"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-4)

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-4)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2.

Kuva
(Kuvassa ei ole ote minun armeijastani!)

Tänään on hyvä päivä aloittaa uusi taisteluraporttiketju. Tällä kertaa örkit seikkailevat Ropeconin FaBaturnauksessa, Dipolissa.

Turnauksessa pelataan neljä peliä ETC-kompeilla ja kaikki skenaariot ovat Battlelinea. Pelaajia on noin 40 (saattaa olla hiukan enemmänkin), järkkäreinä ovat ORC:n ja N&T:n komentajat ja maalauspakkokin löytyy. Siis turnaushammeria parhaimmillaan!

Turnaus alkaa lauantaina klo 16, pelataan iltaan saakka ja sunnuntaiaamuna jatkuu. Periaatteessa olisin voinut lähteä jo tänään, mutta huomenna on tarjolla kyyti ja matkaseuraa, ja "figupelaajaa ei jätetä" -mentaliteettia ei saa unohtaa. Lisäksi on hyvä saada ainakin yhdet hyvät yöunet Ropecon-viikonloppuna. ;)

Armeijalistat julkaistiin tänään, ja tässä olisi omaperäinen listani millä olen lähdössä pelailemaan. Ja sitten vielä teemalaulu. "Where there's a whip..."
Veeti Laine, Orcs & Goblins
Black Orc Warboss: general, heavy armour, Sword of Anti-Heroes, Enchanted Shield, Crown of Command, Talisman of Endurance = 260.
Savage Orc Great Shaman: lvl 4, Big Waaagh!, Lucky Shrunken 'Ead, Obsidian Lodestone, Warrior Bane = 305.
Savage Orc Big Boss: BSB, great weapon, Standard of Discipline = 119.
Savage Orc Shaman: lvl 1, Big Waaagh!, Dispel Scroll, Ruby Ring of Ruin = 120.
Orc Big Boss: light armour, war boar, Shrieking Blade, Charmed Shield, Dragonbane Gem = 91.
28 Savage Orcs: standard, musician, Big 'Uns, additional hand weapons = 328.
20 Night Goblins: short bows, 1 Night Goblin Fanatic = 85.
20 Night Goblins: short bows, 2 Night Goblin Fanatics = 110.
5 Goblin Wolf Riders: spears, shields, short bows = 65.
5 Goblin Wolf Riders: spears, shields, short bows = 65.
12 Trolls = 420.
1 Troll = 35.
1 Wolf Chariot = 50.
1 Wolf Chariot = 50.
1 Mangler Squig = 65.
1 Rock Lobber = 85.
1 Rock Lobber = 85.
1 Doom Diver = 80.
1 Doom Diver = 80.
Total: 2498 points.
Joustava lista, millä pystyy tekemään vähän kaikkea tilanteesta riippuen. Jos vastaan tulee Häkli Demonien kanssa (kolme hordea Bloodlettereita, kaikissa Heraldi) tai Slugin Ogret, ollaan syvässä kusessa, mutta muuten hyvin monia listoja vastaan tällä pitäisi pärjätä jos Foot of Gork talloo hyvin ja örkkien jutut eivät liikakäytä itsetuhonappeja.

Tässä vielä kuva armeijasta, jonka sain vastikään maaleihin. Örkkien ensimmäinen kasiedikan ETC-turnaus (jo oli aikakin)!

Kuva

Sitten armeijan kenraali, Sturmhauptführer Zog Musta. Jos villiörkit alkavat yhtään nahistelemaan ja häiritsemään samaanien loitsimista, ruoskasta selkään ja maiharinkuva perseelle riittävät pitämään kurin ja järjestyksen valtakunnassa.

Kuva

Sellainen aloitusviesti. Turnaus tosiaan loppuu sunnuntaina, ja saan varmaankin maanantaina aloitettua kirjoittelemisen. Ensimmäinen taisteluraportti tulee joko maanantaina tai tiistaina. Sitten raportteja alkaa tulemaan vähän väliä pitkin viikkoa, ja lopuksi laitan oheiskuvia turnauksesta ja tapahtumasta kuten normaalisti.

- Cheers, Skarsnik.
Viimeksi muokannut Scumboogie, Pe 03.08.2012 19:48. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
Avatar
VVirtanen
Peliporukkavalvoja
Viestit: 400
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:06
Paikkakunta: Tampere

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2.

Viesti Kirjoittaja VVirtanen »

Pari peukkua pystyssä örkkien puolesta, kun ei päässyt itse mukaan..(Tuli turnaus täyteen niin nopeasti.)

Ja ne on muuten raakalaisörkki-isopoikia, ei villiörkkejä.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2.

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

VVirtanen kirjoitti:Ja ne on muuten raakalaisörkki-isopoikia, ei villiörkkejä.
Sivistymättömät örkki-paksuykköset, pimeämenninkäiset, haltiat ja kaikki muut yksiköt kadotuksen kuikkia ja rokkikohopallottajia myöten ovat hengessä mukana.
Bladetongue
Peliporukkavalvoja
Viestit: 651
Liittynyt: Ma 13.03.2006 11:37
Paikkakunta: Imatra

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2.

Viesti Kirjoittaja Bladetongue »

Onne turnaukseen, raportteja innolla odottaen.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Peli 1)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Peli 1. Petri "Oberon" Haverinen ja High Elves.

"Tonttu-ukot, hyppikää..."

Ensimmäiseen peliin vastaan tuli Oberon High Elfeineen. Oberonia vastaan on tullut pelattua pari kertaa Kouvolan pikkuturnauksissa vaihtelevin tuloksin (kerran Ogret mursivat leijonajyrän laakista ja peli päättyi kolmosvuorolla, toisella kerralla Ogret maistoivat kolmea Purple Sunia ja vajosivat suohon) ja pari kertaa hänen pyörähdettyä Heinolassa pelailemassa. Lisäksi Oberonin aikoinaan Lahdessa järkkäämät turnaukset ovat maininnan arvoisia, niissä tuli naapina heiluttua kääpiöarmeijan kanssa lukuisia kertoja. Vastassa on hyvä pelaaja, joten pitää olla tarkkana.

Armeijalista:
Archmage: LV4 Death, talisman of saphery, folariath's robes, jewel of dusk=355
Noble: BSB, GW, armour of caledor, guardian phoenix=168
Mage: LV2 High, loremaster's cloak, silver wand=185
16 archers: musician=181
14 archers: musician=159
14 archers: musician=159
13 spears: champion=127
21 phoenix guard: FC, banner of sorcery, skeinsliver=420
26 white lions: FC, banner of the eternal flame, amulet of light=445
1 bolt thrower=100
1 bolt thrower=100
1 great eagle=50
1 great eagle=50
=2499
Spellit: Arkkimaagi nappasi Deathista Spirit Leechin, Soulblightin, Doom & Darknessin ja Purple Sunin. Pikkumage sai Drain Magicin, 5+ wardin, itemintuhoajan ja magic missilen. Örkit saivat kaiken paitsi signature spellin ja Foot of Gorkin. Ei jalkaa, siistiä. :(

Deployment: Kummatkin armeijat deposivat lähes kaiken oikealle laidalle (minustapäin katsottuna).

High Elfien vasemmalle laidalle meni toinen boltteri ja toinen ankka, keskelle meni iso ryhmä jouskareita. Oikealla laidalla on seuraavat yksiköt vasemmalta oikealle: jouskareita, White Lion-horde kaikkien sankareiden kanssa (ja toinen boltteri ryhmän takana), Phoenix Guardit (toinen ankka näiden edessä), jouskarit kukkulalla ja keihäsmiehet.

Örkeillä toiset susipojat ja toinen susikärry menivät vasemmalle laidalle. Oikealla laidalla on seuraavat yksiköt vasemmalta oikealle: peikko (näyttää selkää High Elfeille, koska stupidity), Mangleri, Savagehorde sankareineen (kummatkin Night Goblinit ryhmän takana), peikkohorde, toinen susikärry ja toiset susipojat. Sotakoneet menivät takareunaan kiinni, Doom Diverit keskelle ja Rock Lobberit reunoille. Kaikki koneet ovat jokaisessa pelissä depottu yli 6" päähän toisistaan.

Vanguardeissa kummatkin susipojat lähtivät liikkeelle. Vasemmanpuoleiset menivät ottamaan coveria kukkulasta, ja oikeanpuolimmaiset näyttivät selkää High Elfeille koska animosity. Kuvat vanguardien jälkeen.

Kuva
Kuva
Kuva

Aloitus: Koska High Elfeillä on +2 aloitusheittoon, he nappaavat aloituksen ilman ongelmia.

High Elfit 1: Leijonahorde lähtee eteenpäin, kohti Savageja ja peikkoja. Phoenix Guardit etenevät vierellä, ankka edelleen edessään. Keskellä olevat jousimiehet liikkuivat pikkuisen parempiin ampuma-asemiin. Pieni keihäsryhmä etenee myös hiukan, varoen kuitenkin joutumasta kärryn chargerangelle. Vasemman laidan ankalla on missio, ja se lentää katapulttia kohti.

