"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hel Fenn - VC 2400p

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Natura
Viestit: 237
Liittynyt: Su 04.06.2006 09:58
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Natura »

Imperiaalisen kalenterin vuonna 2145 vampyyrikreivi Mannfred pistettiin palasiksi Hel Fennin suolla, mutta nyt hänen armeijansa on noussut suonsilmästä kostamaan! (Tai jtsp.) Tarkoituksena olisi tehdä hieno suosta noussut vihertävä armeija, kasiedikkaa varten tietenkin. Modelleja löytyy kaapista pölyttymästä hirveä kasa, joten päätinpä näistä väsätä nyt tälläistä listaa.

Lords

Count Mannfred - 475p Ghouleihin
Black Perpiat - 15p
Earthing Rod - 25p
= 515p

Heroes = 325p

Vampire - 100p Ritareihin
Blood Drinker - 40p Pitää nihdit kasassa
Dread Knight - 25p
Walking Death - 25p
= 190p

Necromancer - 55p Skeletoneihin
Invocation of Nehek
Dispel Scroll - 25p
= 80p

Necromancer - 55p Skeletoneihin
Invocation of Nehek

Core Units = 774p

Crypt Ghouls x 49 - 392p Horde
Crypt Ghast - 8p
= 400p

Skeleton Warriors x 19 - 152p
Full Command - 20p
Banner of Swiftness - 15p
= 197p

Skeleton Warriors x 19 - 152p
Full Command - 20p
Everlasting Death - 15p Pitää horden toista sivustaa
= 187p

Special Units = 411p

Black Knights x 9 - 216p
Full Command - 40p
Royal Standard of Strigos -35p Osutaanki, vielä useammin kuin barrowsilla
= 291p

Fell Bats x6 - 120p Rasite nykyisiä gunlinejä vastaan

Rare Units = 375p

Black Coach - 200p

Varghulf - 175p

Total: 2400p
Models: 109

Kuten huomataan jos listaan verrataan tavanomasiin VC listoihin, vampyyrispämmi on jätetty matkasta ja tilalle on otettu muita törkeitä unitteja koko rahalla. Eniten listassa epäilystä aiheuttavat kohdat ovat nämä: 1) Vampyyrille Beguilen sijasta Walking Death?
2) Pitäisikö Ghouleja jakailla jotenkin ryhmiin? 3) Onko Wraithit hintansa arvoisia, mielestäni eivät ainakaan ilman howlia. Mielipiteitä, pärjääkö listalla millekkään ja ehdotuksia mitä kannattaisi tehdä toisin. Voin sitten listaa muutella kaapista löytyvien nappuloiden mukaisesti. - Listaa muokattu tähän mennessä sen verran että lordilta otettu nightmare pois.
Viimeksi muokannut Natura, Ti 10.08.2010 13:36. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
"That which is unknown and unseen always commands the greatest fear." -Culexus Temple
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Moi, selasin listan pari kertaa läpi ja löysi pari silmiinpistävää asiaa.

Skeletonryhmät ovat kovin pieniä. Kasiedikassa ottavat pataan ja lujaa jos joutuvat itseään hitusenkin kovemman yksikön kanssa lähitaisteluun... Itse lisäisin yksiköihin viidestä kymmeneen luupäätä, 19 on vain liian pieni koko (oli Lord of the Death tai ei, Mannu osaa muutakin kivaa). Myöskin toisen ryhmän lipun vaihtaisin Warbanneriin tuomaan hiukan lisää resoa.

Mannfredilta heppa pois! Jos hän liittyy Ghouleihin, tuloksena on kuollut Mannu vuoroon kolme mennessä (ei saa "Look Out, Sir":iä jos ratsusankari liittyy jalkaväkeen...).

Wraithien tilalle Varghulf voisi sipia kivasti, rankkien rikkominen ja Str5 thunderstompit tekevät höpöä. Lisäksi jos hammaspeikko hyppii (marssilipullisen) luupääryhmän luona, niiden lipunkin voi vaihtaa johonkin hyödyllisempään (Banner of the Endless Nightmare?).

Lepakoista en osaa vielä sanoa mitään (en ole kokeillut vielä), mutta saivat hiukan nerffiä koska eivät lennä automaattisesti 20" eikä näitä tule enää Nehekillä kuin yksi haava per otus. Voivat silti olla kovia, emt. Black Coach on sitten minusta tyylivalinta, ei se oikein parantunut (mutta mennee silti).

