"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Codex: Harlequins

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

Löysin netistä tällaisen betaversion Harlequin codexista, jossa lukee, että sitä saa käyttää testi mielessä missävaan. No, ensimmäinen reaktio ei oikein innosta, yksiköitä saa vähän ja niissä on vähän tyyppejä. AT:tä on vähän, tuskin ollenkaan, mutta ideana on melko kiinnostava.

Onko kukaan koskaan kokeillut tuota listaa? Tietääkö kukaan mitään siitä. Ilmeisesti tehty vuonna 2000.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Linkki tai joku muu vastaava lisävihje auttaisi kovasti, jotta tietäisi mistä puhut. Internetsistä kun löytyy varmaan montakin erilaista harlekiinikirjailijaa. Villinä veikkauksena heitän, että jos GW:llä on näppejä pelissä, niin kyseessä on se vanha chapterapruuved-testicodex, jonka GW:n sivuiltakin taisi saada joskus ladattua. Se vaan oli kyllä tarkoitettu jonnekin 4.edikan tienoille. Olihan se hauska lisä sinäänsä ja sai leikkiä solitairella taas.

Mutta jospa valottaisit vähän lisää...
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Remos kirjoitti:Löysin netistä tällaisen betaversion Harlequin codexista, jossa lukee, että sitä saa käyttää testi mielessä missävaan. No, ensimmäinen reaktio ei oikein innosta, yksiköitä saa vähän ja niissä on vähän tyyppejä. AT:tä on vähän, tuskin ollenkaan, mutta ideana on melko kiinnostava.

Onko kukaan koskaan kokeillut tuota listaa? Tietääkö kukaan mitään siitä. Ilmeisesti tehty vuonna 2000.
Varmaan joku räkänen faniviritelmä siis kyseessä? Vielä edellisten edikkojen aikaan tehty.. Niin ja ihan näin selvennyksenä että tuo "testimielessä käyttö missävaan" tarkoittaa siis sitä että saat kopioida tiedot ja pelata niillä, mikäli vastustaja antaa siihen luvan. Tuskinpa kovinkaan moneen turnaukseen saat jollain 2000 vuonna tehdyllä harlekiiniviritelmällä hillumaan. :P

Niin ja jos kyseessä on joku GW:n muinainen julkaisu niin ei sekään enää voimassa ole..

Ja kaikenmaailman faniviritelmiähän nyt löytyy pilvinpimein netin syövereistä. Toiset yleensä huonompia ja toiset erittäin huonoja. Välillä jotain järkevääkin saattaa seassa olla.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

Anteeksi, mutten nyt löydä sitä enään.

Mutta ei tuo minusta faniviritelmältä näytä. Ihan tavallisen Codexin näköinen, ilmeisesti julkaistu jossain White Dwarffissa aikoinaan. Ja siis siinä on suunnittelijan (Gav Thorpe) merkintä, että se on testilista tuolle armeijalle ja sitä saisi käyttää missävain, paitsi turnauksissa, joissa pitäisi kysyä turnauksen järjestäjältä lupa siihen.

Kyyl... taitaa olla 4th editionille
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
VD
Viestit: 788
Liittynyt: La 18.10.2003 22:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja VD »

Se on itseasiassa tosiaan tuo Chapter approved harlequin lista, jos siinä kerran herra Gavin puumerkki on, tai muuta GW:seen viittaavaa. Ja se on lähtöisin ei edes nelosen, vaan kolmos edikan alkuajoilta. Nykyään kun harlekiineja saapi ihan Eldar - codexista niin tuo lista on niin sanotusti menettänyt sen vähänkin käyttönsä ja sikäli on enää oikeastaan vain kuriositeetti.

Itse joskus aikaa kauan sitten taisin ensimmäisessä (?) Turku Fanaticissa kyseisellä listalla luvan kanssa pelata puhdasta harlekiini-armeijaa vanhoilla figuilla höystettynä, ihan jännä listahan se toki oli silloin vielä.

Mutta nykyään en nää tosiaan mitään syytä tuota listaa yrittää peluuttaa, jos harluja halajaa, niin pelannee sitten harli-teemaista Eldar listaa.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

Niinpä se varmaankin on.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
santso
Viestit: 2690
Liittynyt: Su 22.07.2007 16:40
Paikkakunta: Ilmajoki/Kouvola

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja santso »

http://www.scribd.com/doc/24601346/Code ... th-Edition
ei olis tämä? fanipohjanen mut silti.
Omenapiirakka on tietäjien ruokaa.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

Samoja sääntöjä näytti olevan, muttei se tuo ole. Taitaa olla ihan epävirallisenvirallinen codex lista jostain vanhasta WD:stä.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

http://billnapier.nfshost.com/images/Harlequins.pdf

Tuo? Ensimmäinen hakutulos googlesta "halequin codex".
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

Kylvais! Kiitos Kaapelikala, tätä minä tarkoitin!
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

