Ööh? Stormshieldittömiä termoja vastaan letterit iski 5++ savea vastaan, shieldien kanssa 3++ vastaan. Nyt se on aina 2+, myös niitä stormshieldejä vastaan. On se aika paha pudotus 3+:sta 2+:aan, tai 5+:sta 2+:aan jos puhutaan pyssytermoista (DV!).tneva82 kirjoitti:Onko ei-stormshield termikset nykymetassa tosiaan niin yleisiä että tuosta kannattaisi murehtia? Ainakin viitosedikassa ei-stormshield termikset ei kyl mitään uberhotinta kamaa tuntunut olevan. 2+ save kiva joo mut ku niitä saveja joutuu ottamaan kahmalokaupalla ja sit tosiaan pw:t yms teki hakkelusta. Stormshieldit boostasi termiksiä kivasti mut toisaalta stormshieldien takia ei tuo bloodletterien AP3 nerffaus ny mikään maailmanlopun luulisi olevan.Kaapelikala kirjoitti:Bloodletterit taas sai eniten selkäänsä ediikan vaihtuessa, kun eivät enää tapa terminaattoreita. Se, että ne lyö sen monta kertaa chargessa ei paljoa lohduta, jos terminaattoreihin ei saa mitään aikaiseksi.
Onko demonit muuten niin aseettomia termiksiä vastaan vai onko termiksiä niinpaljon et demoneilla ei vain riitä enää useampaa termisquadia vastaan aseita?
1500pts Chaos Allied
Re: 1000pts Chaos Marineita uudesta kirjasta
Re: 1000pts Chaos Marineita uudesta kirjasta
Sentakia spesifioinkin ei-stormshieldissä. 3+ ja 2+ ero ei ole niin julmetun iso ero että sen pitäisi saada maailmanloppua aikaan. 2+ savea vastaan muuteskin paras tapa ohittaa on ollu swampata ne. Termistä vastaan paras ampuma-ase ei ole lascannon vaan paljon kuteja paukuttavat aseet.Oberon kirjoitti:Ööh? Stormshieldittömiä termoja vastaan letterit iski 5++ savea vastaan, shieldien kanssa 3++ vastaan. Nyt se on aina 2+, myös niitä stormshieldejä vastaan. On se aika paha pudotus 3+:sta 2+:aan, tai 5+:sta 2+:aan jos puhutaan pyssytermoista (DV!).
Ainakin termiksissä tuntuu stormshieldit olevan niin muotia että niitä vastaan se ero on 1 kuollu termis vähemmän per 6 woundia. Nerffi muttei maailmanloppu ellei demoneilla ole muuten akuuttia anti-terminator aseistusta. Sit jos tulee ei-stormshield termiksiä vastaan paljonkin niin sitten mutta onko noita nykymetassa muka niinpaljoa?
Muutenkin luulisi marinearmeijoissa olevan 3+ saven joukkoja paljon.
Taisin myydä dw:ni huonoon aikaan jos ei-stormshield termiksistä tuli kuutosedikassa niin hyviä että bloodletterien AP3 nerffaa yksikön niin huonoon jamaan :D
(tosin ei dw:llä mulla ongelma koskaan ollu 2+ saven ignoroivat aseet muuteskaan. Enemmän harmia aiheutti boltterit, big shootat, choppat, lasgunit yms)
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: 1000pts Chaos Marineita uudesta kirjasta
Jahas, alkaa näemmä keskustelu liukua vähän jännään focukseen. Vieläköhän tähän samaan ketjuun yrittäisi postata listaa uusiks kunhan olen ehtinyt pyöritellä ja laskeskella vielä vähän...
- Kaapelikala
- Viestit: 4446
- Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
- Paikkakunta: Espoo
Re: 1000pts Chaos Marineita uudesta kirjasta
Kokeile postailla listaa. Havaitsin muuten, että demonetet menee antitankissa ja antitermari rooleissa muita demppatrooppeja ohi. Errata anto rendingin \o/
Re: 1500pts Chaos Allied
Ensimmäisen postauksen lista uudistettu pistekoosta lähtien, kun en keksinyt mitään erityisen fiksua enää siihen tonniin.
Uusille ketjun lukijoille: TÄSSÄ on kohta jota etsit jos päätit noudattaa vanhojen kommenttien skippausneuvoa ensimmäisesta postauksesta.
