"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
wecce
Viestit: 42
Liittynyt: Ke 03.02.2010 14:28

Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja wecce »

eli mitä luulette, että missä nettisivuilla seikkailevat sellaiset ihmiset jotka eivät tiedä warhammerista mutta saattaisivat kiinnostua siitä?
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: ihmiset

Viesti Kirjoittaja Remos »

Koita Jonne-nörtti sivustoja. Travian esim?
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Säädin otsikkoa vähän kuvaavammaksi...

Sivuavia harrastuksia, joista voi porttiteorian mukaisesti eksyä erilaisten sota- ja figupelien sekaan voisi olla ainakin :

Warhammer Fantasy :
- roolipelaaminen
- lautapelaaminen
- konsolipelit
- EDIT : Ja tietty kaikki Tolkieniin liittyvä toiminta

Warhammer 40K :
- Noiden päälle scifiharrastajat

Ja historiallisesta sodankäynnistä kiinnostuneet ovat vielä oma joukkonsa.
Nettisivuja varmaan löytyy, kun selvittää missä ko aiheista kiinnostuneet verkossa aikaansa käyttävät.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Diogenes
Viestit: 854
Liittynyt: Ke 14.02.2007 06:39

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja Diogenes »

smaxx kirjoitti:Sivuavia harrastuksia, joista voi porttiteorian mukaisesti eksyä erilaisten sota- ja figupelien sekaan voisi olla ainakin :
Itse melkein sanoisin että porttiteorian mukaan juuri fabakytkoosta tulee porukka aikanaan muihin peleihin, ei välttämättä kauheasti päinvastoin (koska fabakytkoo on se josta ekaksi yleensä kuullaan).

Mutta otsikon kysymykseen "millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia", vastaisin että millä tahansa missä on 2+ potentiaaliseen ikäryhmään (=hallitsee vaadittavan kielitaidon sääntöjen ymmärtämiseen) kuuluvaa ihmistä, innostus voi tarttua olipa kyseessä mikä tahansa foorumi/nettisivu. Kunhan pitää oman mainostuksensa sääntöjenmukaisena niin voi saada yllättävänkin paljon kyselyä, tai sitten ei saa mitään, riippuu tapauksesta. Suosittelen kokeilemaan itselle tuttujen foorumien off-topic -alueilla aluksi, siitä pääsee alkuun.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Jotain muuta -> fabakytkoo+jotain muuta -> paremmat figupelit+jotain muuta lienee se järjestys.

Sotavasaraa kaikenmaailman jonnewebeissä ei kannata ruveta mainostamaan, kun sieltä tulee liikaa pahemman luokan röllejä.
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Ropecon, Tracon, ym. messutapahtumat lienevät niitä parhaimpia rekrytointitapahtumia, niin "neitsyyden murtamiseen" fabakytkoolla, kuten myös fabakytkoolaisten kännyttämiseen muitten pelien pariin. Foorumeita en suosittele rekrytointialueeksi.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Kaapelikala kirjoitti:Jotain muuta -> fabakytkoo+jotain muuta -> paremmat figupelit+jotain muuta lienee se järjestys.
Tuosta pelien paremmuudesta voi avata oman ketjunsa, ei lähdetä tässä sitä ruotimaan. Ennemminkin sanoisin niin, että ken figupeliin tarttuu, se siihen hukkuu. Eli kunhan jostain pelistä innostuu, niin muita tulee väkisinkin ajan mittaan mukaan, koska kiinnostaa kuitenkin koittaa pelailla muitakin kuin yhtä systeemiä. Ja hyvä niin. Fabakytkoo on se tyypillisin aloituspiste.

Vähän 'isompien' lautapelien ja D&D -tyylisten pöytäroolipelien pelaajat ovat jo sen ensimmäisen askeleensa tähän suuntaan ottanet, ja ovat siksi potentiaalista porukkaa. Siksikin tuo Silverin mainitsema Tracon & Ropecon ovat varmasti paljon parempia värväyspaikkoja kuin nettisaiteilla tapahtuva.

Lautapelejä, joista on pienehkö askel eri tyyppisiin figupeleihin on esimerksi :

Tide of Iron (ja monet muut kevyet taktiset WWII -lautapelit) -> Flames of War
Descent -> Warmachine (heittona, en nyt tunne masiinaa niin hyvin)

Ja sivuhuomautuksena, hyvin vahvasti OT : Descentistä on tulossa streamlinettu second edition, JIIHAA !

Pienoismalliporukoita voisi hyvinkin kiinnostaa hammereiden yms rakentelu ja maalailu, verrattuna tyypillisiin rakennussarjoihin GW:n muovi antaa erilaista haastetta.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Yllättävissäkin paikoissa. Tullut figupelaajia ja siitä kiinnostuneita vastaan kouluissa, työpaikoilla ja harrastuksissa. Extreme-piireissä figuilla näpräily on mukavaa vastapainoa hektisille ja vaarallisille harrastuksille. Ei tämä ole pelkästään nörttien laji eli kannattaa kysellä kaikkialla missä on tarpeeksi kypsää porukkaa.
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Pienoismallareita voisi yrittää käännyttää suoraan myös historiallisiin. Ongelmana Suomessa on vain historiallisten pelien pelaajien suhteellisen pieni määrä - kun on lähinnä FoW, muutamat hassut DBX:ttäjät ja sitten osasto "muut", joka ei toisaalta anna myöskään yhtään mitään kuvaa historiallisten figupelien laajosta ja tarjonnasta. Fantasia/scifipuoli, vaikka markkinallisesti huomattavan iso, on kuitenkin valikoimiltaan ehkä nyt GW:n kokonaistuotantoa lukuunottamatta kovin marginaalinen - verratkaa vaikka esim. Pendrakenin valikoimiin, joka on yksi pulju joka tekee (käytännössä) vain yhtä (harvinaisempaa) skaalaa.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Millä nettisivuilla potentiaalisia figupelaajia ?

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Hands_of_blue kirjoitti:Yllättävissäkin paikoissa. Tullut figupelaajia ja siitä kiinnostuneita vastaan kouluissa, työpaikoilla ja harrastuksissa. Extreme-piireissä figuilla näpräily on mukavaa vastapainoa hektisille ja vaarallisille harrastuksille. Ei tämä ole pelkästään nörttien laji eli kannattaa kysellä kaikkialla missä on tarpeeksi kypsää porukkaa.
Totta, aikoinaan intissä omassa yhdeksänhengen ryhmässä taisi olla 5, ketkä olivat joko pelanneet itse tai olivat hyvin kiinnostuneita figuista. Harvemmin ihmiset tästä harrastuksesta kauheasti huutelevat, mutta pelaajia löytyy paljon. Lisäksi monet wh/40k aiheiset tietokonepelit on tehneet osaltaan hommaa tutuksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”