"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Orks 2000p turnaukseen

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Pikkuauto
Viestit: 240
Liittynyt: To 17.01.2008 21:30
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Pikkuauto »

Peluuttaisin seuraavaa örkkiarmeijaa härski cupin turnauksen. Sisällyttäisin myös vähäisen ig massaa mukaan, kyseessä diggapojat jotka fluffin mukaan tykkäävät örkeistä.
______________________________________________________________________
Orks with Imperial Guards ally detachment
______________________________________________________________________

Primary Orks

HQ

Warboss: bike, power klaw, cybork body, attack squig
Menee prätkähiirien kanssa tuhoen kaikkea kovaa ja auttaen poikamobeja
Big Mek: eavy armour, kustom force field
Suojaa poikia sen kun kerkeää

Elites

12 Lootaz
IT-tulta antava ryhmä joka lymyää poikahorden takana ig:n kanssa

Troops

3x30 Shoota Boyz: 3 big shootas, nob, power klaw, bosspole (per mob)
Shootat koska 6 edin myötä shootat ovat paljon käytännöllisempiä nykyään overwatchin myötä. Bs -1 ei haittaa poikia

Fast Attack

Dakkajet: addit. supa shoota, fighta ace
Uusien lentsikoiden myötä täytyy olla jotain anti flyereitä. Paras lentsikantiputtaja, nimensä mukaan fighta ace
9 Warbikes: nob, power klaw, bosspole
Puolustaa bossia, dakkaguneilla ampuilee ja klawilla avustaa poikamobeja
4 Deffkoptas: t-l rokkit launchas
5 twinkattua missileä ei ikinä haittaa rhinojen persiessä. Ampumisen jälkeen sisältö on tarjottimella pojille tai pyörille tarjottuna
______________________________________________________________________

Secondary IG

HQ

Company Command Squad: 2 plasmagun, officer of the fleet
Antaa bring it down twinkkausta lasseille ja officeeri koska lentsikoita ja muita droppaavia tulee olemaan mariinien puolella tällaisissa peleissä. Plasmaa niille jotka tulevat liian lähelle

Troops

Platoon:
-Command Squad: lascannon
-2x Infranty Squad: lascannon (per mob)
Kiitos lassien, nyt örkeilläkin on pitkän kantaman tulitukea. 2k peleissä tuleekin olemaan 13< peltisiä laatikkoja. Peluutan niitä yhtenä suurena yksikkönä minimoidakseni killpointit
______________________________________________________________________

2000p

Vastassa tulee olemaan kovan luokan haarniskatyyppejä ja lantikkoja. Minun vastaus olisi se että käytän sitä mitä vähiten osataan odottaa (suuret mobit) ja pudotan pois ne joita juuri odotetaan (tankit). Lisäksi jätin yksiköt ja troopit minimiin koska turnauksessa tulee olemaan pelkkää killpointtiobjektiivia.

Edit: Big mekille eavy armour
Viimeksi muokannut Pikkuauto, Ke 22.08.2012 20:48. Yhteensä muokattu 8 kertaa.
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Avatar
Muutoksen tuoja
Viestit: 480
Liittynyt: Ke 26.10.2005 15:22
Paikkakunta: kangasala

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Muutoksen tuoja »

melkein lähtisin yrittämään tinkiä jostain sen verran että saisit vaikka pienen kopta yksikön, örkkimobit 25:een ja yksi b.shoota pois jokaisesta? sitten muutama burna pois, koptat twinkatuilla missileillä auttavat paljon esim at hommissa. Voin kertoa että dakkajetti ei paljoakaan pelasta, jos vuorot menee hyvin niin sillä voi onnistua 1 ehkä jopa 2:n tiputuksessa, mutta todennäköisesti tuo tippuu heti kun joku sitä päättää ampua :-/.

Vaihda command squadille ehkä meltat plasmojen tilalle, sitten yrität tiputtaa kuljetusaluksia (ks, land rider) ja bikesquadilla assaulttaa sisältö?

Tuosta burna yksiköstä en osaa sanoa mitään oikein, kusessa ovat jos joku päättää tuon aluksen niiltä räjäyttää..

Lähinnä juuri listalle on iso ongelma nekkujen tai muiden lentokone spam, mutta noh... kelle se ei ole ongelma..

