"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Oskari
Viestit: 1478
Liittynyt: Ma 19.05.2003 10:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Oskari »

Nyt näyttää siltä, että mää joudun perumaan, niin paljon kaikkee muuta samana viikonloppuna. Oskari Koskinen pois listalta.
First law: You can't win
Secod law: You can only lose
Third Law: You can't get out of the game
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Aikooko tuo rahastonhoitaja käydä boldailemassa nimiä ennen turnausta?
Maksoin turnausmaksuni viime viikon lauantaina ja olisi ikävä kuluttaa paperia.. :3
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

^Toivottavasti aikoo... Ei tarvi tulostaa mitään, mä koitan hankkia tiliotteen tai sitten vaan kyselen maksuista ilmoittautumisen yhteydessä huomenna, ja luotan siihen, ettei kukaan kehtaa päin naamaa valehdella.

EDIT: No niin, maksaneet merkitty.
Viimeksi muokannut Malkuth, Ma 26.09.2011 12:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Menee vähän viime tippaan, mutta Aleksandr Murashev peruu osallistumisensa. Flunssassa on huono tulla pelaileen.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

^Tämä selvä.
Vaul
Viestit: 54
Liittynyt: Su 30.10.2005 21:27

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Vaul »

Kiitos hyvin suunnitellusta ja järjestetystä turnauksesta!
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Tulokset!

Sijoitus. Nimi (Armeija) - Pelipisteet/Maalaus/Yhteensä

1. Nurminen, Jesse (GK) - 71 / 7 / 78

2. Peltomäki, Janne (IG) - 60 / 10 / 70

3. Toivonen, Lasse (GK) - 54 / 10 / 64

4. Tikkanen, Tero (BA) - 53 / 5 / 58

5. Laaksovirta, Jiska (BT) - 52 / 5 / 57

6. Nygård, Tor-Erik (IG) - 53 / 3 / 56

7. Nurmi, Tuomas (SW) - 52 / 0 / 52

8. Mattila, Joonas (Necrons) - 41 / 7 / 48

9. Landgrén, Roni (BA) - 37 / 10 / 47

10. Hjerppe, Kalle (IG) - 40 / 3 / 43

11. Koukila, Lauri (BA) - 38 / 5 / 43

12. Pitkäranta, Matti (Orks) - 36 / 7 / 43

13. Tuominen, Eino (SM) - 32 / 10 / 42

14. Snell, Jeppe (Nids) - 37 / 3 / 40

15. Raivonen,Timo (CD) - 36 / 3 / 39

16. Reko, Tapio (DE) - 28 / 10 / 38

17. Mendolin, Teemu (DE) - 28 / 0 / 28

18. Laine, Jonne (Eldar) - 20 / 7 / 27

19. Koskela, Aki (DA) - 17 / 5 / 22

20. Kankainen, Ville (Necrons) - 15 / 5 / 20

Parhaiten maalatun armeijan palkinto meni äänestyksen perusteella Tapio Rekon Dark Eldareille. Ensimmäisessä äänestyksessä tuli tasatulos Lasse Toivosen Grey Knightien kanssa ja palkinto ratkaistiin Tapion hyväksi siinä vaiheessa paikalla olleiden "huutoäänestyksellä".

Ensimmäinen turnaus mitä olen järjestänyt, yllättävän hyvin se meni.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Kiitoksia hienosta turnauksesta myös minunkin puolestani. Hienoa, että Vendettanikin pääsi kuvaan (Okei, teen siitä apokkiin örkkivehkeen ja hommaan oikean jossain vaiheessa, tuo ei toimi :D)
Onnittelut myös maalauspalkinnon voittajalle, minähän sanoin et kannattaa basettaa se armeija ennen turnausta :D

Ja näin lisähuomautuksena, minulla jäi pelipaikalle tummansininen paita jossa on vetoketju (vai takiksiko sitä kutsutaan siellä teillä päin?).
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Tömplar
Viestit: 199
Liittynyt: Pe 29.07.2011 18:15
Paikkakunta: Tammela/Forssa

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Tömplar »

Joo o se sun Vendeta on kyllä kiitettävän kokokeinen ja jos se räjähdys olis mitattu vielä niistä siivistä....
Itse tyytyväinen 5sijaan ja lisää tälläisiä turnauksia mielellään. :)
Avatar
anteeksiantamaton
Viestit: 110
Liittynyt: La 13.08.2011 18:40
Paikkakunta: Forssa