Uusille ketjun lukijoille: TÄSSÄ on kohta jota etsit jos päätit noudattaa vanhojen kommenttien skippausneuvoa ensimmäisesta postauksesta.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Template -aseilla ei voi näemmä zuumaavaan flaieriin osua, eli ei. Jos enempi IT-prinssiä haluat, niin Bolt of Tzeentch olisi aika ikävä asia vastustajan lennokeille. Onhan se aika kallis, kun pitää vielä MoT siihen päälle ottaa ja nykyiselläänkin demoniprinssisi näyttäisi olevan parikymmentä pistettä halvemmaksi laskettu kuin codexissa.Icefrost kirjoitti:voiko lentävä daemonprince käyttää breath of chaosta skyfirenä vai toimiiko mokoma ollenkaan ellei laskeudu ja käytä sitä johonkin maassa olevaan?
Mielummin kaksi samaa special -asetta. Yhdellä flaamerilla nyt vielä pärjää, mutta yksinäinen melta gun ei suorita kuin tuurilla. Itse ottaisin näille ensi sijaisesti veterans of the long warin kuin markin. Tietty molempi parempi, mutta jos pisteet riittävät vain toiseen niin ennemmin veteraanit. Varsinkin kun näyttäisi siltä, että olet laskenut yksikön pisteet hieman alakanttiin.Icefrost kirjoitti:CSM 1+4+5
-Power Weapon
-9xccw
-Flamer
-Meltagun
-Mark of Slaanesh
Oblitkin hyötyisivät veteraaniudesta. Ld 8 juostaan liiankin herkästi karkuun, jos yksikin obleista kuolee. MoN kannattaa vakavasti harkita MoT:n tilalle. T5:llä eivät instakillaantuisi S8-9 aseisiin, joita peleissä näkee huomattavan paljon enemmän kuin S10. Lisäksi Sv2+ modelit tapetaan parhaiten hirveällä määrällä dakkaa, siis rapid firettävillä laumoilla las- tai boltguneja. T5 antaisi paremman suojan näitäkin vastaan.Icefrost kirjoitti: Obliterators 1+2
-Mark of Tzeentch
Kannattaa muistaa, että battlecannonilla ammuttaessa muut aseet ampuvat vain snap shotteja ja blast -aseet eivät voi silloin ampua ollenkaan.Icefrost kirjoitti:Defiler
-Havoc Launcher (replace flamer)
-Havoc Launcher
En tälle ehkä pavanea ottaisi, heraldin bs ei kuitenkaan niin kummoinen ole, että joka toinen kerta ampuu kuitenkin ohi.Icefrost kirjoitti:Herald of Slaanesh
-Pavane of Slaanesh
-Unholy Might
Elokuun White Dwarfin välissä tuli uudet säännöt screamereille. Ovat nyt puolitoista kertaa kalliimpia (ja triplasti kuolettavampia), eli alakanttiin on nämäkin hinnoiteltu.Icefrost kirjoitti:Screamers of Tzeentch x6
96pts
Edit: Ja trooppeja olisi hyvä olla enemmän, että saat kahmittua niitä objekteja.
Viimeksi muokannut Air Defence, Ti 13.11.2012 10:52. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Tuplaposti.
Re: 1500pts Chaos Allied
No on se nyt p****** kun ei osata edes omia perustrooppeja laskea oikein edes kirja toisessa kädessä. Kiitos huomiosta, virhe korjattu.CSM 1+4+5
-snip-
näyttäisi siltä, että olet laskenut yksikön pisteet hieman alakanttiin.
Itse taas en näe kahdella flamerillä suurtakaan tarkoitusta, mutta ehkä minulla ei ole koko vehkeestä kauhean positiiviset kokemukset yleensä. Fistin jo otin challenge ruleihin tutustuttuani pois champalta, joten siitä viimeisestä tämän squadin antitankista en ole ihan heti luopumassa.Mielummin kaksi samaa special -asetta. Yhdellä flaamerilla nyt vielä pärjää, mutta yksinäinen melta gun ei suorita kuin tuurilla.
Tuollahan ei sinänsä ole mitään tekemistä sen kanssa mikä mark kavereilla on, ja jos se LD oikeasti alkaa ahdistaa niin harkitsen mielummin Icon of Vengeancen idioottivarmaa joskin vähän kalliinpaa ratkaisua tähän, kuten jo alkupostissa kuvailin. Tuo veteransin hatred osa kun on minun puolestani kokolailla turha.Itse ottaisin näille ensi sijaisesti veterans of the long warin kuin markin.
Juu, tuokin tuli opittua itsenäisesti vaivaiset 10 minuuttia kysymisen jälkeen. Piti sitten olla laiska ja olla poistamatta kysymystä.Template -aseilla ei voi näemmä zuumaavaan flaieriin osua, eli ei.
Minun mielestäni aika jännä mielipide kaverilta joka dissaa yksinäistä meltaa tuuripelinä. Toki tässä tapauksessa ei taida useampaakaan olla mahdollisuutta...Jos enempi IT-prinssiä haluat, niin Bolt of Tzeentch olisi aika ikävä asia vastustajan lennokeille.