Eli sellaiset olivat mielipiteet, sitten vielä kysmyksistä...
Natura kirjoitti:1) Vampyyrille Beguilen sijasta Walking Death?
Uskoisin näin, reso on parempi kuin joku yksi epävarmahko re-rolli woundaamiseen.

2) Pitäisikö Ghouleja jakailla jotenkin ryhmiin?
Tuo setti näyttää ihan hyvältä, koska Nehekkiin ei ole bonuksia (eikä sitä varmaan ola ylipäätäänkään heittelemässä...) niin yksi iso ryhmä peittoaa kaksi pientä IMO. Vastustajalle tulee myös vaikeuksia pisteiden hankinnassa.

3) Onko Wraithit hintansa arvoisia, mielestäni eivät ainakaan ilman howlia.
Tästä mainitsinkin jo ylempänä, minusta Varghulf vie voiton.
Eli sellaisia, nämä ovat sitten vain omia mielipiteitäni, joten korjatkaa jos olen pahasti hakoteillä. :)
KaukoSeta
Viestit: 81
Liittynyt: Ma 14.07.2008 20:06

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja KaukoSeta »

Skarsnik, the Lord kirjoitti: Wraithien tilalle Varghulf voisi sipia kivasti, rankkien rikkominen ja Str5 thunderstompit tekevät höpöä.
Mitähän minulla on mennyt ohi, jos Varghulf muka rikkoo rankkeja? Niiden rikkomiseenhan tarvitaan yksikkö ylimääräisellä rankilla, ellen ihan väärässä ole? Eihän iso lepakko vienyt rankkeja seiskassakaan.
Avatar
Natura
Viestit: 237
Liittynyt: Su 04.06.2006 09:58
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Natura »

Hmm, olen alkanut vieroksua peikkoa rankasti sen jälkeen kun ei saanut mitään aikaan 1000p pelissä, tosin ajat ovat muuttuneet ja eihän se ennen osannut stompata. Uskon kuitenkin bansheen voimaan Doom & Darkness:in kanssa, lisäksi niillä voi blockkia selkään hyppiviä otuksia kuten gorgereita tai rapuja. Skeletonit voisivat olla kivoja, mutta figuvalikoima sekä pisteraja hivenen rajoittaa.

Edikan vaihduttua joitain asioita on jäänyt huomaamatta kun ei ole vielä ehtinyt pelailemaan, en esim. tiedä mitä nykyinen fear/terror tekee (jostain kuulin että olisi heitettävä joka roundi ld combatissa ja epäonnistumisella menee ws 1?) tai kuinka suuri on combat reson hyöty, mutta tulin kai vaan siihen tulokseen että nihdit pieksevät niin kovaa ettei mitään bonuksia juuri kaivata.
"That which is unknown and unseen always commands the greatest fear." -Culexus Temple
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Vargulffi ei vie rankkeja, mutta enää ei vaadita US5 että saa flankiin tulosta bonusta. Tätä Skarsnik varmaan tarkoitti
Jara- kirjoitti:
amis kirjoitti:... Onko se sitten "taidoistani" (vai nopistani :D) vai aivan jostain muusta kiinni?.
Se, että pärjäät pelimestan turnauksissa johtuu siitä, että ne ovat pelimestan turnauksia :)
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Juhaaha kirjoitti:Vargulffi ei vie rankkeja, mutta enää ei vaadita US5 että saa flankiin tulosta bonusta. Tätä Skarsnik varmaan tarkoitti
Juurikin tätä, mitäköhän ajattelin kun puhuin rankkien rikkomisesta... *slaphead* ;) Doom & Darkness ei muuten sitten toimi kompotettuna Banshee Howliin ellei uusi kirja ole muokannut Doom & Darknessin tekstiä.
Avatar
Natura
Viestit: 237
Liittynyt: Su 04.06.2006 09:58
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Natura »