Magiassa leijonahorde saa 5+ wardin. Ampumisessa nuolia lentää raivokkaasti sinne tänne, mutta panssarit, hard coverit tai regenit pitävät hyvin. Lopputuloksena kummastakin susiryhmästä kuolee yksi poika (= ei enää tarvitse heitellä animositya!), ja Mangleri kuolee. Ei paniikkeja.
Kuva

Örkit 1: Vasemmat Night Goblinit päättävät spedeillä ja ne jäävät tanssimaan ripaskaa Moskaun tahtiin. Muu armeija pelittää. Savaget ja peikot lähtevät eteenpäin, tarkoituksena olisi saattaa Savaget leijoniin ja peikot Phoenixeihin kiinni. Yksinäinen peikko menee baittaamaan leijonia, että combatti alkaa varmasti minun vuorollani. Oikealla laidalla Wolf Riderit kipittävät jousimiesten ja keihäsmiesten väliin, pois kummankin losista, ja Wolf Chariot liukuu hiukan eteenpäin. Vasemmalla laidalla Wolf Riderit juoksevat metsän taakse ottamaan coveria, valmiina hyökkäämään boltteriin. Vasemman laidan kärry lähtee ankkaa kohti.

Magiassa laitan 'Ere We Go:n (augment Savage Orceille, re-rollit hitteihin) Savageille, en muista miksi (spellin efekti ehtii kuitenkin poistua ennen combattia...). Ampumisessa boweilla tapetaan yksi jousmies ja yksi keihäsmies oikealta laidalta. Kumpikin Doom Diver ampuu oikean laidan ankkaa, ja luonnollisesti siitä saadaan ankkapaistia. Rock Lobberit derppailevat eivätkä osu.
Kuva
Kuva
Kuva

High Elfit 2: Ankka julistaa chargen katapulttiin, mutta mokaa 9+" heiton. Toisaalla keihäsmiehet julistavat chargen kärryyn, mutta hekin mokaavat 9+" heiton (mikä oli vähän odotettavissakin). Leijonia ja Phoenix Guardeja alkaa vähän pelottaa, ja kumpikin pakittavat hiukan. Kukkulalla olevat jousimiehet mokaavat swift reformin ja kääntyvät katsomaan susipoikia. Keskellä olevat jousimiehet kääntyvät katsomaan vasemman laidan susipoikia.

Magiassa Savageihin lentää Soulblight, mutta ei kiinnosta. Ampuminen on taas melko heikkoa, netotaan yksi Wolf Rider, yksi woundi peikkoon, yksi vasempaan kärryyn ja pari Savagea. Ei paniikkeja.

Örkit 2: Homma toimii, ja kukaan ei derppaile. Oikean laidan Wolf Chariot hyökkää keihäsmiehiin (hold), vasemman laidan kärry hyökkää ankkaan (hold) ja vasemman laidan Wolf Riderit hyökkäävät boltteriin (hold). Dangerous terraineja ei mokailla. Diverttipeikko junnaa edelleen leijonien naaman edessä, Savagein odottaessa kärsivällisesti. Night Goblinit pysyttelevät Savagein perässä mahdollisimman hyvin. Peikot etenvät Phoenixeja kohti painostavasti. Oikean laidan Wolf Riderit kipittävät keskellä olevaa boltteria kohti.

Magiassa saan Savageille 'Ere We Go:n uudelleen päälle. Ampumisessa Rock Lobberit scatteroivat, mutta toinen sentään tappaa kolme leijonaa. Doom Diverit ampuvat myös leijonia, ja saan niitä listittyä hyvän määrän. Ei paniikkeja. Combatissa kärry tappaa ankan ja reformaa. Toisaalla kärry tappaa jokusen keihäsmiehen ja ottaa itse woundin. Keihäsmiehet pysyvät steadfastin ansiosta. Wolf Riderit tappavat yhden crewin ja menettävät itse kaksi susipoikaa. :D Taistelu päättyy drawiin.
Kuva
Kuva
Kuva

High Elfit 3: Leijonat kyllästyvät pelleilyyn ja hyökkäävät virnuilevaan peikkoon (hold). Phoenix Guardit liikkuvat pikkuisen peikkoja kohti. Kukkulalla olevat jousmiehet reformaavat katsomaan Savage Orceja, vasemmalla laidalla olevat katsovat kärryä.

Magiassa Savageille saadaan Soulblight päälle, mutta Savageja ei hirvitä (kohta Fanaticit lentelisivät). Ampumisessa vasemman laidan kärryä haavoitetaan uudelleen, ja yksi hukkapoika ammutaan taas. Ei paniikkeja. Combatissa keihäsmiehet lähtevät karkuun, kärry restrainaa ja kääntyy katsomaan jousimiesten kylkeä. Yksinäinen susipoika vastaan yksinäinen crewi jatkavat toistensa hutkimista, mutta mitään ei saada aikaan. :D Leijonat listivät peikon ilman mitään ongelmia ja overrunnaavat Savageihin. Matkalla triggeroituu yksi Fanatic, mutta heitän sille 11" ja se menee leijonien läpi sensijaan että olisi jäänyt alle. Damn. Pari Savagea ja pari leijonaa kuolee tässä tapahtumassa.
Kuva
Kuva

Örkit 3: Homma toimii, ja kukaan ei derppaile. Wolf Chariot hyökkää jousimiesten kylkeen. Jousmiehet lähtevät karkuun ja juoksevat ulos pöydältä, koska takalinjoissa pyörivä susiryhmä pyöri tiellä. Peikot hyökkäsivät Phoenix Guardeihin (hold), ja takalinjojen susipojat hyökkäsivät boltteriin (hold). Vasen kärry ajaa kukkulan taakse piiloon. Lopuksi toinen Night Goblin-jengi marssii 8" päähän leijonista, ja he paiskaavat kaksi Fanaatikkoa Savagein ja leijonien läpi. Jokunen Savage ja pino leijonia kuolevat tässä, ja combatti näyttää entistäkin herkullisemman näköiseltä örkkien kannalta.

Magiassa Savageille laitetaan 'Ere We Go päälle. Ampumisessa tapan jotain jousimiehiä, ei mitään merkittävää kuitenkaan. Combatissa yksinäinen susipoika ja yksinäinen crewi painivat edelleen, tuloksetta. Toisaalla susipojat ounaavat boltterin ja reformaavat. Leijonat tappavat pienestä määrästään huolimatta läjän Savageja, mutta re-rolleilla varustetut, frenzyttavat Str4 örkit ja sankarit tappavat kaikki loput leijonat. Sankarit eivät heitä tuplaykkösiä, pakenevat ja jäävät alle. Sitten kättelemme, koska High Elfeillä ei ole enää mitään pelastettavissa.

Lopputulos: High Elfien antauduttua örkit voittivat 20-0. Koska ensimmäisen pelin pisteet puolitetaan, örkit nappaavat 10 pistettä.

Hyvät, pahat ja rumat: Savaget hoitivat hommansa aika mallikkaasti, joskin tappelu olisi venynyt todella pitkäksi elleivät kolme Fanaatikkoa ja Doom Diverit olisi pehmentäneet leijonaporukkaa sopivasti. Toinen armeijan suorittaja oli oikean laidan susikärry, joka haki yhdet keihäsmiehet ja yhden jousimiehet. Alisuorittajan tittelin saa vasemman laidan Wolf Rider -porukka, joka ei päässyt haltiaboltterista läpi. ;)

Ja mitä tästä opimme?: Ennen peliä pelkäsin todella paljon High Elfejä palavan leijonaryhmän takia, mutta ei se sitten ollutkaan niin paha. Örkeillä on depochoiceja niin paljon, että saan peikot tarpeeksi kauas leijonista ja Savaget pärjäävät porukalle tarpeeksi hyvin kunhan pitää Fanatic-ansat valmiina ja Doom Diverit kuumina.

Jälkifiilistelyt: Peli päättyi harmillisen nopeasti, mutta ei voi mitään. Koska tontut eivät saaneet Purple Sunia pöydälle ja minä sain valita yksiköille countterit, taistelu oli haltioille vähän turhan nihkeä. Asiaa ei auttanut yhtään tukiyksiköideni suorittaminen, Wolf Riderit ja Wolf Chariotit olivat liekeissä tässä pelissä (tuskin olisi muuttanut pelin tulosta pahemmin jos nämä ryhmät eivät olisi suorittaneet niin hyvin, mutta kuitenkin). Kiitokset kuitenkin Petrille pelistä.

The Result: 10-0.

Pyrin saamaan seuraavan raportin huomiseksi kuntoon. Nyt maalaamaan Brettejä...

- Cheers, Skarsnik.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Peli 1)

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Petri näköjään pelasi fluffimaisesti, Ulthuanin eliitit ei jää nurkkaan kököttämään vaan Chracen ylpeys rynnäköi ylpeästi kuolemaan, Faban Picketin hyökkäys kylläkin.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Peli 1)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Róbó-Tónó kirjoitti:Petri näköjään pelasi fluffimaisesti, Ulthuanin eliitit ei jää nurkkaan kököttämään vaan Chracen ylpeys rynnäköi ylpeästi kuolemaan, Faban Picketin hyökkäys kylläkin.
Joo, High Elfit alkoivat siinä kolmosvuorolla olemaan jo todella ahtaalla, niin leijonat päättivät lähteä kokeilemaan. Sinänsä ihan hyvä idea, koska mikäli olisivat vain odottaneet paikallaan, sotakoneet olisivat paukuttaneet niitä hajalle enemmän ja enemmän, nyt niillä oli teoreettiset mahdollisuudet listiä sankareita ennen kuolemaa. High Elfien bowit eivät kiinnostaneet Savage Orceja ja dispellaisin Purple Sunit kaikilla nopillani, joten olisin voinut chargata vaikkapa nelosvuorolla jos siltä olisi tuntunut.

