"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Armour saven vähennys

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Naizo
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 18.03.2003 16:00

Armour saven vähennys

Viesti Kirjoittaja Naizo »

Kun 4Strenghtillä armour save vähenee -1 ni entä kun voimaa on 6 ni vähennetäänkö sitä -2?? :?
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

S4: -1
S5: -2
S6: -3

ja sitä rataa. Sääntökirja on olemassa.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Mets^
Viestit: 267
Liittynyt: Ke 20.11.2002 18:24
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Mets^ »

Ja kätevänä muistisääntönä armour save modifier tulee kun vähennetään hyökkäyksen voimasta 3, ja sitten miinusmerkkiseksi. Eli juuri noin kuin ylhäälläkin.
Naizo
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 18.03.2003 16:00

Viesti Kirjoittaja Naizo »

En tä jos on s 5 ja tulee -2 armour saveen niin kuluuko se lopullisesti vai onko se seuraavalla taistelu kierroksella taas sama kuin ennen?? :)
high elffit jyrää!!
Mets^
Viestit: 267
Liittynyt: Ke 20.11.2002 18:24
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Mets^ »

Armour save ei kulu. Se on aina se esim 4+ josta sitten vähetään hyökkäyksen voiman mukaan.
Alandor
Viestit: 235
Liittynyt: Ma 11.11.2002 20:19
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja Alandor »

Armorit eivät kulu. Esim. Jos lyöt Str. 5 aseella ja vihollisen Sv on 5+ niin ne ei saa armor savea, mutta jos vierestäsi kaveri lyö str 4 niin vihollisella on 6+ Sv. Armorit voivat tuhoutua, mutta tällöin aseessa pitää lukea (... Enemy armor will be destroyed... tai jotain sinne päin. )

toivottavasti tuli selväksi, ja kuten jullevi sanoi niin Rulebook on olemassa, ja sen lukeminen kannattaa.
"Victory loves prudence"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”