Kranaatit

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
Kharn
Viestit: 151
Liittynyt: Pe 25.12.2009 10:40

Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Kharn »

Mites näitä käytetään? Kun etin rulebuukista grenades nii siinäs sitten luki vain granaatin str+d6. Toimiiko kranaatit siis samalla tavalla kuin ampuessa ja tuleeko näitä heittäessä blastia?
2000p CSM
1000p Necrons
1500p Dark eldar

If STAR WARS taught us anything, it's that fighting for the emperor is wrong
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Sääntökirjassa lukee ihan selvästi, miten kranaatit toimii. Assault grenades, defensive grenades ja häröpallokranut. Lukee kohdassa "Grenades" jossain kohtaa.
Avatar
Destructus
Viestit: 39
Liittynyt: Ti 19.10.2010 18:44
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Destructus »

Kranaatteja ei ammuta ne heitetään tankkeihin. Kaikki säännöt lukee selvästi sääntökirjassa, niin kuin kaapelikala sanoi.
Da boyz WAAAAGH
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Destructus kirjoitti:Kranaatteja ei ammuta ne heitetään tankkeihin. Kaikki säännöt lukee selvästi sääntökirjassa, niin kuin kaapelikala sanoi.
Kranaatit kyllä tekee muutakin kuin vain lämää tankkeihin, ja kuten sanoit se mitä muuta ne tekee lukee selvästi sääntiksessä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Dr4zh4r
Viestit: 203
Liittynyt: Ti 13.10.2009 14:11
Paikkakunta: Turku

Re: Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Dr4zh4r »

Rulebook, s.36 ja s.63.
Toivottavasti selventää.
"Assassins do it from behind"
Avatar
Mysterous
Viestit: 2228
Liittynyt: La 16.11.2002 18:24

Re: Kranaatit

Viesti Kirjoittaja Mysterous »

Tosiaankin, 40K nykylaitoksessa saattaa aloittelijaa hämmentää se ettei kranaateilla voi tappaa jalkaväkeä, kranaatteja ei heitetä eivätkä ne eivät räjähdä. Kyseessä on sääntöjen yksinkertaistaminen jotta pelistä tulisi nopeampi pelata, täten kranaatit toimivat vain assault vaiheessa ja vaikuttavat vastustajan tai omien joukkojen lähitaistelukykyyn.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”