Jos rahaa on laittaa niin hankkisit ihmeessä ally ig:n avulla hydran (75p) tai manticoren.. pisteet voisit irroittaa esim ottamalla komentosquadiltasi chimeran pois ja vaihtamalla erikoisaseet snipereiks? jätät nämä depolle hyvään koveriin istumaan ja hoitamaan hommansa.
http://taikamiekansaattue.blogspot.fi/
Epämääräisiä kirjoituksia harrastuksista epämääräisiltä miehiltä. Click it, Cliiiiiiiiik it
Kimsi
Viestit: 109
Liittynyt: Pe 18.06.2010 21:31

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Kimsi »

Omasta mielestäni sinulla on väärät unitit oikeaan hommaan.

Jos haluat ilmapuollustusta niin ota örkeillä maximi määrä lootia. Yksinäinen hydra tapetaan todella nopeasti ja helposti jos vastustaja kokee sen uhaksi lentokoneilleen.

Jos haluat pitkän matkan tulitukea niin taas kerran lootat hoitavat tämänkin. Kun mainitsit että tuo IG lössi hoitelee AV >13 tankit, niin ota mielummin veteran squadi meltapommeilla ja meltaguneilla chimerassa. Tai itse asiassa ota kaksi, kun yksi kuitenkin tapetaan. Tai sitten varustat CCS:n tähän hommaan veteraanien rinnalle.

Tuolla IG lössillä on sen verran huono leadershippi, että ne saa juoksemaan karkuun kun tappaa muutaman jannun. Commanderi voi koittaa käskyttää palaamaan taisteluun, mutta en luottaisi siihen että ne passaavat orderin leadershiptestiä. Lähitaistelussa tämä porukka murhataan oikeastaan täysin.

Warbikejen määrän voisi mielestäni pudottaa 9:ään, jolloin pitää kuitenkin tappaa 3 jannua kerralla ennen kuin pitää heittää ld-testiä. Poikia voisi myös ehkä vähentää 20:een.

Eli ehdottamani muutokset:

-pois listasta
2 prätkähiirtä
muutama poika
IG platoon
Hydra

-poistuvien tilalle
paljon lootia
1 tai 2 veteran squadia meltaguneilla ja pommeilla chimeroissa
CCS:lle chimera
Avatar
Pikkuauto
Viestit: 240
Liittynyt: To 17.01.2008 21:30
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Pikkuauto »

Kimsi kirjoitti:Jos haluat ilmapuollustusta niin ota örkeillä maximi määrä lootia. Yksinäinen hydra tapetaan todella nopeasti ja helposti jos vastustaja kokee sen uhaksi lentokoneilleen.
Max määrä lootia vie todella paljon pisteitä ja kun lootilla on parempaakin tekemistä kuin ampua vain lentsikoita niin on hyvä hajottaa ryhmät omiin käyttötarkoituksiin. Lisäksi lootat ovat yhtä suuri luotimagneetti kuin hydra vastustajan silmissä koska niitä ennen rymeltää iso kasa poikia eteenpäin.
Kimsi kirjoitti:Jos haluat pitkän matkan tulitukea niin taas kerran lootat hoitavat tämänkin. Kun mainitsit että tuo IG lössi hoitelee AV >13 tankit, niin ota mielummin veteran squadi meltapommeilla ja meltaguneilla chimerassa.
Melta-aseet ovat hieman liian kallista yksittäisille pienille ig yksiköille jotka lisäksi tulee eteenpäin kuin tarjottimelle, helpot 2 killpointtia. Ig joukkojen kuuluu olla tässä armeijassa takana kun taas pojat ovat edessä herjaamassa vihollispelaajalle että ammu mua. Chimeran pisteillä ostaisin mielummin toisen hydran (20p väliä)
Kimsi kirjoitti:Tuolla IG lössillä on sen verran huono leadershippi, että ne saa juoksemaan karkuun kun tappaa muutaman jannun.
Kuten myös lootaryhmällä. Vihollinen miettii että ottaisiko sen riskin että ampuisi ensin suuresta ig lössistä guardsmanit pois vuoron aikana ja toisen aikana vasta itse lascannonit (sijoitan guardsmanit eteen luonnollisesti). Lootia vastaan tämä mietintä vain helpottuu.
Kimsi kirjoitti:Warbikejen määrän voisi mielestäni pudottaa 9:ään, jolloin pitää kuitenkin tappaa 3 jannua kerralla ennen kuin pitää heittää ld-testiä.
Tuo saattaisi olla kohtuu älykästä. 2 jannun pisteille (50p) en kylläkään keksisi mitään muuta hyvää käyttötarkoitusta.
Kimsi kirjoitti:Poikia voisi myös ehkä vähentää 20:een.
Tästä en taas luovu koskaan koska on kaksi syytä: poikaryhmät hupenenisivat niin pieniksi että ne eivät olisi primääri armeijan tukiranka ja pelottelukeino enään. Toiseksi overwatchin tultua shootapojat pystyvät ampumaan ensin chargeevaa vihollista. Kokonaisella ryhmällä on suurempi mahdollisuus tehdä vihollisten ja niiden väliin tarpeeksi suuri väli että charge failaantuu. Jos näin tapahtuu (tarvitsee kylläkin hieman onnea) chargeeva vihollinen on charge-etäisyydellä, ja TULEE tuhoutumaan 30 pojan chargetuksesta seuraavalla vuorolla olipa minkälainen memphistonarmeija hyvänsä. Puhun "täydellisestä chargesta" kun 30 poikaa pystyy chargeemaan ja jokainen poika pystyy lyömään iskunsa viholliseen.

