"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Abominationin jumitus

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Abominationin jumitus

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

YTY kirjoitti:Jälleen kerran naurettavaa viisastelua. Abo saa liikkua (ja samalla chargeta) mihin suuntaan vaan. Miksi se ei voisi liikkua vihollista kohti, joka on "liian" lähellä sitä?

Eli siis säännöissä on porsaanreikä, joka johtaa äärimmäisen typeriin pelillisiin tilanteisiin, kun niitä luetaan "sillä silmällä". Itse pitäisin moisen porsaanreiän käyttämistä hyväkseen erittäin epäurheilijamaisena käytöksenä.

Uusia FAQeja odotellessa...
Eli sinun mielestä on ok kääntää yksikköä missä tahansa tilanteessa missä se ei oikeasti mahdu tai voi kääntyä? Jos Abo menee kahden ison kallion väliin josta se nippa nappa mahtuu menemään eteenpäin, miksi sen pitäisi saada tehdä charge taaksepäin jos sinne ilmestyy jokin vihollisen yksikkö? Ja miten tämä muka eroaa siitä, että Abon molemmille puolille liikkuu yksikkö niin lähelle sitä, ettei se silloinkaan voi kääntyä? Ei Abo todellakaan voi tehdä chargea taaksepäin peräreunallaan, tai sivulle sivureunallaan. Sen pitää olla etureuna mikä viholliseen koskee.

Pivotin sääntö olisi aivan erilainen, jos meitä kerrottaisiin nostamaan se yksikkö ilmaan ja kääntämään se mihin tahansa suuntaan, ja sitten asettamaan takaisin pelilaudalle. Mutta kun se ei ole niin. Meitä sanotaan kääntämään sitä yksikköä paikallaan, suurinpiirtein keskipisteensä ympärillä.

On ihan sama jos House Rulella mennään omassa porukassa Abolla tekemään chargeja ihan miten huvittaa, silloinhan House Rulella pelaavat ovat tämän yhteisesti näin sopineet. Mutta foorumilla haetaan sitä yhteistä sopimusta sääntökirjan pohjalta, eikä omien mieltymyksien.
Risto.Salonen
Viestit: 969
Liittynyt: Ma 15.12.2008 23:53

Re: Abominationin jumitus

Viesti Kirjoittaja Risto.Salonen »

ja pitää kuitenkin muistaa, jotta kautta koko faban historian on nopeat (erityisesti lentävät) yksiköt kyenneet tuhoamaan ja jujmittamaan minkä tahansa hitaamman yksikön, jos omaa edes yhden ampumahyökkäyksen, koska fabassa ei saa liikkua lähitaisteluun, eikä chargea saa tehdä jos vihollista ei näe vuoron alussa. Tämä onkin aina ollut yksi faban idiooteimmista sääntöidiotismeista ikinä.
40k:n versio, jossa erillisen hyökkäysvuoron alussa tarkistetaan näköyhteys liikkumisen jälkeen on parempi, mutta itse pitäisi eniten jos lähitaisteluun saisi myös liikkua.

Nyt tämä abominationin jumitus on vain yksi helpoimmin toteutettavista jumituksen muodoista, muutoinkin faba kärsii yhä tästä ongelmasta.

Marssi kiellon rajaaminen ld testiin on hyvä uudistus, se pudottaa totaalisen jumiutumisen pois, mutta ei sitten kuitenkaan juuri mitään muuta.

Varsinkin kaaoksen (ja muuta kallista) jalkaväkeä on helppo jumittaa, koska armeijoilla yleensä ei ole tuhottoman paljoa yksiköitä, joten lentävien mallien tuhoaminen jollain muulla hankaloituu.



Mutta esin skaven armeijoissa on keskimäärin todella paljon yksiköitä ja paljon ampujia, joten tälläinen abominationin jumitus jää todennäköisimmin hyvin lyhytaikaiseksi ja siten teoreettiseksi.
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Abominationin jumitus

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Mutta kuitenkin niitä tilanteita tapahtuu itsestäänkin Abolle, vastapelaajan ei tarvitse mitenkään aktiivinen asian suhteen olla. Voi tulla maastoa mikä estää Abon kääntymisen, hyvinkin pitkäksi aikaa. Pahin on tietenkin se pöydänreuna, jos Abominationin erehtyy vaikka Battle of the Pass -skenaariossa laittamaan armeijansa kylkeen siihen pitkän sivun viereen. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”