"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Scumbag blog (367# Menomino ja bäbbänät)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
syrja
Viestit: 2923
Liittynyt: Su 06.05.2007 04:17
Paikkakunta: Pori

Re: Skarsnikin Figublogi (142# Zombies... So Many Zombies...

Viesti Kirjoittaja syrja »

Dääm dapara ehti ensin. Ois tarvinnu tulla aiemmin katsomaan päivitystä:) Mutta mitäpä noista nyt sanomaan. Todella upea ryhmä. Hienosti aseteltu. Ja kuten jo wip kuvasta sanoin niin tulee esille todella hienosti tuollainen sekamelskainen huojuva zombilauma. Tuota jos jotain katsellessa pääsee kunnon fiilikseen. Maalaukseista nyt ei tarvitse sanoa mitään. Tulisi vain turhaa toistoa. Mites muuten oletkos numeroinut figut? Vai lyötkö vain alustalle miten sattuu?
Peli on peli. Voi mennä hyvinki
Silti kaikki on paskaa paitsi kusi.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (142# Zombies... So Many Zombies...

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Kiitoksia kommenteista!
Dapara kirjoitti:Scream ja esittäjä on Misfits :P
Ja ajassa 01:18:00 meillä on voittaja! Tässä pullakahvit. :)

Kuva
Fixu kirjoitti:Baseissa tosin oli pari emm... yksityiskohtaa. Vihreän mönjän aallot nousivat luonnottomiin asentoihin joissain kohdissa, mutta tämäkin on sellaista nysväystä, kun oikein tarkasti katsoin. Pelikentillä ei edes huomaa ja riippuu figujen asettelustakin toki. Miten olet muuten veriset kohdat maalannut? tarkoitan siis ''pintanaarmuja'', joita oli mm. zombien päissä ja yhden selässä.
Siellä täällä baseissa aallot menevät vähän ristiinrastiin, mutta ajattelin sen olevan ihan okei. Kuitenkin kun valtava, huojuva zombilauma polskuttelee nilkkoihin saakka ylttävän veden läpi, niin aaltojen "coherency" menee sekaisin. Ja onhan tuon "veden" allakin vaikka mitä elämää, niin ajattelin mahdollisimman sekaisesti aaltoilevan mönjän olevan jees. Veriset kohdat ovat maalattu tummalla punaisella (sekoittelen mustaa Mechrite Redia), washattu Devlan Mudilla ja korostettu uudelleen tummalla punaisella. Kiiltoefekti on vanhaa kunnon vedellä ohennettua erikeepperiä.
syrja kirjoitti:Mites muuten oletkos numeroinut figut? Vai lyötkö vain alustalle miten sattuu?
En numeroi juurikaan figuja. Yleensä kasausvaiheessa katson, että kaikki rankkaavat jotenkin yksiköksi ja ettei myöhemmin tulisi ongelmia. Figuja mättäessäni movement trayille koetan näennäisesti pitää huolen, että yksikkö olisi mukavan värikkään näköinen, ja esimerkiksi fillerit, budjettizombit ja tiilien päällä köpöttelevät zombit olisivat jakautuneet ympäri yksikköä tasaisesti. Zombien tai monien muiden VC-yksiköiden numeroiminen muutenkin on vähän turhauttavaa puuhaa, koska yksiköistä kuolee porukkaa, ja myöhemmin summonoituani ruumiit takaisin joutuisin taas pitämään huolen, että figujen numerointi pysyisi järjestyksessä. Muilla armeijoilla numerointia rajoittaa lähinnä muodostelmat - pelin aikana muodostelmat muuttuvat, ja numerointi hidastaa reformointia hiukan.

Vampyyrit olivat taas pelikentällä tänään, ja hyvinhän se meni, rotat vain harjattiin. Vampire Lord lentävällä ratsulla on sekopäinen kapistus (pääsi vuorolla kaksi vastustajan sankaribunkkeriin, ja Sword of Anti-Heroes oli kova neljää sankaria vastaan), Zombit eivät saaneet oikein mitään aikaan (pyörivät armeijan takaosassa kolme vuoroa aloillaan, kun eivät tienneet mihin suuntaan lähteä) ellei yhden nostamani Zombiryhmän tykintuhoamista lasketa ja Terrorgheist ei kestä mitään (kaksi orjaryhmää pilkkoivat Terrorgheistin kolmessa combat roundissa - my face). Sain loistavaa motivaatiota konvertata/maalata Hellsteedin Vampire Lordille, se tulee olemaan seuraavissa päivityksissä.