Lisää vain ohjeita!
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Avatar
nice2beatU
Viestit: 501
Liittynyt: Ti 24.08.2010 08:55
Paikkakunta: Espoo

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja nice2beatU »

Axe Reaper kirjoitti:
Kimsi kirjoitti:Jos haluat ilmapuollustusta niin ota örkeillä maximi määrä lootia. Yksinäinen hydra tapetaan todella nopeasti ja helposti jos vastustaja kokee sen uhaksi lentokoneilleen.
Max määrä lootia vie todella paljon pisteitä ja kun lootilla on parempaakin tekemistä kuin ampua vain lentsikoita niin on hyvä hajottaa ryhmät omiin käyttötarkoituksiin. Lisäksi lootat ovat yhtä suuri luotimagneetti kuin hydra vastustajan silmissä koska niitä ennen rymeltää iso kasa poikia eteenpäin.
Kun vastustajalle on määrä x antitank aseita hän tuskin ainakaan ensisijaisesti käy niillä örkkejä ampumaan, vaan ampuu vehiclet ensin jolloin ainut kohde on hydra joka tippuu hyvin äkkiä tarpeen vaatiessa. Lootia sen sijaan ei pitkällä kantamalla ammu oikein mikään järkevästi kun kaikki missä sitä kantamaa on yhtä paljon kuin lootilla on kallista ja raskasta. Siinä tilanteessa vastustaja voi miettiä ampuukopäälle juoksevia poikia vai lootia joihin ei kanna kuin osa aseista.
Kimsi kirjoitti:Tuolla IG lössillä on sen verran huono leadershippi, että ne saa juoksemaan karkuun kun tappaa muutaman jannun.
Kuten myös lootaryhmällä. Vihollinen miettii että ottaisiko sen riskin että ampuisi ensin suuresta ig lössistä guardsmanit pois vuoron aikana ja toisen aikana vasta itse lascannonit (sijoitan guardsmanit eteen luonnollisesti). Lootia vastaan tämä mietintä vain helpottuu.
lootilla on fearless yli 10 miehellä + paljon parempi hinta/laatu suhde.
Kimsi kirjoitti:Poikia voisi myös ehkä vähentää 20:een.
Tästä en taas luovu koskaan koska on kaksi syytä: poikaryhmät hupenenisivat niin pieniksi että ne eivät olisi primääri armeijan tukiranka ja pelottelukeino enään. Toiseksi overwatchin tultua shootapojat pystyvät ampumaan ensin chargeevaa vihollista. Kokonaisella ryhmällä on suurempi mahdollisuus tehdä vihollisten ja niiden väliin tarpeeksi suuri väli että charge failaantuu. Jos näin tapahtuu (tarvitsee kylläkin hieman onnea) chargeeva vihollinen on charge-etäisyydellä, ja TULEE tuhoutumaan 30 pojan chargetuksesta seuraavalla vuorolla olipa minkälainen memphistonarmeija hyvänsä. Puhun "täydellisestä chargesta" kun 30 poikaa pystyy chargeemaan ja jokainen poika pystyy lyömään iskunsa viholliseen.
melkeen parempi, etää on poikia useammassa ryhmässä, koska enemmän klaweja, enemmän kohteita, enemmän aluetta kattaa nobejen assault range (pojat on kuiteski aika säälittävii lähikses oikeita vastaan.)
tos ois mun meili piteitä.
Skorne is love, Skorne is life.
Avatar
Pikkuauto
Viestit: 240
Liittynyt: To 17.01.2008 21:30
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Pikkuauto »

