Rotujen keskeiset sodat

Jos et tiedä, keitä ovat Chaos Dwarfit tai kuka on Sigmar tai mitä olivat Fimirit, tieto löytyy tältä palstalta.
Darkheart
Viestit: 180
Liittynyt: La 09.11.2002 16:04

Rotujen keskeiset sodat

Viesti Kirjoittaja Darkheart »

Kysymys kuuluu: Kuinka voisi järkevästi selittää sen että kaksi saman rodun armeijaa sotii toisiaan vastaan? Joidenkin rotujen kohdalla se on helppoa joidenkin taas uskomattoman hankalaa. Otetaanpa esimerkki Skavenit: helppoa nehän sotii valmiiks keskenään mutta High Elffit: Ei harmainta aavistustakaan. Kertokaa omia mielipiteitänne kuinka eri rotujen kohalla tämä olisi mahdollista.
Kaikki loppuu aikanaan, vain aika ei milloinkaan
LAndE
Viestit: 804
Liittynyt: Su 02.02.2003 01:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja LAndE »

Örkit, no tarviiko kertoakkaan?
Olen kohta aikuinen, mutta en ihan vielä.

Ostetaan Lizardmenejä! Pistä YV! Ja tarjoa figujasi!
Kainuh
Viestit: 136
Liittynyt: Su 10.11.2002 13:33

Viesti Kirjoittaja Kainuh »

chaos sotii toisiaan vastaan osoittaakseen ylivertaisuutensa tai ihan jumalien suosion saamiseksi... dark elfit saattavat jotain pieniä kahakoita ottaa päästäkseen suurempaan suosioon... kääpiöt tappelee baareissa kun on ottanut liikaa ja jos toinen on eksynyt toisen kaivokselle :D high elfit ei taistele ellei kaveri oo käyny vähän vieraissa :wink: enpä keksi muuta näin ilta tuimaan ja noi on aika hatusta vedettyjä paitsi chaos...
Se pitää vaan hallita.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Suurhaltiat keskenään, kysymys on arkkimaagien keskinäisestä pelistä, jota pelataan illuusioilla. Kaukaa haettua ehkäpä, mutta ei mahdotonta.

Pelin voi myös kuvitella tapahtuvan the sunderingin aikaan, jolloin toinen puoli olisikin dark elffejä tukevia takin kääntäjiä. Tämä toimii, jos ei välitä Swordmastereista joita ei vielä silloin ollut ja muusta sellaisesta.

Voisi olettaa toisen puolen olevan itsenäinen haltiasiirtokunta, joka on vallinnut samanlaisen ratkaisun kuin tekivät Wood Elffit silloin, kun siirtolaiset kutsuttiin takaisin Ulthuaniin.

Tosiaan.. Vaikea kuvitella suurhaltioita toistensa kimpussa.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Wood elvesien kahden keskeisiä riitoja on varmaan vaikeinta selvittää,
kun asuvat kerta samassa metsikössä ja kai aika sopuisasti. Etenkään
mitään suuremman luokan taistelua.

High elvesit tosiaan voi selittää, että luulevat toisien liittoutuneen
pimeiden serkkujen kaa tms. toisaalta onhan se hassua, kun
molemmilla puolilla on dragon princejä. ;-)
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Voihan kyseessä olla sotaharjoitus.

Kerran pelattiin täällä Empire vs. Empire -peli, jossa molemmilla oli White wolfeja käytössään, ja homma selitettiin sillä, että White wolfien sisällä oli syntynyt pahemman luokan valtataistelu, ja molemmat osapuolet olivat saaneet taustatukea Empiressä olevilta tukijoiltaan. (Carl Gustav meni häviämään, kiitos iki-ihanan artillery-nopan, joka räjäytti helblasterin ensimmäisellä laakilla eikä suonut kahden tykin osua yhteensä kuin kerran).
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
tuhannen taalan mies
Viestit: 170
Liittynyt: Ti 03.12.2002 10:58

Viesti Kirjoittaja tuhannen taalan mies »

LAndE kirjoitti:Örkit, no tarviiko kertoakkaan?
No esim kääpiöt eivät sodi kesenään vaikka eri "klaaneilla" onki riitoi (mut voihan poikkeuksii olla olemas) toiseks vaikka empire niilhän vois olla joku sisällissota tai jotai. Toinen juttu sit onki high elffit, liskot ja woodelffit niille ei löydy mitään hyvää syytä

http://www.thehun.net/ Älä jätä katsomatta! <---- juu en jättäny kattomatta, ja mun faija sattumalt katto viel vieres :x
LAndE
Viestit: 804
Liittynyt: Su 02.02.2003 01:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja LAndE »

No sehän on hyvä! Mitä faijas sano?
No joo aika asiatonta läppää, mutta eiköhän se kohta lähe vaihtoon.
Ps:Ei oo mun tekemät sivut...
Olen kohta aikuinen, mutta en ihan vielä.

Ostetaan Lizardmenejä! Pistä YV! Ja tarjoa figujasi!
tuhannen taalan mies
Viestit: 170
Liittynyt: Ti 03.12.2002 10:58

Viesti Kirjoittaja tuhannen taalan mies »

LAndE kirjoitti:No sehän on hyvä! Mitä faijas sano?
No joo aika asiatonta läppää, mutta eiköhän se kohta lähe vaihtoon.
Ps:Ei oo mun tekemät sivut...
no se sano huhhuh, et on sullaki huvit.
Mortai
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 16.04.2003 09:52

Viesti Kirjoittaja Mortai »

Itse olen tuon sotaharjoituksen kannalla. Jos on armeija, josta ei vain saa tarinaa aikaseks, niin silloin ne varmaankin harjoittelee keskenään. Siellä pomoilla on jotkut onnenkalut, joilla pätetään, että kuka sitten oikeesti kuoli.

