Uskon voima ja sen manifestoituminen

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Tylran
Viestit: 262
Liittynyt: To 27.03.2008 22:29
Paikkakunta: Espoo

Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Tylran »

Morjensta!

Tuli tässä 40K-ropen tiimoilta kiivasta keskustelua aiheesta miten Power of Faith-kyvyt toimivat. Pääasiallinen kiistanaihe on se, että mikäli jokin peittää Astronomicanin, niin vaikuttaako se esim. Sistereiden Acts of Faitheihin?

Esimerkiksi:
-Uskovainen on paikassa, minne Warpilla ei ole suoraa vaikutusta (esim. Hexagrammatic Wardeilla suojatut alueet). Voiko hän kutsua uskonsa voiman myös sinne?
-Uskovainen on Astronomicanin valon ulkopuolella (sanotaan vaikka Ultramarista itään). Toimisivatko esim. Sistereiden Acts of Faithit myös siellä?
-(Hypoteettisesti) Emperor on kuollut, mutta uskovainen ei tiedä/usko sitä. Manifestoituisiko hänen uskonsa voima edelleen?
-Vaikuttaako esim. Tyranidien Shadow in the Warp Acts of Faithin manifestoitumiseen?

Itse näkisin asian siten, että vaikkapa Sisterillä tai muulla, joka pystyy uskonsa manifestoimaan, on niin suora yhteys Emperoriin, että se ei välitä mitään välimatkasta tai esteistä. Ehkä osa Emperoria asuu Sisterin sisällä, ja se osa manifestoi uskon voiman? Joka tapauksessa itse näkisin, että yhteys sielujen välillä on niin suora, että mitkään esteet ei estä Sisteriä/Emperoria manifestoimasta uskon voimaa.

Taustaa: 40K-ropeissa siis väitetään Acts of Faithien olevan psyykkistä voimaa, jonka alkuperä on tuntematon. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun FFG keksii omiaan, varsinkin, kun Acts of Faithin olomuodosta ei oo mun käsittääkseni mitään hirveen konkreettisia tuloksia missään esitetty.

Että semmosta. Mitä mieltä itse olette Acts of Faithin toimivuudesta eri tilanteissa, Acts of Faithien lähteestä ja yleensäkin omat näkemykset aiheesta?

-Tylran
Idleness is the pathway to damnation.
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Morze »

Acts of Faithit eivät ole psyykkisiä voimia! Moisen väittäminen on vain ihmiskunnan vihollisten propagandaa ja sellaista levittävä kerettiläinen on tuomittava kuolemaan!
Viimeksi muokannut Morze, Ti 30.04.2013 10:39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Remos »

En välttämättä pitäisi kaikkea FFG väittämää virallisena fluffina. Totisesti siellä on paljon järkeenkäypää ja hyödyllistä ja mielenkiintoista ja avaavaa ja niin edelleen, mutta ehkäpä Acts of Faithien muuntaminen psyykkisiksi voimiksi johtuu vain pelimekanillisista syistä, eli helpompi pistää samaan kategoriaan, kuin keksiä uutta omallatavalla toimivaa.

Käsittääkseni Acts of Faithit eivät kuitenkaan ole psyykkisiä voimia ja siis niistä saatavat hyödyt tulevat henkilöiden fanaattisesta rakkaudesta Keisariin ja vihasta kaikkeen muuhun...
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Longinus
Viestit: 112
Liittynyt: Ma 11.04.2005 10:34
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Longinus »

