"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Cyber Mummy
Viestit: 27
Liittynyt: Ke 09.02.2011 20:05

Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Cyber Mummy »

Olen harkinnut opettelevani sculptaamaan, mutta en oikei tiedä millaiset välineet toimisivat parhaiten, ja muista kuin green stuffista en tiedä mistä sitä saa.(ensisijaisesti jos niitä saa jostain Suomesta) Kertokaa mitä näihin kannattaa käyttää ja mistä niitä saa.

1:Mechat/tankit/alukset
2:"Pehmeämmät modelit" kuten hahmot(kenties panssariin joutuu käyttämään muutakin)
3:Pyssyt/miekat/vastaavat
4:Vaatekappaleet(kaavut yms.)

Jotain olen kuullut että panssareihin ja miekkoihin ja vastaaviin löytyy sellainen Brown Stuff ja Green Stuff sopii pehmeämpiin ja olen kuullut myös Gray Stuffista josta en tiedä juuri mitään, mutta aika suppea on tietämykseni näistä, ja en ainakaan tiedä mistä päin Suomea saisi muuta kuin Green Stuffia. Mainitkaa toki myös muita materiaaleja joita konverttaukseen ja sculptaukseen voi käyttää.

Enlighten me please.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Cyber Mummy kirjoitti:Olen harkinnut opettelevani sculptaamaan, mutta en oikei tiedä millaiset välineet toimisivat parhaiten, ja muista kuin green stuffista en tiedä mistä sitä saa.(ensisijaisesti jos niitä saa jostain Suomesta) Kertokaa mitä näihin kannattaa käyttää ja mistä niitä saa.
Yleisimpiä on varmaan greenstuff, milliput, magic sculpt, fimo ja mitä näitä nyt onkaan.. Aloittelija ja vähän kokeneempikin skulptailija pärjää jo pelkällä greenstuffilla ja milliputilla hyvin pitkälle. Yleensä lähes kaikki aineet toimivat samalla periaattella eli kaksi komponenttia yhdistämällä saadaan yksi tökötti joka on muovailtavaa ja kovettuu tietyn ajan kuluttua. Yleensä suurin ero eri massojen välillä on työstettävyydessä, tekstuurissa, kuivumisajassa ja kutistuvuudessa.

Greenstuffia myy esim. gw, mutta se on kallista. Tosin jos et paljoa tarvitse etkä jaksa rueta metsästämään niin fantasiapeleistä esimerkiksi saa gw:n gs:ää joka riittää melko kauaksi aikaa pienempien yksityiskohtien tekoon. Armypainter taitaa kanssa myydä greenstuffia, se on hitusen halvempaa kuin gw:n vastaava tuote ja sitä saa ainakin fantasiapeleistä. Mutta kannattaa katsoa nämä nettikauapat läpi, esim http://www.boostep.fi. Ja tosiaan aika monista alan harraste kaupoista sitä löytää. Ja jos pääkaupunkiseudulla asut niin Helsingin hobby pointista ainakin löytyy monenlaista tököttiä moneen eri lähtöön että sieltä vaan hakemaan.
Cyber Mummy kirjoitti: 1:Mechat/tankit/alukset
Jos haluat tehdä ihan tankkeja itse niin siihen yleensä käytetään plasticardiksi kutsuttua muovilevyä. 1mm paksuus on aika yleispätevä kaiken näköiseen väkertelyyn. Kauppanimi on polystyreenilevy. Sitä käytetään myös monesti ajoneuvojen modaamiseen ja ihan pienempienkin yksityiskohtien tekoon.. Ja jos jos stuffia täytyy niissä käyttää johonkin niin yleensä kannattaa käyttää sellaista joka on helposti hiottavaa jotta saadaan terävät kulmat ja tasainen lopputulos.
Cyber Mummy kirjoitti: 2:"Pehmeämmät modelit" kuten hahmot(kenties panssariin joutuu käyttämään muutakin)
Se on taas aika makuasia että mitä massaa tykkää käyttää. Greenstuff on hyvin yleispätevä aine vähän kaiken näköiseen skulptailuun. Joten ihan ensimmäisenä kannattaa varmaan sitä hankkia. Sitten on tietty hienojakoisempiakin aineita joilla saa tarkempia yksityiskohtia tehtyä "helpommin". Mutta greenstuffillakin kyllä pystyy alusta loppuun melkein minkä tahansa figun skulptaamaan joten se on ihan ok aine.
Cyber Mummy kirjoitti: 3:Pyssyt/miekat/vastaavat
Pyssyihin ja miekkoihin monesti kannattaa myös käyttää jotain plasticardia jotta saa siitä symmetrisen ja saa siihen tasaisen pinnan. Siihen voi päälle sitten jollain stuffilla tehdä parempia yksityiskohtia ym. Toinen vaihtoehto on käyttää jotain muottia, mutta pelkästään jollain skulptaus aineella on todella vaikea esimerkiksi kokonaista miekkaa tehdä ilman mitään pohjaa.
Cyber Mummy kirjoitti: 4:Vaatekappaleet(kaavut yms.)
Kaapuihin päätee aika lailla sama vastaus kuin kohtaan 2. Greenstuffilla ainakin onnistuu, kuten monella muullakin aineella. :) Taas vähän makuasia ja siitä että mitenkä hyvää jälkeä lähtee hakemaan.

