"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Teemun metanurkkaus

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

im no hater...Pelannu toosi pitkään ravynillä jaossyanilla tupla SFA, mut yleensä ainoastaan toinen unitti suorittaa ja toinen feidaa.

Noeesssss, nayl lähti ;)
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Avatar
Veripallo
Viestit: 1112
Liittynyt: To 05.10.2006 10:38

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Veripallo »

Der Dexter kirjoitti:En ole vieläkään artificeriä nähnyt, joten paha sanoa, mutta onhan sillä paperilla olemassa ihan ok setuppi, mutta vähän oudolta kuulostaa, että saako sitä oikeesti toimimaan.
Mä tuun ens viikonloppuna näyttää sulle miten se toimii :)

Mutta sitten tärkeisiin asioihin eli Teemun meta: Noh emmä paljoa rakentavaa osaa sanoa kun en ikinä ole Ossyä tai Rahnia kokeillu. Phoenix on kyl musta Ossylle no-go ellei Hypnos ole jo siellä, void lock on ainakin paperilla niin karkkia ettei sille voi sanoa ei! Itse taidan (sitten aikanaan) ottaa toiseksi casterikseni Ossyanin just lähinnä ton Hypnoksen takia!

Mutta joo: nyt kun kerta tämä keskustelu muuttui tylsästä ihmiskeksustelusta mielenkiintoiseksi "miten tapamme kaikki ihmiset" keskusteluksi, tulen lukemaan ja opiskelemaan tarkasti mitä te isot pojat pohditte!
Hän on puhunut.
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Äh, taas pyöritellyt tota Ossylistaa turnauksen alla, eikä noita MHSFjä kyllä voi millään droppaa siitä. Rupesin vaan miettii ett joku eHalen Stormwall ja Bartin Galleon on kuulemma ihan juttuja. Ilman MHSFää en tee noille käytännössä mitään, mutta yhtäkkiä MHSFn kanssa noi matsit alkaakin näyttää jo hyvältä; varsinkin tota Bart-Galleonia vastaan Ossy+MHSF tuntuu jopa aika hard-counterilta. Tai siis, siinäs ammut niitä lättyjä MHSFään mut ei niitä kiinnosta (Disco vaan pitää bileitä) ja vastapalloon tulee vähän vihaa. MHSF+SFA+Invictorit vois olla ihan pätevä setti jalkaväkeä, mutta siinä jää sitten Quicken vähän abusoimatta. Toki ranged unittejäkin toi kiinnostaa, mutta enemmän se on ollut kriittinen meleeunittien threattipalloilussa. => Taas ne Sentinelit ois päätymässä listaan back-upiksi. Summa summarum, tän hetken fiilis Ossyn 50p listasta vois olla tämmönen:
Lord Arcanist Ossyan (*6pts)
* Discordia (10pts)
Dawnguard Invictors (Leader and 9 Grunts) (10pts)
* Dawnguard Invictor Officer & Standard (2pts)
Dawnguard Sentinels (Leader and 9 Grunts) (9pts)
* Dawnguard Sentinel Officer & Standard (2pts)
Lady Aiyana & Master Holt (4pts)
Mage Hunter Strikeforce (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Mage Hunter Commander (2pts)
Stormfall Archers (Leader and 3 Grunts) (5pts)
Arcanist (1pts)
House Shyeel Artificer (3pts)
Kaveriks edelleen toi Rahn-lista mikä viime sivulla oli.

Aika samat moduulit tässä näköjään pyörii ees taas, mutta semmoista se taitaa Retrimetailussa pitkälti olevan. Ei tietty saa turnauksessa testailtua kun ei oo Invictoreita ja pistekokokin on väärä, mutta kyllä se jotain tommosta vois taas olla mitä kokeilis eteenpäin.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

TheEmu kirjoitti: Juttua..

mutta siinä jää sitten Quicken vähän abusoimatta.

Juttua
Quickenin voi pistää myös jakeille ;) Tossa sun lista on nyt toolattu täysin heavyjen rikkomiseen. Rangella rikot ihan hyvin fiitillä sen pari heavyy, ja ilman fiittiä ~1 vuorossa. Saat colossalin alas ampumalla. Tämän asian se tekee hyvin.

Jopa Ilman sentinelejä.