Kyse on vain psykologiasta, eli hyvin toimii niin kauan kun uskoa piisaa. FFG tapansa mukaan pistelee omiaan.
Only the insane have strength enough to prosper. Only those who prosper may truly judge what is sane.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Örh? Mitä tekemistä Astronomicanilla on uskon manifestoitumiseen warpissa ja sitä kautta vaikuttavan todellisuuteen? Kyseessähän on puhtaasti pelkkä kosminen "majakka" joka auttaa warpissa navigoinnissa, Keisarin mahdollisen warp-olemuksen (muinaisen pörrön Star Child) ollen siitä täysin riippumaton. Ihan sama Shadow in the Warpin kanssa, eihän se kokonaan estä psyker-kykyjä tai katkaise yhteyttä warpiin (mitä nyt ajaa kaikki ei-tyranidipsykerit hulluuden partaalle, tekee navigoinnin warpissa mahdottomaksi ja häiritsee telepaattisen yhteyden muodostamista), joten miksi uskoon pohjautuvat jutut olisivat jokin poikkeus? Sensijaan joku hexagrammic ward tai necronien tesseract labyrinthit tai vastaavat kyllä estävät uskon voiman, koska ne katkaisevat yhteyden warpiin ja 40K-logiikalla usko = warp-voima.

On on. Jos kerran Keisarin muuttuminen "oikeaksi" jumalaksi on kiinni enää vain siitä, että valtaistuimella kököttävä zombi kuukahtaa lopullisesti, niin Keisari on jo olennaisesti samalla lailla läsnä warpissa kuin neljä Kaamosjumalaa, Eldarien piileskelevät jumaluudet, Gork ja Mork, jne. Kun riittävän monta ihmistä uskoo ihmeitä palvelijoidensa kautta tekevään Keisariin, on väistämätöntä, että warpissa muodostuu ihmeitä palvelijoidensa kautta tekevä Keisari, jolla on yhteys valtaistuimella kököttävään zombiin koska kalmon uskotaan olevan ko. ihmeiden takana, ja näin nämä kaksi ruokkivat toisiaan. Mitä noituuteen tulee, niin koko Imperiumihan perustuu silkalle kaksinaismoralismille, kaikkeen mahdolliseenhan käytetään "luvallisia" noitia jotka on nimetty eri nimillä, vaikka puheissa vaahdotaankin noituutta vastaan. Eli Keisariin uskomiseen perustuvat ihmeet ovat vain erilainen ja vähemmän vaarattomampi tapa käyttää warpia kuin muinaisten loitsukirjojen tankkaaminen, MOT.

Jos vertaa vaikka kertomusta St. Celestinen muuttumisesta pyhimykseksi tai prosessia, jolla Avatar of Khaine aktivoidaan, niin prosessi ja lopputulos ovat käytännössä identtisiä. Syvästi Keisariin/Khaineen uskova hiihtelee hautaholviin jossa pukee ylleen maagisen panssarin, ulos marssii jonkinlainen uskon ruumiillistuma (toinen uskoo verikätiseen sodanjumalaan, toinen uskoo olevansa mitä hurskain Keisarin palvelija). No, säännöt eivät lue Celestineä demoniksi, mutta silti. Tai ihan samalla lailla kuin hullut kulttilaiset uskollaan aikaansaavat sen, että "image is nothing, thirst is everything, obey your 'Thirster" jolloin tämä pomppaa warpista ja lahtaa heidät, niin kun hullut kulttilais--- anteeksi, Verienkelit uskovat, että "when the going gets tough, Sanguinor gets going" niin kappas vain, näin sitten tapahtuukin (jälleen, Sanguinorin säännöt eivät sano tämän olevan demoni, mutta jampan pörrössähän Inkvisitio jo aivan oikein olettaa, että kyseessä on "psychic construct" eli selkokielellä demoni jota ei saa sanoa demoniksi, koska*BLAM!*EXTRA HERESY!). Toki noituutta vastaan saarnaavassa Imperiumissa täytyy sanoa, että ei, tämä on vain uskoa, ei noituutta, mutta kyse on minusta pelkästä semantiikasta.