...mutta jospa suosiolla kasaisin prinssini ihan tuolta marine codexin puolelta, kun ei näytä juuri kalliimmaksikaan tulevan tällä perusteella. Tai ainakin hyvin vähän.Onhan se aika kallis, kun pitää vielä MoT siihen päälle ottaa ja nykyiselläänkin demoniprinssisi näyttäisi olevan parikymmentä pistettä halvemmaksi laskettu kuin codexissa.
Tuota en rehellisesti sanottuna tullutkaan ajatelleeksi. Jostain syystä vissiin mielsin mokomat fearlessiksi tai jotain, jonkun vanhan edikan mukaan kenties? 1 LD ei tosin vakuuta vieläkään, mutta tässä tapauksessa ei ole parempaakaan tarjolla.Oblitkin hyötyisivät veteraaniudesta. Ld 8 juostaan liiankin herkästi karkuun, jos yksikin obleista kuolee
Tuossa on kyllä ajatusta, mutta kovasti kyllä vierastan ideaa fluffilliselta kannalta. Tulee varmaan opittua kantapään kautta, jos tulee.MoN kannattaa vakavasti harkita MoT:n tilalle. T5:llä eivät instakillaantuisi S8-9 aseisiin, joita peleissä näkee huomattavan paljon enemmän kuin S10. Lisäksi Sv2+ modelit tapetaan parhaiten hirveällä määrällä dakkaa, siis rapid firettävillä laumoilla las- tai boltguneja. T5 antaisi paremman suojan näitäkin vastaan.
Tottahan toki, mutta tätä pitää taas muistaa ajatella myös ihan käytännön pelipöytänäkökulmasta, Mitä lähempänä kohteet alkavat olla defileria, sitä vähemmän tulen varmaan kaipaamaan battle cannonia. Range eroa kuitenkin on melkoisesti. Eikä sitä cannonia voi pistetä vastaan myydäkkään, ja toisaalta samantyyliseen hommaan mahdollisesti sopiva Forgefiend arveluttaa. Ja näyttää minusta etäisesti Mass Effectin elcoreilta. Älkää kysykö...Kannattaa muistaa, että battlecannonilla ammuttaessa muut aseet ampuvat vain snap shotteja ja blast -aseet eivät voi silloin ampua ollenkaan.
Tässä vaiheessa voinemme olla yhtä mieltä riskinottohalumme eriävyydestä shooting attackien kanssa? Vinkistäsi merkkaan tämän "paikaksi josta voi puristaa pisteitä johonkin fiksumpaan" mutta en ehkä ihan vielä ala pois ottamaan.En tälle ehkä pavanea ottaisi, heraldin bs ei kuitenkaan niin kummoinen ole, että joka toinen kerta ampuu kuitenkin ohi.
Juu, tämmöistä oli odotettavissakin. Siitä lisää vapaita pisteitä uudestaanmietintään.Elokuun White Dwarfin välissä tuli uudet säännöt screamereille. Ovat nyt puolitoista kertaa kalliimpia (ja triplasti kuolettavampia), eli alakanttiin on nämäkin hinnoiteltu.
Hassua. Ilmeisesti muuan kaverini sai kuin saikin minut vakuuteltua trooppien maltillisesta käytöstä listassa. Täytyypä ottaa vielä puheeksi.Edit: Ja trooppeja olisi hyvä olla enemmän, että saat kahmittua niitä objekteja.
- Kaapelikala
- Viestit: 4446
- Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
- Paikkakunta: Espoo
Re: 1500pts Chaos Allied
On tossa nyt sentään 3 trooppia. Voisit tähdätä jonnekin 4-5 koska niitä objektiivipelejä on kaiken aikaa kuitenkin.
Tuo slaaneshimurinelauma näyttää vähän kuolevaiselta kalliin merkkinsä kanssa. Tällä hetkellä enemmän iloa siitä veteraaniudesta on kuin slaaneshin merkistä ilman ikonia. Slaaneshin merkin kanssa IoE olis päivän sana (jos saat kaivettua pisteet...). Samaa mieltä myös tuosta flamer-melta-kombosta. Ota kaksi jompaa kumpaa tai nappaa plasmat.
Tuon defilerin havocit vaihtaisin itsekin johonkin muuhun. Joko snap-firettävään tai sitten fisteihin.
Nuo screamerit on tosiaan halpoja sun listassa. Uudet Flameritkin on ihan siistejä, kannattaa tziigada niitäkin.
Tuo slaaneshimurinelauma näyttää vähän kuolevaiselta kalliin merkkinsä kanssa. Tällä hetkellä enemmän iloa siitä veteraaniudesta on kuin slaaneshin merkistä ilman ikonia. Slaaneshin merkin kanssa IoE olis päivän sana (jos saat kaivettua pisteet...). Samaa mieltä myös tuosta flamer-melta-kombosta. Ota kaksi jompaa kumpaa tai nappaa plasmat.
