Esimerkillisen sutjakkaa päivitystä tähänkin porukkaan taas vaihteeksi. Uusin nassu onkin tuttu Sotavasara IX -maalauskisasta, josta tuli siepattua hopeasija. Uskoin kyllä vakaasti, että oisin jäänyt hännille, koska muut olivat teknisesti niin paljon parempia. Figuni oli lisäksi hankala kuvata, koska näytti niin flätiltä kuvissa tasapaksuhkon värimaailma vuoksi. Mutta noh, en valita. Olen tyytyväinen.
Tuli myös koklattua teksturoidun kankaan maalamista, koska perusflätti kaapu ois ollut niin tylsä katsella...
plus en osaa maalata isoja kangasalueita kunnolla. Koska kyseessä oli vanha kasarifigu, niin koin, että oli oikeudenmukaisinta dumpata alustalle kutakuinkin saman aikakauden Heroquest(?)-rotta uudempien sijaan. Blokkaa vaan näkymää hiukan. Itse hahmo on siis Sorcerer of Nurgle vuodelta -89 (valettu -88).
Huomasin lisäksi vasta kilpailuun osallistumisen jälkeen, että olin unohtanut maalata rotan hampaat ja kaapua en ollut varjostanut kunnolla loppuun asti, vaikka aioin. Ne tuli nyt korjattua.
Plague Monk of Nurgle
(vielä kun keksisi, missä roolissa peluuttaisin Mordheimissä)
Yhteispotretin aika!
Mutta nyt on sitten viisi sairastelijaa valmiina ja vielä kolme lisää niin päästään jo Mortikan aloitustiimikokoon. Kuten aiemmin mainitsinkin, niin näitä olisi tarkoitus käyttää ristiin, eli joko Possessed- tai Carnival-jenginä, niin saa vaihtelua sen mukaan mitä löytyy jo peliporukasta. Eri asia sitten, miten saan selitettyä tuon järkyttävän asekirjon vastustajalle, jos WYSIWYGiä haetaan. Toinen käyttötapa löytyy Warhammerin puolelta: läiskivät joko Warrioreina tai Forsakeneina. Omaksi ilokseni Forsakenit tulevat lopultakin coreen uuden kirjan myötä, niin saan viimeinkin tehtyä kunnon mutanttiteemaisen armeijan. Mutantteja olisi niin turhauttava pelata maraudereiden säännöillä, kun niitä pitäisi hommata paljon (= eli paljon konverttaamista) ja warrut ovat taas vähän turhan eliittiä kurjiksi mutanteiksi. Eli peukut pystyyn, että Forsakenit ovat pelattavia, niin ei tarttisi pelata mutanttejani warrioreina.
Porukan ilme on hiukan muuttunut joka lisäyksen jälkeen. Ensimmäisten alustojen (Magister ja nakumutantti) reunat ovat "clean cut", seuraavissa (hilparisti ja Mutander) kivetys on lätkäisty pannarimaisesti muovialustan päälle, mikä on se yleisin tapa scenic inserteissä (tai mikä onkaan virallinen nimitys). Viimeisimmässä, eli ruttomunkin alustassa lähdin kokeilemaan tuollaista kunnon display-tyyliä. Hoksasin vielä jälkeen päin, että tällaisilla alustoilla ei jää mitään isoja rakojakaan alustojen välille, jos lähtee rykmenttiä kokoamaan. Rakoa olisi ehkä vaan noin 0,5-2 mm.
Maalaustyylikin on muuttunut, kun vertaa uusimman tyypin vaaleutta ja korostuksia muihin. Tuli tässä päivitysten välissä maalattua muutakin kuin Nurglea, niin oma maalaustyyli pääsi elämään ja kehittymään, kun ei ollut tiettyjä tuttuja raameja, jonka mukaan pitäisi maalata. Ja hyvä näin. Mukavaa vaihtelua muutenkin, kun saa maalata siistimpiä (ja ei-mutatoituneita!) figuja. Mutanderissa yritin aikanaan kokeilla väririkkaampaa ilmettä, mutta ei vaan toiminut ja nyt uudessa Plague Monkissa palasin takaisin Magisterin värimalliin. Mutanderin maalaan muutenkin uusiksi jossain vaiheessa, kun se häiritsee niin pahasti omaa silmää ja on muutenkin valjun oloinen. Hilparisankarille saatan yrittää osittaista maalinpoistoa ja uusintamaalausta. Alustat teen myös molemmille uusiksi. Yleisilmeeltään koko poppoo on silti onneksi yhdenmukainen, vaikka tyyli onkin muuttunut. Eipähän tartte ainakaan vetää puolta porukkaa uusiksi.
Yhteiskuvan ottoa voisi kyllä harjoitella...