Huomenna raporttien kirjoitteleminen jatkuu...
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Peli 1)

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:
Róbó-Tónó kirjoitti:Petri näköjään pelasi fluffimaisesti, Ulthuanin eliitit ei jää nurkkaan kököttämään vaan Chracen ylpeys rynnäköi ylpeästi kuolemaan, Faban Picketin hyökkäys kylläkin.
Joo, High Elfit alkoivat siinä kolmosvuorolla olemaan jo todella ahtaalla, niin leijonat päättivät lähteä kokeilemaan. Sinänsä ihan hyvä idea, koska mikäli olisivat vain odottaneet paikallaan, sotakoneet olisivat paukuttaneet niitä hajalle enemmän ja enemmän, nyt niillä oli teoreettiset mahdollisuudet listiä sankareita ennen kuolemaa. High Elfien bowit eivät kiinnostaneet Savage Orceja ja dispellaisin Purple Sunit kaikilla nopillani, joten olisin voinut chargata vaikkapa nelosvuorolla jos siltä olisi tuntunut.

Huomenna raporttien kirjoitteleminen jatkuu...
Juu, ajatuksena oli mennä chargella lähemmäs heittelemään purple sunia tai jotain, ja katoin muutenkin homman olevan kokolailla paketissa. PG:n suorittaminen ei juuri vakuuttanut ja jellonat suli kaikki, ei ollu hyvä keikka.

Kiva että kehutaan mutta kyllä meitsi perseili liikkeiden osalta vaikka kuinka, läheskään joka kerta ei olis ollu pakko ampuu maaston tai omien jätkien läpi niitä örkkejä, ja oishan ne fanatikot pitäny osata pelata esim kotkalla pois. Liikaa unitteja vastassa, liian vähän pelejä alla, liian hyvä vastustaja.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-2)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Peli 2. Ville "Wilska" Rantanen ja Skaven.

"Just like the Pied Piper led rats through the streets..."

Seuraavaan peliin vastaan tuli Suomen ETC-joukkueen Ville Rantanen Skaveneiden kanssa. En ole ennen pelannut häntä vastaan, mutta onneksi Skavenit ovat tuttu match up minulla ja örkit vähän tuntemattomampi vastustajalle. Kuitenkin, pitää olla varovainen koska vastustaja on ETC-joukkueessa ja Skavenien magia ei ole siitä anteeksiantavaisemmasta päästä.

Armeijalista:
Grey Seer: general, lvl 4, plague & ruin, Foul Pendant, Earthing Rod, Ironcurse Icon, 300
Grey Seer: lvl 4, plague & ruin, Power Scroll, 275
Chieftain: bsb, heavy armour, warplock pistol, Standard of Discipline, 93
Warlock Engineer: lvl1, ruin, Dispel Scroll, 90
Warlock Engineer: Brass Orb, 65
Warlock Engineer: Obsidian Lodestone, 60
40 Stormvermin: FCG, Storm Banner, 355
40 Skavenslaves: Champion, Musician, 86
40 Skavenslaves: Champion, Musician, 86
34 Skavenslaves: Champion, Musician, 74
2 Rat Swarms: 50
2 Rat Swarms: 50
5 Giant Rats: 1 packmaster, 23
5 Giant Rats: 1 packmaster, 23
5 Gutter Runners: poisoned attacks, sling, 90
5 Gutter Runners: poisoned attacks, sling, 90
1 Hell Pit Abomination, warpstone spikes, 250
1 Doomwheel, 150
1 Plagueclaw Catapult, 100
1 Warp Lightning Cannon, 90
Total: 2400
Spellit: Koska Grey Seerit jakoivat kaksi lorea keskenään, en muista tarkalleen kellä oli mitäkin spellejä. Grey Seerit saivat kuitenkin Skitterleapin, Curse of the Horny Ratin, Crack's Callin, Scorchin, Warplightningin, Witheringin, Vermintiden ja Dead Frenzyn. Warlock Engineer otti myös Warplightningin. Örkit saivat kaiken paitsi signature spellin ja Fists of Gorkin.

Deployment: Kummatkin armeijat deposivat lähes kaiken vasemmalle laidalle (minustapäin katsottuna).

Skavenit vasemmalta oikealle: Hell Pit Abomination (Warplightning Cannon takana), Giant Rat pack, 34 Slavea, 40 Slavea, Giant Rat Pack, Rat Swarm (näiden takana Stormverminit sankareineen), 40 Slavea, Doomwheel. Oikealla laidalla yhdet Rat Swarmit ja Plagueclaw Catapult.

Örkit vasemmalta oikealle: Wolf Riderit (toinen ryhmä toisen takana), Mangleri, Wolf Chariot, Savagehorde sankareineen (kummatkin Night Goblinit takana), peikot neljän leveinä, peikko, Wolf Chariot. Sotakoneet menivät takareunaan kiinni, Rock Lobberit vasempaan laitaan ja Doom Diverit armeijani selkärangan taakse.

Wolf Riderit vanguardasivat eteenpäin, ja Gutter Runnerit julistivat ilmaantuvansa reservissä. Kuva vanguardien jälkeen.

Kuva

Aloitus: Örkit kaappasivat aloituksen Skavenien +1:sta huolimatta.

Örkit 1: Stormbanner käynnistyy. Kukaan ei derppaile, mutta Black Orc leikkii fasistipomoa ja listii muutaman Savagen. Mangleri lähtee impassable terrainin vasemmalle puolelle vahtimaan Hell Pittiä. Savaget ja peikot marssivat kohti viholliskulmaa. Night Goblinit ja kärry reformasivat katsomaan sotakoneitani, koska jonkunhan ne Gutterit pitää tappaa. Oikean laidan kärry ja peikko lähtivät Plague Clawia kohti. Wolf Riderit pysyttelivät hyvän matkan päässä Hell Pitistä.

Magiassa heitin viidellä nopalla hard castatun ison Foot of Gorkin, ja valitsin ekaksi kohteeksi Doomwheelin. Jalka osuu muttei woundaa, sitten heitän ykkösen (eli vastustaja saa laittaa jalan minne haluaa). Tämän tuloksena menetän neljä ja puoli peikkoa oman, viidellä nopalla heittämäni taian ansiosta. Just.
Kuva
Ampumisessa kaikki sotakoneet heittävät 4+ ja saavat ampua, mutta misfiretan kolmella koneella. :( Kukaan ei kuitenkaan räjähdä. Doom Diver sniputti Packmasterin ja yhden Ratin Giant Rat Packista, näinollen ryhmä sai "frenzyn".

Skaven 1: Stormbanner sammuu. Hell Pit Abomination liikkui pöydänreunaa vasten noin 8", ja Doomwheel lähti Plagueclaw Catapultia kohti. Vasemmanpuoleiset orjaryhmät lähtivät hiukan eteenpäin, oikeanpuolimmainen ryhmä ja Stormverminit olivat aloillaan. Kaikki sankarit siirtyivät vasemmalla olevaan orjaryhmään. Giant Rat packit lähtivät eteenpäin, toiset Savageja ja toiset Wolf Ridereita kohti.

Magiassa Warplightning haavoittaa Engineeria, mitään muuta merkittävää ei tapahtunut. Ampumisessa Warplightning Cannon ei osu, ja Plagueclaw scatteroi ja osuu Hell Pittiin. Katapultti woundaa, ja Hell Pit mokaa paniikkinsa! Ikävä kyllä re-rolli onnistuu. Olisi ollut siistiä, jos Hell Pit olisi panikoinut omasta katapultista pihalle vuorolla yksi. :D Doomwheel kieltäytyy ampumasta omia rottia. (Pahoittelut muuten surkeasta kuvasta.)

Kuva

Örkit 2: Toiset Night Goblinit squabblaavat ja jäävät paikoilleen. Muu armeija pelittää. Wolf Riderit hyökkäävät Giant Rat packiin (hold), toiset Wolf Riderit ajavat piiloon. Mangler ajaa ahdistavan lähelle Hell Pittiä. Savaget ja peikot etenevät edelleen, oikean laidan peikko ja kärry stallaavat hiukan Doomwheelin pelossa. Vasemmalla laidalla kärry tuijottelee sotakoneitani.