Cyber Mummy kirjoitti: Jotain olen kuullut että panssareihin ja miekkoihin ja vastaaviin löytyy sellainen Brown Stuff ja Green Stuff sopii pehmeämpiin ja olen kuullut myös Gray Stuffista josta en tiedä juuri mitään, mutta aika suppea on tietämykseni näistä, ja en ainakaan tiedä mistä päin Suomea saisi muuta kuin Green Stuffia. Mainitkaa toki myös muita materiaaleja joita konverttaukseen ja sculptaukseen voi käyttää.

Enlighten me please.
No ei ole itselläkään näistä brown- ja grey stuffista paljoa kokemusta, mutta gray stuff ainakin todenäköisesti on green stuffin hienojakoisempi versio joka soveltuu paremmin pienten yksityiskohtien tekemiseen ja brown stuff vissin kovettuu hieman kovemmaksi kuin normi greenstuff. Mutta tosiaan kuten jo sanoin niin greenstuffilla ja milliput standardilla pärjää aika hyvin kaikissa perus hommissa. Kolmas hankkimisen arvoinen vaihtoehto on toi Magic sculpt. Noilla kolmella/tai joillain niistä voi lähteä hakemaan sitä tuntumaa muovailuun ja sitten hankkia parempia ja enemmän tietynlaiseen tarkoitukseen tehtyjä mömmöjä mikäli siltä rupeaa tuntumaan.
Avatar
Vesihiisi
Viestit: 1292
Liittynyt: Ma 06.03.2006 23:48
Paikkakunta: Espoo

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

EDIT: 18.04.2011: Tulee nykyään käytettyä kuitenkin enimmäkseen pelkkää Green Stuffia.

Itse pidän Green Stuffista ja Grey Stuffista, koska eivät sotke juuri lainkaan. Milliput on kovin sotkuista ja tarttuu sormiin. Yksinään en Grey Stuffista niinkään pidä, kun se ei ole tarpeeksi sitkeää ja tarttuvaa mielestäni. Sekoittamalla Green Stuffia joukkoon, saa hyvän sekoituksen, jolla on helppo tehdä figuureille ensimmäiset kerrokset. Yksityiskohtiakin tuosta sekoituksesta saa kyllä tehtyä, mutta tuntuu vähän sille, että pitäisi osata tehdä kerralla oikein tai muokkaaminen on kovin vaikeaa. Reunat eivät pyöristy samoin kuin Green Stuffissa, mutta silti käytän Green Stuffia mielummin yksityiskohtiin. Sen verran vähän noita sekoituksia kuitenkin olen kokeillut, että saattaa vähän ajatukset vaihdella.

Sitten voisi joskus vielä kokeilla kuinka toimisi sininen tai keltaharmaa, kun ristiin sekoittelisi noita Kneadatiten ja ProCreaten hartseja ja kovettimia.
Viimeksi muokannut Vesihiisi, Ti 19.04.2011 23:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Miau.
Avatar
Cyber Mummy
Viestit: 27
Liittynyt: Ke 09.02.2011 20:05

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Cyber Mummy »

Hmm. Onko tämä Plasticard taivuteltavaa esimerkiksi lämmitettynä, jos haluaa tehdä alukseen/tankkiin/mechaan pyöreitä muotoja?
Viimeksi muokannut Cyber Mummy, Ke 30.03.2011 19:48. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Cyber Mummy kirjoitti:Hmm. Onko tämä Plasticard taivuteltavaa esimerkiksi lämmitettynä, jos haluaa tehdä alukseen/tankkiin/mechaan pyöreitä muotoja?
Kyllä se ihan hyvin taipuu. Ja joku 0,5mm paksunen levy taipuu melkein mitenkä päin tahtoo jopa ilman lämmittämistäkin.
Avatar
Cyber Mummy
Viestit: 27
Liittynyt: Ke 09.02.2011 20:05

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Cyber Mummy »

Entäs muun muotoiset osat kuten ohuet umpinaiset tai ontot putket tai muut vastaavat? Saako samankaltaista ainetta myös sellaisessa muodossa?
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Mitä kannattaa käyttää sculptaamiseen ja mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Cyber Mummy kirjoitti:Entäs muun muotoiset osat kuten ohuet umpinaiset tai ontot putket tai muut vastaavat? Saako samankaltaista ainetta myös sellaisessa muodossa?
Juu umpinaisia "putkia" löytyy johonkin ainakin muutamaan milliin asti ja siitä eteenpäin sitten yleensä ovat onttoja putkia. Niistä sitten löytyy sitten hieman suurempiakin. Sitten on myös kulmarauta tyylistä, poikkileikkaukseltaan neliömäistä, kuusikulmaista ja IPE-profiilia jne. Melkeinpä kaiken näköistä löytyy.. Jotkut vaikeampia löytää, mutta ainakin tollasia putkiloita myydään ihan Suomessakin siellä täällä.

edit:Ja putket ei hirveämmin tietenkään taivu, jos sitä kysyit.. Nuo umpinaiset muutaman millin paksuiset tikut taipuilee vielä ihan kivasti mutta ne ontot ei juurikaan ilman että menevät kasaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”