- Cheers, Skarsnik.
Dapara
Viestit: 209
Liittynyt: Su 07.01.2007 19:50

Re: Skarsnikin Figublogi (142# Zombies... So Many Zombies...

Viesti Kirjoittaja Dapara »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:Kiitoksia kommenteista!
Dapara kirjoitti:Scream ja esittäjä on Misfits :P
Ja ajassa 01:18:00 meillä on voittaja! Tässä pullakahvit. :)

Kuva
Oi kiitos, tästä hyvästä tullaan ninon kanssa "moikkaamaan" siua ropeconissa, ellei nino oo liian jurrisa :D
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (143# Ghoulies & Ghoul King)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Noniin, jälleen kerran aika päivitellä. Tällä kertaa ihan peruskuraa ja Ghoul King.

Ensin Ghoul King. Figua voi pelata joko sankarina, tai jos ei pelaa Ghoul Kingia, niin sitten Ghoulien championina. Vähän iso se on, mutta toisaalta on stateiltaan yhtä kova kuin Crypt Horror niin syytäkin, ja Ghoulit ovat täydellinen vahvaa johtajaa kaipaava porukka.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sitten vähän Ghouleja. Eli 10 uutta jätkää tuli maalattua. Ei mitään ihmeempää, mutta pitäähän ne corenapitkin maalata. Seuraaviin Ghoul-satseihin tulee mukaan multibaseja ja fillereitäkin, nämä ovat "tylsiä perustyyppejä".

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sitten koko Ghoulilauma, kaikenkaikkiaan 21 otusta eli horden puolivälissä mennään. Jouduin vähän parantelemaan noita vanhoja että sopisivat paremmin uuden porukan väreihin, esimerkiksi haavoja ja mätäpaiseita piti parannella, ja kaikki kynnet ja ihon lävistäneet luut ovat nyt tummattu.

Kuva
Kuva
Kuva

Tällaisia tänään. Viimeinen ekan vuoden koeviikko alkoi torstaina, ja koko ensi viikko olisi täytettynä aamukokeilla. No, lisää aikaa maalata figuja ei ole pahitteeksi ja kohta alkaa lomakin...

Hellsteed ja sen base (kyllä, kävi aivan kuin Terrorgheistin kanssa; base meni vähän yli ja vaatii enemmän työstöä kuin itse ratsu) ovat nyt maalautumassa työpöydällä, ja tässä viikonlopun tavoitteena olisi saada figu maaleihin. Alkuviikosta postissa kolahtaa vaihtoehtoinen Hellsteed mikä voi aiheuttaa "vähän" keskustelua tässä ketjussa, mutta se on ihmisten iloksi ja suruksi toistaiseksi viimeinen Hasbron figu mikä on liittymässä armeijoihini.

Muita tulevia projekteja parin lentävän ponin lisäksi olisi figulaatikosta tuijotteleva, puolikas horde Ghouleja. Ajattelin maalata coren tylsät jätkät nyt tähän väliin, niin seuraavaksi voin palata vähän lisää konversioita ja duunia vaativien figujen (Dire Spiderit, Crypt Ogres ja Goblin Bats jne.) pariin. Necromancer ja yksi Wraithikin pitäisi johonkin väliin maalata.

Kuitenkin, seuraavaan päivitykseen Hellsteedin turnausversio.