Magiassa heitän taas viiden nopan ison Foot of Gorkin, tällä kertaa taika menee irkulla läpi. Tähtään taas Doomwheeliä, mutta scatteroi. Jalka tallaa uudelleen Doomwheliä, muttei woundaa. Sitten heitän taas ykkösen. Tällä kertaa jalka murskaa vasemmanpuoleisen Night Goblin -ryhmän, joka juoksee ulos kahden sotakoneen läpi. Mokaan kummatkin paniikkitestit. Miscastissa tulee power drain, ja menetän Foot of Gorkin. Pyhä Celestia.
Kuva
Ampumisessa en saa mitään aikaan toimivillakaan sotakoneilla. Combatissa tapan jokusen pikkurotan ja menetän pari Wolf Rideria, ja combat jatkuu.

Skaven 2: Slaveryhmä hyökkää Wolf Ridereihini, jotka ovat combatissa, ja frenzyttava Giant Rat pack hyökkää Savageihin. Hell Pit päättää junnata paikallaan seinää vastan, ja Doomwheel ajaa 15" kohti peikkoani. 16" olisi tarvittu, joten mylly näyttää nyt kylkeä kärrylleni. Ensimmäinen Gutteriryhmä ilmestyy paikalle, sotakoneideni väliin. Toinen Rat Swarmi kipitti peikkojen eteen baittaamaan.

Magiassa Night Goblineihin lentää Scorch, ja kuusi naapia kuolee (ei paniikkia). Ampumisessa Warplightning Cannon painaa itsetuhonappia ja itsetuhoutuu. Plagueclaw ei osu mihinkään. Doomwheel ampuu peikkoa kolmesti, mutta kaksi shottia regenataan ja yksi woundaa. Doom Diver ottaa pari woundia Guttereista. Combatissa Wolf Riderit ottavat pataan ja lähtevät karkuun, Giant Ratit perään ja Slavet reformaavat. Sudet pääsevät karkuun. Toisaalla tapan kolme Giant Ratia, mutta viimeinen pääsee karkuun.

Örkit 3: Kukaan ei derppaa. Peikot hyökkäävät Rat Swarmeihin (hold), peikko ja kärry yhteischargaavat Doomwheelin (hold) ja Savaget hyökkäävät orjiin (hold). Susipojat eivät rallaa, vaan jatkavat matkaansa. Mangleri rullaa Hell Pitin ja orjien läpi, tappen 9 orjaa ja tehden yhden woundin Hell Pittiin (heitin jälkimmäiselle kolme hittiä, perhana).

Kuva

Night Goblinit reformaavat, tulevat 8" päähän Guttereista ja ampuvat Fanaatikot. Ikävä kyllä heitin Fanaatikoilla 3" ja 4" rangeiksi, eli ei mitään. *sigh*

Magiassa täräytän Savageille 'Ere We Go:n (re-rollit hitteihin). Ampumisessa heitän ykkösen woundatessani Hell Pitiä, ja Doom Diveritkaan eivät osu. Combatissa ounaan Doomwheelin, se breakkaa ja jää alle. Vieressä peikot murskaavat Rat Swarmit ja reformaavat katsomaan orjien kylkeä ja Stormvermineitä, ja näiden vieressä Savaget paukuttelevat orjia turpaan oikein huolella. Orjat täjähtävät, ja Savaget overrunnaavat.

Kuva

Skaven 3: Hell Pit junnaa edelleen reunaa vasten. Gutterit chargaavat haavoitettuun Doom Diveriin, ja toinen ryhmä ilmaantuu myös paikalle. Giant Rat pack chargaa pakenevat susipojat pihalle, ja mokaavat itse chargen. Toisaalla pakeneva pikkurotta juoksee pihalle. Stormverminit swift reformaavat katsomaan vasenta reunaa, ja sankarien ryhmä slaidaa myös sivuun. Pieni orjaryhmä kääntyy katsomaan Savageja.

Magiassa tulee tuplakutoset, ja käytän Dispel Scrollin tyhmimpään paikkaan neljän ja puolen pelaajavuoteni historiassa. Skavenit heittävät hard castilla Crack's Callin (4D6" suora viiva, kaikki alla ottavat I-testin tai kuolevat), ja käytin siihen rullan. Ajattelin, etten tahdo ottaa hirveää määrää lookout sirejä, ja vastustajan nopatkin ovat vähissä. Sitten käytetään kaikki loput nopat, kaksi tokenia ja Power Scroll, ja ammutaan Curse of the Horny Rat Savageihin. Tein pitkän facepalmin ja poistin 15 Savagea. Näin huonosti ei saisi pelata. Lisäksi Brass Orbia kantanut Engineeri Skitterleapataan Savegin eteen. Brass Orb osuu heittäjäänsä, mutta ainakin tämä onnistuu I-testinsä. Tämän jälkeen Gutterit ampuvat pari woundia Rock Lobberiin, ja toiset Gutterit tuhoavat Doom Diverin ja overrunnaavat seuraavaan Doom Diveriin.

Örkit 4: Night Goblinit mokaavat animositynsa ja squabblaavat. Yksinäinen peikko mokaa stupiditynsa nyt ja koko loppupelin ajan, koska se on niin kaukana kenraalista. Toisaalla Savaget ja peikot hyökkäävät Engineeriin (hold). Compulsoryssa Fanaatikot suorittavat. Ensimmäinen ei osu mihinkään, toinen törmää Night Goblineihin ja niiden kautta metsään. Matkalla se tappaa kuusi Night Goblinia, panikoi ryhmän ja pistää ne pakosalle. ;) Kärry ajaa Plagueclawia kohti, ja Wolf Riderit yrittävät edelleen pysyä hengissä. Toinen kärry kääntyy katsomaan uusia Guttereita.

Magiassa heitän Hand of Gorkin pakeneviin Night Goblineihin, ja teleporttaan ne kenraalin ja BSB:n Ld-rangelle. Ampumisessa osun vihdoinkin ja teen kaksi woundia Hell Pittiin (kaksi jäljellä). Combatissa tapan Engineerin, ja peikot overrunnaavat Stormvermineiden reariin. Savaget junnaavat peikkojen kylkeä vasten.

Kuva

Skaven 4: Hell Pit junnaa edelleen pöydänreunaa vasten. Giant Rat pack hyökkää haavoitettuun Rock Lobberiin ja uudet Gutterit ehjään, Giant Rat pack mokaa chargen (se vaati tuplakutosia muutenkin, mutta kannatti yrittää). Kummatin orjaryhmät kääntyvät katsomaan Savageja, ja Rat Swarmit juoksevat katsomaan Night Goblineitani.

Kuva

Magiassa irkutetaan viiden nopan Curse of the Horned Rat, ja loput Savaget ja BSB muuttuvat rotiksi. Just. Uusi klaanirottaryhmä ilmestyy Savagein eteen. Miscastissa jokainen maagi ottaa woundin, tästä johtuen Engineer kuolee. Ampumisessa ei tapahdu mitään jännää, mutta combatissa Rock Lobber ja Doom Diver tuhotaan (vasemmat Gutterit overrunnaavat ulos pöydältä). Toisaalla tapan paljon Stormvermineitä, mutta pysyvät steadfastin ansiosta. Stormverminit combat reformaavat leveiksi ja katsomaan peikkoja kohti.

Kuva

Örkit 5: Ei testejä. Wolf Chariot hyökkää Plagueclawiin (hold), ja toinen hyökkää Giant Rat packiin (flee, ulos pöydältä). Night Goblinit rallaavat ja kääntyvät katsomaan pientä orjaryhmää. Sankarit hajaantuvat ja juoksevat kukkulalle. Possusankari juoksee Rat Swarmien tielle, etteivät ne hyökkäisi Night Goblineihin.

Magiassa yritän teleportata Great Shamania, mutta en saa mitään aikaan. Rock Lobber ei osu. Combatissa tapan taas paljon Stormvermineitä, mutta steadfast pitää. Reformaan peikot viiden leveäksi maksimoidakseni stomppienkin määrän. Toisaalla teen pari woundia Plagueclawiin, ja se tekee yhden kärryyn. Yksihaavaiset modelit jatkavat eeppistä taistelua!

Skaven 5: Hell Pit herää vihdoinkin koomasta ja ajaa peikkojen viereen. Uusi klaanirottaryhmä hyökkää Night Goblineihin, mutta mokaavat chargen. Sankarit hyppäävät pieneen orjaryhmään, kauemmas peikoista. Gutterit palaavat takaisin pöydälle.

Magiassa tulee taas paljon noppia, ja Orc Shaman kuolee Warplightningiin ja Black Orc Warboss Crack's Calliin (initiative neljästä huolimatta). Ampumisessa viimeinen sotakoneeni tuhotaan Guttereilla. Combatissa kärry ja Plagueclaw juovat kahvia. Toisaalla peikot breakkaavat Stormverminit, ja lähden perään. Koska reformasin peikot leveäksi, ne clippaavat pursuitissa orjaryhmään kiinni ja jäävät jumiin. Kohta tervehdittäisiin Hell Pittiä...

Örkit 6: Ei derppailla. Great Shaman perääntyy, samoin tekevät kaikki muutkin. Kärry väistää Guttereita.

Magiassa en saa teleportattua maagia hornan tuuttiin, ja ammuntaa ei ollut. Combatissa kärry saa tuhottua Plagueclawin, ja saan vähän pisteitä.

Skaven 6: Viimeinen vuoro! Hell Pit hyökkää peikkoihin. Grey Seeri juoksee pihalle ryhmästään, ja Gutteri juoksevat kärryn perässä.

