"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Ravening Hordesilla mennään, en jaksa niihin Indie GT- listoihin koskea. Kasiedikkaan on yksi hyvä sellainen, mutta se aiemmin tehty oli erittäin surkea. Näissä on vielä sitä jotain.
Komppien mukaan en ole mennyt, mutta eipä listassa kauheasti ole edes mitään kompitettavaa. Sotakoneet ehkä, mutta toisaalta ne eivät ole millään tavalla liian mauttomia. Earthshakereitakin on vain yksi.
Näin siis:

Chaos Dwarf Lord: Black Hammer of Hashut, Armour of Furnace,
Shield + Great Taurus---------- 443pts

Chaos Dwarf Hero: BSB, Ha, Sword of Might, Enchanted Shield----------114pts
Chaos Dwarf Sorcerer: 2lvl wizard, Dispel Scroll----------125pts
Chaos Dwarf Sorcerer: 2lvl wizard, Feedback Scroll----------150pts

26 Chaos Dwarf Warriors: Full Command, Great Axes----------316pts
15 Chaos Dwarf Warriors: Standard Brearer, Musician, Blenderbusses----------200pts
15 Chaos Dwarf Warriors: Standard Brearer, Musician, Blenderbusses----------200pts
40 Hobgoblins: Musician, Standard Bearer----------100pts

Death Rocket----------80pts
Death Rocket----------80pts
Death Rocket----------80pts

12 Bull Centaurs: Standard Bearer, Musician, Ha, Banner of Eternal Flame----------292pts
Eartshaker Cannon----------110pts
Eartshaker Cannon----------110pts

Total Points: 2400pts

Tällainen tällä kertaa. Pelasin tänään hieman erilaisella listalla (80 hobgoboa ja ridereja ei ollut, en omista tarpeeksi figuja), myös ilman flaming banneria, tilalla oli 20 borkkia. Vastassa olivat welffit, ja turpiin tuli oikein urakalla. Match up oli pirun huono, vastapelaajan käyttämä iso glade rider- boksi lordilla jyräsi lopulta kaikki sotakoneet. Syy oli osittain pelaamisessani (tyyliä pitää muuttaa hieman staattisemmaksi), ja osittain itse boksissa (Vanguard ja 18" liike terrainin takaa ja yksiköitteni ohi- ei voi mitään). Muuten vastassa oli iso kiniboksi, puumies, 2x20 jousiorkesteri ja dancereita sekä läjä dryadeja, eli kaikkea mikä iskee kovaa.

Päätin heittää borkit pois ja ottaa hobgoblinyksikön tilalle, koska se on pisteisiinsä nähden hyvin ärsyttävä yksikkö: sitä haluaa ampua, mutta boksin täydellinen tuhoutuminen ei tunnu missään, se vetää pataan kovaakin eliittijälkaväkiryhmää ihan silkan massansa ansiosta, ja kenraalilootan lähellä Ld10 stubborn re-rolleilla takaa sen, että viimeiseen asti taistellaan kuin Stalingradin neuvostojoukot konsanaan.

Hassuja näennäisiä mauttomuuksia löytyy FaQ:nkin jälkeen, Bullcentaurit on täysin cavalryä, eli saavat lisäsaven, mutta myös additionalit käteen jos mieli tekee, wolf riderit on fast cavalrya vaikka kaikki panssarit olisi päällä jne. Luo pientä lisävahvuutta listaan. Eniten jäin kaipaamaan vanhoja stonareita, ne olisivat nyt tosi kovia.

Eniten mietin, miten tuo mahtaa kokonaisuudessa toimia, mutta jos jotain hyviä ideoita vaikka tulee esiin jollekulle, niin antaa kuulua vain. Kommenttia kehiin!
Viimeksi muokannut Lord Mikke, Pe 17.12.2010 13:40. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Peril of Warp
Avatar
jupu_pupu_mies
Viestit: 2564
Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
Paikkakunta: Hönölä

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja jupu_pupu_mies »

Häh tuliko kaaoskäpsille faQ?
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

jupu_ kirjoitti:Häh tuliko kaaoskäpsille faQ?
Tuli.

