Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Galeios
Viestit: 1016
Liittynyt: Ti 12.09.2006 18:49
Paikkakunta: Joensuu

Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Galeios »

http://www.cadwallon.com/en/

Tuttuni sanoi tilanneensa tämmöisestä osoitteesta tavaraa, toimituksessa oli mennyt ilman sen kummempia häslinkejä sen parisen viikkoa. Että sen puoleen ei ollut ongelmia, tämän yksittäisen kokemuksen perusteella mikään rahat tilille ja luuria korvaan -ryöstöfirma ei siis ollut kyseessä. Mutta mikä kumman kauppa tämä on, en ihan pikaisella googlailulla löytänyt mitään ulkopuolista arviota kaupasta, vain settiä Cadwallon-nimisestä pelistä.

Esimerkiksi Forgen tavaraa myyvät eurohinnoille käännettynä melko halvalla, esimerkkinä nyt vaikkapa Dark Angels Venerable Dreadnought. Sen kummemmin ajankohtaisia vaihtokursseja miettimättä: Forgen sivuilla 27 puntaa, Cadwallonissa 20,60 euroa. Kämmääkö jälkimmäisen hintalaskuri, saavatko nämä ostettua näitä satamäärin jostain Forgen pöydän alta tukkuhintaan vai onko näiden alkuperä muuten vain hämärä:

http://www.forgeworld.co.uk/Warhammer-4 ... OUGHT.html

http://www.cadwallon.com/en/shop/forgew ... ght-detail

Bitz-osiossa Cadwallon myy osia GW:n multipart-muoviseteistä, tuotekuvauksissa lukee kuitenkin että "high quality resin cast":

http://www.cadwallon.com/en/shop/warham ... -04-detail

Mitä tapahtuu? Missä on JJ?
http://egologinenblogero.wordpress.com/ - Ei juurikaan figuiluun liittyvää päivittelyä, mutta muuta parikymppisen opiskelijan elelyä kylläkin.
Avatar
Valagante
Viestit: 163
Liittynyt: Ti 09.11.2010 20:29
Paikkakunta: Kuopio City

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Valagante »

Jos en asioita ole aivan väärin käsittänyt, niin ainakin Confrontationin osalta kyseessä on recasteri, joten sama todennäköisesti pätee myös noihin Forgen figuihin.
Sivustosta oli jossain puhetta mutta kaikki linkit yms. ko. sivustoon poistettiin koska ylläpito ei halunnut avustaa recasterien kauppaa.
Legendarion taaseen oli jäsen eräällä toisella figusivustolla jolla minäkin olen ja käytti lievästi sanottuna halveksuvaa kieltä kaikista jotka kyselivät häneltä/kertoivat hänelle tekijänoikeuksista (heppu sai sitten vähemmän yllättävästi bännit).
Se jolla kuollessaan on eniten leluja, voittaa.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Ukrainalainen recasteri. Toka osa varma, eka ei.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Ilmeisesti sama kauppa kuin soldatiki28mm.com, molemmat todettu jokseenkin yksimielisesti recastereiksi. Tämän mukaan sälli myöntää sen suoraan itsekin.

Onko Forgella vieläkään yhtään varsinaista jälleenmyyjää? En ole tähän päivään mennessä kuullut, että mikään pulju saisi ostettua sieltä tavaraa tukkumäärissä tai -hinnoilla. Ainakaan se ei ala ukrainalaisesta autotallifirmasta, joka kaikesta päätellen käyttää Cadwallon-nimeä ja logoa luvatta.

Rackhamin kamaa valmistaa laillisella lisenssillä Legacy/CMON, tuskin kukaan muu. Varsinkaan ukrainalainen autotallifirma jne.

Muutamien ostoraporttien mukaan metalli- ja muovituotteita tulee hartsisina, metallivalujen jälki on sieltä tännepäin ja sitä rataa. Ei tässä taida olla paljon epäselvyyttä. Ainoa mahdollisesti laillinen osa kuviota ovat Legendarion-tuotteet, jotka nekin taitavat perustua paikoitellen luvatta Rackhamin materiaaliin. Kaikki epäillyltä hepulta saadut kommentit ovat keskittyneet henkilökohtaisuuksiin, navanalaisuuksiin ja näiden yhdistelmiin.

