"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Vanhan demoniprinssin alkuperä

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Navdi
Viestit: 606
Liittynyt: Ti 20.01.2004 23:35
Paikkakunta: Valkeakoski

Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja Navdi »

Moi,

Haltuuni on jotenkin päätynyt metallinen demoniprinssi-figuuri, joka on todennäköisesti WHFB:n vitosedikkaa tai jotain sinnepäin. Koetin googlata erilaisilla hakusanoilla, mutta en onnistunut jäljittämään mistä tämä ukko on peräisin, ts. mihin peliin, mitä editiota, kuinka vanha, jne. Seuraa kuvaus:

Klassinen demoni, eli sarvet, sorkat, nahkaiset siivet, gargoylemainen naama, suomuinen häntä, jonka päässä on irvistävä pää. Muistuttaa hieman Be'lakoria, mutta on reilusti pienempi ja ruipelompi. Kooltaan about 5-6 cm pitkä. Lannevaate, jossa iso vyönsolki, joka muistuttaa jonkun pitkäkuonoisen pedon kalloa. Hieman jenkkifudis-henkinen shoulder pad, joka kiinni rinnan poikki menevällä kettingillä. Vasemmassa kädessä klassinen Citadel-miekka, jonka terässä on riimuja ja jonka pommelina on pienoiskokoinen luurankotorso ja kallo. Figu on valkometallia, eli järin vanha se ei voi olla. Kiinnitys baseen on vasemman sorkan pohjassa oleva tappi.

Soittaako kelloja?
Avatar
dewil
Viestit: 408
Liittynyt: Su 26.10.2003 17:53

Re: Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja dewil »

Kuulostaa edikalta 5. vuodelta 1996 tms. sillon tuli boxissa liskot ja bretit ja kuvailemasi demoni prinssi löytyi blisterinä kaupan hyllystä.
Jätä viestisi äänimerkin jälkeen.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

http://img.youtube.com/vi/APPD3ryjsNY/0.jpg

Huono kuva, mutta kaikesta päätellen tarkoitat tuota figua. Kyseinen prinssi ei ole hirveän vanha, vaan juurikin joskus 90-luvun lopussa ilmestynyt. Viidennen laitoksen ilmestyessä figu ei vissiinkään ollut vielä myynnissä, eikä vielä esim 1997 ilmestyneessä Pirisen Realm of Chaos-armeijakirjassa ollut kuvaa figusta. Veikkaisin näin mututuntumalta figun ilmestyneen joskus 98-99, koska näin kuvan tuosta ensimmäisen kerran kuudennen laitoksen sääntiksessä.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Gilaelinin figu esiintyy myös kolmoslaitoksen Codex: Chaos Space Marinesissa (mun kappale 1999) ainakin parina eri versiona. Sitä on ehkä myyty kahdella päällä, josta toinen on kurkotteleva kielellinen ja toinen sarvekas jonka otsassa on nystyröitä. Toisaalta myös aseistus vaihtelee kuvissa hiukan, joten toinen voi olla konversio. Kuvateksteinä ihan vain Daemon prince ja Daemon Prince of Slaanesh. Veikkaan et se oli ensimmäinen 'virallinen' Demoniprinssifigu 40k-käyttöön.

Ohessa vielä kuva, codexissa sama figu, paitsi ase on riimumiekka ja rinnassa on kettinkiä ja pääkalloriipus.

http://images.dakkadakka.com/gallery/20 ... ogress.jpg
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Avatar
Navdi
Viestit: 606
Liittynyt: Ti 20.01.2004 23:35
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja Navdi »

Melko erikoista. Kädet, siivet, miekka ja alaruumis ovat samat, mutta pää, lannevaate ja torso (puuttuu ketju ja kallo) ovat eri. Ilmeisesti saman aikakauden tuotos kuitenkin.
Kädet, siivet, alaruumis, pää, lannevaate ovat samat, mutta ase ja yläruumis (puuttuu ketju ja kallo) ovat eri.

Kummaltakin puuttuu häntä, jonka päässä on suomuinen pää.

Hauskaa tämä salapoliisityö. Kiitoksia avusta. Kyseinen kaveri pääse sotatantereille lauantaina. Katsotaan miten vanha rauta pärjää uuden muovin rinnalla. :)
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Vanhan demoniprinssin alkuperä

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Vuosituhannen vaihteen ympärillä GW:n katalogissa pyöri pitkään blisteri nimeltä "daemon prince", jonka sisältönä oli joku kolmesta erilaisesta, mutta likimain yhteensopivasta demonista. Muistelen, että yksi näistä varianteista oli alkujaan faban vitosedikan Azazel. Muut saattoivat sitten olla nimettömiä mörköjä. Ties vaikka pakkauksessa olisi ollut satunnaisia tai vaihtoehtoisia osia kaikista. Vähintään pari blisteriä ostamalla käsistään kätevä saattoi laatia vaikka minkälaisen kokoonpanon. Minullakin on yksi moinen. Muistaakseni sain puoleen hintaan, koska pää puuttui kokonaan tai jotain semmoista. Ehkä WD-pinoa selaamalla löytyisi mainoskuva, jossa nuo kaikki variantit ovat esillä.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”