- Cheers, Skarsnik.
Fixu
Viestit: 420
Liittynyt: La 31.03.2012 20:01

Re: Skarsnikin Figublogi (143# Ghoulies & Ghoul King)

Viesti Kirjoittaja Fixu »

Ghoul king näyttää yhä hiukan takakenoiselta. Dynaamiset asennot ovat kyllä hankalia, myönnän sen.
Ajattelin maalata coren tylsät jätkät nyt tähän väliin, niin seuraavaksi voin palata vähän lisää konversioita ja duunia vaativien figujen (Dire Spiderit, Crypt Ogres ja Goblin Bats jne.)
Jaksamista. muista kuitenkin, että vampyyri-armeijan kolmen pisteen zombien jälkeen maalaat 600 pisteen vampyyrilordin. Hetkinen... sinähän maalasit sen jo... jaksamista kuitenkin =).
Dire spiderit kuulostaa ihan ok:lta, mutta jos budjetti taipuu, niin gwn dire wolffit on kyllä hienoja figuja, itse omistan kyseisiä ukkoja ja olen niihin tykästynyt. Crypt ogret ei enää kuulosta niin hienolta, Crypt Horroreina meinasit näitä pelata? Läskistä ei vain tule sitä ``pelottavaa`` vaikutelmaa.
ja sitten... Goblin bats? Millaisilla säännöillä meinasit näitä pelata? Da Warpathissa näin jotkin itsetehdyt säännöt, terradon ridereita oli matkittu siinäkin kai.
Furinji kirjoitti:Jos todella todella Todella TODELLA häviää maaston takia... Eikä omalla pelaamisella todella ole asiassa pienintäkään osaa... niin maasto on voittonsa ansainnut.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (143# Ghoulies & Ghoul King)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Kiitoksia palautteésta!
Fixu kirjoitti:Dire spiderit kuulostaa ihan ok:lta, mutta jos budjetti taipuu, niin gwn dire wolffit on kyllä hienoja figuja, itse omistan kyseisiä ukkoja ja olen niihin tykästynyt. Crypt ogret ei enää kuulosta niin hienolta, Crypt Horroreina meinasit näitä pelata? Läskistä ei vain tule sitä ``pelottavaa`` vaikutelmaa.
ja sitten... Goblin bats? Millaisilla säännöillä meinasit näitä pelata? Da Warpathissa näin jotkin itsetehdyt säännöt, terradon ridereita oli matkittu siinäkin kai.
Päätin jo armeijan teeman suunnitteluvaiheessa tehdä kaikista Dire Wolveista hämähäkkejä, muutamasta syystä. Ensin tietenkin se budjetti, omistan reilut parikymmentä hämähäkkifigua mille ei ole mitään käyttöä, ja ne käyvät oikein hyvin tähän tarkoitukseen. Toiseksi hämähäkit sopivat minusta paremmin viemäriteemaan, ja kolmanneksi näiden konversiomahdollisuudet ovat valtavat.

Crypt Ogret olivat minulta vähän huono pikaisesti hatusta keksitty lempinimi, tarkempi kuvaus voisi olla Zombie Ogret. Ideana on siis ottaa kaksi laatikkoa Ogreja, leikkiä vähän Mengeleä ja teurastaa Ogreista Zombiogreja. Eli aivan kuten pienilläkin zombeilla, raajoja poikki, silmiä pois, veitsiä törröttämään selkiin, vatsoja auki ja suolia pihalle (ajattelin jättää Ogreilta vatsalautaset kokonaan pois ja skulptata kaikille vatsat), epämääräisiä käsiin pultattuja teriä, leukoja irti, kettinkiä... Kaikkea mitä ikinä voisi keksiä, päämääränä tehdä Zombiogreista mahdollisimman paljon geneerisistä Ogrearmeijan Ogreista poikkeavia läskejä. Pitää vielä selailla jotain hyviä (ja huonoja) zombielokuvia läpi, niistä löytää välillä tosi hyvää inspiraatiota tällaisiin konversioihin.

Goblin Batit ovat itsetehtyjä Fell Bateja, nimi vain tulee otusten päistä. Tapani rakentaa Fell Bateja on yksinkertainen; otetaan Tyranidien Gargoyleja, leikataan kädet pois ja liimataan Goblinin pää. Toimii yllättävän hyvin. ;)

En sitten millään viitsinyt aloittaa uuden kymmenen Ghoulin maalinpoistoa, vaan päätin kokeilla vähän jotain eksoottisempaa väliin; aloitin viiden Dire Spiderin konverttaamisen! Näitäkin figuja pitää se parikymmentä kasata ja maalata, joten lienee parasta aloittaa hyvissä ajoin. Nämä ovat niitä figuja, minkä maalaaminen ei kestä kauaa, mutta kasaaminen... Damn. Poistin äsken näiltä valujäljet, katkoin hämähäkit keskeltä ja aloitin ekan basen tekemisen.