Btw, melkein 200 lukukertaa eikä kommentteja... tiedän että turisen aika paljon viesteissäni, mutta saa ideoita heittää aina kehiin.
Peril of Warp
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Linkkiä, mun silmiin ei GWn sivuilta osu
Jara- kirjoitti:
amis kirjoitti:... Onko se sitten "taidoistani" (vai nopistani :D) vai aivan jostain muusta kiinni?.
Se, että pärjäät pelimestan turnauksissa johtuu siitä, että ne ovat pelimestan turnauksia :)
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Juhaaha kirjoitti:Linkkiä, mun silmiin ei GWn sivuilta osu
Chaos-dwarfs.com

CD- fanit tekivät FaQ:n tähän laitokseen, koska Gw ei ole tukenut näitä about 10 vuoteen kovin paljon. Tuotos on fanipohjainen, mutta sen peluuttamisen ei pitäisi olla ongelma, sillä jos näillä saa ylipäätään pelata, niin uskoisin ettei tuo faqi hallaa tee. Lähinnä tarkentaa sanamuotoja.
Peril of Warp
Avatar
nice2beatU
Viestit: 501
Liittynyt: Ti 24.08.2010 08:55
Paikkakunta: Espoo

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja nice2beatU »

voi olla että kommettejen vähyys johtuu melko vieraasta armeijasta, kukaan ei tunne statseja joten on paha heitää kommenttia.
Ehkä liian jyrkkä toi ei kukaa, mut silti.
Skorne is love, Skorne is life.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Pikemminkin vieras pelimekaniikka on syypää kommenttien puutteeseen; armeijana siis magiaa omistavat kääpiöt, joilta löytyy steadfast -bokseja...

Listasta. Muuten näyttää ihan hyvältä, mutta Hobgoblin Bolttikset ovat melko huonoja, vaikka erinomaisen halpoja. +1 modifieria ei tule large targetteihin, eli bolttereiden funktio on melkolailla tiessään. Toki joskus saavat jotain aikaan, mutta melko harvoin. Pudottaisin Boltterit ja samaten Hobgoblinien bowit. Pisteitä vapautuisi, mitä, 120? Sillähän saisi jo toisen Earthshakerin tai lisää Hobgnobboja.
VD
Viestit: 788
Liittynyt: La 18.10.2003 22:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja VD »

Kommentoidaan sitten näin toisen kaaoskyykkä pelaajan asemasta. Hyvältä vaikuttaa kyllä näin niinkuin rakenteellisesti. Nuo bowigobot ovat ainakin imo hiukan kyseenalaisia, mutta empä ole koskaan kokeillut niitä joten paha sanoa käytännössä, saati kasi edikassa. Tuo sorsa nyt lienee se pelitehokkain vaihtoehto nykyään, vaikka kahta pikkumaagia chalicella ja scrollilla voisi kokeilla. Tauruslordi on vissiin ihan pätevä kanssa uudessa edikassa, mutta ehkä tähän tuo maagi sopinee. Iso hobboblokki on kova, vaikka vähän tekisi mieli antaa edes jotain suojaa, kevythaarniskaa tai kilpeä. Mutta tuossa koossa ei välttämättä tarvitse kyllä. Blundereilta melkein tiputtaisin sellaisiksi 14-16 vahvoiksi, saa täydet +Str:t eikä se yhteen tai kahteen vahinkolaukaukseen katoa. 16 on imo ihan hyvä luku. Ne, nuoligobbot, ja ehkä pultterin tai kaksi tiputtamalla voisi saada yhden warrior ryhmän vielä, sellaisen pienen supportiksi. Tiedä sitten mikä on kustannustehokkaampaa, läjä nuolia vai 10-15 warrioria GW:llä.