Vielä yksi argumentti: ihan samalla laillahan örkkiteknologiakin toimii uskon varassa. Kun tsiljardi örkkiä uskoo, jotta "RED WUNZ GO FASTAH! WAAAAAAAAAAA!" niin näin myös tapahtuu, ja tämä selitetään nimenomaan Gorkin (tai Morkin) eli WAAAAAAAAAAAAARGHin vaikutuksella warpin kautta. Miksi Keisari (joka pörrössä selitetään kuitenkin olevan "nukkuva" warp-jumala, jonka "heräämistä" Kaamosjumalat pelkäävät ja yrittää Failbaddonin spedeilyllä estää, koska vasta Keisarin kuollessa/herätessä "aitona" Warp-jumalana todellinen sota Lain ja Kaaoksen välillä pääsee alkamaan ja Michael Moorcockin lakimiehet töihin) olisi poikkeus?
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Snowtrooper kirjoitti:Vielä yksi argumentti: ihan samalla laillahan örkkiteknologiakin toimii uskon varassa. Kun tsiljardi örkkiä uskoo, jotta "RED WUNZ GO FASTAH! WAAAAAAAAAAA!" niin näin myös tapahtuu, ja tämä selitetään nimenomaan Gorkin (tai Morkin) eli WAAAAAAAAAAAAARGHin vaikutuksella warpin kautta. Miksi Keisari (joka pörrössä selitetään kuitenkin olevan "nukkuva" warp-jumala, jonka "heräämistä" Kaamosjumalat pelkäävät ja yrittää Failbaddonin spedeilyllä estää, koska vasta Keisarin kuollessa/herätessä "aitona" Warp-jumalana todellinen sota Lain ja Kaaoksen välillä pääsee alkamaan ja Michael Moorcockin lakimiehet töihin) olisi poikkeus?
Örkkien luonnissa tapahtui suuri virhe. Örkit olisi pitänyt ohjelmoida uskomaan, että kaaosjumalia, Enslavereita ja necroneita ei ole olemassa.
Jos riittävän moni örkki uskoo ettei näitä ole olemassa, niidenhän pitäisi lakata olemasta?
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Avatar
Mysterous
Viestit: 2228
Liittynyt: La 16.11.2002 18:24

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Mysterous »

Ratovaari kirjoitti:Örkkien luonnissa tapahtui suuri virhe. Örkit olisi pitänyt ohjelmoida uskomaan, että kaaosjumalia, Enslavereita ja necroneita ei ole olemassa.
Jos riittävän moni örkki uskoo ettei näitä ole olemassa, niidenhän pitäisi lakata olemasta?
Luullakseni se lähinnä vahvistaisi Malalia/Malicea/vastaavaa.
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Mysterous kirjoitti:
Ratovaari kirjoitti:Örkkien luonnissa tapahtui suuri virhe. Örkit olisi pitänyt ohjelmoida uskomaan, että kaaosjumalia, Enslavereita ja necroneita ei ole olemassa.
Jos riittävän moni örkki uskoo ettei näitä ole olemassa, niidenhän pitäisi lakata olemasta?
Luullakseni se lähinnä vahvistaisi Malalia/Malicea/vastaavaa.
Mutta koska Malal lakkaisi samalla olemasta örkkien uskottomuuden vuoksi, syntyisi paradoksi. Ehkä hyvä vain että näin ei ole!
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Ratovaari kirjoitti:Örkit olisi pitänyt ohjelmoida uskomaan, että kaaosjumalia, Enslavereita ja necroneita ei ole olemassa.
Eiväthän örkit nytkään usko Kaaosjumaliin (vanhan pörrön Khorneörkit poislukien, ja näilläkin "usko" oli lähinnä "vähänx siistii" tasoa), ja hankala olisi nähdä öröjä edes uskomassa Kaamokseen, koska ne eivät tunne pelkoa, epätoivoa, syyllisyyttä, torjuttua himoa tai vastaavaa, mitkä ovat omiaan ruokkimaan Neljää. Eipä tuo ole toiminut, koska galaksin piljardi muuta älyllistä elämänmuotoa ovat kuitenkin kehittäneet itselleen tunne-elämän jonka heijastumia Neljä ovat.

On yksi asia, että uskolla saadaan toimimaton laite toimivaksi. Se vaatisikin jo vähän enemmän uskoa, että itsestään tietoinen elämänmuoto joka uskoo omaan olemassaoloonsa saataisiin olemattomaksi. Enslaverit ovat jonninasteinen erikoistapaus, koska niiden olemassaolo ei riipu uskosta vaan ne ovat warpissa "luonnollisesti" asustavia biologisia elämänmuotoja, eivät siis "jumalia" tai "demoneita".

