Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Fae »

Dodii, miun on näköjään mahdotonta pitää huomiota yhdessä projektissa paria päivää kauempaa samalla kertaa. :P

Sainpa sitten yhden örkkikaupan päälle kivan läjän marineita, ja tällaista olen sitten saanut niistä aikaan tällä kertaa.

Päätin olla käyttämättä näissä mitään metallimaaleja sellaisen tietyn sarjakuvamaisuuden saamiseksi, ja miksei ihan vain vaihtelunkin vuoksi. Mitään NMM:ää en kuitenkaan lähtenyt hakemaan, vaan ihan vain harmaata ja keltaista on kullan ja hopea värien sijasta käytetty.

Tässäpä niitä sitten ensimmäiset tuotokset:

Kuva

Kuva

Kommentoida saa taas vapaasti!
Järjenkäyttö sallittu!
Avatar
zaruman89
Viestit: 350
Liittynyt: Ti 07.01.2003 21:55
Paikkakunta: Ilmajoki/Rovaniemi

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja zaruman89 »

Vaikka hienoja ovatkin, niin ei nämä minusta imperial fisteiltä näytä. Vääristääkö kuva vai ovatko nämä enempi luun kuin keltaisen värisiä?

Maalaustekniikka kohdillaan. Harmi että nuo alotusboxifigut on niin tönkköjä...
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
Avatar
Okkiw
Viestit: 125
Liittynyt: Ma 03.08.2009 08:42
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Okkiw »

Jees..

Ainakin tuo Dreadnought näyttää kuvassa vähän hiekanväriseltä. marinet ovat kyllä keltaisia.

Kritiikkiä voisin antaa noiden bolttereiden värityksestä, nyt ovat vähän liiankin saman värisiä haarniskoiden kanssa. itse olisin ehkä koettanut jotain muuta väriä. (tämä tietty vaan oma mielipide)... keltainen on haastava väri, mutta olet onnistunut hyvin sen kanssa.
"Lukeminen kannattaa aina"
http://spikyratpack.blogspot.com/
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Leppoisan näköisiä nappeja ovat. Hyvin maalattuja, joskin juuri tuo hieman hiekkaan vivahtava sävy vie Imperial Fistimäisyyttä pois. Mutta ei noissa valittamista ole. Tuo metallivärin pois jättäminen ei ole ollut näköjään yhtään huono vaihtoehto. Eihän sitä hohtoa kaikkialla tarvitse olla :)

Mutta tosiaan, hieman keltaisempia olisvat omasta mielestäni saaneet olla että olisivat sen IF tunnelman saavuttaneet. Ja ehkä hivenen kirkkaamman punainen tuo puna, nyt on turhan oranssimainen (omaan silmääni siis). Kaikenkaikkiaan silti selkeästi maalattuja ja yksityiskohdat tuotu ihan hyvin esille. Tuohon kessun rintapanssarin kotkaan olisin kaivannut hieman "syvyyttä" enemmän, jollakin washilla tms, ja noiden perusjannujenkin rintapanssari ehkä olisi sopinut olla se punainen, mutta näin nyt omasta mielestäni :)

Dreadnoughtin tuo risti/pääkallo kuvio tuossa ohjaamon sivussa on mielestäni oikein hyvin varjostettu/korostettu esiin ja dredin blendaukset menneet hyvin kohdilleen muutenkin. Jotain tekstintapaista vaan vielä noihin "papereihin" mitä sillä on parissa kohtaa.

Hyvää työtä.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Hammerist
Viestit: 41
Liittynyt: Ma 10.08.2009 20:09
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Hammerist »

Minusta nämä ovat hienoja. Itseäni on ainakin häirinnyt oikeastaan kaikkien mariiniteemojen overthetop väritys. Tämä väriteema on mukavan realistinen. Ei valittamista, kunhan noihin vielä baset pyöräytät, niin hyvä tulee.
Dark Elves:
W/D/L
0 1 1
Avatar
Asymnic
Viestit: 88
Liittynyt: Ma 06.07.2009 10:27

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Asymnic »

Tuo on hieno todella hienosti onnistuneet omaan silmään. Tuo ''banaanin'' värinen dredi on todella hieno! ME LIKES!!!
''Mitä hitaammin tipuu, sen parempaa tulee.''
Avatar
Guardsman
Viestit: 2053
Liittynyt: Ti 21.01.2003 17:49
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Guardsman »

Taattua Fae laatua. Toivottavasti et ylikuormita itseäsi liian monella projektilla. Henk.koht. odotan eniten Tallarnien valmistumista...

-Jussi
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Avatar
Skidi
Viestit: 235
Liittynyt: Su 18.01.2009 18:57
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Skidi »

Erittäin nättejä figuja. IMO tuo hillitty keltainen on paljon parempi kuin sellainen törkeän räikeä, silmiä polttava sävy. Thumbs up, keep going!
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Fae »

Kiitoksia kommenteista! :)

Itse en tosiaankaan ole myös mitenkään noiden studion karkkiteemojen ystävä, vaan enemmän silmä miellyttää vähän luonnollisemmat värisävyt. Toisaalta tavoitteena oli myös mahdollisimman helppo ja nopea teema, ja tuo Inyaden Darksun nyt vaan sattui olemaan vähän hiekkaisemman sävyinen kuin studion teema. ;) Tosiaan suoraan purkeista saatavilla maaleilla, tai korkeintaan valkoista highlightaukseen tuon keltaisen kanssa, on tarkoituksena saada nämä maalattua, ettei turhaan maalien sekoitteluun kulu aikaa eikä tarvitse sävyerojen kanssa ruveta tappelemaan.