Kerran viime edikan aikana olen tuon listan mukaan tehtyä harlekiiniarmeijaa vastaan pelannut - eivät oikein toimineet. Jannut maksavat pisteissä ihan maltaita, mutta kuolevat T3:sen ja 4+ cover save -haarniskansa kanssa ihan perusampumiseen turhan helposti. Olisivat varmasti lähitaistelussa loistaneet, mutta solitaire oli ainoa, joka koko armeijasta sinne pääsi: tappoi yksiköllisen kaaosmarsuja ja kuoli seuraavalla shootingilla hirveään määrään rapid fireä. Muut harrut vain ammuttiin matkalle. Vastustajalla oli kyllä käytössä venomi, mutta fast-opentopped-AV10 -kulukpelinä se on oikeastaan hirveä kuolmanloukku cover save -haarniskassa oleville harruille. Matkustajista vain ykis selvisi hengissä täydestä vauhdista tehdyn pakkolaskun.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Joo onhan mulla pitkänä ikuisuusprojektina oikea harlekiinijoukkio.

Tosiaan tuohan on kyllä ihan oikeaksi tuotteeksi tarkoitettu, mutta hyvin keskeneräinen. Arvaan että halusivat ensin vähän koeajaa sitä, mutta muut projektit kävelivät ohi. Siihenhän tuli myös hätäisesti kyhätty lisäsivu, mutta itse pidän sitä epäfluffillisena. Lisäpaketissa oli esim. harlekiini wraithlord, joka ei mielestäni ole mahdollinen (ja jolle ei ole edes figua koskaan ollut. Se kuva on scratchbuildi), koska harlekiinit eivät käytä soulgemejä. Warwalkkeri olisi sopinut paremmin konseptiin. No kyllähän tuokin lista olisi ollut ihan ok ja siinä on paljon hyvää, mutta kun se tosiaan on tehty niin vahvasti kolmos edikalle, ettei se oikein jaksa tapella nykyarmeijoita vastaan. Silti se kivasti käyttää esim death jestereitä, joille saa ostaa jonkun kolmesta heviaseesta kätöseen, esim. bright lancen.

Minun mielestä ehdottoman kehityskelpoinen armeija. Tästä saisi aivan upean ja kauniin armeijan.

edit. ihmettelen kovasti, ettei Xenon tuota tiennyt :) No ei kaikkea voi tietää. Mutta tosiaan noihin aikoihin tuli näitä uusia rotuja. Necron ja TAU, niin varmaan harlekiinit jäi jalkoihin. Sitten myöhemmin Eldar kirjassa annettiin lohtupaskana yksi apaattinen yksikkö. Eldar codex ei missään nimessä korvaa oikeaa harlekiini codexia. Niillä oli kuitenkin kaikkea oikeasti kivaa.... jatkuu...
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Kun hipelöin uutta deldar codexia, niin ilokseni huomasin, että sielläkin oli harlekiineja mukana. No se sama joukkio, mikä eldar codexissakin löytyy ja lisänä venom -kuljetusajoneuvo.

Mutta olen muuten miettinyt tuota harlekiinicodexia. Se ilmeisesti tuli ihan kolmos edikan alkuaikaan, eli olisiko siinä koitettu kääntää harlekiineja kakkosesta kolmoseen ja vähän kömpelöllä tuloksella. Jos tämä nykyinen 40k tyyli oli vielä vähän hakusessa, eikä asiat olleet oikein vakiintuneet sellaisiksi, niinkuin nykyään on. Moni sääntökin meni toisella tavalla. Pitää lukea kakkos edikan codexia vähän tarkemmin vielä.

Mutta jos ajattelee mielummin sitä itse ideaa tai tarkoitusta. Koko harlekiiniarmeija omistaa vilkkukalsarit. Idea on se, että niihin olisi mahdollisimman ärsyttävä yrittää osua. Ehkä cover säännöt meni ennen toisin, mutta nythän nuilla on vain 4+ save, johon ei AP vaikuta, mutta on kumminkin invua heikompi. Tarkotus on varmaan silti ollut se, ettei ne lakoaisi raskaassakaan tulituksessa. No eihän 4+ save siinä nykyään ainakaan auta. Lisäksi maskit on tarkoitettu estämään chargausta näiden kimppuun ja mitä kaikkia ikäviä moraalitylyjä ne aiheuttavatkaan hallukranujen kanssa yhdessä. Nykyään vain kaikilla on niin tolkuttoman iso LD, että kaikki LD testit ovat lähinnä muodollisuuksia. Flip beltit taasen antavat juosta kaiken maaston läpi noin vaan ja joka ukolla neljän tuuman koherenssi tekee porukasta melkoisen häröpallon. Jotain muutakin jännää on siellä wargearissa, mitä en heti ulkoa muista.

