"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

VC 2.4k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Ilkeapikkuperkele
Viestit: 1222
Liittynyt: Su 16.02.2003 16:20
Paikkakunta: Kuopio

VC 2.4k

Viesti Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele »

Hahaa.. Pistetääns pientä sneak peakkiä sotulaisille millasta eeppisyyttä on luvassa pikku hiljaa tuonne Gallerian puolelle tässä kuan minä& ja kollegani X saamme viimeiset pahat solmulle suunnitelmaan solmittua :) Eli listaa mitä olen vähän tuuminut tulevan:

2400 Pts - Vampire Counts Army

Vampire Lord @ 435.0 Pts
General; Magic Level 3; Lore of Beasts
Armour of Destiny
The Arkayne: Forbidden Lore
The Arkayne: Master of the Black Arts
Helm of Commandment
Black Periapt

Necromancer @ 80.0 Pts
Tanssi
Dispel Scroll

Wight King @ 185.0 Pts
Battle Standard Bearer; Great Weapon
The Flag of Blood Keep

40xCrypt Ghouls @ 320.0 Pts

40xCrypt Ghouls @ 320.0 Pts

5xDire Wolves @ 40.0 Pts

5xDire Wolves @ 40.0 Pts

21xGrave Guard @ 342.0 Pts
Great Weapon; Heavy Armour; Standard; Champion
Banner of the Barrows

4xSpirit Hosts @ 260.0 Pts

Varghulf @ 175.0 Pts
Bestial Fury [0.0]

Black Coach @ 200.0 Pts

Models in Army: 123
Total Army Cost: 2397.0

Semmosta. Mitäs olette mieltä ?
Viimeksi muokannut Ilkeapikkuperkele, Ti 07.09.2010 10:06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
The Captain kirjoitti: Vittuilun määrä maailmassa on muuttumaton vakio.
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: VC 2.4k

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Sudet vähän arveluttaa, pettymyksen ne vain tuottaa, huolimatta siitä miten paljon niitä ottaa. :/

Päädyin lopulta siihen, että zombit ovat paljon parempi screeni, ei niitä susia tarvitse kuin joillekin nopeasti liikkuville yksiköille screeneiksi ja tässä listassa on pääpaino infantryssa. Nytkin jos nuo kaksi susiryhmää yhdistäisi 20kpl zombiryhmäksi, saisi niistä screenin helposti peittämään molempia ghouliryhmiä ja tältä screeniltä ei heti woundit loppuisikaan kesken, plus Nehekillä voisi helposti nostattaa niitä roppakaupalla lisää. Tietenkin ne vaatii sitten musikantin jotta swift reformin & mahdollisesti Vanhelin kanssa olisi helpompaa heivata ne siitä tieltä pois kun lähestytään vastapuolen rintamaa.

Spirit Hostit ovat kyllä hyviä, varsinkin Wyssanin Wild Formin kanssa tehostettuina raastavat minkä tahansa blokin kylkeä auki kuin nälkäinen opiskelijapoika hedelmäsäilykepurkkia. Pitäkää ehdottomasti listassa mukana! Se toinen "halvempi & parempi" vaihtoehto eli Black Knightit ovat kasissa kulahtaneet sen verran pahasti että itsekin enempi Hosteista tykkään. Imevät aika paljon loitsujakin puoleensa, ja tämä on sitten aina pois yrityksistä tappaa kriittiset Vampyyrit & Wight Kingit.

Coachin kanssa on vähän niin ja näin, on niin random ettei voi tietää onko hyväksi vaiko pahaksi. Joskus voittaa turnauksia sillä, joskus häviää.

Characterit on varmasti just hyvä noin, Lordille Black Periapt varmasti parempi valinta kuin mikään 15pts. taikamela ikinä, Beastista niitä buffeja kuitenkin on tarkoitus itselleen nakata. Pitäisi muistaa itsekin sitä listoihin laittaa, mutta unohdan varmaan huomenna viimeistään koko ajatuksen taas.

Edit: Niin ja muuten, zombiryhmä tai pari olisi senkin vuoksi hyvä ajatus, että armeija kaipaa kipeästi lisää bannereita kaiken varalta ja zombit on tähän tarkoitukseen skeletoneja paljon parempi valinta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”