Black Reachin perustermikset sain tosiaan myös nyt maaleihin. Seuraavaksi olisi sitten vuorossa varmaan tuo termis kersantti, ja marinekomentaja. Whirla ja Land Speeder Storm ovat tuossa nyt vielä odottelemassa, kun ei GW:n paketit suvaitse tulla perille, että saisin nuo 'Fistilogot paikoilleen ennen maalaamista.

Kuva

//Dredikuva tosiaan taitaa olla vähän värivammianen. Termikset ja marinet lähimpänä oikeaa keltaisuutta.
Järjenkäyttö sallittu!
Avatar
Haizelhoff
Valvoja
Viestit: 2207
Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Haizelhoff »

On muuten pirun tyylikkäitä. Saako udella millaisia baseja on luvassa?
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Fae »

Ei itseasiassa ole vielä minkäänlaista hajua, millaiset alustat näille sopisi :D
Järjenkäyttö sallittu!
Avatar
Haizelhoff
Valvoja
Viestit: 2207
Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Haizelhoff »

en suosittelisi hiekkaa, kun keltainen on ton sävyinen, mutta ehkä urban maasto lois kivaa kontrastia?
Avatar
Nummi
Viestit: 937
Liittynyt: La 26.04.2008 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Nummi »

Viidakkoon hyppimään vain, vähän omalaatuisuutta mukaan.
Ai perhana, sähän omistat jo viidakkobaseista porukkaa. Noh, Laavaan pomppimaan vain!
Avatar
Halkomahooli
Viestit: 821
Liittynyt: To 27.08.2009 15:06
Paikkakunta: Lahti

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Halkomahooli »

Haizelhoff kirjoitti:en suosittelisi hiekkaa, kun keltainen on ton sävyinen, mutta ehkä urban maasto lois kivaa kontrastia?

Urbaani kekkalointi todellaki saattas sopia... harmahtava ja keltanen luo mukavan kontrastin :)
An Eternity Of War And Carnage
Avatar
dewil
Viestit: 408
Liittynyt: Su 26.10.2003 17:53

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja dewil »

Musta toimii aina ;)
Jätä viestisi äänimerkin jälkeen.
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Fae »

Scorched brown -> Bestial brown olisi toisaalta aika parinteisen neutraali ratkaisu tuohon baseen. Sellainen armeija jo toisaalta on, toisaalta on myös jo harmaalla basetettu armeija. Mustaksi noita nyt en kuitenkaan ala jättämään. :P Katsoo nyt mitä sit keksii.


Tallaisen maalailin tuossa viimoiseksi. Ei ole mitään hajuakkaan, millälailla tämä toimii pelissä, vai on onko ihan kuraa koko alus, mutta se oli vain niin hienon näköinen scultpi, että piti ottaa kun alennuksesta sain. Kamalat scouttipäät tosin vaihdettu catachanin vastaaviin.

Kuva

Haukkuja ja hengenkaukkomisia saa taas lähetellä. :)
Järjenkäyttö sallittu!
Avatar
Kharon
Viestit: 972
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:46
Paikkakunta: Ulvila
Viesti:

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Kharon »

Fae kirjoitti:Scorched brown -> Bestial brown olisi toisaalta aika parinteisen neutraali ratkaisu tuohon baseen. Sellainen armeija jo toisaalta on, toisaalta on myös jo harmaalla basetettu armeija. Mustaksi noita nyt en kuitenkaan ala jättämään. :P Katsoo nyt mitä sit keksii.
Miten olisi sellainen mars-henkinen punainen base? Täällä galleriassa jollakin oli IG-armeija siihen tyyliin.
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Fae »

Kharon kirjoitti:Miten olisi sellainen mars-henkinen punainen base? Täällä galleriassa jollakin oli IG-armeija siihen tyyliin.
Ei muuten yhtään huonompi idea. Pitääpä laittaa korvan taakse! :)
Järjenkäyttö sallittu!
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Kunnon drive by meininki tulee tuosta speederistä mieleen. :P Mutta teema on hieno, tykkään tämmösistä simppeleistä ja värikkäistä teemoista. Tosin en kyllä hirveämmin tuosta pelkästä flätistä harmaasta pidä. Siihe ois voinu ehkä hieman enemmän kontrastia. Nyt se on vaan niin harmaa. Varsinkin isoilla alueilla näyttää aika tylsältä. Mutta muuten hienoja kyllä.
Avatar
Drakojan
Viestit: 1153
Liittynyt: Ti 30.05.2006 07:59
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Sivuprojekti 135: Imperial Fists

Viesti Kirjoittaja Drakojan »

Land Speederissä on mahtava narratiivi, vielä kokemattomat scoutit pääsevät mukaan operaatioihin, mutta käyttävät silti punaisia nauhoja ryhmän merkkinä ja ajajalla on aurinkolasit. Space Marine -nuorison kapinallisia. Voipi tosin tulla kyllä täysi-ikäisiltä ja valtaisilta taisteluveljiltä sanomista. :D

Eli mahtavaa työtä. Väriteemasta ei tosin ensimmäisenä tule mieleen Dornin jengi, mutta näyttää silti hyvältä. Harmaat "metallit" sopivat hyvin, tosin viimeistelyä voisi harkita vielä. Scouttien bolttereissä ne näyttävät hyviltä, mutta isompi heavy bolter ja ihme antenni vasemmalla puolella eivät sitten niinkään. Paljon tasaista pintaa?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”