SM Capt. vs Kor'sarro Khan

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
S00si
Viestit: 13
Liittynyt: Pe 07.12.2012 19:41
Paikkakunta: Tampere

SM Capt. vs Kor'sarro Khan

Viesti Kirjoittaja S00si »

Oma SM White Scars armeija kaipaisi vähän apua HQ valinnassa. Tarkoituksena olisi ottaa libra biken kanssa ja si otsikon mukaan toiseksi joko kapteeni tai Kor'sarro Khan. Kysymys siis kuuluu kumpi on teidän kokoneiden mielestä järkevämpi valinta toiseksi HQ hessuksi?

Khan maksaa bikensä kanssa 205pts ja Kapteeni 135pts pöyrällä. Kummallankin on statsit aivan samat ja varusteet, mutta kapua pystyy upgradeen paljon mm. melta bombs, combi-meltaa ja power fistiä yms... lista on melki loputon. Khanin ainoa etu kapteeniin verrattuna on hänen erikoissäännöt.....

Unit jossa Khan on niin saa erikoissääntönä hit and run ja furious charge. Koko armeija saa combat tactics sääntö muuttuu outflankiks ja se koskee myös dedicated transporttereita.

Wargearissa on vielä pieni tulkinta mihin olisi kiva saada vastaus... Jos on Moondrakkan eli se mopo alla niin Khan saa taidon "run in the shooting phase and has the fleet special rule". Onko tämä erikoisääntö koko unitille vai ainoastaan khanille jos on yksin, kun ei puhuta yhtään mitään unitista jossa khan on?

Kysytään ny vielä tässä samalla librarin kannattavia psychic powereita kun kyseessä on bike painoitteinen armeija meltalla ja plasmalla. Ajattelin itse tota null zonea ja the avengeria.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: SM Capt. vs Kor'sarro Khan

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Ei Khania. Kutosessa Outflank ei nyt ihan niin hyvä enää ole, mutta ei senkään pelaaminen pois ole. Lisäksi perussankari on halvempi.

Sitten Khanin erikoissäännöistä, niin koska siinä ei mainita mitään, että ne menisivät myös yksikölle, niin ne on vain Khanin käytettävissä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Entrooppi
Viestit: 1426
Liittynyt: To 08.11.2007 15:02
Paikkakunta: Joensuu

Re: SM Capt. vs Kor'sarro Khan

Viesti Kirjoittaja Entrooppi »

Komppaan ylempää. Khanilla menettää Combat Tacticsin, joka puolestaan on ihan oikeasti hyvä mopoille. Lisäksi Kaani maksaa tosiaan enemmän kun Mopokapu, eikä saa Artificeria, Fistia, Hammeria tai Relic Bladea.
"Payment accepted in radioactive matter, esoteric tomes or human souls."
Avatar
S00si
Viestit: 13
Liittynyt: Pe 07.12.2012 19:41
Paikkakunta: Tampere

Re: SM Capt. vs Kor'sarro Khan

Viesti Kirjoittaja S00si »

Kiitos tästä.... Ajattelin alun alkaen sitä kapua itsekkin mutta piti vähän varmistella kannattavuuksia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”