Sellaista tapahtuu. Tietääkseni tuoteväärennösten yksityinenkin maahantuonti voidaan nykyään katsoa rikokseksi, joten foorumimme ei suosittele.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

Dolmot kirjoitti:Ilmeisesti sama kauppa kuin soldatiki28mm.com, molemmat todettu jokseenkin yksimielisesti recastereiksi. Tämän mukaan sälli myöntää sen suoraan itsekin.

Onko Forgella vieläkään yhtään varsinaista jälleenmyyjää? En ole tähän päivään mennessä kuullut, että mikään pulju saisi ostettua sieltä tavaraa tukkumäärissä tai -hinnoilla. Ainakaan se ei ala ukrainalaisesta autotallifirmasta, joka kaikesta päätellen käyttää Cadwallon-nimeä ja logoa luvatta.

Rackhamin kamaa valmistaa laillisella lisenssillä Legacy/CMON, tuskin kukaan muu. Varsinkaan ukrainalainen autotallifirma jne.
Pilkunviilauksena, Improbable Cast tekee ihan laillisesti lisenssillä Rackhamin isoja resiinipatsaita, mutta muutoin olet kyllä täysin oikeassa. Legendarion on tosiaan aika säälittävä tapaus mitä miehen edesottamuksia olen nähnyt kolmella eri foorumilla. Sen omat sculptit on ihan taitavia, mutta niistäkin suuri osa on tehty ilman lupaa suoraan Rackhamin taiteen mukaan. En suosittele.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
HtUnliving
Peliporukkavalvoja
Viestit: 402
Liittynyt: Pe 18.04.2003 11:35
Paikkakunta: Turku

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja HtUnliving »

Hölmö kysymys: mikä on recasteri?

Ja Cadwallon.comia ei siis suositella minkään ostossa? Suunnittelin sieltä hankkivani hieman vanhoja Confro-figuja.
Aiemmin Jan Von Carstein.
"Itse en ole koskaan välittänyt siitä, kuka on taitava pelaaja. Pääasia että liikutellaan nappeja kentällä ja vastustaja ei voita." -amazing slug
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Recasteri on tehnyt muotin valmiista mallista ja/tai kopioinut muotin omin luvin ja myy näin tehtyjä kopioitaan aitoina (tai vaikka kertoisikin niiden olevan kopioita, ei se tee hommastasen laillisempaa). Alkuperäinen vaalmistaja ei tästä saa sentin latia.

Tuotepiratismi tai tuoteväärennös ovat myös käypiä termejä.
Karri
Viestit: 119
Liittynyt: Pe 28.03.2003 10:45
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Karri »

Tuoteväärennöksiä ei kuitenkaan ole syytä käsittää yksiselitteisesti laittomaksi ja paheksuttavaksi ilmiöksi.

Tuoteväärentäjät vastaavat kuitenkin pohjimmiltaan kysyntään mitä tuotteen alkuperäinen kauppaaja ei pysty, tahdo tai halua täyttää. Tilanteeseen voidaan päätyä muun muassa jos alkuperäisellä tuotteella ongelmia tuotantokapasiteetissa, laadunhallinnassa, hinnoittelussa tai saatavuudessa.

Ensisijaisen tärkeää on siis erottaa tilanteen moraalinen ja lainsäädännöllinen puoli. Ja toimia vallitsevan lainsäädännön puitteissa oman henkilökohtaiset moraalikäsityksen mukaan.

Onko oikein, että lääkeyhtiö hinnoittelee syöpälääkkeensä köyhempien maiden/kansalaisten ulottumattomiin.

Onko oikein, että Forgeworld hinnoittelee harrastusvälineensä tavanomaisen harrastajan ulottumattomiin.

Kysymykset asettuvat hyvin kummalliseen valoon, kun verrataan vallitsevaan lainsäädäntöön:
- lääkeväärennöksien maahantuonti on laitonta
- tuoteväärennöksien maahantuonti ei ole laitonta (tai ainakaan rangaistavaa)
o yksityiseen käytöön, pl. tekijänoikeuslain suojaamat teokset

Lainsäädäntö suojelee kansalaisia liian edulliselta nikotiinikorvaushoidolta? ;)
HtUnliving
Peliporukkavalvoja
Viestit: 402
Liittynyt: Pe 18.04.2003 11:35
Paikkakunta: Turku

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja HtUnliving »