Tuon defilerin havocit vaihtaisin itsekin johonkin muuhun. Joko snap-firettävään tai sitten fisteihin.
Nuo screamerit on tosiaan halpoja sun listassa. Uudet Flameritkin on ihan siistejä, kannattaa tziigada niitäkin.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Prinssin Bs on kuitenkin 5, joten huti ampuminen on jo huonoa tuuria. Tzeentchin boltin kantama on lisäksi tuplat verrattuna meltagunin kantamaan, eli voit käyttää sitä useammin ja lennon tuoman lisäliikkeen ansiosta voit valikoida kohteet vapaammin. Lentävä prinssi voi myös ampua bolttinsa skyfirenä lennokkeihin, kun taas jalkapatikkamarsu joutuu snapshottamaan. Oikeastaan yksinäinen melta olisi aika hyvä ase, jos sen saisi sille lentävälle mc:lle. Mutta kun ei saa, niin parempi ottaa kaksi niille jalkapatikkamarsuille, jotta saat viestisi varmasti perille. Jalan liikkuessa vihulla kun saa olla se saapas siellä korvien välissä, jos meltoillesi tarjoilee muutakin kuin tankkiensa etupeltejä. Prinssi taas voi rauhassa zoomilla yli difficult terrainten bolttamaan niitä ohuempia sivupeltejä.Icefrost kirjoitti:Minun mielestäni aika jännä mielipide kaverilta joka dissaa yksinäistä meltaa tuuripelinä. Toki tässä tapauksessa ei taida useampaakaan olla mahdollisuutta...Jos enempi IT-prinssiä haluat, niin Bolt of Tzeentch olisi aika ikävä asia vastustajan lennokeille.
Re: 1500pts Chaos Allied
Mietiskelin tässä, että mahtaisiko olla ihan typerä idea viedä kavereilta auto alta ja ostaa noilla pisteillä IoE tai IoV fiiliksen mukaan. Champalle meltapommi mukaan niin on huikeat 2 antitank vaihtoehtoa ja tekin ehkä uskotte kohta ettei se 1 melta näön vuoksi ole mukana....tai sitten ette. Samalla voi hyvillä mielin käyttää pisteitä ylimääräisiin mariineihin, kun ei tarvitse miettiä mahtuvatko samaan kärryyn. Screamerien diskauksesta vapautuu melkein 100 pojoa, prinssin vaihto marinecodexin puolelle taas syö noista puolet suorin tein.Tuo slaaneshimurinelauma näyttää vähän kuolevaiselta kalliin merkkinsä kanssa. Tällä hetkellä enemmän iloa siitä veteraaniudesta on kuin slaaneshin merkistä ilman ikonia. Slaaneshin merkin kanssa IoE olis päivän sana (jos saat kaivettua pisteet...).
Slaanesh prinssi on pitkälti tyylivalinta.
Defiler yleisesti ehkä vähän epäilyttää, mutta havoc launcherien pois vaihtamisessa en näe mitään pointtia, kun ei niillä vaihtoehdoilla oikein yllä mihinkään ellei lähde mekaanista demoniprinssiä leikkimään. Tosiaan Forgefiendiä harkitsin tilalle, mutta vaikuttaa minusta melko kalliilta kestoonsa nähden, enkä edelleenkään kauheasti diggaa modelista. Predator taas tuntuu kahden oblin paikkaajalta.
Lopputuloksena ihan kivannäköinen setti teidän kritisoitavaksenne, eli siis:
Lista päivitetty.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Demoni codexin tzeentchi prinssi boltilla olisi kyllä edelleen parempi ilmatorjuja kuin tämä, eikä olisi kuin kymmenen pistettä kalliimpi. Löisi lähiksessä huonommin, mutta eternal warriorin ja invu 4:sen ansiosta kestäisi taas paremmin, mikä IT-monsterille olisi vain plussaa. Pelkän yksittäisen d3+1 S6 vector striken varaan ilmatorjuntaa en menisi laskemaan. AV10:kin vastaan tarvitset pari kekimääräistä parempaa heittoa, jos meinaat lennokin yhdellä fly-bylla tiputtaa ja uuden vecorin linjoille saamiseen menee parisen vuoroa, jonka ajan voisit käyttää hyödyllisesti tzeenchibolttaamalla vihollisen lennokkia armotta.Icefrost kirjoitti:Daemon Prince
-Daemon of Slaanesh
-Wings
-Power Armour
-Psyker(1)
Jos prinssi on enemmänkin tyylisyy, niin anna sille sitten ennemmin jokin messevä demoniase käteen. Psyykevoimat hiiten ja Black Mace kouraan. Mikäs sen tyylikkäämpää kuin parilla kevyellä huitaisulla tehdä hirveitä lovia vihollisen rivistöihin kuin Sauron ikään sillä rautapampulla Sormusten Herra the Movie alussa.