nice2beatU kirjoitti:Kun vastustajalle on määrä x antitank aseita hän tuskin ainakaan ensisijaisesti käy niillä örkkejä ampumaan, vaan ampuu vehiclet ensin jolloin ainut kohde on hydra joka tippuu hyvin äkkiä tarpeen vaatiessa. Lootia sen sijaan ei pitkällä kantamalla ammu oikein mikään järkevästi kun kaikki missä sitä kantamaa on yhtä paljon kuin lootilla on kallista ja raskasta. Siinä tilanteessa vastustaja voi miettiä ampuuko päälle juoksevia poikia vai lootia joihin ei kanna kuin osa aseista.
Hydralla aijoin kyllä parkkeerata perälle talon sivustaan niin että se näkee vain lentokoneita joten se olisi ainakin coverissa. Lisäksi hydra on niin halpa vehje että vastustaja saattaisi epäröidä että ampuisiko sitä vai jotain muuta. Mietityttää vain että tuleeko lootat saamaan kunnollisen aseman ampua talojen ja mäkien yli lentsikoita täydellisen selkeästi. Lisäksi jos hydran ja 2 pyörää tiputtaa niin siitä tulee pisteet vain 8 lootalle joka on kylläkin hieman vähän. Mielipiteitä mitä muuta tiputtaisi?
nice2beatU kirjoitti:lootilla on fearless yli 10 miehellä + paljon parempi hinta/laatu suhde.
Kun aletaan lootia ampumaan niin joka tilanteessa ryhmältä lähtee parhaassa tapauksessa alle puolet vege, eli 15 pojan lootaryhmä ilman bosspolea ei järin iloisena pysy ammuttaessa päin.
nice2beatU kirjoitti:melkeen parempi, etää on poikia useammassa ryhmässä, koska enemmän klaweja, enemmän kohteita, enemmän aluetta kattaa nobejen assault range (pojat on kuiteski aika säälittävii lähikses oikeita vastaan.
Klaweilla on se suuri huono juttu nykyään: challenget. Ne vaan on niin persiestä ja enään ei uskalla spämmiä klaweja niin paljoa mitä ennen (ainakaan minä), sitäkin miettien että nobi upgrade maksaisi sen 40 pistettä jolla saisi nykyään arvokasta it-tulta peliin. Olen pelannut 20 pojan ryhmillä peleissä ja minulle on jäänyt sellainen fiilis että ne mobit ei missäkään combatissa pysy lujana.
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Avatar
Eöl the Dark Elf
Viestit: 1106
Liittynyt: Ti 18.07.2006 20:38
Paikkakunta: Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Eöl the Dark Elf »

Axe Reaper kirjoitti: Hydralla aijoin kyllä parkkeerata perälle talon sivustaan niin että se näkee vain lentokoneita joten se olisi ainakin coverissa. Lisäksi hydra on niin halpa vehje että vastustaja saattaisi epäröidä että ampuisiko sitä vai jotain muuta. Mietityttää vain että tuleeko lootat saamaan kunnollisen aseman ampua talojen ja mäkien yli lentsikoita täydellisen selkeästi. Lisäksi jos hydran ja 2 pyörää tiputtaa niin siitä tulee pisteet vain 8 lootalle joka on kylläkin hieman vähän. Mielipiteitä mitä muuta tiputtaisi?
Ei sitä hydraa ammuta sen takia että se lohkaisisi vihun joukoista siivun pisteitä vaan koska sillä on skyfireeviä TL autocannoneita. Lentsikoita sisältämätön armeija taas saattaa ampua sen koska AT aseille ei ole liiaksi kohteita ja pisteet on pisteitä.
Kimsi
Viestit: 109
Liittynyt: Pe 18.06.2010 21:31

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Kimsi »

Jos vastustajalla on lentsikoita niin hän keskittää kaiken voimansa tuhotakseen hydrasi ekalla vuorolla, koska se on iso uhka. Jos vastustajalla ei ole lentsikoita niin hän ignoraa hydrasi koko pelin koska siitä ei ole mitään uhkaa. Ehkä saattaa ottaa killpontin siitä jos ei parempaakaan ole. Sen takia nuo hydrat eivät ole niin hirveän hyviä.