Huomenna kuvia ekasta Hellsteedistä, figu on melkein valmis!

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (144# Vampire Lord & Hellsteed)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Päivitystä!

Tässä on nyt se lupaamani Hellsteed. Figun konversio oli melko näppärä, BfSP:n grudge pony Gargoylen siivillä, ja paria jalkaa vähän eri asentoihin. Ensin kuvia koko figusta Lordin kanssa.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Lordi on siis irrotettava figu, eli voin valita Nightmaren, Hellsteedin ja Dragonin väliltä.

Kuva

Poni ylhäältä.

Kuva

Sitten base. Tähän meni taas vähän liikaa aikaa, mutta minkäs teet kun innostut. Yksi klaanirotta wanderaa ympäri viemäriä, ja takana olevan murtuneen seinänpätkän takaa lentää Vampire Lord, sellaista kaavailin. Basen takaosa kaipasi vähän väriä, joten lisäsin sinne iloisen julisteen ja nulnilaisen kilven.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sellainen tänään. Kohta lähden taas ulkoiluttamaan Ogreja, katsotaan miten tykkäävät Chaos Dwarfien multiwoud-liekkareista...

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Gah, kohta pitäisi vielä mennä tekemään venäjän koe ja sitten olisi ensimmäinen lukiovuosi takana. Kokeista huolimatta figuja pitää maalata, joten tässä olisi vähän Night Goblineita. :)

Viiden ensimmäisen hämähäkin konverttaaminen on jo pitkällä, mutta halusin vähän maalatakin jotain joten päätin viimeistellä 40 Night Goblin archeriani. Kolmen pisteen modeleita on niin mukava maalata... Figut ovat nyt valmiita baseja lukuunottatta. System of a Downin löytäminen antoi kyllä hyvää maalausmotivaatiota, kaikki levyt pyörivät läpi pariin kertaan näitä maalatessa (ja ohessa hämähäkkien askartelussa) ja kyllä tykkäsin.

Jokunen ryhmäkuva.

Kuva
Kuva
Kuva

Sitten yksittäisiä figuja.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Tässä on suosikkini koko ryhmästä; porukan henkinen johtaja. Katsokaa nyt tuota ilmettä ja asennetta. :)

Kuva

Veitsenheiton maailmanmestari...

Kuva

Toinen fillereistä. Ei mitään ihmeempää, yksi räkäläinen ja tenunenäinen vankikääpiö. Filleri jäi vähän tyhjäksi, mutta tässä olisi hyvä tilaisuus saada basetusta näkymään vähän paremmin yksikön seasta (olen suunnitellut käyttämäni aika montaa eri materiaalia basetukseen). Ja koon takia tämä filleri pääsee muutenkin pelipöydällä ainoastaan silloin, kun pelaan oikeasti isoa porukkaa Night Goblineita.

Kuva
Kuva
Kuva

Toinen filleri. "They're taking the hobbit (and disguised Gandalf) to Isengard!" Vähän lisää vankeja, eli paikalliselta Empire-pelaajalta vohkittu äkäinen jousimies ja jostain ilmaantunut Frodo (Frodon seikkailut Old Worldissa pitäisi olla Sormusten Herrojen elokuvien ekstroissa!). Empiren archerin jousen jänne pitää kyllä vaihtaa. Tuo oli ensimmäinen jänne mitä olin laittanut ikinä figujen jousiin, ja lankavalinta oli vähän huono.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Muusikko.

Kuva
Kuva

Tässä kaikki tältä päivältä. Tosiaankin, seuraavaksi kuvia hämähäkeistä (ovat kohta kasattuja) ja mahdollisesti jostain muusta aloitetusta O&G-ryhmästä. Saatan olla rohkea ja aloittaa Savagein highlightaamisen (sekin pitää tehdä joskus), mutta toisaalta susivaunun maalaaminenkin houkuttelisi... We'll see.