Elä ymmärrä väärin. Sentinelit on ihan törkeen kova yksikkö, etenkin quickenilla. Niil on WM joten ne vaan tuhoaa talossa ja puutarhassa. Ilmeisesti tässä listassa kuitenkin niitten tarkoitus on toimia pelotteena /tuhota juttuja jos ne tulee siihen IMBA 12" threattiin. Mutta eikös hilparit tekis tämän asian paremmin? Chargessa kuitenkin PS 14 (joten lyö melkeen yhtä kovaa), Set defense (voi käyttää speedbumppina) ja B2B yhen korkeempi armi (Shieldwall). Jos vaihtaisit Sentinelit hilpareihin + UA jäis käteen 2 pinnaa, jotka voi vaik kuitata yhen MHAn käyttöön (taas, yks kiva kohde Quickenille) (oon myös kuullu et ne tappaa terminuksia, jos osuu)
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Prkl »

Kyllä toi lista mua ainakin ottaa päähän ihan katsoa. Siinä on kaikki elementit mitkä vähän jännittää. Sentinelit, invictorit ja MHSF. Sentineleillä quicken on ihan tyhmä. Aina ei voi ampua juttuja paskaksi, jos casterilla on joku anti-ampumistechi, niin on ihan jees olla kakkossuunnitelma sen varalle. Ja onhan sentinelit aika monipuolinen ja solidi yksikkö joka tapauksessa. Niillä on niin törkeä threatti ja ne lyö niin kivasti että vihollisen pitää joka tapauksessa käyttää niihin paljon resursseja. Se taas antaa noille ampuville elementeille työrauhan. Tai toisinpäin. En mä tiedä mitä mä tuolta ottaisin ensisijaiseksi kohteeksi kun nuo kaikki on vähän ikäviä.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

MaSSacRe kirjoitti:Quickenin voi pistää myös jakeille ;) Tossa sun lista on nyt toolattu täysin heavyjen rikkomiseen. Rangella rikot ihan hyvin fiitillä sen pari heavyy, ja ilman fiittiä ~1 vuorossa. Saat colossalin alas ampumalla. Tämän asian se tekee hyvin.

Jopa Ilman sentinelejä.

Elä ymmärrä väärin. Sentinelit on ihan törkeen kova yksikkö, etenkin quickenilla. Niil on WM joten ne vaan tuhoaa talossa ja puutarhassa. Ilmeisesti tässä listassa kuitenkin niitten tarkoitus on toimia pelotteena /tuhota juttuja jos ne tulee siihen IMBA 12" threattiin. Mutta eikös hilparit tekis tämän asian paremmin? Chargessa kuitenkin PS 14 (joten lyö melkeen yhtä kovaa), Set defense (voi käyttää speedbumppina) ja B2B yhen korkeempi armi (Shieldwall). Jos vaihtaisit Sentinelit hilpareihin + UA jäis käteen 2 pinnaa, jotka voi vaik kuitata yhen MHAn käyttöön (taas, yks kiva kohde Quickenille) (oon myös kuullu et ne tappaa terminuksia, jos osuu)
Mut sit sillä ropotilla ei oo Admonitionia ja ääh :(. Eemmä nyt välttämättä sanois, että täysin toolattu hevien rikkomiseen. Totta kai oon fokusoitunut niihin, mutta kyllähän MHSF, SFA ja Invictorit paukuttelee jalkaväkeäkin ihan hyvin. Samaten Sentinelit moppailee ainakin low-DEF-jalkaväkeä ihan hyvin.