Ja koska Rackham meni ja kus... teki mitä teki, ei liene väärin tilata noilta wanhoja confronappeja, mielestäni. :)

Mutta että jos niiltä tilaa, saa sen mitä tilaa? Ilmeisesti ekasta postauksesta päätellen, onko tästä enemmän kokemusta?
Aiemmin Jan Von Carstein.
"Itse en ole koskaan välittänyt siitä, kuka on taitava pelaaja. Pääasia että liikutellaan nappeja kentällä ja vastustaja ei voita." -amazing slug
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Recasteri tai sellaista jälleenmyyvä pulju voisi toki aina itse kertoa avoimesti, että kyseessä eivät ole alkuperäiset tuotteet. Näinhän ainakin tekee eräs kiinalainen kopiovalmistaja, jonka yhteystiedot löytää jopa ilman googletusta jos jaksaa päivystää pari päivää eräällä tunnetulla keskustelupalstalla (säännöllisesti ainakin yksi asialle omistettu tredi killuu aina siellä). Näinollen sekä ostaja että myyjä tietäisivät, mihin ryhtyvät, jolloin kyseessä ei olisi enää varsinainen väärennös, eikä kukaan joutuisi huijatuksi (paitsi kenties ne, joille ostaja edelleen myy kopionsa aitoina).

Jos menisin etsimään eräältä leikisti blokatulta ("esto" on täysi vitsi) tiedostonjakosivulta magnet-linkkejä elokuvia, äänilevyjä tai kirjoja sisältäviin torrentteihin jotka sitten lataisin piljoonalta käyttäjältä ympäri maailmaa, niin tekisin sen tietäen, etteivät ole aitoja. Jos tilaan oikean näköisestä nettikaupasta leffan, niin silloin kyllä suutun ja mustaksi muutun jos kotitarvekopiosta onkin laskutettu täysi hinta ja väitetty aidoksi. Tässä on se iso ero.

Kokonaan eri asia sitten on, mikä on kopiovalmistajan hartsin koostumus ja sen mahdolliset terveysvaikutukset: ainakin teoriassa kohtalaisen lainkuuliaisen brittiläisen valmistajan hartsissa ei ole vuosikymmeniin saanut olla mitään terveydelle suoranaisesti vaarallista (esim. puupölyn pienhiukkaset ovat ihan yhtä paljon/vähän syöpää aiheuttavia kuin ei-myrkyllisen hartsipölyn vastaavat), mutta itäeurooppalainen tai kiinalainen nyrkkipaja tuskin takaa etteikö hartsin raaka-aineissa ole fenolia tms. joista länsimaissa on lakien ja asetusten takia jouduttu luopumaan ja joiden huurut ovatkin sitten jo vähän ärjympää kamaa.

Mitä oikeutukseen yleisellä tasolla tulee, niin kukaan ei ole vielä tiettävästi kuollut Forgeworldin tuotteiden puutteeseen, ja ylläri, figutkin ovat kuin ovatkin tekijänoikeuslain suojaamia.

Tosin niin patentit kuin tekijänoikeuslaitkin ovat käytännössä viimeisen 150 vuoden aikana syntynyt puhtaasti länsimainen ilmiö. Tiedettä ja taidetta oli olemassa vuosituhansia ilman niitä, vaikka teollisuus ja tekijänoikeusjärjestöt muuta väittävätkin; pikemminkin voisi argumentoida täysin päinvastaista (ei näytä tekijänoikeuslaeista piittaamattomuus esmes Kiinan talouselämää pahemmin hidastavan). Monia "klassikoina" pitämistämme teoksistakaan ei nykyään tunnettaisi lainkaan, ellei niitä olisi menneinä vuosisatoina waretettu ahkerasti: alkuperäiskappaleet ovat aikaa sitten kadonneet, eikä teoksista olisi koskaan edes tullut kuuluisia, ellei niitä olisi enemmän tai vähemmän luvallisesti kopioitu ja esitetty/levitetty pitkin maita ja mantuja. Samoin kävi monen "salatiedon" ja vimpaimen kohdalla, tieto ei olisi ikinä päätynyt ihmiskuntaa hyödyttämään ellei joku olisi vuotanut ja/tai päättänyt tehdä oman kopionsa.
HtUnliving
Peliporukkavalvoja
Viestit: 402
Liittynyt: Pe 18.04.2003 11:35
Paikkakunta: Turku

