Kiitos kommenteista. Pahoittelen vastausten viivästymistä, jussina ollut vähän kaikenlaista aktiviteettia meneillään, enkä kauheasti ole koneella ehtinyt aikaa viettämään.
raivomuumi kirjoitti:Miten teit plasma aseen plasman ja sen hyvän hohdon?
Terminator Sergeant kirjoitti:Saako tuohon mitään salaista / muinaista / vain ninjojen silmille olevaa reseptiä?
Plasman maalasin seuraavasti: Pohjavärinä käytin Citadelin Ice Blueta, jonka jälkeen uusi kerros Ice Bluen ja Skull Whiten sekoitusta (1:1). Tämän jälkeen korostin nuo ritilän syvät(!) kohdat pariin kertaan vesitetyllä Skull Whitella. Lopuksi lisäkorostusta Skull Whiten ja Ice Bluen sekoituksella (~2:1).
Tuo plasman heijastuminen on maalattu Regal Bluen ja Ice Bluen sekoituksilla, kuitenkin niin, ettei tuo sävy ammu yli tuossa mustassa panssarissa, eli sekaan on heitetty myös pari tippaa Chaos Blackia. Kannattaa tutkia esim. CMON:ssa noiden huippujen töitä ja miten niissä tuo OSL on tehty.
NorjanPaavi kirjoitti:Mikähän on mahtanut olla beasthead hemmon pään alkuperä?
Tuo pää on alun perin Beastmanilta, jolta on siivottu vähän karvoja pois, lyhennetty sarvia, pidennetty kaulaa ja leikattu kuono pois.
kuningas66 kirjoitti:Hienosti on maalattu myös tuo ruoste haarniskaan(kai se on ruostetta?)
Ruostetta, likaa ja tomua, ainakin yrittää olla ;)
Izmo Laitela kirjoitti:Iho, kaapu, shoulder padi ja plasmaisuus ovat kauniita, todella kaunista jälkeä tosiaan, mutta muuten figu vaikuttaa hiukka tylsältä, voinen syyttää väriteemaa.
Tuosta mustasta haarniskasta toki saisi tehtyä vielä mielenkiintoisemman tekemällä enemmän töitä korostusten ja heijastusten kanssa (minkä myös ehkä teen, kunhan ehdin). Sitten kun näitä on vielä se ryhmällinen, niin tuo tylsyys katoaa massaan.
Haizelhoff kirjoitti:Joo en kyllä enään ikinä postaa tänne omia figujani, kuinka kehtaisin. Kaikki onkin jo kehunut kaikkea mitä minun piti kehua, mutta mistä toi pää on
Mikset kehtaisi? Jostain on aina lähdettävä ja usko tai älä, kärsivällisyydellä ja kurinalaisuudella saa ihmeitä aikaan.
Tuo pää on tosiaan Flagellantin, kuten Bringer-of-Doom jo selvensikin, ja oikeastaan koko tämän figun alkuperäinen idea. Oikeastaan ostin tuon Flagellant-pakkauksen pelkästään tämän pään takia, jos totta puhutaan :D Onhan siinä kitissä tosin kaikkea muutakin kivaa, mitä voi helposti soveltaa esim. Chaos Marineissa (pääkalloja, kettinkiä jne).
Bringer-of-Doom kirjoitti:Millaisilla välineillä sait nuo skulppaukset aikaiseksi? Ihan vain mielenkiinnosta kysyisin.
Skulptausarsenaalista löytyy mm. Citadelin skulptaustyökalu, sitten kourallinen
näiden kaltaisia työkaluja. Noitahan kannattaa haalia mahdollisimman monta erilaista, kun ei koskaan tiedä millaista käyrää tarvitsee mihinkin hommaan.
Myönnettäkööt kuitenkin, että tuon kaavun ja beastheadin kanssa meni pariin otteeseen hermo ja veitsellä joutui vähän väliä vuoleskelemaan kuivunutta stuffia pois.