Axe Reaper kirjoitti:Lisäksi jos hydran ja 2 pyörää tiputtaa niin siitä tulee pisteet vain 8 lootalle joka on kylläkin hieman vähän. Mielipiteitä mitä muuta tiputtaisi?
Jätä Bik Mek pois ja käytä yhtä poikajoukkoa eturivissä suojaamaan takana olevia. Eli levitä pojat sellaiseen letkajenkka rivistöön jolloin kaikki takana olevat saavat 5+ coverin. Ajavat saman asian kuin KFF.
Ja sitten deffkoptat voisi jättää pois?

Eli lista näyttäisi vähän tältä:

warboss + bike

30 boyz
30 boyz
30 boyz

15 lootas
15 lootas
15 lootas

Dakkajet

9 warbikers

CCS, meltaguns, chimera

Veteran squad, meltaguns, chimera


Noin 2000 pistettä, pitää vain viilata pisteet kuntoon.
Avatar
Pikkuauto
Viestit: 240
Liittynyt: To 17.01.2008 21:30
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Pikkuauto »

Kimsi kirjoitti:warboss + bike

30 boyz
30 boyz
30 boyz

15 lootas
15 lootas
15 lootas

Dakkajet

9 warbikers

CCS, meltaguns, chimera

Veteran squad, meltaguns, chimera
Jos kolmasosan pojista pistää eteen letkajenkkaan niin vihollinen ei epäröisi ampua sitä ryhmää koska sillon en saisi coveria ja koska 30 pojan ryhmä on sama kuin ne kaksi muuta takana. Pitäisin big mekin armeijassa mukana, ei tarvitse huolehtia suojasta ja virheistä.

3 15 lootan jengiä on kyllä liikaa jo modellimääränäkin kuten pistemääränäkin. Voisin ottaa yhden 12 kpl lootajengin jos pudotan hydran, 2 pyörää, yhden deff koptan ja vaikkas cyborkbodyn big mekiltä taikka plasmagunin komentoryhmältä. Vielä pitäisi keksiä 45p pudotettavaksi.

Deffkoptilla voi tuhota helposti vihollisten transportteja tai suurempiakin tankkeja koska ne pääsevät niiden taakse kohtuu helposti. Tämä antaa mahdollisuuden footsloggaaville pojille ja pyörille chargeta sen sisältöä, estäen vihollista ampumasta muuta kuin overwatchin. Lisäksi niitä voi instakillata vain str 10 aseet, iso plussa.

komentoryhmä ja veteraanit chimerassa meltojensa kanssa on täyttä pisteiden ja killpointtien tuhlausta koska niillä kestää aikansa kun ne pääsevät 6 tuuman päähän lantikasta jona aikana chimera voi helposti tuhoutua, puhumattakaan sen jälkeen ryhmän selviytymisestä. En riskeeraisi 4 killpointtia semmoiseen.
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Kimsi
Viestit: 109
Liittynyt: Pe 18.06.2010 21:31

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Kimsi »

Axe Reaper kirjoitti: komentoryhmä ja veteraanit chimerassa meltojensa kanssa on täyttä pisteiden ja killpointtien tuhlausta koska niillä kestää aikansa kun ne pääsevät 6 tuuman päähän lantikasta jona aikana chimera voi helposti tuhoutua, puhumattakaan sen jälkeen ryhmän selviytymisestä. En riskeeraisi 4 killpointtia semmoiseen.
Eka vuorolla 12" + smokelauncherit, tai sitten vaihtoehtoisesti 18". Tokalla vuorolla 6 tuumaa + 6 tuumaa disembark + 6 tuumaa melta range = 30 - 36 tuumaa tokalla vuorolla rangea. Jos se land raider ei ole parkissa toisessa päässä pöytää niin kyllä siihen yltää. Ja jos se on parkissa niin antaa sen sitten olla siellä.


Toinen vaihtoehto olisi sitten ottaa IG allyiksi halpa primaris psyker, veteraanit spessuaseilla ja sitten vendetta, ja tunkea nuo ukot sinne deep strikettäväksi vastustajan selkään.
Avatar
Valaisuaine
Viestit: 129
Liittynyt: Su 26.09.2010 16:53
Paikkakunta: Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Valaisuaine »