Mä en oo oikeen ikinä ymmärtänyt tota Hilparihypeä, mikä Retrifoorumeilla liikkuu. Nehän on vaan niinkun Sentinelejä ilman Weaponmasteria :). Toki kestää sinänsä vähän paremmin, mutta jäähän ne lyöntitehossa sitten aika paljon jälkeen, varsinkin minifiitin jälkeen. Tuntuu että Sentinelit tekee niin varmasti sitä duunia joka vuoro: Ei haittaa vaikka kuus äijää kuolis, ne viimiset viis äijää lyö kuitenkin vielä ihan hyvin. Toisaalta tuolla Retrifoorumilla liikkuu monta asiaa mitä en ymmärrä. Varsinkin tota Murkadhia tunnutaan pitävän siellä jonain ylijumalana mutta musta tuntuu että se puhuu ihan hölmöjä kokoajan.
petskules kirjoitti:Kyllä toi lista mua ainakin ottaa päähän ihan katsoa. Siinä on kaikki elementit mitkä vähän jännittää. Sentinelit, invictorit ja MHSF. Sentineleillä quicken on ihan tyhmä. Aina ei voi ampua juttuja paskaksi, jos casterilla on joku anti-ampumistechi, niin on ihan jees olla kakkossuunnitelma sen varalle. Ja onhan sentinelit aika monipuolinen ja solidi yksikkö joka tapauksessa. Niillä on niin törkeä threatti ja ne lyö niin kivasti että vihollisen pitää joka tapauksessa käyttää niihin paljon resursseja. Se taas antaa noille ampuville elementeille työrauhan. Tai toisinpäin. En mä tiedä mitä mä tuolta ottaisin ensisijaiseksi kohteeksi kun nuo kaikki on vähän ikäviä.
Tää on ihan siisti kuulla ja vähän sama fiilis on itelläkin =). Sinänsä lista on toolattu just aika pitkälti ampumiseen ja Sentinelit backuppina, mutta toisaalta ei mua yhtään haittaa että MHSF tai Invictorit painii meleessä. Tän takia mä niin ihastunut oonkin Retribuutioon: Koko armeija pystyy vaihtamaan roolia lennosta ampumisesta meleeseen ja siten vastustajan on vähän vaikeempi ennakoida miten pelaan. Yhdessä pelissä voin esittää täysin gunlineä meleebackupilla ja sitten taas eLylyä vastaan kaikki vaan juokseekin täysiä meleeseen, toivoen parasta.


Turnaus meni muuten aikalailla niinkun elokuvissa, mutta finaalissa nousi tie pystyyn eLylyä vastaan. Pelasin ite Rahnia, toivoen että spelleillä vois saada vähän kikkailtua jahka sinne lähemmäs pääsee, mutta eipä tällä kertaa. eVyros tota vastaan se paras countteri ois Retribuutiolta varmaankin, mutta toisaalta ois kiva pystyä pelaamaan tolla Rahn-Ossyanillakin sitä vastaan. Lyö vähän tyhjää miten ton eLylyn sitten voisi voittaa, tällä hetkellä oon vasta antilylytechailun itkupotkuraivarivaiheessa, mutta tätä sietäis varmaan miettiä tulevaisuudessa. Rahn on silleen vähän huono, kun Shadow Pack -countterilla ois toisaalta kiva countteroida samalla eKayaa, mutta siellä onkin yhtäkkiä joku typerä Counter Magic. Ossylla oon kerran voittanukin eLylyn: Quicken auttaa törkeesti, mutta ei sekään ihan hirveen kivalta tuntunut. Jos ois specialistit käytössä (ja omistais Halberdierit), niin ihan hyvä vois olla swäpätä Invictorit veke niin ois MHSF, Halbit ja Sentinelit juoksemassa täysiä kohti, Quickeniä swäppäillen. No, täytyy koittaa saada vaan treenipelejä alle eLylyä vastaan ni ehkä se siitä.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

Krhm. Joku viisas mies on joskus sanonu, et Ehalea vastaan ku pelaat, ni älä lähe häviämään, vaan sano itsellesi: Voitan tän...Elyly on vähän sama retrille...

Evyros on aika kova Elylyä vastaan, mut kyl sen nyt Rahnilla ja Ossyanillakin onnistuu. Luulis et toi sun Ossyan lista ois ollu aika jees jopa lylyä vastaan? Ei tos Rahnissakaan oo mitään "väärin". Ollaanhan me metattu tota elylyä vastaan ihan törkeesti, ja päädytty siihen et se täytyy vaan rushia ja toivoo et onnistuu. Tai sit tehä sille kohteita mitä se ei haluu ampua: MHA, Skeryth jne. Jos se ampuu niitä ni silloin pääsee jalkaväki kiinni ja jos se ampuu jalkaväkee, ni pääsee soolot kiinni jne...