- Cheers, Skarsnik.
Vegezy
Viestit: 221
Liittynyt: Ke 27.07.2011 21:06
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Vegezy »

JAg tykkär om this.

Nämä figut ovat kyllä nättejä ja monipuolisia, mutta basejen reunat pistävät kovasti silmään. Jos nuo ruskeat "vahingot" saisi pois niin De Perfectoo
santso
Viestit: 2690
Liittynyt: Su 22.07.2007 16:40
Paikkakunta: Ilmajoki/Kouvola

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja santso »

kääpiölle vois konvaa omenan pään päälle :D saisi idean tohon filleriin wanhasta kunnon wilhelm tellistä.
Omenapiirakka on tietäjien ruokaa.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Kiitoksia kommenteista!
EltElf kirjoitti:Nämä figut ovat kyllä nättejä ja monipuolisia, mutta basejen reunat pistävät kovasti silmään. Jos nuo ruskeat "vahingot" saisi pois niin De Perfectoo
Maalaan basein reunat sitten, kun olen saanut basetuksen tehtyä kuntoon. Eli tulen hoitamaan reunatkin tunnollisesti, mutta vasta kun aloitan armeijan basetuksen. :)
santso kirjoitti:kääpiölle vois konvaa omenan pään päälle :D saisi idean tohon filleriin wanhasta kunnon wilhelm tellistä.
Loistava idea! Stealstealsteal... :D

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
ParanormaaliMursu
Viestit: 119
Liittynyt: Ma 26.07.2010 15:06
Paikkakunta: Matku

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja ParanormaaliMursu »

Eihän näitä voi kuin ihailla :DD miten teit muuten noille VC:lle tuon hienon basen :DD itsekkin yritän keksiä niille hienoja basevaihtoehtoja
"Make us whole again"

Dead space
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Late_XD kirjoitti:Eihän näitä voi kuin ihailla :DD miten teit muuten noille VC:lle tuon hienon basen :DD itsekkin yritän keksiä niille hienoja basevaihtoehtoja
Sivulla 31 Skarsnik, the Lord kirjoitti:Tuo liemi on tehty simppelillä hiekkaliimasekoituksella. Eli sekoittelen erikeepperiä ja hienoa hiekkaa, kunnes seos on sellaista paksua töhnää. Töhnä levitetään baseille, ja annetaan kuivua kymmenisen minuuttia (aikaan vaikuttaa seoksen aineiden suhdanteet, eli mitä enemmän liimaa, sitä hitaammin kuivuu). Tämän jälkeen seos pitäisi olla suht helposti muotoiltavissa kynän tms. tikun kärjellä. Muotoilu on periaatteessa tikun kärjen pyörittämistä töhnässä ja töhnän levittämistä varovaisesti modelien jalkojen ja tiilien reunoille. Usein muotoilu pitää tehdä parissa kolmessa erässä (pitäen muutaman minuutin taukoja), että liemestä tulee varmasti näyttävän muotoista. Seos on maalattavissa yleensä seuraavana päivänä (erikeeper "haihtuu" vähän kuivuessaan, eli ei kannata maalata ennenkuin on seos on saanut olla rauhassa kymmenisen tuntia), tällöin voi myös veitsellä raaputella pois kaikki väärin paikkoihin menneet seoskokkareet.
Maalaus on perinteistä highlightaamista tummasta vihreästä vaaleampaan, korkeimpiin highlighteihin laitoin khakia ja valkoista.

Huomenna O&G pääsee pelikentälle ihmettelemään, voisin katsoa jos saisin loman alkamisen kunniaksi maalattua susivaunun edustuskuntoon.

