Heips, innostuin bangeleista ja jonkunlaista listaa mietiskelin tässä näin.
HQ
Librarian 100pts
- Shield of Sanguinius
- Unleash Rage
Perushyvä HQ. Menee kuolonkomppanian kanssa ja jakaa coveria rhinoille.
TROOPS
10x Tactical Squad 170pts
- Sinko ja fleikka
Dedicated Transport: Rhino 50pts
Perushyvä objektiivin nappaaja
10x Tacical Squad 195pts
- Sinko ja fleikka
- Kessulla voimanyrkki
Dedicated Transport: Rhino 50pts
Perushyvä objektiivin nappaaja
5x Assault Squad 100pts
Dedicated Transport: Razorback + Twinlascannon 55pts
Oman objektiivin pitäjä.
9x Death Company 230pts
- 2x Voimanyrkki
Dedicated Transport: Land Rider + Multi-Melta 260pts
Vasara ja koko listan keskipiste. Mennään ja kaadutaan sen kanssa
FAST ATTACK
Land Speeder 70pts
- Heavy Flamer ja Multi-Melta
Pikkuhäröilijä ja tankkien nappaaja
HEAVY SUPPORT
10x Devastators 220pts
- 2x Sinko ja 2x Plasma Cannon
Aseet pelaa hyvin yhteen ja objektiivipeleissä ollaan combat squadeissa (annihilaatiossa vihusta riippuen). Ei ehkä se kovin valinta, mutta figut on ja iha kivoja ovat.
Points: 1500pts
Scoraavia: 3
Kill Pointteja: 11-12
Tankintuho pyörii kahden multimeltan, kolmen nyrkin, kolmen twinkatun lascin ja osittain kahden singon ja kahden plasmatykin varassa. Lantsari + DC + Libra hieman pelottaa pelata tuollaisella yhden tempun ihmeellä, yksi onnekas lasci pelin alussa ja se olikin siinä. Mutta kaipa sillä elää, ehkä.
Kommentteja?
Verienkeleitä 1,5 tonnia
Verienkeleitä 1,5 tonnia
I have a mind for simple things but things are not of mine to simplify
Re: Verienkeleitä 1,5 tonnia
Ihan jees olonen lista, mutta toimiiko toi shield of sanquinius muka rhinoihin? sääntiksessä lukee sivulla 62 "if the target is obscured and suffers a glancing or penetrating hit, it may take a cover save against it" eli eikös toi tarkoita, että sää tarttet jostain vielä obscuredin ton shieldin lisäks (jolloin sulla on jo usein 4+ cover). Muuten ihan ok oloinen lista, baalia tuo ehkä hieman jää kaipaamaan, mutta eiköhän sitä ilmankin pärjää.
- Haizelhoff
- Valvoja
- Viestit: 2207
- Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Verienkeleitä 1,5 tonnia
Kyllä se libu musta antaa 5+ coverin. 5. edikassa tankit saa cover saveja, kuten tossa pätkässä todetaan, joten kaikki taiat jotka antaa coveria antaa sitä myös tankeille. Näin minä olen ymmärtänyt.Tupsu kirjoitti:Ihan jees olonen lista, mutta toimiiko toi shield of sanquinius muka rhinoihin? sääntiksessä lukee sivulla 62 "if the target is obscured and suffers a glancing or penetrating hit, it may take a cover save against it" eli eikös toi tarkoita, että sää tarttet jostain vielä obscuredin ton shieldin lisäks (jolloin sulla on jo usein 4+ cover). Muuten ihan ok oloinen lista, baalia tuo ehkä hieman jää kaipaamaan, mutta eiköhän sitä ilmankin pärjää.
Ihan jees lista todellakin. Devat ei oo ihan kustannustehokkain ratkaisu, mutta jos niistä diggaat niin pelaa vaan. Speederin tiputtaisin ja tilalle ottaisin sanguinary priestin. Todennäköisesti on fiksua objective missioneissa jakaa noi tactical squadit, jolloin on hytötyä siitä että voit antaa niille, ja devoille FNP. Onhan se yks vähemmän multimelta, mutta voit ottaa devoille lascannoneita jos alkaa tankit huolsetuttamaan.