Tosin, necroneillahan ei ollut sielua edes silloin kun örkit luotiin, joten jos uskon voimalla olisi voinut tehdä necroneista toimimattomia, Suuret Muinaiset olisivat varmaan yrittäneet tätä jo silloin. Varmaan joku selitys tässäkin, että koska ne on luonut täysin warpista erillään ollut laji niin silloin näitä ei voi uskoa toimivista toimimattomiksi.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Murhe »

En ole lukenut sistereistä, joten jätän varsinaiseen kysymykseen vastaamatta.

FFG roolipeleissään kuitenkin käyttää termiä psyykkeri kahdessa eri roolissa. Toinen on maailman sisäinen määritelmä psyykkerille. Toinen on pelitekninen määritelmä psyykkerille. Esimerkiksi Rogue Traderin navigaatttorit ovat peliteknisesti psyykkereitä vaikka imperiumin näkökulmasta eivät sellaisia ole. Tämä tarkoittaa lähinnä, että kaikki efektit mitkä psyykkereihin vaikuttavat, vaikuttavat myös navigaattoreihin.

Jos asia tarkemmin mietityttää, niin sitten FFG foorumeille asiaa kysymään. Hyvällä onnella asia saattaa päätyä FAQiin.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Remos »

Murhe kirjoitti: FFG roolipeleissään kuitenkin käyttää termiä psyykkeri kahdessa eri roolissa. Toinen on maailman sisäinen määritelmä psyykkerille. Toinen on pelitekninen määritelmä psyykkerille. Esimerkiksi Rogue Traderin navigaatttorit ovat peliteknisesti psyykkereitä vaikka imperiumin näkökulmasta eivät sellaisia ole. Tämä tarkoittaa lähinnä, että kaikki efektit mitkä psyykkereihin vaikuttavat, vaikuttavat myös navigaattoreihin..
Peliteknilliset arvot fluffissa on vähintäänkin epäilyttäviä. Esimerkiksi Taun Riptide on MC (?) vaikka se selvästi onkin jättiläisrobotti eikä monsteri-olio. Huono esimerkki joo, mutta kuitenkin. Se, että FFG on yhdistellyt joidenkin tyyppien kykyjä (navi-> psyykkeri) peliteknillisistä syistä/yksinkertaisuuden takia, ei tarkoita, että ne oikeasti olisivat niitä.

Ja alkuperäisestä kysymyksestä; Acts of Faithit eivät ole psyykkisiä voimia. Millä perusteella osa Imperiumin pyhimyksistä nousee kuolleista? No ne nyt vain sattuvat nousemaan, eivätkä nekään ole psyykkereitä (St. Katherine jne). Usko ja sen tuomat ihmeet ovat vain 40K-versumissa todellisia, sen sijaan että ne olisivat vain huuhaahihhuleiden hypetyksiä.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Darius
Viestit: 1446
Liittynyt: Su 05.12.2004 22:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Darius »

Remos kirjoitti:
Ja alkuperäisestä kysymyksestä; Acts of Faithit eivät ole psyykkisiä voimia. Millä perusteella osa Imperiumin pyhimyksistä nousee kuolleista? No ne nyt vain sattuvat nousemaan, eivätkä nekään ole psyykkereitä (St. Katherine jne). Usko ja sen tuomat ihmeet ovat vain 40K-versumissa todellisia, sen sijaan että ne olisivat vain huuhaahihhuleiden hypetyksiä.
No, teknisesti ottaen kaikki yliluonnollinen 40k maailmassa on tavalla tai toisella warppiin liittyvä, koska se on juuri se mitä usko muuttaa. Ja mitä enemmän henkilöitä uskoo johonkin, sitä suuremmat vaikutukset. Mutta tämän aiheuttamat vaikutukset henkilöihin eivät kuitenkaan tee heistä psyykkereita. Vähän vajavainen esimerkki on Yarrick, jonka örkit uskovat olevan voittamaton badass, ja joka loressa vihjataan olevan voittamaton badass juurikin sen takia koska kaikki örkit uskovat niin. Tämä ei kuitenkaan tee Yarrickista psyykkeriä. Sama periaate on örkkien koneissa jotka maalataan punaisiksi. Örkit uskovat että punainen kulkee nopeampaa ----> punainen kulkee nopeampaa. Örkit ovat vain kaikki latentteja psyykkereitä, jonka takia riittää että "vain" miljardit örkit uskovat siihen että se tapahtuu. Autot eivät kuitenkaan itsessään ole psyykereitä tai testatessa warpin infestoimia, vaikka ne olisikin maalattu punaiseksi. Usko vain siirtää vuoria.