Sitten hieman lisää vaihtoehtoja.
Jossain tapauksessa kyse oikeastaan vaaleista. Ketään ei tapeta. Siellä vaan 'suostutellaan' porukkaa lähtemään pois niiden toisten riveistä. Kuolleet ovat siis käännytettyjä. Tietenkin se lohhari käännyttää paremmin kuin joku jousimies, joka yrittää ampuilla aforismeilla.... ai ei vai? ;)

Empiren tapauksessa kahakoita saattaa hyvinkin olla. Monenkin eri osavaltion välillä. Kyllähän sitä ihmiset syitä keksii.

Haltioilla oikeeseen sotaan voi hyvinkin johtaa semmoiset pienet kultit. Joku HE noita on magianmettästyksessään löytänyt loistavan voiman, jota on alkanu palvoa. Sitten pari sataa vuotta myöhemmin joku muu väittää, että teidän touhut muistuttaa yllättävän paljon Slaanesh kikkailua. Siinähän on sota valmiina.

Ja kun muutenkin muistetaan, että näähän on kokoluokaltaan oikeestin enemmänkin kahakoita kuin sotia. Eli tämmöisiä pieniä irtautumisia vois nyt kuvitella löytyvän mistä tahansa. Sitten kun armeijassa alkaa olla miehiä 20 000 pisteellä, niin voidaan alkaa puhua sodista...
Rokottaja
Viestit: 1173
Liittynyt: Ma 12.08.2002 10:35
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Rokottaja »

Onhan empiressä ollut sisällissota, kuin myös Ulthuassa.
Dark elffien eri mahtisuvut saattavat sotia keskenään.
Kääpiöiden klaanit saattavat purkaa kaunojaan toisiinsa.
En kyllä voi millään keksiä mitään syytä, miksi wood elffit sotisivat keskenään. Voipi olla, että niillä on eri heimoja, joille saattaa tulla jokin riita.
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

High Haltioilla voisi olla jotain sukukahinoita.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Swrd
Viestit: 234
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Swrd »

Aika kaukaa haettua, että suurhaltiat taistelisivat keskenään sunderingin jälkeen. Suurhaltiat ratkaisevat ongelmansa politiikalla ja jos haltiaa vastaan täytyy taistella niin silloin taistellaan dark elffejä vastaan.
Darkheart
Viestit: 180
Liittynyt: La 09.11.2002 16:04

Viesti Kirjoittaja Darkheart »

Niinpä mutta kuinka saisit Liskot tappeleen toisiaan vastaan?
Kaikki loppuu aikanaan, vain aika ei milloinkaan
tuhannen taalan mies
Viestit: 170
Liittynyt: Ti 03.12.2002 10:58

Viesti Kirjoittaja tuhannen taalan mies »

Loremaster kirjoitti:Niinpä mutta kuinka saisit Liskot tappeleen toisiaan vastaan?
ittekki oon miettiny samaa, kaiketi vaikein rotu mille keksii selitys et ne taistelis toisii vastaa
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Taisipa olla White Dwarf 244, jossa annettiin ideoita sisällissotaskenaarioihin. Liskojen rähinät voivat johtua esimerkiksi erimielisyyksistä pyhien plakaattien tulkinnassa. High elfit ovat luultavasti vähiten sisällissotiva rotu, mutta niilläkin voi pelata mainiosti kahtiajaon aikaisia skenaarioita. Siihen aikaan ei vielä (tulevilla) dark elfeillä ollut mustia kaapuja tai jalostettuja unitteja, joten molemmat voivat käyttää HE-listaa ja -figuja.
Rokottaja
Viestit: 1173
Liittynyt: Ma 12.08.2002 10:35
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Rokottaja »

Liskot voisivat tapella tästä syystä:
"Voi, voi olen sairastunut rottaruttoon , jonka skaveneilta sain, taidanpa pyytää apua naapurikaupungista", sanoo eräs slanni.
"Mene pois, sinä mielipuoli, tartutat sairauden kaikkiin tässä kaupungissa. Näytätkin muuten ihan greiter demon of nurglelta!", sanoo sen toisen kaupungin slanni.
"Jassåå! Et siis aio auttaa kaveria, tulkoot sota!", sairas slanni uhoaa.
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Loppujen lopuks warhammer maailman fluffi on niin surkeaa, että kaikki vaan tappelevat tappelemisen ilosta...
En malta odottaa sitä päivää kun GW sais vihdoin tän asian kuntoon...
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Rishadan
Viestit: 84
Liittynyt: Ti 12.11.2002 18:01
Paikkakunta: Ylivieska
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rishadan »

Tomb Kingit tappelee vain ja ainoastaan jos niiden tuhatvuotista unta ja hautapaikkoja tullaan häiritsemään
"Vade retro, alter ego!"
Avatar
Timorion
Viestit: 127
Liittynyt: Ma 11.11.2002 15:53

Viesti Kirjoittaja Timorion »

tuhannen taalan mies kirjoitti:kertoakkaanNo esim kääpiöt eivät sodi kesenään vaikka eri "klaaneilla" onki riitoi (mut voihan poikkeuksii olla olemas) toiseks vaikka empire niilhän vois olla joku sisällissota tai jotai. Toinen juttu sit onki high elffit, liskot ja woodelffit niille ei löydy mitään hyvää syytä

http://www.thehun.net/ Älä jätä katsomatta! <---- juu en jättäny kattomatta, ja mun faija sattumalt katto viel vieres :x
Jotenkin tuntuu että tämä viesti loukkaa Sotavasaran sääntöä numero 5.
"A wise man hears one word and understands two."

https://pikkumiehet.wordpress.com
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Historia”