Toinen shakeri olisi kyllä kova tohon, mutta tiedä sitten tarvitsetko sitä kun kuitenkin 3 rakettia löytyy. Tietty jos figuja löytyy, niin toinen tuollainen iso hobgoblin blokki olisi kultaa. Siihen riittäisi sopivasti pisteet tiputtamalla nuo jousimiehet ja parit blunderit.

Mutta jotakuinkin hyvin vastaavaa listaa olen itsekkin pyöritellyt mielessä tätä 8. edikkaa varten, joten sikäli kyllä mukavan näköinen lista. Itse vasta yhden pelin uusinta edikkaa olen kääpiöilläni kerennyt pelaamaan, joten en nyt hirveästi mitään fiksumpaa tai tarkempaa kykene sanomaan.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:Listasta. Muuten näyttää ihan hyvältä, mutta Hobgoblin Bolttikset ovat melko huonoja, vaikka erinomaisen halpoja. +1 modifieria ei tule large targetteihin, eli bolttereiden funktio on melkolailla tiessään. Toki joskus saavat jotain aikaan, mutta melko harvoin. Pudottaisin Boltterit ja samaten Hobgoblinien bowit. Pisteitä vapautuisi, mitä, 120? Sillähän saisi jo toisen Earthshakerin tai lisää Hobgnobboja.
Voisi oikeastaan kyllä pudottaakin vaikka molemmat. Tai, ainakin bolttikset, mutta 20-30 hobgoblinia voisi laittaa vaikka suojaamaan sotakoneita tai sitten olemaan vain listassa. Kyllä sellaiselle yleensä vastustajan armeijan nähtyään jonkin käytön keksii, ja maksaakin melko vähän.

Toinen Earthshaker kuulostaa kivalta. Toista figua ei ole hyllyssä, mutta se nyt ei ole merkittävä ongelma.
VD kirjoitti:Kommentoidaan sitten näin toisen kaaoskyykkä pelaajan asemasta. Hyvältä vaikuttaa kyllä näin niinkuin rakenteellisesti. Nuo bowigobot ovat ainakin imo hiukan kyseenalaisia, mutta empä ole koskaan kokeillut niitä joten paha sanoa käytännössä, saati kasi edikassa.

Juu, bowit saa nyt kyytiä. Pieni unit ei oikein tunnu tekevän mitään ja iso maksaa merkittävän paljon enemmän pisteissä suhteissa osaamiseensa.

Tuo sorsa nyt lienee se pelitehokkain vaihtoehto nykyään, vaikka kahta pikkumaagia chalicella ja scrollilla voisi kokeilla. Tauruslordi on vissiin ihan pätevä kanssa uudessa edikassa, mutta ehkä tähän tuo maagi sopinee.

Hyvä idea, laskisi pisteitä ja tekisi tilaa muillekin valinnoille. En usko että magian tasokaan putoaisi ihan kamalasti. Testaamisen jälkeen olen tullut siihen tulokseen, että Chalice on varteenotettava valinta, mutta senkin tilalla voisi olla joku Hex Scroll tai vastaava itemi.

Tauruksenkin voisi kenties ympätä listaan. Oletko buildeja miettinyt tuolle? Valinnan varaa ainakin on.


Iso hobboblokki on kova, vaikka vähän tekisi mieli antaa edes jotain suojaa, kevythaarniskaa tai kilpeä. Mutta tuossa koossa ei välttämättä tarvitse kyllä. Blundereilta melkein tiputtaisin sellaisiksi 14-16 vahvoiksi, saa täydet +Str:t eikä se yhteen tai kahteen vahinkolaukaukseen katoa. 16 on imo ihan hyvä luku. Ne, nuoligobbot, ja ehkä pultterin tai kaksi tiputtamalla voisi saada yhden warrior ryhmän vielä, sellaisen pienen supportiksi. Tiedä sitten mikä on kustannustehokkaampaa, läjä nuolia vai 10-15 warrioria GW:llä.