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja anteeksiantamaton »

Kiitos hyvästä turnauksesta (juu ja lisää samantyylisiä olis ihan kiva)
Juu ja onnee maalauspalkinnon voittaneelle.
Ja vaikka olinki 19. nii ainakin saavutin tavoitteen: et en olis viimenen :D
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja straviax »

Kiitos erinomaisesta turnauksesta pelaajille ja järjestäjille! Ensimmäinen yksilöturnaus ja tämän perusteella tulen uudestaankin.
Ei sijoituskaan necroneille kovin huono ollut, 8.
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja straviax »

Ai niin, ja vielä respectiä Janne Peltomäelle hyvästä sijoituksesta vaikka kohtasi 2 Grey Knight pelaajaa! =D
Onnittelut maalauskilpailun voittajalle!
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Juu kiitoksia vielä hyvin järjestetystä turneesta. Ei olisi arvannut ensikertalaisen vetämäksi. Sen verran hyvin kaikki toimi.
Aikaa oli ihan mukavasti kun pelit olivat sen verran pienempiä. Tietty oman armeijan kanssa meinasi tulla parissa pelissä vähän kiire, mutta ruokatauko venyi jopa turhan pitkäksi. Tilat nyt on mitä on. Yhtään enempää pöytiä ei olisi mahtunut. Peli-illoissa huomasi että pikkupöytien väliin olisi kiva jättää parinkymmenen sentin kaistale kirjoille, nopille, mitoille ja tyhjille limsapulloille. Tietty se vähentäisi pöytien määrää. Ja tärkeintä on että pelaajia mahtuu. Lämmin siellä meinasi tulla, mutta onneksi ikkunat saa avattua.

Pelitkin meni örkeillä ihan hyvin. Kolmea lukuunottamatta:

1. peli mustia marineita vastaan.
Templareilla oli terminaattoreita, pari tulitukiryhmää ja pari scoraajaryhmää rhinoilla sekä speederi. Emperors champion ja rhinoilijat koittivat tulla hakemaan objektiiveja mutta boyzit pitivät niitä kurissa samalla kun oma ampuma-osasto yritti tehdä selvää vihollisen taustavoimista. Kähyissä turpaan tuli sekä annettiin. Lopuksi kumpikin puoli vetäytyi pitämään omat objektiivinsa ja tyhjät ajoneuvot koittivat jotain kontestoida. Tasapeli 10-10.

2. peli vihreitä marineita vastaan.
Dark Angelit kärsivät "hieman" spessukiellosta. Eli käytännössä vastassa oli tavallisia marineita huonommilla säännöillä. Listasta löytyi vähän kaikkea. Yksi jalkaisin liikkeellä oleva ryhmä ja pari rhinoilevaa, yksi vindicaattori, yksi dredi ja yksi predatori mallia destructor. Aluksi vindicaattori vähän huolestutti mutta säkällä sain siihen yhden weapon destroyedin ennenkuin se pääsi kertaakaan ampumaan. Loppupelissä oli aika lailla yhtä hyvää tuuria ja kaikki onnistui. Ainoa moka oli deploymentissä jättää kolmas poikablokki kahden muun taakse, mikä kostautui myöhemmin pelissä kun kenttäpuolisko oli yhtä isoa lähitaistelua enkä päässyt viimeisellä ryhmällä etenemään oikein mihinkään. Ilman viimeistä ryhmääkin pärjättiin ja Dangelit ajettiin pakosalle 20-0.

3. peli hopeisia marineita vastaan.
Templareihin sain ensikosketuksen Traconissa muutamaa viikkoa aikaisemmin. Silloin liikkeellä oli paladineja. Tällä kertaa vastaan asettui pelkkiä powerarmoroituja g-knightejä jotain 40+ kappaletta. Melko nopeasti selvisi etteivät nekään ole kovin helppo vastus. Kahden ryhmän kimppuun hyökkääminen samanaikaisesti osoittautui huonoksi ideaksi. Ja kun ritarit pääsevät chargaamaan niin viisikin ukkoa on aika vaarallisia. Vastaisuuden varalle voisi harkita pitkän matkan tulituen lisäämistä tai transporttien ottamista. Tai mirror match-uppia. Pataan tuli, olisiko ollu 3-17.