- Cheers, Skarsnik.
Fixu
Viestit: 420
Liittynyt: La 31.03.2012 20:01

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Fixu »

Goblineita, juhuu. Onko nämä ukot 5th(?) editionin "T-paita" night goblineita vai konvattuja vai sekä että? Osan käsistä olen tunnistavani suoraan GWn goblin rykmentti-boksista, paitsi että siinä on hihat. Tosin banaani-jouskareitakin näkyy... Vai tuleeko niitäkin siitä Goblin-rykmentti boksista? Mukavan sekaisen vaikutelman olet tähänkin goblin-lauttaan saanut.

Mitä maaleja ja pensseleitä muuten käytät? Maalausohjeesi ovat yleensä GWn väreillä, mutta haluan varmuuden mitä värejä käytät, jotta saat tuollaista jälkeä ;). Ja ovatko pensselit halpa-hallin budjetti pensseleitä, vai mäyrän karvaa?
Furinji kirjoitti:Jos todella todella Todella TODELLA häviää maaston takia... Eikä omalla pelaamisella todella ole asiassa pienintäkään osaa... niin maasto on voittonsa ansainnut.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (145# Night Goblin archers)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Fixu kirjoitti:Goblineita, juhuu. Onko nämä ukot 5th(?) editionin "T-paita" night goblineita vai konvattuja vai sekä että? Osan käsistä olen tunnistavani suoraan GWn goblin rykmentti-boksista, paitsi että siinä on hihat. Tosin banaani-jouskareitakin näkyy... Vai tuleeko niitäkin siitä Goblin-rykmentti boksista? Mukavan sekaisen vaikutelman olet tähänkin goblin-lauttaan saanut.
Figut ovat kutosedikan Night Goblineita, konffauksia en ole tehnyt paljoakaan lukuunottamatta huppujen "putsaamista" (hioin kaikki langanpätkät, luut yms. schaibat pois, että figut sekoittuisivat edes jotenkin seiskaedikan Night Goblinieni kanssa), satunnaisten panssariosien peittämistä green stuffilla ja pareja käsiswappeja. Käsiswapeissa uusiksi käsiksi on tullut kutosedikan Goblinien mukanatulleita irtopäitä heiluttelevia käsiä tai Goblinien boweja. Pääasiassa kuitenkin figut ovat perinteisiä kutosedikan Night Goblineita ilman ihmeempiä systeemejä.
Fixu kirjoitti:Mitä maaleja ja pensseleitä muuten käytät? Maalausohjeesi ovat yleensä GWn väreillä, mutta haluan varmuuden mitä värejä käytät, jotta saat tuollaista jälkeä ;). Ja ovatko pensselit halpa-hallin budjetti pensseleitä, vai mäyrän karvaa?
Kaikki maalini ovat GW:ltä, lukuunottamatta valtavaa tuubia mustaa akryylimaalia (Daler Rowneyn Mars Black, maali on yhtä hyvää ja peittävää kuin GW:n musta kunhan vähän ohentaa, ja taatusti edullisempaa). Ainakin Vallejolla on kuulemma oikein hyviä maaleja, mutta kokeilukynnys tahtoo olla vähän korkealla... GW:n maaleilla homma toimii ihan hyvin, mutta viimeistään seuraavan maaleja koskevan hintakorotuksen jälkeen pakotan itseni kokeilemaan muitakin maalimerkkejä. Käyttämäni pensselit ovat halpoja ja huonolaatuisia budjettisuteja, ja suoraan sanoen joskus aivan hirveässä kunnossa. Käyttämäni pensselit kuluvat melko nopeaan tahtiin, mutta silti uusia tulee hankittua liian harvoin - yleensä vaihdan pensselin vasta sitten, kun koen sen kunnon haittaavan maalauksen tasoa.

Tänään örkit pistivät vähän kaaoskääpiöitä nyrkillä naamaan. Sain myös pistettyä Savagein, yhden Shamaanin ja Wolf Ridereiden viimeistelyn käyntiin.

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (146# Savage Orceja ja muuta jännää

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Noniin, nyt on taas edistystä tapahtunut joten lienee päivityksen aika.

Tässä muutaman päivän aikana en ole keskittynyt tasan yhteen projektiin, vaan pikemminkin pistänyt monta rautaa tuleen ja tehnyt useata projektia samaan aikaan. Siksi tänään on parit WIP-kuvatkin mukana.