Jos nyt oikein ynnäilin, niin ihan vähän liian halpoja nuo marsusi edelleen olisivat. Ja jos jalan ovat koko matkan vihollisen luokse menossa, niin plasmagunit flamerin ja meltan tilalle tekisivät matkasta paljon mielekkäämmän. Tyylivalinta olisi tietenkin antaa aspille vielä kaksi plasmapistoolia. Inska 5:lla kaveri olisi galaxin nopein powa-armoroitu gunslingeri!Icefrost kirjoitti:Troops
CSM 1+4+6
-Power Weapon
-10xCCW
-Meltabombs
-Flamer
-Meltagun
-Mark of Slaanesh
-Icon of Vengeance
250pts
Ilmeisesti sorcasi olisi liittymässä tähän yksikköön. Mitä niiden olisi oikeastaan tarkoitus pelissä tehdä?Icefrost kirjoitti:Thousand Sons 1+4+1
Re: 1500pts Chaos Allied
No jo nyt on...tattista taasen. Jostain syystä toistuvasti katsoin Power Weaponin hinnan terminator kamojen listasta tajuamatta että se on eri hintainen niille...Jos nyt oikein ynnäilin, niin ihan vähän liian halpoja nuo marsusi edelleen olisivat.
Plasmat ovat kyllä taas sitä "paperilla loistava juttu" osastoa, mutta koska näiden kaverien lopputarkoitus olisi edes yhteen käsikähmään ehtiä, hidastaa 24" rapidfire spesiaaliaseet niitä viimeisiä askelia ikävästi. Ja maksavat enemmän kun boltterit jotka ovat jossain määrin mukana siitä syystä että tämä kyseinen squadi on iconimiestä ja muutamaa spesiaalia lukuunottamatta kasattuna ja maalattuna viime edikan mukaan, eli ccw/bolter/pistol sillisalaattina, koska näyttää hienommalta ja niihin aikoihin ei ollut valintaa säästää pisteitä luopumalla boltereista. Tässä vaiheessa voinee todeta, että todennäköisesti näitä tulee peluutettua vähän milloin minkäkin aseiden kanssa, varamiehet siihenkin löytyy kuitenkin.Ja jos jalan ovat koko matkan vihollisen luokse menossa, niin plasmagunit flamerin ja meltan tilalle tekisivät matkasta paljon mielekkäämmän.
Tyylivalinta olisi tietenkin antaa aspille vielä kaksi plasmapistoolia. Inska 5:lla kaveri olisi galaxin nopein powa-armoroitu gunslingeri!
Joko meidän tyylikäsityksemme ovat aika erilaiset, tai sitten tämä oli perinteistä "vedetään sitten kunnolla läskiksi" -sarkasmia? Tyylillä tarkoitan lähinnä sitä, että fiksu saa olla listan kanssa, mutta perinteiset spämmiturnauslistat ja sen yhden 'unit of the editionin' kokoajan peluuttaminen ei ole oikein minulle.Jos prinssi on enemmänkin tyylisyy, niin anna sille sitten ennemmin jokin messevä demoniase käteen. Psyykevoimat hiiten ja Black Mace kouraan. Mikäs sen tyylikkäämpää kuin parilla kevyellä huitaisulla tehdä hirveitä lovia vihollisen rivistöihin kuin Sauron ikään sillä rautapampulla Sormusten Herra the Movie alussa.
Tämä on kyllä hyvin perusteltu, mutta kertaakaan vielä lentokoneita vastaan taistelleena pelaajana en ehkä ole ihan tarpeeksi huolissani niistä ja ehdottamani ratkaisu on vähän sinneppäin. Näen asian myös siltä kannalta, että minun viritykseni ei ole 240pts jotain turhaa siinäkään tapauksessa, että vastustajalla ei ilmailijoita ole. Yksi S8 paukaus tuossa tapauksessa ei oikein vakuuta, varsinkin kun minun tietojeni mukaan marine codexin prinssillä on aika paljonkin muhkeampi statline. Tuo tosin voi taas olla vanhaa/väärää tietoa. Menee ehkä kantapäänkautta oppimiseksi tämäkin?Demoni codexin tzeentchi prinssi boltilla olisi kyllä edelleen parempi ilmatorjuja kuin tämä, eikä olisi kuin kymmenen pistettä kalliimpi. Löisi lähiksessä huonommin, mutta eternal warriorin ja invu 4:sen ansiosta kestäisi taas paremmin, mikä IT-monsterille olisi vain plussaa. Pelkän yksittäisen d3+1 S6 vector striken varaan ilmatorjuntaa en menisi laskemaan. AV10:kin vastaan tarvitset pari kekimääräistä parempaa heittoa, jos meinaat lennokin yhdellä fly-bylla tiputtaa ja uuden vecorin linjoille saamiseen menee parisen vuoroa, jonka ajan voisit käyttää hyödyllisesti tzeenchibolttaamalla vihollisen lennokkia armotta.