Hähä, olen rasisti ja nostan omaa listaani ylemmäs "turhalla" viestillä. Vaihdoin haamut hammaspeikkoon ja kostolipun legioonaan, myös vampyyrilta vaihtui beguile walking deathiksi. Haluaisin vielä lisää palautetta, lähinnä koskien noita nekromaakareita. Mietiskelin tässä vielä että olisikohan kumminkin ovelampi veto vaihtaa necrot yhteen vampyyrin ja siirtää rulla sille, tämän avulla voisin peluuttaa hyvin toista skeleryhmää peikon kanssa ja toista vampyyrilla? Löytyisiköhän sääntökirjasta jotain pätevää arcane itemiä lordille?
"That which is unknown and unseen always commands the greatest fear." -Culexus Temple
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Minusta kaksi casteria on parempi kuin yksi (jos Nehekki failaa, toinen voi vielä castia), mutta sekin voi olla mielipideasia (Vampyyri voi saada tapon aikaan). Channeling Staff Mannulla voisi olla ihan hyvä idea myös, itemi on halpa ja hyvä.
[duskwalker]
Viestit: 91
Liittynyt: Ti 16.10.2007 14:53
Paikkakunta: Kangasala, siinä tampereen vieressä

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja [duskwalker] »

Eikös kasilaitoksessa oteta heroja/lordeja pisteiden eikä slottien mukaan? Sillä jos näin oli niin oliko se pistemäärä 1/4 armeijan pisteistä? sillä jos näin on niin hahmot maksavat liikaa. Kiitos ja anteeksi jos olen väärässä.
The four shall take their place amongst the stars
Avatar
Crusher Zogoth
Viestit: 117
Liittynyt: Ke 24.01.2007 15:15
Paikkakunta: Kouvola

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Crusher Zogoth »

[duskwalker] kirjoitti:Eikös kasilaitoksessa oteta heroja/lordeja pisteiden eikä slottien mukaan? Sillä jos näin oli niin oliko se pistemäärä 1/4 armeijan pisteistä? sillä jos näin on niin hahmot maksavat liikaa. Kiitos ja anteeksi jos olen väärässä.
Lordeja JA heroja saa olla molempia 25% eli ei ole laiton.
"Simon! Omae no doriru wa ten ni mukkate horu doriru da! Nigeru tame janee!"

-Lord Kamina
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

+Mannfred
+Ghoulihorde
+Varghulf

-Kaikki muu.

Onneksi ghoulihorden voimalla sentään voi koittaa pelejä voittaa, ja Manukin vie pitkälle sen common lorensa turvin.

Kyllä tämä ihan reilulta ja tasapainoiselta listalta näyttää, skeletonit turvaisi sen flankin vähäsen paremmin vielä jos olisi jokin halpa wight king bsb armeijassa, ihan vaikka karvalakkimalli. Tähän tietty vaikea repiä pisteitä mistään, vampyyriheron tai kahden Necromancerin kanssa pitäisi vaihtokauppa tehdä.

Black Knightien pisteillä ei saisi kuitenkaan kuin noin 20 Grave Guardia kilvillä, full commandilla & warbannerilla ja eiväthän ne mitään aikaan saisi, ghoulit tappaa paremmin ja skeletonit halvempi speed bump. Joten ainahan sitä noilla ritareilla voi sivustaan koittaa koukata ja varmasti pärjäävät gunlinellekin, lepakoista ei kyllä semmoiseen ole. Lepakoilla voisikin varmaan koittaa screenata ritareita?

Niin ja vielä yksi seikka; listasta pistää jotenkin pahasti silmään nuo yksittäisten itemien jne. pistehinnat, eikös ne pitäisi editoida pois kun tänne postailee. Edit: Äääähh, meni foorumisäännöt ristiin, kyllähän täällä sai vapaasti pisteet esineistä & optioista listaan laitella. >_<
Viimeksi muokannut Mithrandir, Su 15.08.2010 15:38. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Natura
Viestit: 237
Liittynyt: Su 04.06.2006 09:58
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Re: Hel Fenn - VC 2400p

Viesti Kirjoittaja Natura »

LIstasta varmaan saisikin huomattavasti tehokkaamman vaihtamalla skelet toiseen hordeen ja kärryn varghulffii, mutta lista on valmistettu oman figuvalikoiman pohjalta. Nihtejä olen peluuttanut varsin onnistuneesti, mutta se taisi olla joskus viime edikan puolella.

Mielestäni tavaroiden pisteet helpottavat arvostelua jos ei vaikka satu muistamaan paljon kyseinen itemi maksoi.
"That which is unknown and unseen always commands the greatest fear." -Culexus Temple
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”