En nyt sano et Elyly ois helppo matsi, harvalle on. Varsinkin Retri painii sen kanssa ihan törkeesti.
Lista jolla voitin heben:
Adeptis Rahn Shyeel(*6pts)
* Phoenix (10pts)
* Phoenix (10pts)
* Sylys Wyshnalyrr, the Seeker (2pts)
Dawnguard Sentinels (Leader and 9 Grunts) (9pts)
* Dawnguard Sentinel Officer & Standard (2pts)
* Soulless Escort (1pts)
House ShyeelBattle Mages (Leader and 5 Grunts) (5pts)
House ShyeelBattle Mages (Leader and 5 Grunts) (5pts)
Arcanist (1pts)
Arcanist (1pts)
Fane Knight Skeryth Issyen (5pts)
Mage Hunter Assassin (2pts)
Narn, Mage Hunter of Ios (3pts)

Luulisin et hebe osaa pelaa, oli krapulassa jne...Mut ei toi nyt hirveesti eroo sun Rahn listasta. Vois jopa sanoa et luulisin sun Rahnin pärjäävän paremmin...
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

TheEmu kirjoitti:
Mä en oo oikeen ikinä ymmärtänyt tota Hilparihypeä, mikä Retrifoorumeilla liikkuu. Nehän on vaan niinkun Sentinelejä ilman Weaponmasteria :). Toki kestää sinänsä vähän paremmin, mutta jäähän ne lyöntitehossa sitten aika paljon jälkeen, varsinkin minifiitin jälkeen. Tuntuu että Sentinelit tekee niin varmasti sitä duunia joka vuoro: Ei haittaa vaikka kuus äijää kuolis, ne viimiset viis äijää lyö kuitenkin vielä ihan hyvin. Toisaalta tuolla Retrifoorumilla liikkuu monta asiaa mitä en ymmärrä. Varsinkin tota Murkadhia tunnutaan pitävän siellä jonain ylijumalana mutta musta tuntuu että se puhuu ihan hölmöjä kokoajan.
Joo, emmäkään. Olihan mulla pitkään hilparit Ossylla, jopa maalasinkin ne. Sit kokeilin quicken sentinelejä, ja jäin koukkuun. Ajattelin vaan ehottaa, kandee niit kokeilla.

Mä oon oikeesti miettiny, et jos ei ees menis enää tonne PP retri foorumeille, ku sielt tulee vaan paha mieli :( Ne on vähän jumiutunu metan osalta...
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Prkl »

Mä en nyt ehkä vaan snaijaa, mut mitä eLyly tekee jalkaväkeä vastaan? Meet vaan leveeltä ja kovaa. Katot ettei saman 3-4" -lätyn alle jää ku yks heebo. Sit sil ei oo ku joku kämänen toistakytä hyökkäystä rat5:llä. Whoopdidoo. Sulta kuolee 6 nappia vuorossa.

Ehkä se on vaan porukalla ongelmana et on aina pakko mennä hirvees läjässä ja kuolla kaikki kerralla niihin lättyihin ja sit ens vuorolla ihmetellä miten pääsee scathereista läpi jne. Kato tähän referenssiksi joku Jamie P:n peli ja kato miten se pelaa. Ei paljon hötkyile sen etenemisen kanssa eikä varmasti jää kahta jannua saman lätyn alle. Sit ku oot perillä ni voitat.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
Celebdae
Viestit: 4374
Liittynyt: Ti 28.01.2003 20:14
Paikkakunta: Töölö

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Celebdae »

petskules kirjoitti:Mä en nyt ehkä vaan snaijaa, mut mitä eLyly tekee jalkaväkeä vastaan?
Deathstalkerit, Striderit, Porot, Lyly ite?
Nothing is forgotten. Nothing is forgiven.

Ja älkää pliis lähettäkö mulle yksityisviestejä, jos tiedätte jonkun muun yhteystiedon. Me hates 'em.
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Prkl »

Celebdae kirjoitti:
petskules kirjoitti:Mä en nyt ehkä vaan snaijaa, mut mitä eLyly tekee jalkaväkeä vastaan?
Deathstalkerit, Striderit, Porot, Lyly ite?
Striderit ei oo niin hyviä. Porot ampuu vaan pari kertaa, lyly on toki kova. Deathstalkerit pitää poistaa tai juosta meleeseen. Mut noi on kaikki myös kalliihkoja ja vie pinnoja listasta.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Lyly poistaa neljä nappia per vuoro (fiittivuorolla +2), Deathstalkerit neljä per vuoro. Lisäks joudun just jakamaan joukkoja tosi paljon, etten kuole Ravagorejen (ja Teraphien!) lättyihin, mikä tarkoittaa että jälkimmäiset tyypit on hitaammin perillä = enemmän kuolleita tyyppejä. Lisäks Ravagoret pistää kaks-kolme Scatheria, jotka pitää kiertää (fiittivuorolla 4-6) ja yhtäkkiä vuoron juoksulla ei saakaan ketään kiinni ja ensi vuorolla sattuu taas.

eLylyä vastaan pelaamisessa on kyllä vähän samoja elementtejä kuin eHaleytä vastaan (selviä fiitistä, riko hevit), mutta aika hiljaista on miten noita sitten voisi toteuttaa. Jos Ravagoret ei sais jaettua fireä, elämä ois niin paljon helpompaa kun vois klimpata Discon ympärille ja silleen, mut ääh.