Ensisijaisesti olla se pääarmeijan toinen troop joka ei ole:Ilmeisesti sorcasi olisi liittymässä tähän yksikköön. Mitä niiden olisi oikeastaan tarkoitus pelissä tehdä?
A Plague marineja
B Kopio olemassa olevasta troopista
C Fillerikultisteja jota ei ole oikeasti tarkoitus käyttää mihinkään
Toiseksi, lisä psyykkeri, ja se ainoa HQ valintani troopiksi vapauttama unit. Tykkään psykereistä ja yleisesti ottaen siitä että yritetään voittaa pelaamalla eri abilityjä käyttäen, eikä ottamalla kasaa vähän kovemman statlinen monotoonityyppejä jonka kanssa häviöstä voi syyttää vain noppia, tai että suunnittelit väärin ja saavuit paikalle häviävän listan kanssa.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Etkö voisi maksaa closis aseet vain niille mineille, joilla on boltteri kädessä ja lopuille vaihtaa ilmaiseksi boltterit ccw:si? Ei varmaan montaa pistettä säästyisi, mutta et ilmeisesti ole bolttereilla pysähtymässä ampumaan kuitenkaan.Icefrost kirjoitti:Ja maksavat enemmän kun boltterit jotka ovat jossain määrin mukana siitä syystä että tämä kyseinen squadi on iconimiestä ja muutamaa spesiaalia lukuunottamatta kasattuna ja maalattuna viime edikan mukaan, eli ccw/bolter/pistol sillisalaattina, koska näyttää hienommalta ja niihin aikoihin ei ollut valintaa säästää pisteitä luopumalla boltereista.
CSM codexin prinssillä on parempi ws, inska ja attackit, niin ja strena, mutta sen nyt saa samalle tasolle unholy mightilla. DoC -prinssin ws ei ole huono, peittoaa aika monet IC:t. DoC:n inska on myös parempi kuin useimmilla troopeilla, mutta ei yhtä murhaa sweeping advancella kuin CSM -prinssillä. DoC -prinssin A on 4, CSM:n 5, mutta korkeista ws:tä huolimatta kumpikin osuvat edelleen 3+:lla, eli CSM prinssi tekisi keskiverto infantryyn 2,77 woundia vuorossa, DoC 0,55 vähemmän. CSM -prinssille tosin saisi demoniaseen ja siitä 2-6 lisähyökkäystä ja mausteet päälle, eli ei mustamace niin puhdas tyylikysymys olisi. Hinatavahan se on, mutta nykyisillä varusteilla prinssisi on 240 pistettä viidestä str 6 attacistä ja d3+1 str 6 ilmatorjunnasta. Jää minusta vähän puolitiehen kummallakin saralla noin kalliiksi kapistukseksi. Jos siis haluat siitä lentävän meleemörön helskutista, tee CSM -prinssi demoniaseella höystettynä. Jos taas katsot tarvitsevan ennemin ilmapuolustusta, DoC:n tzeentchprinssi boltilla olisi parempi vaihtoehto ja lentäen se pääsee myös helposti koukkamaan vihollisen sivustaan maassa matelevien vaunujen pehmeämpiä peltejä zäppäilemään sillä str 8 boltilla, jos lentomaalia ei ole tarjolla.Icefrost kirjoitti:Näen asian myös siltä kannalta, että minun viritykseni ei ole 240pts jotain turhaa siinäkään tapauksessa, että vastustajalla ei ilmailijoita ole. Yksi S8 paukaus tuossa tapauksessa ei oikein vakuuta, varsinkin kun minun tietojeni mukaan marine codexin prinssillä on aika paljonkin muhkeampi statline. Tuo tosin voi taas olla vanhaa/väärää tietoa. Menee ehkä kantapäänkautta oppimiseksi tämäkin?
No ainakin se täyttää asettamasi A-B-C vaihtoehdot täydellisesti, joten nappivalinta :) Eikä eri abilityjen käytössäkään mitään vikaa ole, mutta niihin kannattaisi sitten satsata. Esimerkiksi leveli tai pari lisää maasteryä sorcallesi antaisi enemmän vaihtoehtoja niihin abilityihin, joilla vastustajan kuvioita sotkea.Icefrost kirjoitti:Ensisijaisesti olla se pääarmeijan toinen troop joka ei ole:Ilmeisesti sorcasi olisi liittymässä tähän yksikköön. Mitä niiden olisi oikeastaan tarkoitus pelissä tehdä?