Ihan ensimmäiseksi WIP-Wolf Chariot. Base on maalattu ja sudet ovat melkein maalattu kokonaan. Kärryn kyydissä olleet Goblinit on nappaistu irti maalauksen helpottamiseksi.

Kuva

Sitten vähän maastoa. Löysin vanhasta White Dwarfista (numero 314, vuoden 2006 alkupuolella ilmestynyt) helpohkon tutoriaalin pienikokoisen linnan rakentamiselle, joten päätin katsoa jos saisin rakennettua kookkaan impassable terrainin pelipöydälle. Kahden muurinpätkän perusrungot ovat nyt kasassa, vielä pitäisi rakentaa yksi muuri lisää, portti ja neljä tornia. Sitten perusrungot ovat kasassa, ja voin aloittaa tuunaamisen. Ideana olisi saada aikaan örkkien vastikään valloittama pieni linnake. Muurien perusrungon materiaalina on kapalevy.

Kuva
Kuva

Sitten jotain aivan muuta. Hellsteed on nyt maalattu, ja päätin laittaa tännekin jokusen kuvan. Vampyyrifoorumilla on ihan oma porukka, joka rakentelee vastaavia konversioita, ja lähinnä heidän iloksi nappasin tästäkin kuvat. Konversio onnistui minusta ihan kivasti, siipien asentoa piti muokata vähän mutta hyvin se meni. Kuten edellisetkin ponit, tällekin löytyy vaihtoehtofigu jos vastapelaaja vihaa iloisen värikkäitä animaatioponeja. :) Ihmisten iloksi ja suruksi tämä on toistaiseksi viimeinen armeijoihini liittyvä Hasbron ponifiguuri, mutta toisaalta kolmekin on jo hyvä ja joillekin enemmän kuin tarpeeksi.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sitten vähän lisää edistystä örkkipuolelta. Sain highlightattua Savageporukan kaikki osat ihoa lukuunottamatta, eli raskain urakka on vielä edessä. Koska ihon maalaaminen on niin hidasta, päätän tässä edetän viiden figun erissä (koska on kiva nähdä vähän tulosta, ja voin päivitellä tänne useammin). Ensimmäinen viiden erä on nyt valmis, baset ovat (kuten aina örkeillä) vielä kesken.

Minusta figut onnistuivat ihan hyvin. Vaalea iho on jees, ja tatuointien maalaaminen oli tosi hauskaa. Tatuointien kuviot ovat otettu erilaisista noitarummuista. Sitten vielä "corpse paintit" jätkille naamaan, ja meillä on Savage Orceja. Yön aikana (= kuvien ottamisen jälkeen) iski vielä inspiraatio, ja maalasin kaikkien baseilla olevien kilpien tummanpunaiset kohdat sähkönsinisiksi - vähän lisää kontrastia figujen maanläheiseen värimaailmaan.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva¨
Kuva
Kuva
Kuva

Tässä kaikki tältä erää. Näiden projektien lisäksi sain taas kasattua hämähäkkejä hiukan lisää (kohta pääsen green stuffaamaan jalkoja), ja sain myös aloitettua yhden toisen maastonrakennustyön. Meidän peliporukan maastot ovat melko huonokuntoisia, ja päätimme tänä kesänä ottaa ja fixata ne kaikki kuntoon. Otin yhden hautakukkulan näin alkuun mukaan kotiin ja aloitin sen kunnostamisen. Tällä hetkellä se on pohjamaaleissa, eli pääsen kohta maalaamaan sitä.

Ensi kerralla lisää Savageja ja kuvia eri maastoprojektien etenemisistä!