4. peli siniharmaita marineita vastaan.
Spacewolffeilla oli ylisusi yli-isolla sudella, kolmet huntterit rhinoissa ja longfangit viidellä missilellä. Yritin pelata puolustavasti ja annoin rhinohunttereiden edetä omaan vapaaseen tahtiin samalla yrittäen shokk attack gunilla ja tykkipatterilla tappaa longfangit. Sinkosankarit onnistuivat suurimmassa osassa saveista enkä saanut sitä porukkaa hengiltä. Huntterit chargasivat vuorotellen asemiini ja itse sain yhden ryhmän tapetuksi. Vähän ikävästi ne pääsevät lyömään ensin vaikka mitä tekisi. Lisäksi counter-charge on pahimmillaan aika ilkeä. Pelistä tuli voimakkaita flashbackeja niistä kaikista matseista Hermannin Khorne Berzerkkereitä vastaan joskus vuosi takaperin. Näin jälkikäteen ajatellen olisi pitänyt suosiolla vaan keskittyä tyhjien rhinojen rikkomiseen sen sijaan että yrittää pärjätä hunttereille tappelussa. Killpointit wolffeille 4-1 ja pistein 3-17 takkiin.

Vähän yksipuoliset vastustajat sain. Noin puolet osallistujista pelasi marineilla ja noin puolta vastaan heitä pääsin pelaamaan. Necronit olisi ollut kiva saada vastaan mutta toisaalta taas onnistuin välttämään kaartipelaajat. Tosin sitä Ratovaarin potkurikonetta vastaan pelaamisesta olisi varmaan jäänyt hauska tarina kerrottavaksi. Kiitokset vielä kaikille vastapelaajille. GG!
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Scoundrel kirjoitti:Juu kiitoksia vielä hyvin järjestetystä turneesta. Ei olisi arvannut ensikertalaisen vetämäksi. Sen verran hyvin kaikki toimi.
Kiitoksia kovasti. Oli tässä muun Ordo Aboensiksen kokemus tukena jossain määrin, aika eri tilanne olisi ollut omillaan lähteä tälläistä järkkäämään. Nyt kokemattomuus näkyi lähinnä lukuisina "miten tää toimii..?" -hetkinä kaiken mahdollisen tietokoneisiin liittyvän kanssa, kaikki muu meni aika sujuvasti. Joskus ensi vuoden alkupuolella uudestaan, ellen ennen sitä keksi jotain elämää itselleni ja muutu liian kiireiseksi. =)

Omat pelit oli yllättävän hauskoja siihen nähden, että olisin mielummin keskittynyt pelkästään järjestämiseen ja jättänyt pelaamisen muille (varapelaaja ei ehtinyt paikalle). Ihan kivasti sitä silti kerkesi, ekan vuoron skippaaminen jokaisesta pelistä kokonaan deep straikkaavan armeijan kanssa auttoi myös pitämään pelit nopeina ja jätti aikaa tulosten kirjaamiselle.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Satunnaisia huomioita turnauksesta:

Voittaneessa listassa oli tosiaan 6x5 grey knightia plus 10 purifieria ja halpa inkvisiittori täyttämässä hq-slotin ja tuomassa rad-kranut, koko porukka ilman transportteja. Ei tätä vitosedikkaakaan näemmä pakko ole pelkillä tankeilla pelata, ainakaan jos keskittyy tosissaan maksimoimaan sen jalkaväen.

Kahdeksas sija kohtuu kevyen näköisellä necronilistalla on todella kova suoritus, onnittelut straviaxille siitä. Kyllä hyvän pelaajan käsittelyssä (ja sopivilla match upeilla) voi huonollakin codexilla pärjätä. Turnauksen toinen necron-pelaaja pelasi mun figuilla ja kolmen 40k-pelin kokemuksella, tulos oli just sitä mitä voi odottaa, mutta hauskaa kuulemma oli silti.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Ratovaari kirjoitti:Ja näin lisähuomautuksena, minulla jäi pelipaikalle tummansininen paita jossa on vetoketju (vai takiksiko sitä kutsutaan siellä teillä päin?).
Ratovaari, tuliko mun YV tähän liittyen perille?
jepe
Viestit: 61
Liittynyt: Su 21.06.2009 09:17