A Plague marineja
B Kopio olemassa olevasta troopista
C Fillerikultisteja jota ei ole oikeasti tarkoitus käyttää mihinkään
Toiseksi, lisä psyykkeri, ja se ainoa HQ valintani troopiksi vapauttama unit. Tykkään psykereistä ja yleisesti ottaen siitä että yritetään voittaa pelaamalla eri abilityjä käyttäen, eikä ottamalla kasaa vähän kovemman statlinen monotoonityyppejä jonka kanssa häviöstä voi syyttää vain noppia, tai että suunnittelit väärin ja saavuit paikalle häviävän listan kanssa.
Re: 1500pts Chaos Allied
Aika pilkunnysväämistä, eiköhän sitä löydy parempiakin paikkoja nipistää joku 8pts jos välttämättä koen tarvitsevani.Air Defence kirjoitti:Etkö voisi maksaa closis aseet vain niille mineille, joilla on boltteri kädessä ja lopuille vaihtaa ilmaiseksi boltterit ccw:si?
Enpä tiedä. Minusta 265 tai jopa 285 pojoa siitä että tälle saa aseen joka rehellisesti sanottuna tuntuu jopa vähän overkilliltä *vain* S6 A5 ötölle. Sitäpaitsi eikös tuo AP4 overridaa örkin oman AP2 MC:stä? Slaaneshin Primaris Power taas vaikuttaisi todella näppärältä tempulta juurikin siihen väliin kun ei ole linjaa hyökätä lentureihin. Fiksulla pelamisella kyseinen poweri melkeimpä tekee yhdestä vastustajan unitista ilmaisen teurastuksen meleemarinejen tai daemonettejen chargea varten.Hinatavahan se on, mutta nykyisillä varusteilla prinssisi on 240 pistettä viidestä str 6 attacistä ja d3+1 str 6 ilmatorjunnasta. Jää minusta vähän puolitiehen kummallakin saralla noin kalliiksi kapistukseksi. Jos siis haluat siitä lentävän meleemörön helskutista, tee CSM -prinssi demoniaseella höystettynä.
Huomasitko että tuossakaan en mainostanut powerin 4:ää hittiä, vain muita ominaisuuksia? Esimerkkinä tavastani ajatella tätä peliä.
Tottahan tuokin. Harkitsin myös Sigil of Corruptionin vaihtamista ye good ol' termos armoriin, kun ei tarkoitus ole kuitenkaan käyttää mitään tuon kanssa yhteensopimatonta. Vaikutus on että invu vähenee yhdellä squadin yleiselle tasolle, armor nousee yhdellä, ja hinta nousee 0pts. Tällä sitten voisi kerätä päin tulevia plasmashotteja ja näitä nykyajan power weapon kessujen (pakko)haasteita (Champion of Chaos).Eikä eri abilityjen käytössäkään mitään vikaa ole, mutta niihin kannattaisi sitten satsata. Esimerkiksi leveli tai pari lisää maasteryä sorcallesi antaisi enemmän vaihtoehtoja niihin abilityihin, joilla vastustajan kuvioita sotkea.
Yksi idea olisi kanssa ottaa näille se rhino, sitten ajellaan ja heitellään Firestormeja ikkunoista joita onkin juuri sopivasti kaksi.
Re: 1500pts Chaos Allied
Ei se overridaa.Icefrost kirjoitti:Sitäpaitsi eikös tuo AP4 overridaa örkin oman AP2 MC:stä?
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Se S6 A5 ötö tekee keskimmärin "vain" 2,77 woundia vuorossa. Aika perhanan vähän 240 pisteen monsulta, eikä tosiaan mitään overkilliä. Black Macen mukaan ottamalla pääsisit enneminkin oikeaan mittakaavaan mitä tuon hintaiselta möröltä sopisi lähärissä odottaa.Icefrost kirjoitti: Minusta 265 tai jopa 285 pojoa siitä että tälle saa aseen joka rehellisesti sanottuna tuntuu jopa vähän overkilliltä *vain* S6 A5 ötölle.
Anteeksi vain, mutta kyse on enneminkin tuurista, että vihollinen mokaa sen inska testinsä ja on sokea slaanesjoukkojesi rynnäköidessä päälle. Mutta myönnän kyllä, että ihan kelpo taktiikka, mutta 240 pisteen blindesiä ampuva lentovene tuntuu vain himppa kalliilta ratkaisulta, kun huomattavasti halvempi slaanessorca hoitaisi saman asian.Icefrost kirjoitti:Slaaneshin Primaris Power taas vaikuttaisi todella näppärältä tempulta juurikin siihen väliin kun ei ole linjaa hyökätä lentureihin. Fiksulla pelamisella kyseinen poweri melkeimpä tekee yhdestä vastustajan unitista ilmaisen teurastuksen meleemarinejen tai daemonettejen chargea varten.