Kuva

Magiassa Great Shamaaniani ammutaan Warplightningilla (mutta 2+ wardi pitää) ja Crack's Callilla, mutta onnistun I2-testissä. :D Ampumisessa Gutterit yrittävät tuhota kärryn, mutta se jää yhdelle woundille. Combatissa peikot ottavat pataansa Hell Pitiltä, breakkaavat ja jäävät alle. Sitten peli on ohi ja kättelemme.

Lopputulos: Örkeillä oli enää jäljellä Great Shaman, yhdet Wolf Riderit, Wolf Chariotit, possuhero ja peikko. Skaveneilta oli tuhottu kaikki kolme sotakonetta, yhdet Rat Swarmit, kummatkin Giant Rat packit, Stormverminit, yhdet orjat ja kaksi Engineeriä. Lopulliset pisteet olivat 16-4 Skaveneille.

Hyvät, pahat ja rumat: Oikean laidan Wolf Chariot oli armeijan tähti, se tuhosi Doomwheelin ja Plagueclaw Catapultin. :D Alisuorittajia olivat sotakoneet ja Mangleri, eivät saaneet juuri mitään aikaan vaikka odotukset olivat korkealla.

Ja mitä tästä opimme?: Tässä pelissä tuli tehtyä ainakin pari pahaa pelivirhettä, joista kummatkin maksoivat hemmetin kalliin ryhmän hengen. Ensimmäinen oli Dispel Scrollin väärään paikkaan lukeminen. Olisihan se pitänyt muistaa, että sieltä tulee 13. taika parin tokenin ja voimarullan kanssa, ja sen rullaaminen olisi ollut erittäin tärkeää. Toinen moka oli peikkojen reformaaminen. Mikäli en olisi reformannut peikkoja viiden leveäksi kesken Stormvermin-combatin, olisin pursuitannut niitä ulos kentältä, jolloin peikot olisivat juosseet pihalle Hell Pitin ulottumattomiin. Kumpikin virhe maksoi paljon, mutta pitäisi vain olla tarkkaavaisempi.

Jälkifiilistelyt: Osaavaa Skaven-pelaajaa vastaan oli oikein mukava pelata, ja parasta ETC-pelaajien kanssa pelaamisessa on se fakta, että niissä peleissä tietää pelaavansa parempaa pelaajaa vastaan ja samalla saattaa oppiakin jotain. ;) Pariin paikkaan tuli hajottua joko noppaan tai omiin virheisiin turhankin paljon, mutta that's Orcs & Goblins. Kiitokset Rantaselle mielenkiintoisesta pelistä!

The Result: 4-16.

Seuraava raportti tulee huomenna!

- Cheers, Skarsnik.
Wilska
Viestit: 348
Liittynyt: Su 28.07.2002 19:17
Paikkakunta: Espoo

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-2)

Viesti Kirjoittaja Wilska »

Kiitokset todella jännästä pelistä! Tuon örkkibuildin "pelikirja" on kyllä selvä, mutta käytännön kokemusta siitä mulla ei kyllä ole paljoa. Pelissä oli todella monta tärkeää kahden tai yhden nopan heittoa (ja eräs viiden nopan irkku), jotka kallistu hieman mun eduksi tällä kertaa. Ensi kerralla uudet heitot.
Do not meddle in the affairs of Tomb Kings, for they are subtle and quick to ignite.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-3)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Peli 3. Petteri "Shadowranger" Ihalainen ja Wood Elves.

"And we raise our wooden pints and we yoik and sing and we fight and dance 'till the morning..."

Kolmanteen peliin vastaan tuli Petteri Ihalainen ja Wood Elfit. Olen pelannut kerran Petterin tonttuja vastaan (viime vuoden Fanaticissa Ogreilla, 11-9 voitto). Wood Elfit ovat siitä vähän hankala vastustaja, että ne voivat kiertää combatin täysin mikäli haluavat. Onneksi kuitenkin tässä listassa on vain 20 Glade Guardia ja kaksi enttiä, joten mielenkiinnolla lähdettiin eteenpäin.

Armeijalista:
-Spellweaver (Lore of Life)+Level 4+Wand of Wych Elm+Stone of the Crystal Mere=335
-Noble+BSB+Light Armour+Shield+Hail of Doom Arrow+Steed of Rebirth+Eternal Kindred=139
-Spellsinger(Lore of Athel Loren)+Level 2+A Lamentation of Despairs+Dispel Scroll=175
-10 Glade Guards+Champion+Musician=132
-10 Glade Guards+Champion+Musician=132
-8 Dryads=96
-8 Dryads=96
-8 Dryads=96
-6 Scouts+Champion=108
-6 Tree Kin=390
-10 Wardancer+FC=201
-3 Warhawk Riders=120
-Treeman=285
-Treeman=285
Spellit: Spellweaver sai Lore of Lifestä Flesh to Stonen, Throne of Vinesin, Shield of Thronesin ja Regrowthin. Spellsinger sai Tree Singingin ja jonkun metsäänheitettävän damagetaian. Örkeillä sain taas kaikki taiat paitsi signaturen ja Foot of Gorkin. Olisi ollut ihan kiva talloa puumiehiä Str7 jalalla, mutta eipä sitten...

Deployment: Wood Elfit levittäytyivät tasaisesti pöydän levyiseksi. Tontut vasemmalta oikealle (minustapäin katsottuna): Dryadeja, Glade Guardeja Spellsingerin kanssa, Tree Kinit, Dryadeja (kaksi jälkimmäistä ryhmää ovat omassa metsässä), Wardancerit Spellweaverin ja BSB:n kanssa (näiden edessä toinen entti), ankat, Glade Guardeja, toinen entti ja Dryadeja. Scoutit menivät vasemmalle laidalle impassable terrainin taakse.

Savaget sankareineen ja peikot menivät keskelle pöytää, yksinäinen peikko näiden väliin. Kummankin ison ryhmän takana olivat yhdet Night Goblinit, ja näiden välissä oli Mangler. Kummallekin laidalle meni yksi kärry ja yksi ryhmä Wolf Ridereita. Sotakoneet levittäytyivät takreunaan, Rock Lobberit ja Doom DIver keskelle ja toinen Doom Diver vasempaan nurkkaan.

Vanguardeissa ankat lensivät kohti oikeanpuolimmaista Rock Lobberiani. Vasemmat Wolf Riderit dodgesivat impassable terrainin taakse (luoden väijytyksen Scouttien varalle) ja oikeat Wolf Riderit juoksivat kohti sotakoneitani. Kuvat vanguardien jälkeen.

Kuva
Kuva
Kuva

Aloitus: Wood Elfeillä on +1, joten he kaappaavat aloituksen.

Wood Elfit 1: Ankat lensivät kohti sotakoneitani, jättäytyen ulos yksiköideni losista. Oikean laidan Dryadit ja entti etenivät suoraan eteenpäin. Toinen entti hiippailee varovaisesti peikkoja kohti, ja Wardancerit juoksevat sankareineen impassable terrainin taakse turvaan. Dryadit pakittavat metsästä ja Tree Kinit kävelevät vähän eteenpäin. Vasemmalla laidalla Scoutit ja Dryadit epäröivät, ja stallailevat vähän.

Magiassa ankat saavat ylleen Shield of Thronesin. Ampumisessa jouset tökkäävät vasemman laidan kärryyn pari woundia, ei mitään ihmeempää vielä.

Kuva
Kuva

Örkit 1: Kukaan ei hölmöile. Mangler ajaa pöydän takareunaa vasten. Savaget ja peikot juoksevat täysillä kohti Wood Elfien keskustaa (yksinäinen peikko ison peikkoryhmän takana), toiset Night Goblinit perässään. Toiset Night Goblinit jäävät paikoilleen, luomaan Fanatic-ansaa ankoilla. Vasemmalla laidalla Wolf Riderit jäävät odottamaan impan taakse, ja yksihaavainen kärry peruuttaa ulos jousien kantamalta. Oikealla laidalla kärry ja Wolf Riderit piirittävät ankkoja.

Magiassa en saa mitään aikaan koska Wand of Wych Elm (antaa re-rollit dispel-noppiin). Ampumisessa pudotan kiven oikean laidan entin kalloon, ja teen pari haavaa. Muuten ampuminen ei saa mitään aikaan.

Kuva
Kuva

Wood Elfit 2: Ankat hyökkäävät katapulttiin (hold), ja Fanatic-ansa laukeaa. Tapan Fanaatikolla kaksi ankkaa, mutta kolmas ankka pääsi kiinni yhdellä woundilla.

Kuva

Toisaalla entti hyökkää peikkoihin (hold). Scoutit juoksevat baittaamaan Savageja, jolloin Fanaatikot laukeavat. Heitän Fanaatikot Savagein läpi, tapan niillä kolme Savagea ja yhden Scoutin. :/ Siistiä.

Kuva

Wardancerit juoksevat impassable terrainin oikealle puolelle tarkkailemaan peikkojen kylkeä. Entti tulee viereen. Vasemmat Dryadit etenevät vähän, oikealla laidalla Dryadit marssivat kovaa kohti kärryä.