Itelle jäi tosta finaalimatsista silleen ihan hyvä fiilis, että pelasin musta aika onnistuneen pelin, mutta se ei vaan riittänyt. Ei voitto ehkä hirveän kaukana ollut, mutta ei vaan tällä kertaa. Voin kyllä jollain tasolla olettaa pärjääväni kehnommalle eLylypelaajalle, mutta jos vastustajakin osaa hommansa eikä tee virheitä, niin kyllähän toi kiviseltä tieltä tuntuu.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
Veripallo
Viestit: 1112
Liittynyt: To 05.10.2006 10:38

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Veripallo »

Menee nyt aika off-topic mutta mä en maha ittelleni mitään:
TheEmu kirjoitti:Toisaalta tuolla Retrifoorumilla liikkuu monta asiaa mitä en ymmärrä. Varsinkin tota Murkadhia tunnutaan pitävän siellä jonain ylijumalana mutta musta tuntuu että se puhuu ihan hölmöjä kokoajan.
Mä olen taas saanu sellasen käsityksen, et Mastershake on ainoa jumala, ja Murkadh on hänen profeettansa. :) [joku tunnistaa islamin uskontunnustuksen? :)]
Hän on puhunut.
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2402
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

MaSSacRe kirjoitti:Adeptis Rahn Shyeel(*6pts)
* Phoenix (10pts)
* Phoenix (10pts)
2x Phoenix on hyvä, mutta ite olen tykännyt Phoenix, Chimera ja Aspis. Enemmän liikkuvuutta ja poistaa autolose option (Eiryss).
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Toiselta kapteenilta tuli pienen Retri-ihmettelyn jälkeen nyt ilmeisesti ihan puoltava päätös sen puolesta eli metailua voinee jatkaa. :)

Kuiteski, Swinnishistä mukaan tarttui (Invictorien lisäksi jeejeejeeeee!) heinäsirkkamainen battle engine ja pitäähän sille joku lista keksiä. Rahni tuntuu (ainakin näistä mun kahdesta) aika hyvältä casteriltä tolle: lisää polarity shieldiä kusemaan vastustajan suunnitelmia ja TK auttaa tosi paljon heinäsirkan ongelmia (SPD4 on hidas juosta alussa ja saa vähän shufflattua vaikka aimaa myöhemmin). Tämmöisen listan sainkin siis kehiteltyä:
Adeptis Rahn Shyeel (*6pts)
* Chimera (6pts)
* Chimera (6pts)
* Sylys Wyshnalyrr, the Seeker (2pts)
Arcantrik Force Generator (10pts)
Dawnguard Sentinels (Leader and 9 Grunts) (9pts)
* Dawnguard Sentinel Officer & Standard (2pts)
* Soulless Escort (1pts)
House Shyeel Battle Mages (Leader and 5 Grunts) (5pts)
House Shyeel Battle Mages (Leader and 5 Grunts) (5pts)
Stormfall Archers (Leader and 3 Grunts) (5pts)
Arcanist (1pts)
Arcanist (1pts)
Eiryss, Angel of Retribution (3pts)
Ja kaveriksi toi mun "ultimaattinen Ossylista" (jota en oo päässy testaamaan kertaakaan ku ei oo ollu Invictoreja ja voikin olla ihan tuubaa):
Lord Arcanist Ossyan (*6pts)
* Discordia (10pts)
Dawnguard Invictors (Leader and 9 Grunts) (10pts)
* Dawnguard Invictor Officer & Standard (2pts)
Dawnguard Sentinels (Leader and 9 Grunts) (9pts)
* Dawnguard Sentinel Officer & Standard (2pts)
Lady Aiyana & Master Holt (4pts)
Mage Hunter Strikeforce (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Mage Hunter Commander (2pts)
Stormfall Archers (Leader and 3 Grunts) (5pts)
Arcanist (1pts)
House Shyeel Artificer (3pts)
Taas oisin halunnu saada Chimera+Pheonixin nodeiksi, mutta ei vaan riittänyt pisteet. Kaks Chimeraa toisaalta tuntuu ihan solidilta, mutta toisaalta jää kaipaamaan tykkiä ja Combustionia. Toisaalta Emppu on hypettänyt ihan hirveästi tuplachimeraa niin kokeillaan nyt ainakin. Sentinelit+Maagit+SFA on aika epäyllättäviä valintoja Rahnille: Sentineleille vähä Polarity Shieldiä ja Maagit on kai ihan hyviä fiitillä. SFAtkin tykkää sirkan Momentumtykistä.

