Eldar Star Fleet

Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Crystania »

Morjesta vaan laivueiden kapteenit.

Tässä muutamien pelien jälkeen rupesi tämä innostamaan enemmän kuin tuo warhammer.
Tarkoitus olisi aloittaa 750p listalla ja jotain tälläistä väsäsin.

Mothership
Eldar Eclipse Class Cruiser 250p

Squad 1 215p
2x Eldar Hellbore Class Frigate
1x Eldar Aconite Class Frigate

Squad 2 160p
4x Eldar Nightshade Class Destroyer

Squad 3 120p
3x Eldar Hemlock Class Destroyer

T: 745p

Pelasin yhden testipelin keisarin armeijaa vastaan ja voitettiin, mutta mietityttää muut laivueet.
Pitäisikö jotain muokkailla ?

Vähän kysymyksiä sitten.

Toi eldareiden liikkuminen eli jos ymmärsin, niin ekaa käytetään jos mennään aurinkoon päin? Sitten se toinen jos menee pois päin ja kolmas jos liikkuu ns. sivuittain?

Mites toi Void Battleship eldareilla. Onko se pisteidensä arvonen?

1000p Nostaessa ajattelin sen pakollisen piraatin ja yhden ryhmän loppu pistellä joka koostuisi varmaa Aconite ja Nightshade aluksista. Saisi battery tuli voimaa ja parit torpeedot lisää. Kuullostaako hyvältä ?

Sitten ihan yleisesti, että riihimäellä varmaan ruvetaan vetää BFG turnauksia nyt syksyllä luultavasti testataan ensimmäinen turnaus ja jos hyvin menee, niin jatkossa sitten lisää. Tarkkana turnaus ilmoitusten kanssa siis.

Kokeneet voisi antaa vähän vinkkiä myös miten eldareilla kannattais pelailla.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Isoista aluksista on kahta mielipidettä. Toiset käyttää mielummin paljon cruisereita, mutta itse otan battleshipin aina kun mahdollista. Se on vain niin upea ja sitä on kiva liikutella pöydällä.

Eldarithan ovat yksi vihatuimpia ja tulivoimaisimpia laivastoja pelissä. Varsinkin Imperiumin alukset ovat helisemässä lujasti, jos ei amiraali osaa pelata eldareita vastaan, mikä tarvii kokonaan uutta taktiikkaa.Siinä kun lancet kurmoottavat kaikkea muuta miten tahansa, on eldareille kauhistus kovan tulivoiman weaponbatteryt ja varsinkin pitkän kantaman sellaiset.

Josta päästään asiaan. Varo aina vihollisen tulialueita, jos vastassa on weapon batteryitä. Lancet, novakanuunat ja torpedot eivät paljoa säikytä, paitsi jos holosave antaa ykkösen. Battery on se, mitä tulee pelätä. Jos käy niin hassusti, että battery ampuu kohti, niin heitä aina brace for impact. Vaikka se heikentää omaa tulivoimaa, niin säästyypähän alus seuraavalle kierrokselle taistelemaan. Oli suunnitelma mikä tahansa, niin brace for impact aina kun battery tulittaa. Parempi olla hetken heikompi, kuin se että eldarien paperinen leija räjähtää pipanoiksi.

Käytä liikkuvuutta hyväksi ja yritä aina kiinni takapuoleen. Mikäli ei onnistu, niin käy tulittamassa etäältä ja livahda ordnance vaiheessa karkuun. Imperiumin pelaajan tulisi ymmärtää käyttää paljon eskortteja suojaamassa raskaiden alusten takapuolet. Jos ei ymmärrä, niin se on eldareille tosi helppo tilanne. Jos ymmärtää, niin kannattaa ensin hävittää pienet saattajat ja sitten keskittää tuli isoihin.

Monipuolinen laivasto on aina hyvä asia. Vaikka lista näyttää nyt jo hyvältä, niin mieti, mitä sinulta puuttuu. Onko torpedoja, batteryitä, lanceja ja launch bayta kaikkia jonkin verran.

Muista että vaikka imperiumi hajoaisi helposti, niin esimerkiksi kaaos laivasto on jo ihan toista maata pitkän kantaman batteryillänsä.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Crystania »

Laivasto on lähtenyt kasvamaan hyvää tahtia.

750p-1000p Listalla on kaatunut chaos ja imperialit erittäin hyvin ja ongelmaa ei ole ollut.

Viime vkl mega batlle imperium ja eldar vs orks ja chaos jokainen fleetti 1500p

Eldareilla menetin 7 escorttia pelissä ja yhden cruiserini. Imperialla oli kaiken näköistä, mutta osaan sanoa vain, että kovimmat 2 laivaa jäi ehjiksi.

Tällä hetkellä 1500p laivasto koostuu toistaiseksi näin.

Pirate Prince 150p
2x Re roll

Void Stalker Battleship 380p

Eclipse Cruiser 250p

Squad 215p
2x Hellebore
1x Aconite

Squad 160p
4x Nightshade

Squad 160p
4x Nightshade

Squad 185p
3x Hemlock
1x Aconite

T: 1500p

Näyttääkö tämä hyvältä ? Varalla olisi 4 Aconiteä ja 1 Nightshade
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Näyttää aika erikoiselta, mutta ketterältä. Tosi paljon escortteja, mutta ehkä se ei haittaa. Minun listassa on yleensä 3 cruiseria, battleship pari light cruiseria ja vaivaiset 5 escorttia. Mutta voihan tuo toimia hyvinkin. Jos aiot laajentaa lisää, niin laittaisin cruisereita, mikäli pisteisiin mahtuu, mutta ei tuokaan pahalta näytä ollenkaan.

Eipähän tarvi paljoa kriittisiä kärsiä. :)
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Crystania »

Miettisin aluksi noita cruisereita, mutta päädyin escortti laivueeseen. Piste hinnat ym huomioon ottaen, niin mielestäni cruiserit ei oikeen sovi eldar armeijaan. Kokemusta ei kuitenkaan ole cruiser armeijasta, vaan toistaiseksi tälläisestä pienistä aluksista kootusta laivastosta.

Miettii esim. 160p 4 batteri ja 8 ohjus suihku vs samanhinta luokan cruiseri, niin ei se cruiserin ottaminen oikeen iske. Cruiserista lähtee kuitenkin tehot heti 2-3 osuman jälkeen.

Battleship on taas eri asia ja yhden cruiserin otin, että noita sittisontiaisia saa vihollisilta pois tai itse sitten ammuttua takaisin.

Tästä ajattelin laajentaa 2k pisteeseen lisäämällä lisää lance aluksia ja batteri voimaa. Kunhan saan ensin tuon 1,5k pisteitä maaleihin.

Jos on kommentteja miten pelit on menny cruisereiden kanssa, niin kerro ihmeessä onko ne toiminut hyvin.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Eldar Star Fleet

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Tämä on siitä kiva peli, että monenlaisella pärjää. Toiset tekevät fleetin melkein pelkistä cruisereista. Joku 6-8 cruiseria, eikä paljoa muuta. Itekki olen joskus miettinyt lähes pelkkien escorttien laivastoa. Jos se omasta mielestä toimii, niin eipä siinä mitään.
Luumumehu on soturien juomaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Battlefleet Gothic”