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja HtUnliving »

Hyvin sanottu, Snowtrooper. Niin hyvä että on pakko nostaa hattua.
Aiemmin Jan Von Carstein.
"Itse en ole koskaan välittänyt siitä, kuka on taitava pelaaja. Pääasia että liikutellaan nappeja kentällä ja vastustaja ei voita." -amazing slug
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Matti »

Snowtrooper kirjoitti: Tosin niin patentit kuin tekijänoikeuslaitkin ovat käytännössä viimeisen 150 vuoden aikana syntynyt puhtaasti länsimainen ilmiö. Tiedettä ja taidetta oli olemassa vuosituhansia ilman niitä, vaikka teollisuus ja tekijänoikeusjärjestöt muuta väittävätkin; pikemminkin voisi argumentoida täysin päinvastaista (ei näytä tekijänoikeuslaeista piittaamattomuus esmes Kiinan talouselämää pahemmin hidastavan). Monia "klassikoina" pitämistämme teoksistakaan ei nykyään tunnettaisi lainkaan, ellei niitä olisi menneinä vuosisatoina waretettu ahkerasti: alkuperäiskappaleet ovat aikaa sitten kadonneet, eikä teoksista olisi koskaan edes tullut kuuluisia, ellei niitä olisi enemmän tai vähemmän luvallisesti kopioitu ja esitetty/levitetty pitkin maita ja mantuja. Samoin kävi monen "salatiedon" ja vimpaimen kohdalla, tieto ei olisi ikinä päätynyt ihmiskuntaa hyödyttämään ellei joku olisi vuotanut ja/tai päättänyt tehdä oman kopionsa.
Patenttijärjestelmän tarkoituksena on ollut, että keksijöiden kannattaa julkistaa keksintönsä. Tällöin monet vimpaimet ja salatiedot tulevat julksiiksi, sekä niitä pystytään patenttien rauettua hyödyntämään vapaasti. Jotta keksinnölleen voi saada patentin, tulee keksinnöstä julkinen. Patenttijärjestelmien tarkoituksena on katsoa, että aikainen lintu madon nappaa, eikä niin, että toinen hiiri vie juuston. Jälkimmäisessä tilanteessa niitä ensimmäisiä hiiriä tulee aika vähän, joten eipä toisille hiirille tule mahdollisuuksia juustoon.

Sitten jos katsotaan patentti- ja tekijänoikeusjärjestelmien merkitystä valtioissa, niin voin olla hyvinkin väärässä, mutta käsittääkseni Kiinan panos innovaatioihin on toistaiseksi ollut aika kapea verrattuna länsimaihin, joissa on patenttijärjestelmät. Patenttijärjestelmien tarkoitushan on nimenomaisesti kannustaa innovointiin. Se ei ole sama asia kuin talouskasvu, vaikka vaikuttaakin sinne.

Tekijänoikeudet ovat taas tainneet tulla merkityksellisiksi kopiointimenetelmien kehityttyä. 150 vuotta sitten ei ollut esimerkiksi yhtään elokuvaa, jota olisi suuri kohdeyleisö voinut nauttia kotioloissaan pitkälti ilmaiseksi. Saati sitten tietokonepelejä yms. joiden kulutus tapahtuu lähinnä kotiolosuhteissa. Se, mitä tekijänoikeudettomuus tarkoittaisi elokuville tai tietokonepeleille, niin en tiedä. Lisääntyisikö niissä mainosrahoitus, vai nousisiko kopiointisuojauksia, vai mitä, niin en tiedä.

Mutta kyllähän noissa immateriaoikeuksissa on paljon ongelmia ja tuntuu, että järjestelmät ovat varsin kieroon kasvaneita välillä. Patenttikiistoilla hätistellään kilpailijoita markkinoilta tai haetaan muita pikavoittoja. Löytyy patenttitrolliyrityksiä, joiden bisnes perustuu pitkälti patenttioikeudenkäynteihin yms. Vaikka nykyjärjestelmä voi olla (ja luulisin että on) parempi vaihtoehto, kuin ei järjestelmää laisinkaan, niin luulenpa, että järjestelmästä voisi saada paremmankin.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Wishmaster
Viestit: 248
Liittynyt: Pe 21.11.2003 19:14
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Wishmaster »

Karri kirjoitti: Onko oikein, että lääkeyhtiö hinnoittelee syöpälääkkeensä köyhempien maiden/kansalaisten ulottumattomiin.