Keisariin uskoo biljoonia ja biljoonia ihmisiä, monta kertaa enemmän kuin kaikkiin kaaosjumaliin yhteensä. Juuri tämän takia onkin se vanha teoria että jos Keisari potkaisee tyhjää, niin tämä kymmenen tuhannen vuoden aikana kerääntynyt lukemattomien miljardien ihmisten usko tekisi keisarista uuden warpin jumalan, ja sellaisen joka olisi äärettömän paljon voimakkaampi kuin Neljä yhteensä, koska keisarijumalaa ruokkivan uskon määrä on niin paljon suurempi.

Eli palaten aiheeseen, uskon tekemät ihmeet johtuvat warpista, mutta eivät ole psyykkisiä voimia, eivät termin varsinaisessa merkityksessä. Mutta esimerkiksi, en usko että imperial saint pystyisi tekemään yhtään mitään ihmeitä jos olisi vaikka necronien null fieldissä, warpin täydellisesti kumoavassa kentässä.

Jos joksikin pitäisi saintit luokitella, sanoisin että ovat kuin possessoituja, mutta koska usko joka esimerkiksi on tehnyt demoneista sellaisia kuin ovat (hauska juttu sinänsä, demonit näyttävät siltä miltä ihmiset uskovat niiden näyttävän, jos -KAIKKI- galaksissa äkisti uskoisivat että khornen bloodletterit laulavat petteripunakuonoa jatkuvasti teurastaessaan ihmisiä, näin olisi.), niin pelisäännöt ovat täysin erilaisia. Warpilla ei ole mitään rajoituksia miten se voi tai ei voi toimia, jonka takia usko voi muokata sitä tekemään aivan mitä tahansa. Jopa toimimaan täysin erilailla kuin warppi yleensä.
Bep.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Remos »

Darius kirjoitti: Jos joksikin pitäisi saintit luokitella, sanoisin että ovat kuin possessoituja, mutta koska usko joka esimerkiksi on tehnyt demoneista sellaisia kuin ovat (hauska juttu sinänsä, demonit näyttävät siltä miltä ihmiset uskovat niiden näyttävän, jos -KAIKKI- galaksissa äkisti uskoisivat että khornen bloodletterit laulavat petteripunakuonoa jatkuvasti teurastaessaan ihmisiä, näin olisi.), niin pelisäännöt ovat täysin erilaisia. Warpilla ei ole mitään rajoituksia miten se voi tai ei voi toimia, jonka takia usko voi muokata sitä tekemään aivan mitä tahansa. Jopa toimimaan täysin erilailla kuin warppi yleensä.
Eipä tässä sun järkeilyssä taas ole mitään järkeä noin ensinkään.
Kerro mulle, miten Zoantrhope käyttää psyykkisiä kykyjään, vaikka luonnollisesti aina on "Shadow in the Warp" -vaikutusalueella, eikä siis pysty käyttämään psyykkisiä voimia? Millä järjellä? Olisiko tässä kysymys ehkä peliteknillisestä valinnasta, päätöksestä siitä, että "hei pojat, ei tehdä tälle nyt näitten voimiensa käyttämiselle täysin omia sääntöjä?" vai se, että khyl se on psyykkeri, mikä vaan käyttää psyykkisiä voimiaan paikassa missä niitä ei voi käyttää.