Magiassa dispellaan kaiken, mutta Throne of Vines tappaa pari crewiä. Ampuminen listii yhden Fanaticin (koko vasen laita ampui Fanaticia), ei juuri muuta. Combatissa yrjöän enttiin pari woundia ja menetän reilun peikon, pysyn kuitenkin steadfastin ansiosta. En reformaa, koska haluan pysyä kenraalin rangella. Toisaalla ankka syö crewin ja overrunnaa pihalle.

Örkit 2: Oikean laidan Night Goblinit squabblaavat. Savaget hyökkäävät Scoutteihin (flee), saan ne kiinni ja reformaan katsomaan Glade Guardeja. Mangler lähtee peikkoryhmää kohti, ja yksinäinen peikko menee baittaamaan vapaata enttiä. Wolf Riderit ja kärryt yrittävät pysyä piilossa ampumiselta.

Magiassa en saa mitään, ja jostain syystä en ammu sotakoneillani. *facepalm* Combatissa peikot eivät saa mitään aikaan, mutta ainakaan eivät breakkaa.

Kuva

Wood Elfit 3: Wardancerit hyökkäävät peikkoja kylkeen, ja entti hyökkää diverttipeikkoon. Lisäksi Dryadit hyökkäävät Night Goblinejani kylkeen (kaikki hold). Spellsinger juoksee ulos ryhmästään, ja Glade Guardit kävelevät Savagein eteen uhrautumaan . Tree Kinit pakittivat metsään. Oikean laidan Dryadit marssivat kärryni viereen. Kolmas Dryadiryhmä stallaili linjojen takana, ja ankka tuli pöydälle.

Magiassa ei tapahdu mitään merkittävää, ja ampuminenkin on aika tehotonta (oikean laidan kärry otti woundi tjms). Combatissa diverttipeikko breakataan ja entti reformaa katsomaan peikkojeni kylkeä. Wardancerit käyttivät hyökkäystanssia, ja entin kanssa tappoivat parisen peikkoa. Vastalahjaksi tapoin pinon Wardancereita. Lisäksi yrjöän haavan enttiin. Pysyn combatissa steadfastin ansiosta. Toisaalla Night Goblinit tappavat pari Dryadia, ja pysyvät combatissa steadfastilla. Reformaan katsomaan Dryadeja.

Örkit 3: Kukaan ei hölmöile. Savaget hyökkäävät Glade Guardeihin (stand & shoot, pari hengiltä) ja Wolf Riderit hyökkäävät Dryadeja kylkeen (hold). Peikko ei rallaa, vaan jatkaa matkaa. Mangler pärrää Wardancerien ja entin läpi, tapan helpottavan pinon Wardancereita ja teen woundin enttiin. Kärryt ajoivat pois vihollisen losista, ja Wolf Riderit ja Night Goblinit väijyivät ankkaa.

Magiassa saan Savageille 'Ere We Go:n (re-rollit hitteihin) ja Fists of Gorkin (Great Shamanille +3 A ja S). Ampumisessa mikään ei suorita, joskin toinen Doom Diver painaa itsetuhonappia ja itsetuhoutuu. Combatissa tapan kaikki Glade Guardit ja overrunnaan Tree Kineihin. Toisaalla Night Goblinit ja Wolf Riderit breakkaavat Dryadit, mutteivät saa niitä kiinni. Wardancerit käyttävät warditanssia, mutta tapan kaikki loput siitä huolimatta. Peikot pysyvät combatissa.

Wood Elfit 4: Entti hyökkää peikkoja kylkeen, ja ankka hyökkää Rock Lobberiin. Dryadit jatkavat matkaa ja juoksevat pihalle. Loput Dryadit pyörivät hämillään ympyrää.

Magiassa Throne of Vines menee päälle ja Tree Kinit saavat Flesh to Stonen (T9 Tree Kineja!). Kaiken kukkuraksi Shield of Thrones räjäyttää Rock Lobberin crewit. Ampuminen toimii vihdoinkin, ja Manglerini snipataan pois Glade Guardeilla. Combatissa teen Tree Kineihin pari woundia, voitan combatin mutta onnistuvat re-rollattavan Ld6:en. Reformaan pois hordesta, koska tajuan etten halua voittaa combattia (Savaget juoksisivat pois peikkojen läheltä, jolloin peikot breakkaisivat). Peikot tekevät BSB:en pari woundia, mutta 6+ regeni pelastaa toisen. :P Peikot pysyvät.

Kuva

Örkit 4: Night Goblinit mokaavat animosityn ja chargaavat ankan (flee, ulos pöydältä). Peikko juoksee ulos pöydältä. Oikealla laidalla kärry ja Wolf Riderit pörräävät Dryadien ympärillä, vasemmalla laidalla Wolf Riderit ja Night Goblinit lähtevät Savagein perään.

Magiassa Savaget saavat 'Ere We Go:n, koska muutakaan ei ollut heitettävissä. Ampumisessa viimeinen Doom Diver osuu vihdoinkin Spellsingeriin, tekee neljä hittiä ja heitän kolme ykköstä woundeihin! Damn, no onneksi on vielä pari vuoroa aikaa ampua. Combatissa tapan BSB:n ja haavoitan enttiä. Peikkoja on tällä hetkellä kuusi jäljellä, ja combatti jatkuu. Hakkaan taas T9 Tree Kinejä, laihoin tuloksin. Kukaan ei breakkaa.

Kuva

Wood Elfit 5: Dryadit liikkuvat peikkojen taakse, ja Glade Guardit liikkuvat 30" sisälle kärrystä.

Magiassa Tree Kinit saavat taas Flesh to Stonen, ja ampuminen on yhtä hyödyllistä kuin GW:n pikaliima; vain yksi woundi kärryyn. Combatissa teen woundin Spellweaveriin, ja combatti jatkuu. Nyt Spellweaverilla ei ole enää wardia, joten peikoilla on oikein hyvät chancet tappaa se.

Örkit 5: Kukaan ei hölmöile. Kärryt ja Wolf Riderit liikkuvat varovaisesti kohti pääcombatteja. Toiset Wolf Riderit juoksevat jonoon Tree Kinien taakse, että ne juoksisivat varmasti pihalle.

Magiassa Savaget saavat 'Ere We Go:n, ja Doom Diver viimeistelee Spellsingerin. Combatissa örkkejä hymyilyttää, koska saan Spellweaverin hengiltä ja Tree Kinit ulos pöydältä. Peikot pysyvät ja Savaget pursuittaavat eteenpäin.

Kuva

Wood Elfit 6: Dryadit hyökkäävät peikkoja reariin, mutta en välitä, ne testaavat Ld4:llä kuitenkin ja job well done muutenkin.

Kuva

Magiassa Tree Singingit dispellataan, ja ampuminen ei tee mitään. Combatissa peikot breakkaavat vihdoinkin, ja pursuittien jälkeen Dryadit laskeutuivat sopivasti Night Goblinien ja kärryjen chargakantamalle.

Örkit 6: Koska Night Goblinit mokaavat animosityn ja chargaavat Dryadien kylkeen, otan tilanteesta kaiken irti ja vien kärrytkin mukaan combattiin. Toisaalla ei tapahdu mitään merkittävää, Savaget reformaavat katsomaan Dryadeja.

Magiassa ei tapahdu mitään merkittävää, yritän jotain epätoivoista Hand of Gorkia archereihin ja Ruby Ringia Dryadeihin, mutten tapa tarpeeksi. Combatti oli surkuhupaisa. Ensin Dryadi löi kaksi iskua kylkeen. Kaksi hittiä, kaksi woundia, savet feilaavat, kärry tuhoutuu. Sitten Dryadit löivat neljä iskua edessä olevaan kärryyn. Kaksi hittiä, kaksi woundia, savet feilaavat, toinen kärry pois. Voitan kuitenkin combatin, mutten saa Dryadeja kiinni. Viimeisen vuoron chargella sain siis 48 pistettä Dryadeja ja menetin 100 pistettä kärryjä... Tähän väliin oli hyvä kätellä.

Lopputulos: Örkeiltä oli tuhottu kolme sotakonetta, kummatkin kärryt, peikko ja Mangler. Wood Elfeillä oli jäljellä entit, yhdet Glade Fuardit ja puolettoista Dryadit. Lopputulos oli 16-4 örkeille.

Hyvät, pahat ja rumat: Peikot olivat armeijan loistava tähti. Tappoivat Wardancerit, Spellweaverin ja BSB:n JA pidättelivät kumpaakin enttiä koko pelin ajan. Selkeää alisuorittajaa on paha sanoa, ehkäpä Great Shaman (ei saanut jalkaa, petskules). ;)

Ja mitä tästä opimme?: Sotakoneet voisivat ensi kerralla yrittää ampua joka vuoro, kakkosvuoron moka ei tuntunut hyvältä. Toinen asia oli oikean laidan ankan riehuminen, olisi pitänyt muistaa dispellata Shield of Thrones niin Goblin creweillä olisi ollut teoreettiset mahdollisuudet listiä yksihaavainen ankka.

