"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

pSorcha 35 (uusi yritys)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Ernuuu
Viestit: 289
Liittynyt: Ma 10.11.2008 15:53

pSorcha 35 (uusi yritys)

Viesti Kirjoittaja Ernuuu »

Juu, tässäpä toinen "kunnon" Khador-listani. Bombardiereja ei ole vielä julkaistu, mutta tämä lista saakin odottaa toteuttamistaan vielä aika pitkään:

pSorcha 5

Behemoth 13

Spriggan 10

5 Bombardiers 11

2 Winter Guard Mortars 6

Eli niitä blasteja tulee ja PALJON. Pelityyli identtinen tyypillisen pSorcha listan kanssa. Kipitetään tytsyllä sopivan tilaisuuden tullen etulinjaan, castitaan feat ja peitetään vastustajan armeija/caster (mieluiten se viimeinen) AOE 3" lättyihin.
Viimeksi muokannut Ernuuu, Su 17.10.2010 20:27. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Coveri on kaveri ja kaveri on coveri.
Avatar
Diogenes
Viestit: 854
Liittynyt: Ke 14.02.2007 06:39

Re: pSorcha 35 "Bombarment"

Viesti Kirjoittaja Diogenes »

Da Erppaz kirjoitti:Eli niitä blasteja tulee ja PALJON
... ja sitten vastaan pienillä töppöjaloillaan köpöttelee Gorten Grundback ja koko lista on hampaaton :).

Durgenilla tuommoista "blasteja enemmän kuin laki sallii" -listaa olen pyöritellyt, ja vähän heikonlaisesti olen sen saanut toimimaan, jollei noppa pyöri tosi kivasti. Etenkin kovemman ARMin jalkaväkeä vastaan on vaikeaa, kun ne pirulaiset kävelevät tuon sirpalesateen läpi juurikaan välittänättä. Skenaarioissa, joissa olisi tarkoitus vallata objektiivejä voi tulla ikävä myös.
Der Dexter
Viestit: 3734
Liittynyt: To 22.08.2002 22:54
Paikkakunta: Leppävaara

Re: pSorcha 35 "Bombarment"

Viesti Kirjoittaja Der Dexter »

tai naapuri juokseekin pirun lujaa, tai kestää kuin sopuli, tai on löytänyt lapioita alesta, tai on muuten vaan ikävä.

Kokeile ihmeessä, vaikka proxyillä, sittenhän näkee ja kokee, mutta tasapainolla useimmiten tässä lajissa pääsee parhaisiin tuloksiin ja kivoimpiin peleihin, useamman pelin skaalassa pitkällä juoksulla.
ja tekemällä oppii.
Aliquando Insanire Iucundum Est
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2402
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: pSorcha 35 "Bombarment"

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

Da Erppaz kirjoitti:Juu, tässäpä toinen "kunnon" Khador-listani.
Listassa itsessään ei ole vikaa, konseptissa itsessään kylläkin.

'Yhden tempun ihmeet' voivat toimia älyttömän tehokkaasti, mutta nuupahtavat pahasti kun vastaan tulee jotain, joka kestääkin tempun. Tämä lista on suurissa ongelmissa jaska/beast-heavy listaa vastaan. Tai sitten laudalle kävelee jotain, jota bastit eivät kiinnosta (Trenchers, battlemaagit, riittävästi arm:a).

Kivojahan tämmöiset listat ovat, mutta lähtisin monipuolisemmasta ajattelusta liikkeelle.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: pSorcha 35 "Bombarment"

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Kyllä ne direct hitit Sorschan feattivuorolla pahaa tekevät nekin. Niillä kai tuolla listalla onkin tarkoitus voittaa, eikä satunnaisilla blastiraapaisuilla.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Der Dexter
Viestit: 3734
Liittynyt: To 22.08.2002 22:54
Paikkakunta: Leppävaara

Re: pSorcha 35 "Bombarment"

Viesti Kirjoittaja Der Dexter »

en ole oikeen koskaan törmänny listaan, joka voittaa suoraan kerralla vuorossa luotettavasti, poislukien eCaine joka tekee tätä kohtuullisen hyvällä prosentilla. Listana olen törmännyt samanlaiseen gimmickiin vain kerran, ja sekin tällä hetkellä on minun itseni peluuttama lista.

en sano että lista ei voisi toimia, siellä on vaan vähänlaisesti meleevoimaa, sekä nykyään hirvenä moni, aika usein pödälläkin oleva asia, on kohtuullisen resistantti tuollaisille asioille.
35 pinnassa tietysti voi hyvinkin käydä niin, ettei naapurille jää riittävästi materiaa featin jälkeen, joka tietysti assasinaation jälkeen onkin listan kill switch, eikä mikään huono temppu, ei.

ja olen itsekin pyöritellyt ideaa ottaa pSorscha esiin MK2 kunniaksi, ihan vain kokeilumielessä.
Aliquando Insanire Iucundum Est
Avatar
Ernuuu
Viestit: 289
Liittynyt: Ma 10.11.2008 15:53

Re: pSorcha 35 (uusi yritys)

Viesti Kirjoittaja Ernuuu »

Tein kommenteista viisastuneena kokonaan uuden listaviritelmän:

pSorcha 5

Drakhun 5

Behemoth 13

Widowmaker Marksman 2

4 Widowmakers 4

10 Assassins 8

Assassin Underboss 2

6 Doom Reavers 6

Poimin yksiköitä joita pSorcha kykenee tukemaan, ja jotka toimivat hyvin myös omillaan. Lisäsin myös huomattavasti meleeta. Tälle tytölle on yllättävän hankala vääntää listaa.
Coveri on kaveri ja kaveri on coveri.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: pSorcha 35 (uusi yritys)

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Da Erppaz kirjoitti: Tälle tytölle on yllättävän hankala vääntää listaa.
Niin on, kun se ei osaa oikein millään lailla tukea armeijaansa. Joo, Fog of War nostaa widowmakereiden defenceä jonnekin tarpeettoman korkealle, jos jostain syystä maasto ei siihen riitä. Razor Wind, Tempest ja Freezing Grip ovat aika marginaaliloitsuja, kaksi jälkimmäistä jo siksi, että ne syövät käytännössä 5/6 Sorschan focuksesta (kun osumista tekee mieli boostata, ettei mene neljä focusta Kankkulan kaivoon). Jäljelle jäävät Boundless Charge ja Wind Rush.

Käytännössä kaikki kombot perustuvat feattiin (mikä on minusta ankeaa ja muuttaa listan kuin listan yhden tempun ihmeeksi), 19" assasinaatioon (jossa Sorscha ei edes ole hirveän hyvä yhtään kovemmin panssaroituja castereita vastaan) tai näiden yhdistelmään, feattiin + 19" assassinaatioon.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Armeijalistat”