Pyydän heti ensin anteeksi: en tiedä IG:stä mitään. Yritän hieman silti jelpata, sillä tiedolla ja taidolla, mihin kykenen.
Warboss
Bossi pyörällä on nykysääntöjen seurauksena yksi örkkicodexin pelottavimmista tyypeistä t6 takia. Myös wargear on kasattu mielestäni optimaalisesti: ei mitään, turhaa, mutta kaikki "pakollinen" löytyy. Pomon liittäminen tavallisiin warbikereihin saattaa olla hieman riskialtista, ne kun tuppaavat kuolla nopeasti, jos niihin kohdistetaan vähänkään enemmän tulta. Itse käytän 2k peleissä nob bikerseja, mutta oikein käytettynä tavallisetkin toimivat hyvinkin tehokkaasti. ne vain vaativat hyvää taktikointia ja ennakointia, sillä jos niitä alkaa tippumaan, se on menoa. Tästä syystä saattaisin harkita bosspolea warbossin käyttöön, jotta pakoon lähtemisen todennäköisyys voitaisiin minimoida.

Big Mek
Listassa, joka perustuu suuresti jalkaisin kulkevaan massaan, ei toimi ilman seuraavia: mek kff:llä ja/tai grots. Cover save pitää sinut hengissä, joten älä missään nimessä tiputa mekkiä pois. Ja koska mek joutuu todennäköisesti lähitaisteluun, voisin suositella muutaman lisäpisteen satsaamista mekkiin. Cybork body ja 'eavy armour ovat ehdoton minimi, ne auttavat mekkiä jo reippaasti pysymään hengissä. Sen lisäksi itselläni on tapana käyttää burnaa tai power klawia, ihan oman mieltymyksen mukaan. Attack squigia en suosittele, sillä mek ei hyödy aseestaan samalla kapasiteetilla kuin bossi, eikä yksi lisähyökkäys tuo s4/8 iskuihin mielestäni tarpeeksi potkua 15 pisteen edestä.

Lootas
Mitä enemmän lootaseja, sen parempi. 12-13 on oma optimaalinen lukuni, sillä jos(kun) lootasit alkavat kuolla, ei yksi tai kaksi poikaa todennäköisesti auta pelastamaan ryhmää paniikkitestiltä. Lootasien sijoittelussa kannattaa olla myös hyvin tarkkana, huonosti asetettu ryhmä voi pilata koko pelin. Tästä syystä, jos mahdollista, sijoita ryhmä coveriin, josta yksiköillä olisi kuitenkin mahdollisimman selkeä ja laaja näköyhteys.

Boyz
Footsloggaavat boyzit shootilla: check
Big shootia: check
Nob power klawilla ja bosspolella: check
Big mek kff:llä: check

Dakkajet
Ei pelikokemusta

Warbikers
Kuten jo aikaisemmin mainitsin, oikein käytettynä ja viisaasti sijoiteltuna toimivat kuin unelma. Itse käyttäisin täyttä ryhmää, mutta koska sinulta näyttäisi löytyvän bosspole, ei suurta ongelmaa pitäisi muodostua.

Deffkoptas
Selitit itsekin varsin selkeästi toimintatarkoitiksen, joten jätän tämän väliin.

Yhteenveto:
Varsin hyvään muottiin puristettu örkkiarmeija, josta löytyy sekä vauhtia että voimaa. Suurin ongelma listassa on mielestäni se, että pystyvätkö boyzit maksamaan hintansa takaisin, sen, minkä olet menettänyt niistä uniteista, jotka ovat tuhoutuneet suojellessaan yksiköiden eteenmarssia. Jos nopat eivät kuse, uskoisin, että voitto tulee pelistä jos toisestakin tällä listalla.
Päivä alkaa kahvin jälkeen

Aeldari - Drukhari - Harlequins - Ynnari

Myyn MTG-kortteja!
Avatar
Pikkuauto
Viestit: 240
Liittynyt: To 17.01.2008 21:30
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: Orks 2000p turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Pikkuauto »

Nob pyöräilijöitä en ottaisi mukaan koska tuossa armeijassa on niin paljon eri tarkoitukseen käytettäviä yksiköitä että biker ryhmän vaihtaminen nobeiksi edellyttäisi it/at tulen vähenemistä, ts armeijan koostuminen muuntuisi todella paljon. Normi pyöräilijöillä kyllä on myös se automaattinen 4+ coversave special rulen ansiosta, 4+ armorsavekin ja t5 että ei ne niin helposti putoa.

Mekki klawin kanssa on hieman riskialtis valinta koska mekki on independend ja siihen voi kohtuu helposti sijoittaa lyöntejä ennen sitä combatissa, mekki ei säilyä yhtä hyvin hengissä kuin bossi.
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”