Jälkifiilistelyt: Welffejä vastaan on aina mielenkiintoista pelata, ja tämä peli ei ollut poikkeus. Peikkojen taistelu oli jännää seurattavaa (vaikka olikin lähinnä nopanheittelyä), koska kummallakin puolella oli julmetut pisteet combatissa kiinni. Kiitokset pelistä vastapelaajalle!

The Result: 16-4.

Viimeinen raportti tulee huomenna!

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-4)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Peli 4. Pyry "Byby" Peitso ja The Empire.

"See the arrows fly, flaming in the sky - hear the screams of men, as they die..."

Tästä pelistä on harmillisen vähän kuvia, koska kameran asetukset menivät sekaisin kolmospelin jälkeen enkä saanut palautettua asetuksia kohdalleen ennen tätä peliä. Hence viimeisestä pelistä on vain kourallinen kuvia. Pahoitteluni.

Turnauksen viimeiseen peliin vastaan tuli toinen ETC-joukkueen jäsen, Pyry Peitso. Olen pelannut kerran Pyryä vastaan jossain N&T:n turnauksessa (taisi olla ensimmäinen kasiedikan turnaus) Vampire vs. Vampire mirrorin, peli päättyi tasuriin tai jotain sinne päin. Tällä kertaa armeijana on Empire, ja match up näyttää hyvältä örkeille - meillä on paljon armorit ignoraavaa settiä. Mutta koska vastustaja osaa pelata hyvin ja Wizard Lordilla on Deathin lore, taistelu tulisi olemaan mielenkiintoinen.

Armeijalista:
Arch Lector on barded warhorse: general, heavy armour, Enchanted Shield, Sword of Anti-Heroes, The White Cloak of Ulric, Potion of Speed: 218
Battle Wizard Lord on warhorse: lvl4, death, Dispel Scroll, Crown of Command, Obsidian Amulet: 308
Captain of the Empire on barded warhorse: bsb, full plate armour, lance, shield, Dawnstone, Ruby Ring of Ruin: 166
11 Archers, musician: 87
detachment: 5 Archers: 35
detachment: 5 Archers: 35
16 Inner Circle Knights, FCG, Standard of Discipline: 445
5 Demigryphon Knights, champion, musician: 310
3 Demigryphon Knights, musician: 184
1 Great Cannon: 120
1 Great Cannon: 120
1 Steam Tank: 250
1 Luminark of Hysh: 120
Total: 2398
Spellit: Wizard Lord sai Spirit Leechin, Soulblightin, Fate of Bjunan ja Purple Sunin. Örkit saivat kaiken paitsi signaturen ja Fists of Gorkin.

Deployment: Kummatkin armeijat deposivat lähes kaiken oikealle laidalle (minustapäin katsottuna).

Empiren yksiköt vasemmalta oikealle: pienet Demit, tankki, Inner Circlet viiden leveinä kaikkien sankareiden kanssa, kaikki jousimiehet metsässä (Luminark näiden takana), isot Demit ja tykit näiden takana.

Örkit vasemmalta oikealle: kärry, peikko, Mangler, kummatkin Night Goblinit, Savaget sankareineen järvessä (peikot ovat toisten Night Goblinien ja Savagein edessä), Wolf Riderit, kärri ja toiset Wolf Riderit. Sotakoneet levittäytyivät takareunaa vasten, Doom Diverit keskelle ja katapultit reunoille.

Susipojat vanguardasivat eteenpäin. Ikävä kyllä deposta ei ole onnistuneita kuvia, mutta pääidean näkee ykkösvuoron kuvista.

Aloitus: Örkkien riemuksi he nappasivat aloituksen Empiren +1:sta huolimatta!

Örkit 1: Diverttipeikko mokaa stupidityn ja lyllertää takareunaa kohti, ja fasistipomo tappaa pari Savagea omaksi ilokseen. Mangler ajaa raunioiden vasemmalle puolelle väijymään tankkia ja pieniä Demejä. Muu armeija etenee täyttä höyryä eteenpäin, sudet koettavat olla varovaisia koska jousimiehiä on paljon.

Magiassa tulee tuplaykköset (eli Empirelle kaksi dispelnoppaa) enkä saa mitään aikaan. Sitten sotakoneet ampuvat, yksi katapultti osuu tykkiin mutta tekee vain kaksi woundia. Doom Diver osuu Demeihin, mutta tekee vain yhden hitin ja heitän ykkösen woundiin. *sigh* Olipa hyvä että sain ensimmäisen vuoron, whole bunch of nothing. :)

Kuva

Empire 1: Armeija stallaa paikallaan, yksiköt shufflailevat vähän ees taas mutta mitään ihmeempää liikettä ei tapahdu.

Magiassa Empire heittää kolme noppaa ja kumpikin channeloi yhden. Sitten pärähtää Purple Sun, mokaan dispellin ja rangeksi tulee 30". Eli Purple Sun pärähtää peikkojen ja Savagein läpi ykkösvuorolla. Tooosi hienoa. Onneksi heitän initiative 1 -testejä kuin pomo ja vain neljä peikkoa kuolee (puolet nopista oli ykkösiä). Savageja sensijaan kuolee 11. Tykit ampuvat toisen katapultin pois, ja jousimiehet ampuvat yhden susipojan ja pari woundia vaunuun.

Kuva
Kuva

Örkit 2: Diverttipeikko mokaa taas stupidityn, ja jatkaa lyllertämistään. Wolf Riderit mokaavat animosityn ja hyökkäävät yhteen eteenlikkuneeseen jousidetuun (stand & shoot, yksi pois). Mangler etenee kohti pieniä Demejä ja tankkia. Peikot reformaavat neljän leveiksi, katsomaan isoja Demejä. Night Goblinit asettuvat peikkojen taakse viskaamaan Fanaatikot mahdollisten kylkeentulijoiden varalta. Savaget tarpovat edelleen järvessä. Wolf Riderit eivät liiku ihmeemmin, ja kärryt ajavat kohti vihollista.

Magiassa läimäytän ison Foot of Gorkin isoihin Demeihin, tapan parilla tallaamisella puolitoista Demiä. Doom Diverit menevät perään, ja tekevät myös pari haavaa. Combatissa menetän pari Wolf Rideria ja tapan yhden jouskarin, tasuri.

Empire 2: Tankin insinööri lähtee ruokatunnille, ja tankki sammuu täksi vuoroksi. Jousimiehet pakittavat metsään, ja pienet Demit etenevät kukkulalle. Muu armeija stallailee edelleen miltei paikoillaan.

Magiassa ei tapahdu onneksi mitään merkittävää, ja yksihaavainen tykki räjähtää. Combatissa tapan yhden jouskarin, mutta loput eivät pakene. Jätkät reformaavat niin, että joudun ampumaan yhden Fanaatikon pihalle. Näin tehdään, ja Fanaatikko liikkuu 6" kohti detua.

Örkit 3: Kukaan ei hölmöile (ei edes Ld4 diverttipeikko!). Yksihaavainen kärry hyökkää tappelevaan detuun (hold). Mangler ajaa tankkia ja Demejä kohti, pysähtyen 1" päähän kummastakin ryhmästä (jos olisin heittänyt 13", kumpikin ryhmä olisi ottanut damaget. Damn, lähellä mutta silti niin kaukana). Fanaatikko päättää perseillä ja se rullaa 11" peikkojen läpi, suoraan Savagein eteen. Peikot tarkkailevat isoja Demejä, ja Savaget koettavat tarpovat ulos järvestä, varoen Fanaatikkoa. Oikean laidan Wolf Riderit chillailevat aloillaan, ja vasemman laidan kärry etenee. Diverttipeikko juoksee kenraalin ja BSB:n rangelle. Night Goblinit stallailevat paikallaan, uhkaillen raunioiden reunalla parilla Fanaatikolla.

Magiassa saan ison Foot of Gorkin isoihin Demeihin, ja tapan taas yhden. Ampumisessa Doom Diverit ampuvat isoja Demejä, ja nyt niitä on jäljellä enää puolitoista. Katapultti misfiretti eikä ampunut. Combatissa murskaan jouskarit impacteilla ja overrunnaan 5", eli tuuman päähän jouskareista. Almost.

Kuva
Kuva

Empire 3: Isot Demit hyökkäävät kärryä kylkeen (hold), mikä on minulle oikein jees. Mielummin Demit tulevat peikkojen luokse kuin toisinpäin, koska muuten peikkojen pitäisi huolehtia flankeista. Tankki ja pienet Demit ovat kauhusta kankeana eteentulleen Manglerin takia, eivätkä liiku yhtään. Jousimiehet pyörivät metsän ympärillä, ja Inner Circlet juovat teetä.

Magiassa Mangleri snipataan Spirit Leechillä pois, ja olin tästä hyvin suivaantunut nopilleni. Sitten Purple Sun pamahti päälle, mutta tällä kertaa tuli misfire. Pari ritaria kuoli, ja tämän jälkeen nolostunut maagi sammutti Purple Sunin. Tykki ampui pari woundia katapulttiin. Combatissa kärry murskaantuu ja Demit overrunnaavat susipoikiin, näyttäen paljaan kylkensä virnuileville peikoille. "Can we have chicken-tonight?"