Vielä en ole päässyt kokeilemaan, mutta 80 on sen verran iso kasa että eivät hätkähdä edes saatuaan Lingosta täysosuman. Ja jos niitä posautetaan, niin hyvähän se vaan on muille yksiköille :). Kovasti tuollaisia hyvin suuria lootia tunnutaan suosivan ulkomailla (eräs pelaaja ajatteli peluuttaa neljää tuollaista--->640pts= 320 ukkoa(!!!)). Tietty panssari pidentäisi ikää aika paljon, mutta suunnitelma kaatuu aina oikeastaan siihen, kun rupeaa miettimään, että samalla hinnalla kun ostan kilven ja panssarin 40:n kokoiselle ryhmälle, saisin 40 hobgoblinia lisää...

Luku 18 on suunniteltu 3x6 muodostelmaan, että saa maksimivoimalla aika leveästi hittiä tulemaan. Muusikkoa ne ainakin tuntuivat kaipaavan, joten sen lisään niille kuitenkin. No en tiedä, onko tuolla eroa, kokeilen seuraavaksi pienempiä.

Btw, mieluummin otan nuo warrut tuon kokoisina, kuin bowit. Viime pelissä huomasin eron (taas weedyjä vastaan, vaan pärjäsin paremmin).


Toinen shakeri olisi kyllä kova tohon, mutta tiedä sitten tarvitsetko sitä kun kuitenkin 3 rakettia löytyy. Tietty jos figuja löytyy, niin toinen tuollainen iso hobgoblin blokki olisi kultaa. Siihen riittäisi sopivasti pisteet tiputtamalla nuo jousimiehet ja parit blunderit.

Toinen Earthshaker on julma ajatus. Ne voivat pommittaa vastapelaajan sotakoneita samalla, kun Death Rocketit hätyyttävät Corejoukkoja. Secondary effectiä on aika hankalaa onnistua saamaan täysin hyödyttömäksi, ellei kone misfireta. Aina se tuntui johonkin osuvan.

Mutta jotakuinkin hyvin vastaavaa listaa olen itsekkin pyöritellyt mielessä tätä 8. edikkaa varten, joten sikäli kyllä mukavan näköinen lista. Itse vasta yhden pelin uusinta edikkaa olen kääpiöilläni kerennyt pelaamaan, joten en nyt hirveästi mitään fiksumpaa tai tarkempaa kykene sanomaan.

Juuh, kaksi peliä minullakin on vasta takana, eikä täysin edes tällä listalla, mutta muokkaan ja kokeilen.

Elikkä siis seuraavia muutoksia:

- Boltterit hiiteen
- Bowit hiiteen ja ehkä ne hobotkin
- Iso maagi vaihdetaan pieneen ja kamoja mietitään uusiksi
- Toinen Earthshaker listaan
- Joku hassu lordi Ison maagin paikalle
- Pienennetään Blunderbussien kokoa
- Muusikkoja mukaan


Kiitos kommenteista! Jospa se suunta alkaisi tästä hahmottua.
Peril of Warp
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Joo, isot savettomat möröt onkin tässä edikassa kovia.. not
Jara- kirjoitti:
amis kirjoitti:... Onko se sitten "taidoistani" (vai nopistani :D) vai aivan jostain muusta kiinni?.
Se, että pärjäät pelimestan turnauksissa johtuu siitä, että ne ovat pelimestan turnauksia :)
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

Juhaaha kirjoitti:Joo, isot savettomat möröt onkin tässä edikassa kovia.. not
Äläs ny, mun ghorgon oli kultaa Turku Fanaticissa, voitti molemmat mun 20-0 pelit :P

ETC kompeista jos läpi pääset niin gobboboltterit onkin heitettävä, sillä vaan viisi sotakonetta saa olla, sitten saisitkin jo yhen shakerin mukaan. Hobgobboja pitäisin itse, mutta 40 ukkoa on yksikköjen maksimikoko niissä kompeissa. Pitäisin yhen gobbojunan silti jonka pistää johonkin väliin joka on liian kova käpsille tai vaan suojaamaan flankkeja.

