"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

EW n. 600pts Fusiliers-Voltigeurs

Niitä ittiänsä.
JussiV
Viestit: 449
Liittynyt: Ti 09.02.2010 17:46
Paikkakunta: Helsinki

EW n. 600pts Fusiliers-Voltigeurs

Viesti Kirjoittaja JussiV »

Alkusodan lyhyet listat tuntuu olevan viikon puheenaihe. Tässä pari ranskalaista listaa joita lähden maalaamaan tuota escalation-liigaa varten. Onhan se hyvä olla vähän tiedustelutietoja että mitä vihollinen saattaa heittää kentälle. Kun ei osta ihan kalleimpia yksiköitä, niin onnistuu tälläkin pistemäärällä joltinenkin combined-arms.

Reservisteillä ei ole bunkkereita kun en oikein tiennyt että sopivatko tämän koon pelaamiseen. Ovat myös varsin kalliita, yksi HMG bunkkeri maksaa saman kuin 4 reluctant trained HMG:tä.

Fusiliers-Voltigeurs (Active), 600pts
HQ, 25pts
- 3 x Renault UE supply carrier,30pts
Fusilier -Voltigeur plt,120pts
Fusilier -Voltigeur plt,120pts
Fusilier Machine gun plt, 4 x HMG, 100pts
AT-gun plt, 3 x 25mm SA-34, 50pts
Horse Artillery, 2 x 75mm mle 1897, 155pts

Fusiliers-Voltigeurs (Reserve), 650pts
HQ, 20pts
- 2 x 81mm mle 27/31 mortars, 35pts
Fusilier -Voltigeur plt, 100pts
Fusilier -Voltigeur plt, 100pts
Fusilier Machine gun plt, 4 x HMG, 80pts
Div. AT-guns, 2 x 75mm mle 1897, 80pts
Deep Recce, 3 x Panhard AMD-35, 105pts
Horse Artillery, 2 x 75mm mle 1897, 130pts
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Avatar
Earnest
Viestit: 986
Liittynyt: Su 18.01.2009 01:09

Re: EW n. 600pts Fusiliers-Voltigeurs

Viesti Kirjoittaja Earnest »

Ranskalaiset ovat siinä mielessä ikävä tapaus (vastustajan näkökulmasta), että tulivoimaa löytyy aina erittäin paljon eivätkä juurikaan kustanna pisteissä mitään. Ensinmäinen lista on erittäin tehokas puolustamaan sekä jalkaväkeä, että tankkeja vastaan, mutta on melko staattinen.

Reserviläislista toisaalta antaa mahdollisuuden lähteä vaikuttamaan Panhardeilla vihollisen selustaan, ja mortarit auttavat mukavasti smoketuksessa jos "joudut" hyökkäämään. Suosisin Reserviläislistaa ihan monimuolisuuden takia, vaikka aktiivilistalla onkin mukava puolustaa. Toisaalta en lähtisi Reluctant Trained combolla A.) liikkelle tai B.) hyökkäämään.

Pitää miettä minkälaisia skenuja 600 peleissä pelataan kun ei nuo perus tehtävät oikein toimi näin pienillä "komppanioilla".

EDIT: se 25 pisteen Sporadic Interception olisi melko ikävä ja halpa lisäys noita Schwerepunkt Stuka laivuieta ajatellen. En sitten tiedä mitä lähtisi vaihtamaan tosin. Supply Carrierit ehkä?
JussiV
Viestit: 449
Liittynyt: Ti 09.02.2010 17:46
Paikkakunta: Helsinki

Re: EW n. 600pts Fusiliers-Voltigeurs

Viesti Kirjoittaja JussiV »

Kyllä mä luulen että ihan monet perus skenaariotkin toimii 600:lla. Ainakin free-for-all ja no-retreat. Breakthrough, fighting withdrawal ja encounterkin varmaan. Puolikas pöytä tai 120x120 on varmaan kuitenkin paikallaan. Joillain komppanioilla voi tosin olla ongelmia reservien kanssa, ja sitten erikseen yhden joukkueen komppaniat, joilla ei voi oikein kuin hyökätä.

Toi sporadic interception on tosiaan halpa, tulee varmaan jatkossa mukaan, ainakin ennen kuin saan jostain hankittua oivia 25mm AT-tykkejä. 600 pisteessä jos vastaan tulee ilmavoimia, niin tulkoon, se on iso siipale kokonaispisteistä :)

Tottahan tuo mitä mainitsit että noi mun listat ei ole oikein tasavahvoja hyökkäyksessä ja puolustukessa. Reluctantilla hyökkääminen on kuitenkin sellainen haaste jonka aioin ottaa. Hitaasti mutta varmasti, savutus-eteneminen-kaivautuminen -kolminaisuutta kun toistaa tarpeeksi monta kertaa niin kyllä sinne objektivelle pääsee (toivottavasti).

Aktiivilistaan voisi kyllä ottaa nuo Panhardit ja mortarit mukaan, niin saisi vähän lisää liikkuvuutta. Uhrauksiahan sitä joutuu sitten tekemään, mutta tämä olisi yksi vaihtoehto:

Fusiliers-Voltigeurs (Active), 600pts
HQ, 25pts
- 2 x 81mm mle 27/31 mortars, 40pts
- 2 x 25mm SA-34, 35pts
- 3 x Renault UE supply carrier, 30pts
Fusilier -Voltigeur plt, 120pts
Fusilier -Voltigeur plt (short), 90pts
Deep Recce, 3 x Panhard AMD-35, 105pts
Horse Artillery, 2 x 75mm mle 1897, 155pts
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FoW: Armeijalistat”