Örkit 4: Kukaan ei hölmöile. Peikot hyökkäävät Demien kylkeen, ja oma Fanaatikko menee Savagein läpi, tappaen taas muutaman. Savaget kävelevät ulos järvestä, ja Fanaatikkoja kantavat Night Goblinit näyttävät keskisormea kukkulalla oleville, pienille Demeille. Fanaatikot ampuneet Night Goblinit pakittelevat peikon kanssa. Vasemman laidan kärry katselee pienien Demien kylkeä, ihan vain siksi että se näyttäisi olevan aikeissa chargata.

Magiassa ei tapahdu mitään, mutta ampumisessa tapan yhden Demin. Combatissa menetän pari susipoikaa, mutta vastalahjaksi peikot yrjöävät Demit pois. Peikot reformaavat katsomaan Inner Circlejä ja tankkia.

Empire 4: Ritareita ei huvita lähteä kokeilemaan chargea, ja armeija tankkia lukuunottamatta pakittelee varovaisesti. Peikkojen eteen juoksee uusi ryhmä jousimiehiä.

Magiassa heitellään kaikenmaailman pultteja pisteidenhaun ja peikkojen heikentämisen toivossa, mutta mitään tärkeää ei saada aikaan. Tykki ampuu toisen Doom Diverini pois, ja combatteja ei ollutkaan.

Örkit 5: Kukaan ei derppaile. Fanaatikko ajaa ulos pöydältä, ja minunkin koko armeija pakittelee. Night Goblinit ylläpitävät Fanaatikkoansaa, ja peikot hikoilevat.

Magiassa en saa mitään aikaan, enkä liioin ampumisessakaan (katapultti osui, mutta ykkönen woundiin ei riitä).

Empire 5: Tankki ja ritarit shufflailevat, mutta kukaan ei uskalla edetä.

Magiassa Purple Sun menee taas läpi, rangena tälläkin kertaa 30"! :( Menetän pinon Savageja, ja nyt niitä on jäljellä 7 ja sankarit. Tykki ampuu toisen Doom Diverini.

Örkit 6: Kukaan ei hölmöile. Kaikki pakittelee edelleen.

Magiassa mokaan ekan castingin ja se jää siihen. Ampumisessa tapan yhden Demin (ei paniikkia), ja sitten olikin aika valmistautua viimeiseen vuoroon.

Empire 6: Heroic chargea ei tule, ja armeija pysyy paikallaan.

Magiassa tapetaan peikkoja, ja phasen jälkeen jäljellä on enää kolme - tästäkin ryhmästä irtosi puolet pisteistä juuri ja juuri. Ampumisessa Rock Lobberini viimeistellään, ja sitten kättelemme.

Lopputulos: Örkeiltä oli tuhottu kaikki sotakoneet, Mangler, yhdet Wolf Riderit ja puolet peikoista ja Savageista. Empirelta oli tuhottu yksi detu, tykki ja isot Demit. Peli päättyi tuloksiin 13-7 Empirelle.

Hyvät, pahat ja rumat: Suorittajan palkinto meni peikkojen ja Doom Diverien yhteistyölle, kun harjasivat isot Demit yhdessä pois. Alisuorittajan palkintoa en osaa määritellä, tässä pelissä yksikään ryhmä ei ollut selvästi toista huonompi.

Ja mitä tästä opittiin?: Pelin jälkeen Pyry antoi vinkin, että ensi kerralla kannattaa muistaa depota Doom Diverit kukkulan taakse. Pöydän vasemmalla laidalla oli kukkula, minkä taakse olisin voinut kätkeä Diverit. Doom Diverit osuvat kuitenkin melko tarkasti indirectinäkin ampuessa, ja näin tykit eivät voisi ampua Divereita. Pitää pistää tämä muistiin, tässäkin pelissä antoivat turnauspisteen, ja mikäli olisivat jääneet henkiin olisin saattanut saada tuhottua viimeisen Deminkin.

Jälkifiilistelyt: Vaikka armeijan pitäisi olla melko helppo match-up örkeille, hyvä pelaaja ja Purple Sun teki taistelusta melkoista vääntöä. Puolet pelistä oli kummaltakin osalta combattien välttelyä ja pisteiden repimistä magialla ja ampumisella, mikä oli vaihteeksi ihan viihdyttävä tapa pelata. Kiitokset Pyrylle mukavasta pelistä!

The Result: 7-13.

Seuraavaan viestiin kirjoitan jonkinlaisen summauksen turnauksesta ja laitan pinon muita kuvia.

- Cheers, Skarsnik.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-4)

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Noniin, raportit ovat nyt kirjoitettu ja lienee aika laittaa jonkinlaista summausta turnauksesta.

Tämä oli siis minun toinen Ropecon, ja turnaus oli kyllä yhtä hyvin ellei paremminkin organisoitu kuin viime vuoden turnaus. Huomattava ero viime vuoteen oli se, että tänä vuonna peliaikaa oli paljon runsaammin, ja ruokatauotkin löytyivät. Toinen asia oli se, että tänä vuonna en pelannut ketään uutta pelaajaa vastaan; olin pelannut jokaista vastustajaa vastaan ainakin kerran ennen tätä turnausta.

Lopullinen turnaussijoitukseni oli 20. Olin tavoitellut vähän korkeammalle, mutta tällä kertaa mentiin näillä. Hävisin kaksi peliä, mutta kummatkin olivat ETC-joukkuelaisia vastaan (ja toisessa pelissä noppa oli vähän hazardia paikoittain) joten se on okei. Örkkiarmeijani voitti myös parhaan armeijan palkinnon, joten eivät örkit ihan tyhjin käsin kotiin palanneet!

Reissu oli kaikin puolin onnistunut, örkit oppivat uusia juttuja ja kivaa oli. Ensi kerralla koetetaan osallistua sekä 40k- että FaBa-turnauksiin, ja koetetaan nukkua vähän paremmin yöllä. ;)

Turnauksen voitti FaBaveteraani Esa Ristisuo Brettiarmeijan kanssa. Toiseksi tuli Kari Varpulan vampyyrit ja kolmanneksi Mika Ahvonen ja kaaoskääpiöt. Onnea voittajille! Tässä vielä linkki täydelliseen tuloslistaan, jos kiinnostaa.

Lopuksi vielä liuta kuvia, mitä tuli otettua turnauksessa. Tänä vuonna saavuimme FaBapeleihin vähän tiukalla aikataululla, joten en ehtinyt ottaa kuvia mistään larppitapahtumista yms. jännästä, lähinnä figupuolelta jotain juttuja.

Tyyni ennen myrskyä. FaBan pelialue ennen ensimmäisiä taisteluja.

Kuva

Joitain armeijoita.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Hemmetin pelottava, alffin harittavasilmäinen G3:n pehmoponi.

Kuva

Esa Ristisuon ristiretkeläiset vastaan Piia Forsblomin Kristallikaupungin liskot. Taustalla Slugin diskopallo.

Kuva

Beastmanit vastaan Warrut, tätä peliä oli mielenkiintoista seurata. Diskillä lentävä kaaoslordi hyökkää ryhmään Ungoreita, häviää combatin, breakkaa ja jää alle. :D Ja kaikkea muuta vastaavaa.

Kuva

Kuism4:n vähiinkäyneet ritarit vastaan Stirlandin great weaponeita heiluttelevat palaatinit.

Kuva

Tomb Kingit lähestyvät Dark Elfien nurkkaa. Hitaasti, mutta... Hitaasti.

Kuva

Joitain figuja.

Kuva

Lisää Tomb Kingejä!

Kuva
Kuva

Bretonnian ritarit pulassa...

Kuva

Slugin diskopallo (Purple Sun marker)!

Kuva

Ja yöllä pelattiin Doomia. Kolmen aikaan touhu alkoi olemaan vähän väsynyttä, mutta zombini ja demonikoirani räjäyteltiin silti nätisti tieltä.

Kuva

K'Dai the Destroyer päässyt Savagein kylkeen, ja myöhemmin animosityn mokanneet Night Goblinit päättivät tulle kylkeen auttamaan. :)

Kuva

Ja lopuksi vielä erittäin hämärästi valoittunut kuva Ropeconin lautapelaajista. Ne on kaikki eteerisiä! D:

Kuva

Sellainen tällä kertaa. Kiitokset vielä kaikille lukijoille, toivottavasti piditte. Jos on jotain parannusehdotuksia raporttien tekemiseen tai muuta palautetta, jättäkää kommenttia!

- Cheers, Skarsnik.
Viimeksi muokannut Scumboogie, Su 05.08.2012 21:17. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Kuisma
Viestit: 258
Liittynyt: Ke 10.02.2010 20:59
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Skarsnikin örkkiarmeija "Örkin paluu" # 2. (Pelit 1-4)

Viesti Kirjoittaja Kuisma »

Se öinen doomimatsi oli niin eeppinen, että siitäkin ois pitänyt kunnon raportti tehdä. No ei...

Mutta joo, hyvä raportti taas kerran. Propsit siitä että jaksat tälläsiä tehdä, tapahtumat on selostettu selkeästi ja yksityiskohtasesti eikä kerronta jää pelkäksi "chargasin sinne ja voitin-" tyyppiseksi sepustukseksi ft. 0-2 kuvaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”