Vai oisko tupla-polarityshieldissä parempi että ois jakki+sirkka? Toisaalta toiset maagit droppaamalla sais Chimerasta Phoenixin, mutta kyllä 12 maagia on vaan ihana.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
Veripallo
Viestit: 1112
Liittynyt: To 05.10.2006 10:38

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Veripallo »

Mua kiinnostaa tietää mikä on sun suuri visio että miksi Disco Ossyanilla eikä Hypnos? Varsinkin kun samassa listassa on jo artificeri? Dawnguardeilla on muutenkin jo aika paljon peltiä päällään että musta näyttää siltä että vain Strike Force oikeasti tarvii blast immuniteettiä. Kun Hypnos on kuitenkin Ossin affinityn kanssa aika seksikäs, itse asiassa hyvin.
Hän on puhunut.
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Koska Artificier ei pysy MHSF:n perässä ja on kuitenkin suht pienellä effortilla poistettavissa. MHSF on tosi kriittinen osa listaa (ainakin just kolossaleja vastaan) ja blästi-immunius poistaa ne monesta random-kusesta. Lisäks Discon spray Chronomancerin kanssa on tosi seksikästä. Lisäks Admonitionilla voi hyvinkin saada useamman kierroksen sprayailua tai meleetä tai jotain kombinaatiota näistä, jos vastustajalla ei oo lääkettä Admoon. Lisäks SPD6>5. Lisäks Disco lyö inan lujempaa meleessä (kakkos-initial on parempi).

Näen kyllä pointin Hypnoksessa Ossyn kanssa ja se ois se seuraava jakki joka tonne ois menossa, mutta tällä hetkellä Retrijalkaväki tuntuu myös ihan hyvältä. :)

Hyvä kysymys kyllä, Ossyn+Discon synergiat ei ole ehkä ihan niin triviaaleja kuin vois olla.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Der Dexter
Viestit: 3734
Liittynyt: To 22.08.2002 22:54
Paikkakunta: Leppävaara

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Der Dexter »

Jotenkin tonne Rahnin setuppiin sen Pheeniksen tunkisin, sillä sentinelien menetys poistaa oikeestaan kaiken lyöntivoiman, joten sen jälkeen 2-3 heavyn poistaminen on kyllä tosi vaikeeta, vaikka onkin kikkoja, mutta käytäntö on aina sitten vaikeempaa...

Tai ainakin meiän välisessä fanapelissä se Phoenix oli juttu, ei mua mitkään chimerat pelota juuri ollenkaan, ja heavyt on tässä metassa ihan ok aina, eikä millään buildillä mitä itte tai kovin monet käyttää, ole ongelmia poistaa 1 yksikköä jalkaväkeä, jos se tarkottaa sitä että omat hevit on tosi turvallisessa asemassa loppupelin, jonka takia peeniksi.
Aliquando Insanire Iucundum Est
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Mistä ehdotat että rutistetaan pisteet? Maageista?
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Der Dexter
Viestit: 3734
Liittynyt: To 22.08.2002 22:54
Paikkakunta: Leppävaara

Re: Teemun metanurkkaus

Viesti Kirjoittaja Der Dexter »

on se kyl niistä, ja magisteri sisään korvaamaan 6 nappia yhdellä =)

Rahn elää kyllä yksillä mitteneillä, vaikka 2 on aina enempi. Antaa tolla setupilla myös vielä enemmän joustoa matchupeissa, kun magia-immuniteetti ei ole yhtä paha diili...
Lisäksi toi knockkaa kivasti talossa ja puutarhassa, niin sfat kyllä saa brutaloida kivasti, joten senkin takii ne pitäisin listassa kyllä, muuten oisin niistä ne pinnat hakenu.
Aliquando Insanire Iucundum Est
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Armeijalistat”