Muutenkin kannattaa tiputtaa susiboksin kokoa ja tehdä jotain centaureille. Taidat pitää ne flankkereina, mutta tässä edikassa se on kyl pirun hankalaa kun pitää olla yksi täysi rivi ja kaikki, mikä ei kummaltakaan blokilta onnistu heti kun yksikin ukko kuolee. Siksi kannattaisi tiputtaa toi susiporukka jaan viiteen muusikolla tai jotain, tai vaikka kokonaan pois, sillä diverttaus on pirusti hankalampaa tässä edikassa. Enemmänkin uhriyksiköt on speed bumppeja tässä edikassa. Susien pistellä saisit pari centauria tai sitten johonkin muuhun.

Kaikki muut ehdotukset on kyllä ok
Eli:
Puolet tai kaikki susipojat pois
Pari centauria lisää
Puolet hobgoboista pois, näille laittaisin kuitenkin jotain commandia vielä, lipuista kun saa vain 25p tässä edikassa

Loput pisteet varmasti uppoaa käpsäloordiin ja pikkumaageihin.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Juhaaha kirjoitti:Joo, isot savettomat möröt onkin tässä edikassa kovia.. not
1. Great Taurus ei ole saveton mörkö
2. Turhaa yleistystä. Ei se edikka, vaan itse lista.
Isompi Arska kirjoitti:ETC kompeista jos läpi pääset niin gobboboltterit onkin heitettävä, sillä vaan viisi sotakonetta saa olla, sitten saisitkin jo yhen shakerin mukaan. Hobgobboja pitäisin itse, mutta 40 ukkoa on yksikköjen maksimikoko niissä kompeissa. Pitäisin yhen gobbojunan silti jonka pistää johonkin väliin joka on liian kova käpsille tai vaan suojaamaan flankkeja.

ETC ei ilmeisestikään enää kiellä ottamasta Kahta samaa Rare- unittia. Sopivat nuo muuten, 40 riittänee.

Muutenkin kannattaa tiputtaa susiboksin kokoa ja tehdä jotain centaureille. Taidat pitää ne flankkereina, mutta tässä edikassa se on kyl pirun hankalaa kun pitää olla yksi täysi rivi ja kaikki, mikä ei kummaltakaan blokilta onnistu heti kun yksikin ukko kuolee. Siksi kannattaisi tiputtaa toi susiporukka jaan viiteen muusikolla tai jotain, tai vaikka kokonaan pois, sillä diverttaus on pirusti hankalampaa tässä edikassa. Enemmänkin uhriyksiköt on speed bumppeja tässä edikassa. Susien pistellä saisit pari centauria tai sitten johonkin muuhun.

Tuota, en minä centaureilla pelkkiä flankkeja ole ensisijaisesti hakenut, yksikkö vaan lyö kohtuullisen kovaa. Jos ne support- chargen saavat kylkeen, niin yleensä siellä tapetaan vain. Susiporukka voidaan karsia viimeistään, jos muualta ei enää löydy tarvittavia pisteitä, mutta voin tietysti jakaakin sen.

Kaikki muut ehdotukset on kyllä ok
Eli:
Puolet tai kaikki susipojat pois
Pari centauria lisää
Puolet hobgoboista pois, näille laittaisin kuitenkin jotain commandia vielä, lipuista kun saa vain 25p tässä edikassa

2x6 centauria olisi munakas. Pistän hobgoblinit puoleen, ja laittelen ainakin lipun ja muusikon sinne.

Loput pisteet varmasti uppoaa käpsäloordiin ja pikkumaageihin.

Käpsälordin otan mukaan, mutta katson, saanko Great Tauruksen sille, kun on aika rasittavaa ottaa yli 200:n pisteen lordeja vain kulkemaan jalan. Toisen pikkumaagin saan vaihtamalla ison siihen.

Nyt tässä onkin jo jonkin verran muokattavaa.
Peril of Warp
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Listaa muokattu. Miltäs nyt vaikuttaa?
Peril of Warp
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hassujen hattujen paluu (2400 pistettä)

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

parempi. feedback scrolli ei välttämättä ole se paras itemi, mutta meneehän toki sekin
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”