Huomasitko että tuossakaan en mainostanut powerin 4:ää hittiä, vain muita ominaisuuksia? Esimerkkinä tavastani ajatella tätä peliä.
- Kaapelikala
- Viestit: 4446
- Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
- Paikkakunta: Espoo
Re: 1500pts Chaos Allied
Yksi jännä ratkaisu voisi ottaa termonaattorihaarniskan ja Sigilin. Saat 2+ 3++ äijän, joskin vähän heikoilla woundeilla. 3++ vs 4++ suojaa kuitenkin sen 1/3 enemmän. Maksaa kohtalaisen paljon, mutta so what? Eipähän sorkku kuole ihan hetkeen.Icefrost kirjoitti:Tottahan tuokin. Harkitsin myös Sigil of Corruptionin vaihtamista ye good ol' termos armoriin, kun ei tarkoitus ole kuitenkaan käyttää mitään tuon kanssa yhteensopimatonta. Vaikutus on että invu vähenee yhdellä squadin yleiselle tasolle, armor nousee yhdellä, ja hinta nousee 0pts. Tällä sitten voisi kerätä päin tulevia plasmashotteja ja näitä nykyajan power weapon kessujen (pakko)haasteita (Champion of Chaos).
Yksi idea olisi kanssa ottaa näille se rhino, sitten ajellaan ja heitellään Firestormeja ikkunoista joita onkin juuri sopivasti kaksi.
Ja prinssille Black Mace kouraan. Smash! kun antaa sille AP2. Ja Smashin kanssa kun voit vielä tuplata strenan kolmen attackin hinnalla, on se Black Macen +1d6 attackia ihan kiva.
- Air Defence
- Viestit: 1556
- Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 1500pts Chaos Allied
Tuon olinkin unohtanut. Tuolla määrällä S10 hyökkäyksiä sehän pelaa pooloa vihollisen lantikoilla ja instakillaa T5 sankareita - mukaan lukien csm-prinssejä ja slaaneshmerkin ansiosta on hyvät mahdollisuudet lyömään niitä ennen.Kaapelikala kirjoitti:Ja prinssille Black Mace kouraan. Smash! kun antaa sille AP2. Ja Smashin kanssa kun voit vielä tuplata strenan kolmen attackin hinnalla, on se Black Macen +1d6 attackia ihan kiva.
Re: 1500pts Chaos Allied
Paitsi että Daemon Princelle ei anneta Mark of mitään, vaan ihan oma Daemon of Lempivärisi upgrade johon ainakaan minun kirjani mukaan ei sisälly nuo perusmarkkien +1 bonukset. Muuta kivaa kyllä löytyy, eikä kasin initiativelläkään kauheasti pelota ottaa matsia.
Jos tuo mace ei tosiaan huononna AP kun sitä käyttää, niin näyttää jo paremmalta. Mitenkäs päin tuo Smashin attack puolitus ja daemon weapon lasketaan? En oikein saanut selostuksesta selvää. Tosin, epäilen vieläkin vähän missä tilanteessa tulee noin älytön määrä mättöä käyttöön, meni puolet ohi tai ei. Ja hinta on edelleen aika korkea tuosta lystistä, kun power armorista, ja varsinkaan siivistä en ole ihan heti luopumassa.
Vector striken kanssa Smash sääntö ei taida pelittää? Unmodified strengthistä ainakin puhuu, mutta tarkoittaako tuo sitten lähinnä kirveitä yms?
Jos tuo mace ei tosiaan huononna AP kun sitä käyttää, niin näyttää jo paremmalta. Mitenkäs päin tuo Smashin attack puolitus ja daemon weapon lasketaan? En oikein saanut selostuksesta selvää. Tosin, epäilen vieläkin vähän missä tilanteessa tulee noin älytön määrä mättöä käyttöön, meni puolet ohi tai ei. Ja hinta on edelleen aika korkea tuosta lystistä, kun power armorista, ja varsinkaan siivistä en ole ihan heti luopumassa.
Vector striken kanssa Smash sääntö ei taida pelittää? Unmodified strengthistä ainakin puhuu, mutta tarkoittaako tuo sitten lähinnä kirveitä yms?
Aika paljon pisteitä kahdesta isostikkin päällekkäisestä upgradesta. Enpä tiedä. Samoilla pisteillä saisi vaikka sen ylimääräisen psyker levelin, ja esim telepatian primaris näyttäisi hyvält'ä parilta tzeentchin firestormille.Yksi jännä ratkaisu voisi ottaa termonaattorihaarniskan ja Sigilin.