paitsi noissa pääkalloissa ja jotenkin tuo käsi ei sytyttänyt. Pääkalloissa se näyttää vain maalatulta väriltä, eli siis ns. Lightningin lähdettä, eli sourcea ei ole. Ja en tiedä onko katsojassa vai katseltavassa vika mutta hansikkaan lightning ei vaan jostain syystä toiminut niin hyvin.

Mutta tuohan on heti paljon hienompi kuin edellinen :) Oikein kivan näköinen figu.
Avatar
Hammarist
Viestit: 554
Liittynyt: To 25.10.2007 16:30
Paikkakunta: Miehikkälä

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Hammarist »

Kas, eipä ole sun kuvia näkynyt pitkään aikaan.
Maalauksesta olen aika samoilla linjoilla Kakapon kanssa, OSL näyttää suht hyvältä kalloja lukuunottamatta, mutta kaipaisi imo vielä kirkkaampia kohtia. Nyt ei oikein ota selvää, mikä se valon lähde ihan konkreettisesti on. Jälkimmäisen duden miekka & lihakirves vakuuttaa kyllä.
Hartman kirjoitti: Yhdestoista käsky:
"Sinun ei ole nöyhtää & pelimecanicaa toisiinsa sotceman. "
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre: uusi sellainen. 15.2.2010

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Jep jep. Nyt tulee hieman WIP kuvia, ogre on WIP konvaus vaiheessa, ja Kaptin odottaa pohjamaalia. Tuon ihmisen vaatteitten highlightit ovat melko tummat joten ne eivät näy kuvassa selvästi, livenä parempi :D. Ja oli aivan pakko laittaa tota hohtoo tuohon :P Siihen jää riippuvaiseksi, varokaa. Olisiko mitään ehdotuksia tuohon ogreen ? Mitä voisi parantaa? Huom. Muistakaa että skulptaus taitoni ovat erittäin surkeat, mutta eihän kukaan ole seppä syntyessään, vai?

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Tuossa Ogre kaptinissa otin merirosvoista mallia. Häpeän silmät päästäni tuon rengaspanssarin takia....
Avatar
Asymnic
Viestit: 88
Liittynyt: Ma 06.07.2009 10:27

Re: Ogre: WiPpiä . 16.2.2010

Viesti Kirjoittaja Asymnic »

Tuo ihminen näyttää muuten hyvältä mutta tuo silmistä tuleva hohde ei näytä luontaiselta jotain ei noin ''ympyrän'' muotoista vaan valonsäteitä eri suuntiin. keep up the good work itekki varmaa tänää latailen noita kuvia kuha saan sprayattuu pari zombii ja corpse cartin.

EDIT: Miksi häpeät rengas panssaria? sehän näyttää samanlaiselta kun siinä postamassani linkissäm aprta ja muutkin näyttävät hienoilta, auta armias ku laittaisit miut tollasen tekoo ;D

EDIT2: Voisit laittaa sitten tuonne hohteen lähtöpsiteeseen eli silmiin pienen valkoisen täplän. Vain ehdoitus.
''Mitä hitaammin tipuu, sen parempaa tulee.''
Avatar
Dead Maniac
Viestit: 496
Liittynyt: Ke 12.07.2006 00:34
Paikkakunta: Mänttä-Vilppula
Viesti:

Re: Ogre: WiPpiä . 16.2.2010

Viesti Kirjoittaja Dead Maniac »

Joskus muistan lukeneeni vinkkiä rengaspanssarin tekoon käytettävän poranterän kärkeä. En ole kokeillut, neulalla itsekin tein aikanaan. Kokeile myös tehdä tarkemmin niitä reikiä, aivan vieri viereen ja pidä silmällä mihin suuntaan se panssari hulmuaa.

*DMEdit* Häpeilemätön esimerkki omasta räpellyksestäni:
Kuva
Time waits for no slave.

Kääntyneet kaartilaiseni:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... p?p=638449
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: Ogre: WiPpiä . 16.2.2010

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Rengaspanssari näyttää ihan jänskältä. Ensimmäistä ogrea maalasin lisää, tein hailaitit ihoon, ja tein samantyyliset hohdot aseeseen ja suojiin kuin toisella, kuvia laittelen ilemmalla. Niin ja tein semmoisen parran tuolle konvauksen alla olevalle ogrelle, tuli ihan nätti.
Avatar
Nummi
Viestit: 937
Liittynyt: La 26.04.2008 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ogre: WiPpiä . 16.2.2010

Viesti Kirjoittaja Nummi »

Muistan nähneeni jossakin kunnollisen (tosin haastavamman) tutoriaalin rengaspanssariin, jossa Stuffiin tehtiin ~~~~~~ tyylistä kuviota, ja sitten sama toiseen suuntaan tjsp. En muista aivan tarkkaan, mutta muistikuva siitä panssarista kyllä on, oli pirun hienoa.

Yritän kaivaa jostakin esiin.

Jaah, tässä hyvä tutoriaali, tosin ei aivan mitä tarkoitin, huvä kuitenkin, en tosin itse aivan hahmota taktiikkaa, ehkä kokeilemalla selviää.
Troll Forged Forum (Siellä on monia mahtavia tyylejä, valitse yksi!)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”