pelipöytdän teko?

Muut kuvat kuin miniatyyrien kuvat. Piirustukset, maastonpalat, pelipöydät, jne.
0rk
Viestit: 28
Liittynyt: Pe 05.10.2012 11:41

pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja 0rk »

Joo kyllä olen yrittänyt ensin itse ja katellut muita ketjuja jne muttakun se pelipöydän teko ei oikee taho luonnistua haluaisin vähä omalaatuisen ja toden mukaisen maaston mut en saa sitä oikee kunnolla kuvitettua mielessäni. Voisitteko joku millään kertoa miten saisi halvalla pelipöydän tehtyä (alle satasen budjetilla) haluaisin sellasen örkkeille ja eldareille sopivan teeman
...
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

K-rautaan (Tai muuhun rautakauppaan.) ja Finfoamia kaksi levyä mukaan. Kotona pistät levyt puoliksi ja tadaa, sinulla on pelipöytä. Nyt joko maalaat pöydän haluamallasi värillä, tai käyt kaupassa hakemassa halutun värisen ja sopivan kokoisen huovan. Hintaa taitaa tulla sellaiset 30-40€ pyöreästi arvioiden.

Maasto on sitten joko hankittava, tai tehtävä itse. Netti on pullollaan maastonteko-ohjeita, ja Googlen kuvahaulla löytyy paljon erilaista maastoa mitä väki on tehny, joten inspiraatiota löytyy.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
0rk
Viestit: 28
Liittynyt: Pe 05.10.2012 11:41

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja 0rk »

ööm.. mutta saako siitä aidon mukaisen?
...
Avatar
Dr4zh4r
Viestit: 203
Liittynyt: Ti 13.10.2009 14:11
Paikkakunta: Turku

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja Dr4zh4r »

Tuossa esimerkkiä: http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 4&t=102661

Ukot seisovat alustalla, joka on juurikin sellainen puolikas finnfoamin pala, josta aiemmin mainittiin. Reunat on vahvistettu jeesusteipillä, pinta tehty akryylimaali+erikeepperi+kahvinpuru-seoksella, kaipaa kyllä vielä drybrushin... taustalla näkyvät kukkulat= samaista finnfoamia leikeltynä+maalattuna+flokattuna.
Vielä kuvassa näkyvä metsän tapainen= muovimattoa+samaa maaliliimakahvi-seosta kun pöydässä, put väännetty rautalangasta ja kevyttasoitteesta("pakkeli") ja turffia päälle.
Tarvittavat työkalut: rautasahan terä, terävä veitsi, iso pensseli/tela, sakset.
"Assassins do it from behind"
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

0rk kirjoitti:ööm.. mutta saako siitä aidon mukaisen?
Kaikesta saa aidon näköisen jos jaksaa nähdä vaivaa.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja Hanska »

0rk kirjoitti:ööm.. mutta saako siitä aidon mukaisen?
Sehän riippuu eniten sinun omista taidoista.
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Diffes
Viestit: 122
Liittynyt: Pe 02.03.2012 15:21
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Re: pelipöytdän teko?

Viesti Kirjoittaja Diffes »

Satunnainen figuilija savosta
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maastot ja pelipöydät”