Niille jotka eivät tiedä, niin harlekiineillahan on oikeasti olemassa olevina figuina enemmänkin ukkoja, mitä nykyään myydään ja aseistuksessa enemmän vaihtelua. Esimerkiksi power glove (fist) -axe, ja sensellaista. Yksikköinä on nykyisten lisäksi olemassa ainakin jetbike, harlequin avatar (ei monsteri), iso pomo (olikohan great harlequin jai joku) ja kauhea kauhea solitaire, joka on ilmeisesti sieluton kammotus. Venom tankki on tarkoitettu vain viemään naureskeleva lauma vauhdilla vihollisen luo ja lopputuloksella ei ole väliä. Tankki saa räjähtää, jos niikseen tulee. Pääasia että joku kuolee, omia tai vihollisia - ei niin nuukaa.

http://galleria.sotavasara.net/kuva/1644/

Kuva ei ole kovin hyvä, mutta idean siitä näkee. Kuin normi eldar jetbike, mutta lähispainotteisempi miekasta päätellen.

Kuitenkaan mitään harlequin wraithlordia ei ole koskaan figuna ollut olemassa, vaikka siihen netissä törmää tämän tästä. Kyseessä on tavallinen wraithlord, jolle on pantu pään paikalle jetbiken koppa. Tämä johtuu siis siitä hätäisesti kyhätystä lisäsivusta, jolla ilmeisesti koitettiin paikata alkuperäisen testicodexin heikkouksia. Tämäkin osoittaa mielestäni sen, että kokonaiskuva ei ollut vielä kovin selkeä modernissa 40k:ssa.

Konsepti olisi siis erittäin nopea ja vaikeasti targetoitava lauma mielisairaita, jotka säntäävät vauhdilla kimppuun ja tappavat brutaalin verisesti lähiksessä aiheuttaen massahysteriaa. Olen aika varma siitä, että suurin osa nuiden tehosta on kadonnut sinne edikoiden muutosten syöveriin. Alkuperäinen idea pitäisi saada jotenkin takaisin pintaan. Esimerkiksi death jesterin käyttötarkoitus on selkeästi sama, kuin dark reaperien. Jos naille annettaisiin pääsy kaikkiin vanhoihin aseoptioihinsa ja esim unitin koko 3-5, niin olisihan se kova tankinpysäyttäjä porukka. Vilkkukalsarien tehoa voisi hienosäätää ja hallusinaatio/pelko efektejä sovittaa nykyiseen laitokseen. Minusta niistä tulisi pienellä uudelleenmietinnällä erittäin kiinnostava armeija. Itse jos olisin maailman keisari, niin laittaisin yhden ison eldar codexin, jossa olisi kaikki 5 eldar "kansaa" samoissa kansissa niin täydellisiä kuin mahdollista.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Remos »

kauhea kauhea solitaire, joka on ilmeisesti sieluton kammotus
Joo sieluton taitaa olla, näyttelee siinä harleqiinien näytelmässä slaaneshia ja on tuomittu siitä päivästä lähtien kun siihe hommaa ryhtyy.. Sille taitaa olla figuuri.
Itse jos olisin maailman keisari, niin laittaisin yhden ison eldar codexin, jossa olisi kaikki 5 eldar "kansaa" samoissa kansissa niin täydellisiä kuin mahdollista.
5?? DE, Eldar, Harlequin, exodite..... jaa??
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
<Randomi>
Viestit: 478
Liittynyt: To 09.10.2008 16:10

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja <Randomi> »

Remos kirjoitti:
Huru-ukko kirjoitti:Itse jos olisin maailman keisari, niin laittaisin yhden ison eldar codexin, jossa olisi kaikki 5 eldar "kansaa" samoissa kansissa niin täydellisiä kuin mahdollista.
5?? DE, Eldar, Harlequin, exodite..... jaa??
Ite veikkaisin Corsaireja, eli perus craftworld eldarit ois sit yks.
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Remos kirjoitti:
solitaire
Sille taitaa olla figuuri.
On toki. Löytyy esim tästä. Mokoma onkin aikalailla ainoa, joka itseltäni tuosta kuvasta vielä puuttuu -_-
Avatar
Devastator
Viestit: 401
Liittynyt: Ti 13.10.2009 22:11

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Devastator »

<Randomi> kirjoitti:
Remos kirjoitti:
Huru-ukko kirjoitti:Itse jos olisin maailman keisari, niin laittaisin yhden ison eldar codexin, jossa olisi kaikki 5 eldar "kansaa" samoissa kansissa niin täydellisiä kuin mahdollista.
5?? DE, Eldar, Harlequin, exodite..... jaa??
Ite veikkaisin Corsaireja, eli perus craftworld eldarit ois sit yks.
crone wold eldarit?
mauno kirjoitti:....Sotavasara.netissä ei missään nimessä ole tarkoitus tappaa.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Codex: Harlequins

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

...Piraatit, joita sai vielä kakkosen aikana tukijoukoiksi craftworldilaisille.

Niin solitairelle on 3 erilaista figuuria eri aseilla.
Luumumehu on soturien juomaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”