- Cheers, Skarsnik.
player 0
Viestit: 187
Liittynyt: Pe 26.03.2010 22:56
Paikkakunta: Kontiolahti

Re: Skarsnikin Figublogi (146# Savage Orceja ja muuta jännää

Viesti Kirjoittaja player 0 »

Iso piste ponista =D
itse en oikein pidä noista örkeistä, ihon väri on vain turhan outo / realistinen tai jotain sinne päin.
Oma "tyylini" kun on hyvin kirkkaaseen väritykseen tähtäävä / GW. No sössötinpähän jotakin. Örkkien väri kyllä sopii goblineille paremmin jostain syystä.
Tanan kirjoitti:Sähkölaitteiden käyttöohjeiden lisäksi minulla ei tule heti mieleen dokumentteja, jota kannattaisi seurata kirjaimellisesti ja ylhäältä annettuna totuutena.
nikxa
Viestit: 72
Liittynyt: La 06.08.2011 22:54
Paikkakunta: Tampere

Re: Skarsnikin Figublogi (146# Savage Orceja ja muuta jännää

Viesti Kirjoittaja nikxa »

En tiiä, mun reaktio tuohon poni-villitykseen on aika puolueeton, ei mulla mitään niitä vastaan ole, mutta en näe niissä mitään erikoista, ai niin, siistit figut, onko tuo linnan rakennusohje muuten siitä lehdestä missä on DE vs. WE ja Bretonnia?
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (146# Savage Orceja ja muuta jännää

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Kiitoksia kommenteista!
nikxa kirjoitti:onko tuo linnan rakennusohje muuten siitä lehdestä missä on DE vs. WE ja Bretonnia?
Ei ole. Rakennusohje on lehdessä 314, ja tuo battle report on lehdessä 324.

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin Figublogi (147# Savage Orceja ja muuta jännää

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Moar pics!

Ensin uusi porukka Savageja. Tällä kertaa seitsemän jätkää, koska seassa on pari filleriä. Näissä kuvissa baseilla olevien kilpien siniset symbolitkin näkyvät.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Kaikki Savage Orcit tällä hetkellä.

Kuva

Sitten Savage Orc Shaman. Päätin lisätä figulle maskin ja noitarummun tehdäkseni siitä hiukan enemmän "savagemman". Mielipiteitä eritoten maskin väristä otetaan vastaan, en ole yhtään varma siitä nyt...

Kuva
Kuva
Kuva

Sitten maastoa. Kyseessä on siis hautakukkula, mikä on rakennettu vuonna kivi ja keppi jonkun peliporukkalaisen toimesta. Hautakukkula/luola toimii impassable terrainina lähes poikkeuksetta. Koska peliporukan maastot ovat huonokuntoisia, päätimme aloittaa niiden kunnostamisen yksi kerrallaan. Tässä nyt hautakukkula fiksaamisen ja uudelleenmaalaamisen jälkeen. "Jupu ei enää asu täällä" on peliporukan inside-läppä, sitä ei voi tajuta ellei ollut yhdessä megabattlessa mukana. :D Maastonkappale ei ole mitään ihmeempää tasoa, mutta sopii meille ja on ainakin parempi kuin ennen kunnostusta.

Kuva
Kuva
Kuva

Kannen voi ottaa pois jos ei halua pitää sitä, tai sitten jossain skirmish-pelissä porukkaa menee luolaan niin katto on aina hyvä olla irrotettavaa mallia. Tein parit luolamaalauksetkin, kun jäi juo noitarummun symbolit mieleen Savagein jäljiltä.

Kuva
Kuva
Kuva

Lopuksi yöllä iski inspiraatio, ja päätin tehdä jokusen markkerin örkkiarmeijaani. Ensin viisi animosity/stupidity/misfire -markkeria. :) Näitä markkereita pääsee käyttämään aina, kun tulee sellainen "Ei näin, pojat" -tilanne, eli animosity tai stupidity feilaa, sotakone misfirettaa eikä saa ampua, jne. Facepalmaava örkkipomo kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Markkerit eivät ole läheltä katsottuna mitään ihmeempiä (koska printatun kuvan reunatkin erottuvat), mutta pelipöydällä ja vähän kauempaa katsottuna ovat aika hyvän näköisiä.

Kuva

Sitten pari spellimarkkeria örkkiloreen; 'Ere We Go ja Fists of Gork.

Kuva

Sellaisia tänään. Ensi kerralla taas vähän lisää Savageita, sen jälkeen katson jos saisin maalattua vähän Wolf Chariotia vaihtelun vuoksi.

- Cheers, Skarsnik.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”