"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nurglen taiasta... ja charge.

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Aziz
Viestit: 27
Liittynyt: Ti 31.12.2002 17:20

Nurglen taiasta... ja charge.

Viesti Kirjoittaja Aziz »

Mitenkä tuo pestilence toimii?
Kun sitä dispellataan niin pitääkö siinä voittaa se casting value vai
se minkä on heittänyt aikaisemmin?
Entäs charge? Pitääkö matkat arvioida esim. "nää chargaa 10 tuumaa"
??
"You can run,but you can´t hide"
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Kyllä, charge pitää arvioida. Jos ei yletä niin yksikkö suorittaa normaalin liikkeensä eteenpäin. Eli niitä ei mittailla etukäteen.

Kun heitetään dispelliä pitää heittää saman verran tai yli kuin vastustaja heitti taikoessaan. Remains in play taiat dispellataan casting valuen mukaan seuraavilla vuoroilla.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Siinä pitää heittää yli sen mitä on heittäny mut jos se on remains in play niin jos sitä yrittää myöhemmin niin casting value. Ja chargessa ei tarvihe arvioida :wink:
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Siis chargessa pitää arvioida että ylettääkö unit vai ei.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Oikolukuhirvi kirjoitti:Siis chargessa pitää arvioida että ylettääkö unit vai ei.
Itse asiassa sehän on yksi lysti. Jos yrittää chargea, yrittää chargea, vaikkei olisi millään tavalla arvioinut matkaa etukäteen. Sitä ei vain saa mitata, ennen kuin on chargen julistanut, eli se matka kannattaa arvioida ennen chargen julistamista. Siinä mielessä charge ei kuitenkaan ole "guess range" -juttu, että sitä arvioitua charge-matkaa ei tarvitse julistaa, vain chargaaja ja chargen kohde.

Loitsua kumotessa samalla vuorolla kuin se heitetään pitää heittää sama tai yli kuin vastustaja on heittänyt omilla power-nopillaan. Myöhemmillä vuoroilla Remains in play -loitsut voi yrittää kumota, jolloin tarvitsee heittää sama tai yli kuin taian casting value. Myös Irresistible fircella heitetyt loitsut voi yrittää kumota myöhemmillä taikavuoroilla.

(Tämä siis toivottavasti vähän selkeämmin kuin yllä olevat selitykset.)
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”