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja jepe »

Kiitokset hyvästä turnauksesta, kaikki oli hyvin järjestetty ja pelaaminen oli mukavaa. Kiitokset myös mukaville vastapelaajille ja järkkäreille. Jos samantapaisia turnauksia tulee lisää niin kyllä täältä espoosta saakkakin kannattaa tulla uudelleen pelailemaan. Kiitos
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Kierrosten tulokset vielä erikseen, jos jotakuta sattuu kiinnostamaan miten kenelläkin nuo pisteet kertyi:

1. kierros

1.: Toivonen, Lasse - Hjerppe, Kalle : 17-3
2.: Tuominen, Eino - Mendolin, Teemu : 10-10
3.: Nurmi, Tuomas - Kankainen, Ville : 20-0
4.: Laaksovirta, Jiska - Pitkäranta, Matti : 10-10
5.: Tikkanen, Tero - Koukila, Lauri : 10-10
6.: Snell, Jeppe - Koskela, Aki : 10-10
7.: Reko, Tapio - Peltomäki, Janne : 3-17
8.: Mattila, Joonas - Landgrén, Roni : 5-15
9.: Laine, Jonne - Nygård, Tor-Erik : 0-20
10.: Raivonen,Timo - Nurminen, Jesse : 0-20

2. kierros

1.: Peltomäki, Janne - Nurmi, Tuomas : 20-0
2.: Toivonen, Lasse - Landgrén, Roni : 20-0
3.: Laaksovirta, Jiska - Mendolin, Teemu : 20-0
4.: Tikkanen, Tero - Snell, Jeppe : 20-0
5.: Tuominen, Eino - Koukila, Lauri : 10-10
6.: Nygård, Tor-Erik - Nurminen, Jesse : 3-17
7.: Reko, Tapio - Mattila, Joonas : 10-10
8.: Laine, Jonne - Kankainen, Ville : 10-10
9.: Koskela, Aki - Pitkäranta, Matti : 0-20
10.: Raivonen,Timo - Hjerppe, Kalle : 3-17

3. kierros

1.: Peltomäki, Janne - Toivonen, Lasse : 20-0
2.: Nurminen, Jesse - Pitkäranta, Matti : 17-3
3.: Nygård, Tor-Erik - Tuominen, Eino : 15-5
4.: Koukila, Lauri - Hjerppe, Kalle : 15-5
5.: Tikkanen, Tero - Laaksovirta, Jiska : 3-17
6.: Reko, Tapio - Kankainen, Ville : 15-5
7.: Nurmi, Tuomas - Landgrén, Roni : 15-5
8.: Laine, Jonne - Mattila, Joonas : 7-13
9.: Koskela, Aki - Mendolin, Teemu : 7-13
10.: Snell, Jeppe - Raivonen,Timo : 7-13

4. kierros

1.: Peltomäki, Janne - Nurminen, Jesse : 3-17
2.: Toivonen, Lasse - Koukila, Lauri : 17-3
3.: Laaksovirta, Jiska - Nygård, Tor-Erik : 5-15
4.: Mattila, Joonas - Tuominen, Eino : 13-7
5.: Pitkäranta, Matti - Nurmi, Tuomas : 3-17
6.: Snell, Jeppe - Kankainen, Ville : 20-0
7.: Reko, Tapio - Tikkanen, Tero : 0-20
8.: Mendolin, Teemu - Hjerppe, Kalle : 5-15
9.: Laine, Jonne - Landgrén, Roni : 3-17
10.: Koskela, Aki - Raivonen,Timo : 0-20
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Re: Tuhannen pisteen 40k-turnaus Turussa sunnuntaina 25.9.11

Viesti Kirjoittaja straviax »

Kahdeksas sija kohtuu kevyen näköisellä necronilistalla on todella kova suoritus, onnittelut straviaxille siitä. Kyllä hyvän pelaajan käsittelyssä (ja sopivilla match upeilla) voi huonollakin codexilla pärjätä. Turnauksen toinen necron-pelaaja pelasi mun figuilla ja kolmen 40k-pelin kokemuksella, tulos oli just sitä mitä voi odottaa, mutta hauskaa kuulemma oli silti.
Kiitoksia paljon!=D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”