Onko oikein, että Forgeworld hinnoittelee harrastusvälineensä tavanomaisen harrastajan ulottumattomiin.
Ihanko tosissasi vertaat näitä kahta asiaa?
Flogger
Viestit: 1123
Liittynyt: To 12.02.2009 23:47

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Flogger »

Matti kirjoitti: Patenttijärjestelmän tarkoituksena on ollut, että keksijöiden kannattaa julkistaa keksintönsä. Tällöin monet vimpaimet ja salatiedot tulevat julksiiksi, sekä niitä pystytään patenttien rauettua hyödyntämään vapaasti. Jotta keksinnölleen voi saada patentin, tulee keksinnöstä julkinen.
Kyllä. Entisinä aikoina tekniset edistysaskeleet olivat usein kiltojen monopoli. Ne vartioivat salaisuuksiaan mustasukkaisesti, joskus väkivalloin ja uhkailemalla. Kiltajärjestelmä oli nykymittapuulla aika tehoton, pieni piiri joka siitä hyötyi ei välttämättä ollut kiinnostunut laajentumaan jos siinä riskeerattiin menetelmien vuotaminen.

Tuoteväärennökset sinänsä ovat tietenkin vanha ilmiö. Euroopan museoissa on varmaan paljon enemmän "Andrea Ferara"-miekkoja kuin mitä mestari itse olisi ikinä ehtinyt tehdä...
Avatar
harmaa
Viestit: 29
Liittynyt: La 02.02.2008 00:56

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja harmaa »

Wishmaster kirjoitti:
Karri kirjoitti: Onko oikein, että lääkeyhtiö hinnoittelee syöpälääkkeensä köyhempien maiden/kansalaisten ulottumattomiin.
Onko oikein, että Forgeworld hinnoittelee harrastusvälineensä tavanomaisen harrastajan ulottumattomiin.
Ihanko tosissasi vertaat näitä kahta asiaa?
Heh, syöpälääkityksen ja figuurien saatavuuden rinnastaminen toisiinsa särähtää kyllä hienoisesti pääkopassa. Mutta ehkä jollekulle Forgeworldin luomusten hinnoittelu on kuolemanvakava asia.
Mistä lie jotkut piratismia kannattavat tahot ovat saaneet päähänsä, että kaiken pitää olla kaikkien hankittavissa. Jos Matti Meikäläisellä ei ole varaa ostaa superkallista erikoisfiguuria, niin hän on jonkinmoisen kamalan sorron alla. Harrastuksilla on kuitenkin yleensä tapana maksaa jotakin ja ihminen itse päättää, kuinka laadukkaita, kookkaita tai nimekkäitä vermeitä nurkkiinsa haalii. Ratkaisu kalliin miniatyyrin ostamiseen on sangen yksinkertainen: säästä rahaa. Ei ole rahaa? Keskity pitämään katto pään päällä ja laskut maksettuina ja palaa asiaan joskus toiste.
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Tai sitten voin vain ostaa halvemmalla recasterin tekemän version ja saa tuotteen tekemättä tyhjänpäiväisiä uhrauksia omassa elämässä. En minä ainakaan menetä yöuniani GW:n menettämistä rahoista, annan ne jopa mieluummin yritteliäälle kiinalaiselle venkulalle. Tekijänoikeuksien kaltaiset keinotekoiset rajoitteet toimivat yhtä hyvin kuin kieltolaki. Siellä missä on kysyntää ja kiusausta on myös tarjontaa jeesustelun määrästä huolimatta.
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Kymysys: miksi patentti on voimassa 20 vuotta hakuhetkestä, mutta tekijänoikeus 70 vuotta tekijän kuoleman jälkeen (vastaus: Disneyn lobbaus, 2030-luvulla viimeistään taas takautuvasti nostetaan rajoja, kun Steamboat Willie uhkaa lipsahtaa public domainiin)? Eikö olisi reilumpaa, että molemmat olisivat samalla viivalla, samaan syssyyn voitaisiin laittaa mallisuojat sun muutkin?

