"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dark potential

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Lumppu
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma 19.12.2005 20:50
Paikkakunta: Karstula
Viesti:

Dark potential

Viesti Kirjoittaja Lumppu »

Hei sotulaiset

Miniwargaming on perustamassa uutta miniatyyripeliä scifi-hengellä ja ovat aloittaneet kampanjan. http://www.miniwargaming.com/content/new-goal-$40000

Kannattaa katsoa videoita ja seurata kehitystä, ja jos kiinnostaa kannattaa lahjoittaa penni tai kaksi hyvän asian hyväksi! Peli on saanut suuria vaikutteita 40ksta, ja uskonkin siitä tulevan suosittu tulevaisuudessa.
"Entä mitä syötte aamupalaksi? Minkäväriset kalsarit teillä on?" - Matti Niemelä.
Blood for the blood God! Skulls for the skull throne! Milk for the Khorne flakes!
Vexild
Viestit: 203
Liittynyt: Ti 29.04.2008 19:59

Re: Dark potential

Viesti Kirjoittaja Vexild »

Lumppu kirjoitti:Peli on saanut suuria vaikutteita 40ksta, ja uskonkin siitä tulevan suosittu tulevaisuudessa.
En sanoisi että kovin paljoa on ottanut vaikutteita (ehkä pelimekaniikan osin, en oo vielä tutustunu tarpeeksi). Matt ite kertoo että suunnittelee sen lähitulevaisuuteen ja haluaa pitää sen realistisena. So NO MUTATIONS FOR YOU KHORNE BOYS!

Mutta joo, peli kuulostaa jännältä. Kävin katsastamassa noi lahjoitus vaihtoehdot, ja silloin oli jo kolme lahjoittanut sen suurimman mahd. määrän, jolla pääsee sitten fluffiin mukaan. Kuulostaa sinänsä hauskalta idealta, mutta hieman epäilyttää että miten Matt (ja Dave?) onnistuvat sitten istuttamaan nimiä fluffiin.

Kyl tästä jotain viel tulloo
Avatar
Lumppu
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma 19.12.2005 20:50
Paikkakunta: Karstula
Viesti:

Re: Dark potential

Viesti Kirjoittaja Lumppu »

Aivan, lähinnä pelimekaniikka muistuttaa osiltaan 40kta, mitä alpha ruleja selailin.
En usko että Matt yksin kaiken fluffin kirjoittaa, uskon että hän palkkaa siihen ammattilaisia tai pyytää faneilta apua :)
"Entä mitä syötte aamupalaksi? Minkäväriset kalsarit teillä on?" - Matti Niemelä.
Blood for the blood God! Skulls for the skull throne! Milk for the Khorne flakes!
Diffes
Viestit: 122
Liittynyt: Pe 02.03.2012 15:21
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Re: Dark potential

Viesti Kirjoittaja Diffes »

Matt on kyllä jo kysynyt apua faneilta ja nythän se pyytää apua "Corporation" factionin nimen ja logon kanssa
Satunnainen figuilija savosta
Raza
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.11.2009 22:24
Paikkakunta: Keski-Suomi: Jyväskylä

Re: Dark potential

Viesti Kirjoittaja Raza »

Mielestäni Dark Potentialista voi tulla todella hyväkin peli. Isona plussana pidän sitä että Matt kuuntelee fanejen mielipiteitä ja sovittelee niitä omiin ideoihinsa. Games workshopin ongelma on omasta puolesta ainakin kun ne ovat niin kasvottomia ja uudistuksista kuulee lähes vasta päivää ennen varsinaista julkaisua ja armeioiden uudistuksissa kestää aivan liian kauan.

Ite toivoisin Dark Potentialista tulevan warhammerin ja warmachine yhdistymä, eli pöydällä olisi kohtuullisen paljon lössiä tapettavana mutta samalla olisi hyvinkin taktinen peli ja samalla olisi hyvin balanssissa. Mutta on kyllä uskottavaa kun on pöydällä paljon lössiä sitä on paljon vaikeampi balanssia.

Matthew myös näytti lisää myös consept arttia kahesta armeijasta. Reclaimereistä ja X'Lanthosista. Mielestäni X'Lanthosit on hyvin toteutettu, tosin saa nähä minkälaisia ovat itse nappeina. Reclaimerit on mielestäni vähän liian kopio crysiksen jampoista.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”