Lentävät härpäkkeet

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Henkinen Johtaja
Viestit: 958
Liittynyt: La 09.09.2006 11:50
Paikkakunta: Arvaa missä

Lentävät härpäkkeet

Viesti Kirjoittaja Henkinen Johtaja »

Hei! Olen tässä uuden edition myötä miettinyt, että pitäiskö ottaa lentävä menopeli listaan vai ei.
Toisaalta uudet säännöt tekevät Valkyriasta/Vendettasta kestävämmän kuin aikaisemmin ja yksinäinen härpäke voisi teoriassa kestää kohtuu kauankin kentällä. Toisaalta se pieni sisäinen ääni sanoo että: "NEIN! NEIN! NEIN! Lisää lemania ja jalkaväkeä kentälle! Se ei ole mikään kaarti armeija jos ei ole sitä 100+ ukkoa kentällä!" Pelaan siis Imperial Guardilla. Auttakaa nyt miestä hädässä ja kertokaa onko lentokone pisteidensä arvoinen ostos kaartilistaan?
Tuosta...
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Lentävät härpäkkeet

Viesti Kirjoittaja Oberon »

On.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Lentävät härpäkkeet

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Todellakin on. Ihan parikin riittää jo, kun pelissä on kokonaista yksi vekotin joka ampuu ilmaan linnoitteiden lisäksi, eli kyllä ne parikin lentsikkaa kestää siellä ilmassa aivan liikaa.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Slooten
Peliporukkavalvoja
Viestit: 748
Liittynyt: Ti 11.06.2002 21:55
Paikkakunta: Espoo

Re: Lentävät härpäkkeet

Viesti Kirjoittaja Slooten »

Half-breed kirjoitti:Todellakin on. Ihan parikin riittää jo, kun pelissä on kokonaista yksi vekotin joka ampuu ilmaan linnoitteiden lisäksi, eli kyllä ne parikin lentsikkaa kestää siellä ilmassa aivan liikaa.
Ehkä vähän liioiteltua kun kyllä ne kaikki muut lentokoneet ihan kiltisti ampuu myös taivaalle, tämä ei toki vähennä sitä faktaa että kyllä niitä kannattaa ostaa.
<Weekender> äsh, huomenna vasta saan kamat
<Weekender> nooh, ehkä mä pärjään
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”