Jos näin olisi, niin kiinalaiset voisivat nyt aivan laillisesti tehdä kopioita alkupään 'hamstereista. Tuskin GW:täkään kiinnostaa oikeasti myydä 20+ vuotta vanhoja figuja, joten taloudelliset menetyksetkään eivät olisi kummoiset. Eikös tämä kannustaisi myös yrityksiä kehittämään koko ajan uutta kamaa kun eivät voisi vain lepäillä laakereillaan ja myydä vanhaa kamaa?
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Morze »

Tai sitten painostaisi kilpailemaan paremmalla laadulla. Kiinalainen recasteri kun on tuurilla parempilaatuinen kuin finecast tai forgen resiini. Ja miksei olisi, saavathan tälläiset firmat uusia asiakkaita lähes yksinomaan kuulopuheiden (tai paremminkin niiden internetvastineiden) avulla ja huonot kokemukset saavat potentiaaliset asiakkaat pysymään kaukana. Virallisilla versioilla on GWn koko mainoskoneisto takanaan ja massan sekaan katoavat lipsahdukset eivät saa kauheasti myyntilukuja notkahtamaan, vaikka asiakas asiasta äläkän nostaisi.
Karri
Viestit: 119
Liittynyt: Pe 28.03.2003 10:45
Paikkakunta: Helsinki

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja Karri »

Wishmaster kirjoitti:
Karri kirjoitti: Onko oikein, että lääkeyhtiö hinnoittelee syöpälääkkeensä köyhempien maiden/kansalaisten ulottumattomiin.

Onko oikein, että Forgeworld hinnoittelee harrastusvälineensä tavanomaisen harrastajan ulottumattomiin.
Ihanko tosissasi vertaat näitä kahta asiaa?
Nämä moraalikysymykset liittyivät olennaisesti niitä seuraaviin virkkeisiin.

Eli vielä selventäen:
- valtaosa kokee että syöpälääkkeiden evääminen köyhiltä on väärin
- valtaosa kokee että Forgen hartsifigujen hinnat ovat ihan kohtuulliset eikä niitä ole kosmista oikeutta hankkia tuoteväärennöksinä
- Suomen laki on kuitenkin ristiriidassa näiden moraalikäsitysten kanssa.

(Ja sitten todetaan että kyllähän KELA korvaa. Mutta korvaako parasta mahdollista lääkettä/annoskokoa/hoitojaksoa? Käytännön esimerkkinä Glivec, vuosihoidon kustannukset keskimäärin ehkä sellaiset 40 000 euroa. Tyypillisesti hoitojakso on vain yhden vuoden. Vaikka todistetusti kannattaisi syödä kolme vuotta. Karkeasti arvioiden valtio säästää vajaa satatuhatta, potilas kuolee kaksi kertaa todennäköisemmin. Intiasta lääkettä saisi taskurahalla.)
HtUnliving
Peliporukkavalvoja
Viestit: 402
Liittynyt: Pe 18.04.2003 11:35
Paikkakunta: Turku

Re: Cadwallon -nettikauppa, mikäs se tämmöinen?

Viesti Kirjoittaja HtUnliving »

Tulipas tästä tiukka keskustelu...

Aloin tuossa miettimään tuota hinnoittelua kun olen tässä rapiat 10 vuotta seurannut GWn hintakehitystä ja se on aina mennyt huonompaan ja huonompaan suuntaan. Vaikkakin jotkut figut on kohentuneet (vaikkakin muuttuneet huomattavasti epäkäytännöllisemmiksi,esim. uudet skellut)),hinnannousu on ollut silti aivan liikaa (aikoinaan ostin skellubokseja muistaakseni 150 markalla,nykyään koko 20 äijää on 35 euroa...Okei,epäreilu vertaus.Pian rahamuunnokse. jälkeen skelluboksi oli 20 euroa (ja imo silloiset skellut oli hienompia ja reilusti helpompia kasata).

Eli kyllä,mieluummin ainakin itse ostan vieraan valmistajan figuja jos se merkkaa että saan hienompia halvemmalla. Uskotteko et jos tarpeeksi moni tekisi tätä ja/tai tukisi recastereita,GW ottaisi ehkä vinkistä vaarin?
Aiemmin Jan Von Carstein.
"Itse en ole koskaan välittänyt siitä, kuka on taitava pelaaja. Pääasia että liikutellaan nappeja kentällä ja vastustaja ei voita." -amazing slug
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”