"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mordikaarin ja Zaalin listojen kehittelyä

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Mordikaarin ja Zaalin listojen kehittelyä

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Jees, eli tarttisin hieman neuvoja ko. 'lockien listan suunittelussa, lähinnä siis pedot on hakusessa, (lue: muut kuin Molik) mitkä toimii hyvin jne. Nykyiset listassa olevat pedot ovat lähinnä niitä mitä löytyy. 35pts listat kyseessä


Void Seer Mordikaar 5
Basilisk Krea 4
Cyclops Savage 5
Rhinodon 7
Aptimus Marketh 3
Paingiver Beast Handlers (Leader and 3 Grunts) 2
Praetorian Ferox (Leader and 4 Grunts) 11
Praetorian Karax (Leader and 5 Grunts) 4
Void Spirit 2
Void Spirit 2

35pts



Supreme Aptimus Zaal & Kovaas 5
Cyclops Brute 5
Cyclops Savage 5
Titan Gladiator 8
Aptimus Marketh 3
Immortals (Leader and 5 Grunts)6
Paingiver Beast Handlers (Leader and 3 Grunts)2
Praetorian Karax (Leader and 5 Grunts)4
Hakaar the Destroyer 4
Ancestral Guardian 3

34pts



Figuja löytyy lähinnä alotusboxin ja muutaman random blisterin verran, eli oon aika avoin kaikille ehdotuksille.
Viimeksi muokannut Juhaaha, Pe 01.04.2011 11:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jara- kirjoitti:
amis kirjoitti:... Onko se sitten "taidoistani" (vai nopistani :D) vai aivan jostain muusta kiinni?.
Se, että pärjäät pelimestan turnauksissa johtuu siitä, että ne ovat pelimestan turnauksia :)
Avatar
Celebdae
Viestit: 4374
Liittynyt: Ti 28.01.2003 20:14
Paikkakunta: Töölö

Re: Mordikaarin ja Zaalin listojen kehittelyä

Viesti Kirjoittaja Celebdae »

Aivan ensimmäisenä hautaisin suosilla ajatuksen käyttää Karaxeja, jos et ole jo hankintaa tehnyt. Swordsmenit tai Nihilatorit ovat valitettavasti vain sen verran kätevämpiä. Karaxilla tosin on synergiaa Zaalin Last Standin kanssa, mutta tuo loitsu tekee käytännössä mistä tahansa supertappajan.

Immortalit ovat ihan kova juttu etenkin Zaalilla, mutta kannattaa suosiolla investoida saman tien täyteen 10 ukon ryhmään. Näin Vengeance-kyvystä saa täyden hyödyn irti. Kahta Soulwardia en ihan heti ostaisi, kun yleensä yksikin hoitaa homman hyvin. Soulward+Titan Cannoneer on ihan kiva combo. Metsän läpi ampuva norsu voi tulla yllätyksenä. Tuo siis jos napista tykkää, muuten perus-Gladiaattori on monikäyttöisempi. Yhden Cyclops savagen tunkisin kyllä Zaalin listaan, sillä Last Standin ja featin kanssa tuo tappaa jo melkein mitä vain. Muutenkin kolmatta petoa tuo huutaa. Ja joo toinen Ancestral Guardian Hakaarin ohelle on ehdottomasti suositeltava, joskaan tuosta ei muille warlockeille kuin Zaalille iloa juuri ole.

Mordikaarilla puolestaan täysi ryhmä Feroxeja on vastustajan kannalta ikävä, sillä Revivellä näitä saa heräteltyä eloon niin kauan kuin yksikin kisumirri on pöydällä. Miniyksikkö on vastustajan helpompi poistaa ja estää loppujen henkiinherätys. En ihan varma ole mikä Bruten rooli listassa on, mutta tähänkin listaan sopisi Battle boxin Savage. Kyklooppi voi heittää oman animuksensa Mordikaarille ja säästää tämän furya taikoessa Essence blastia. Spraysta kun tulee paljon osuma- ja damagerolleja, niin boostaus jälkikäteen on ihan hyvä juttu. Ja Feralgeist on vähän orpo tuolla. Jos et teemalistaan tähtää, niin sen hankinnan voinee jättää tulevaisuuteen.
Nothing is forgotten. Nothing is forgiven.

Ja älkää pliis lähettäkö mulle yksityisviestejä, jos tiedätte jonkun muun yhteystiedon. Me hates 'em.
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Re: Mordikaarin ja Zaalin listojen kehittelyä

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Karaxeja ei ole ostettuna, lähinnä sen takia listassa kun figut on siistejä.. Jos pudottais soulwardit suosiolla, tossa nyt ei kumminkaan ole kuin Hakaar ja ancestral guardian jotka niitä sieluja käyttelee, tarkemmin ku miettii niin en välttämättä soulwardeja tartte kun ei cannoneeriakaan listassa ole.


Mordikaarin listasta jos pienentäsin Karaxit ja vaihtasin gladiaattorin rhinodoniin saisin Kissoja täyden ryhmän.
Jara- kirjoitti:
amis kirjoitti:... Onko se sitten "taidoistani" (vai nopistani :D) vai aivan jostain muusta kiinni?.
Se, että pärjäät pelimestan turnauksissa johtuu siitä, että ne ovat pelimestan turnauksia :)
Avatar
Celebdae
Viestit: 4374
Liittynyt: Ti 28.01.2003 20:14
Paikkakunta: Töölö

Re: Mordikaarin ja Zaalin listojen kehittelyä

Viesti Kirjoittaja Celebdae »

Joo kieltämättä Karaxit on hienoja. Ne vain valitettavasti kilpailee vahvasti pelin huonoimman yksikön tittelistä, mikä tosin ei tässä pelissä tarkoita NIIN suurta eroa. Eihän tuollainen miniyksikkö maksa kuin neljä pistettä ja reachin kanssa ovat ne ainakin tiellä jos eivät muuta tee. Ja voihan niitä toki Essence blastata mäkeen. Ja toki jokainen Skorne-peluri toivoo yksikön saavan supermauttoman UA:n seuraavassa kirjassa, joten on Karax myös luottavaisen pelurin sijoitus tulevaisuuteen =)

Mordikaarin listassa jonkinmoinen ongelma voi olla riittävän kovaa lyövän napin puute, jos Gladiaattorista luopuu. Tämä ei välttämättä haittaa, jos vihollisen saa assasinoitua ja kovia möykkyjä välteltyä riittävän kauan, mutta pitäisin ehkö kuitenkin Gladiaattorin mukana. Pisteitä voisi hakea vaikka toisesta Void spiritistä ja ylijäämäpojolla hankkia Swamp gobberit heittelemään savupilveä suojaksi.
Nothing is forgotten. Nothing is forgiven.

Ja älkää pliis lähettäkö mulle yksityisviestejä, jos tiedätte jonkun muun yhteystiedon. Me hates 'em.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Armeijalistat”