"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Eldar Swordwind 2000p

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Eldar Swordwind 2000p

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Muiden 2k eldarlistojen seuraksi. Samaiseen kaveriporukan turnaukseen ajateltu kuin tuo Naukun lista. 2000 pisteeseen pystyy suht järkevästi tekemään listan johon saa avatarin johtamana kaikki eri aspect warriorit, joten pakkohan sitä on kokeilla kun ne hyllystä maalattuina löytyy. Yksi peli on alla ja sen pohjalta on syntynyt tämä listan versio 2.

Eli:

HQ

Eldrad -210p-

Avatar -155p-

Elites

6 Striking scorpions -148p-
-Exarch, scorpion's claw, shadowstrike, stalker-

6 Fire dragons -108p-
-Exarch, dragon's breath flamer-

Wave serpent -110p-
-Shuriken cannons, spirit stones-

8 Howling banshees -155p-
-Exarch, executioner, acrobatic-

TROOPS

8 Dire avengers -138p-
-Exarch, shimmershield, defend-

5 Dire avengers -60p-

5 Dire avengers -60p-

FAST ATTACK (listan helmiosa)

6 Warp spiders -132p-

5 Swooping hawks -127p-
-Exarch, Hawk's talon-

3 Shining spears -132p-
-Exarch, starlance-

HEAVY SUPPORT

3 Dark Reapers -105p-

2x Falcon -2x 180p-
-Holofield, Spirit stones, missile launcher-

Yht: 2000p

Alunperin eldradin sijaan oli normaali farseer, mutta totesin että tämä lista kyllä tarvitsee kaiken fortunen joka on mahdollista. Ideaalitapauksessa bansheet, eldrad, avatar ja avengerit muodostavat armejian keskustan. Falconit pysyvät taustalla ampumassa ja fast attack ja eliitit hoitavat vastustajan härnäämisen.

Kävelevät avengerien eksarkille voisi kyllä antaa hyvillä mielin tupla katapultitkin, ei niillä oikein tee mieli mennä tappelemaan kuitenkaan. Toisaalta Eldradin johtamina tuossa muodossa pärjäisivät kyllä ihan ok:sti suurinta osaa vastustajista vastaan. Siten saisi kyllä säästettyä parikymmentä pistettä, kun bladestormista en oikein tykkää.

Armeija nöyrtyy heavy fleikoille ja heavy boltereille, mutta onneksi ne eivät ole tällähetkellä erityisen suosiossa rhinojen ja razorbackien ollessa huudossa. Paljon ei kyllä ole muokkaamisen varaakaan.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Eldar Swordwind 2000p

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Tämän kokoiseen peliin soisi ottavan mukaan enemmän kuin kolme trooppia. Eritoten, kun vain kaksi niistä on taksissa.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Eldar Swordwind 2000p

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Voihan Biel-Tan... Siinäpä kieltämättä varmasti hieno näky pelikentällä. Kymmenillä kuvilla varustettu taisteluraportti armeijan etenemisestä on sitten varmasti tulossa? Eiköniin,eiköniin,kiitos.

Kauhean vaikea tuota itse listaa on muuten lähteä kommentoimaan, kun tokihan lähes jokaista aspect-ryhmää voisi hioa jollain tapaa, mutta se vaatisi jonkun toisen ryhmän tiputtamista ja sehän taas tuhoaa idean täysin. Nostan kädet pystyyn ja kumarran.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Eldar Swordwind 2000p

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Eiköhän joku semmoinen luonnistu, kuvia tulee varmaan ainakin otettua turnauksesta.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Eldar Swordwind 2000p

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Turnaus on pelattu, toiset eldarit ja daemonit peitottiin ja hiukan tuunatummilta blood angeleilta ja space wolfeilta tuli odotetusti neniin. Hauska armeija pelata, troopit oli hyvinkin riittävät suurimman osan ajasta, ongelmana oli lähinnä se, että tankkien tuhoaminen vaati hiukan enemmän vaivaa kuin normaalisti ja kun vastustajilla oli niitä isompia määriä tuli aika tuskaista. Kahteen viimeiseen peliin annoin vielä tasoitusta tapattamalla eldradin wolffeja vastaan kahteen feilattuun 3+ saveen ja perils of warppiin ekasta voimasta ja blood angeleita vastaan avatar kuoli ekaan neljään saveen...

Aspecteista huonoimmiksi investoinneiksi osoittautuivat dark reaperit (aika ankeita kun kaikki on aina coverissa) ja shining spearit (vähän ankeita kun ryhmässä on 3 3+ woundia). Swooping hawkit yllättivät ja olivat oikeastaan joka pelissä jotakuinkin hyödyllisiä. Niittivät guardianeja, fiendejä, long fangeja, assault marineita ja helistelivät tankkeja. Toki vähän preemiumia hinnassa, mutta minkäs teet. :)

Bansheet oli ehkä suosikki, taisivat kuolla joka pelissä, mutta veivät mukanaan ihan hyvän määrän vihulaisia, doom + bansheet on aika mukava combo. :)

Lupailin jotain kuvia niin tässä on muutama:
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”