Toiseksikaan, se, että ihmiset uskovat Keisariin, ei vaikuta millään tavalla missään muodossa milloinkaan siihen, etteikö heidän uskonsa jo sinänsä muodostaisi warppiin Keisarin kaltaista jumalaa, siitä huolimatta, että Keisari on elossa eli ei. Keisari voi olla vaikka ikivanha kääkkä, jolla ei ole minkäänlaisia voimia ollutkaan ikinä ja Great Crusade ja Horuksen mättäminen oli pelkkää huuhaapropagandaa. Se ei vaikuta millään tavalla siihen, etteikö ihmisten usko tällaiseen olentoon jo muodostaisi warppiin henkilöä, joka vastaisi heidän uskomistaan. Millä perusteella se ei muodostaisi jo nyt? Miten Keisarin kuolema millään tasolla vaikuttaisi sen uskon manifestoitumiseen?

En tiedä örkkien käsityksestä maailmasta juurikaan, koska ovat mielestäni aivan sysipaska keksintö noin alkujaankin koko universumissa. Mutta, Codex: DE (5th) on stoori siitä, kun DE jengi länttää jonkun biologisen myrkyn örkkiplaneetalle, eikä niiden örkkien usko omasta voittamattomuudestaan auttanut siinä vaihessa enää yhtikäs mitään, vaan ne kaikki heikkeni ja kuoli pois. Tai kaapattiin ja raiskattiin, mutta kuitenkin.

Mitä tahansa C'tan ikinä päättääkin tehdä, niin sillä ei ole mitään tekemistä warpin kanssa. Miksi? Koska niiden päät ei liity warppiin millään tasolla. Sama pätee pariah-geenin kantajia ihmisyhteisössä, mutta kyllä hekin pystyvät anti-psyykkiseen-psyykkiseen-voimaan (Culexus). Ja se ei liity millään tasolla warppiin, koska ei ole mitään keinoa, millä se liittyisi siihen.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Morze »

Act of Faithit taitavat olla 40kssa poikkeuksellisen sekavasti kanonisoitu alue. Toisaalla pyhimykset lentävät konesiivillä, toteuttavat "ihmeitä" teknologialla ja koko homma on lähestulkoon huijausta. Toisaalla taasen ihmeteot ovat warppimanifestoituma, toisaalla jotain muuta. Sitten on sellaisia tapauksia kuin Ephremarel Stern, joka pystyi teurastamaan paljain käsin squadillisen mariineita, pakenemaan Comorraghista yöpaitasillaan tuhoten armeijallisen deldareita aseenaan pelkkä pistooli ja tietää kaaoksesta kaiken. Kaikki vain koska 400 kuolleen sisterin mini-order keskitti psyykkiset voimansa tähän kyseiseen supersisteriin. Uskoa vai psyykkeri? Culexuskin räjähti yrittäessään pistää kampoihin.

Taitaa asiaan tulla selvyys vasta Wardin kirjoittaessa uuden codexin näille. Tai sitten koko armeija haudataan hiljaisesti.
Avatar
Darius
Viestit: 1446
Liittynyt: Su 05.12.2004 22:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Darius »

Remos kirjoitti: Kerro mulle, miten Zoantrhope käyttää psyykkisiä kykyjään, vaikka luonnollisesti aina on "Shadow in the Warp" -vaikutusalueella, eikä siis pysty käyttämään psyykkisiä voimia? Millä järjellä? Olisiko tässä kysymys ehkä peliteknillisestä valinnasta, päätöksestä siitä, että "hei pojat, ei tehdä tälle nyt näitten voimiensa käyttämiselle täysin omia sääntöjä?" vai se, että khyl se on psyykkeri, mikä vaan käyttää psyykkisiä voimiaan paikassa missä niitä ei voi käyttää.
Ja missä lukee että Shadow in the Warp muka estäisi psyykkisten voimien käytön? Kirjoissa ja loressa psyykkerit heittävät powereitaan tyranidi-invaasion aikana kuten muulloinkin, se on vain vaikeampaa ja vaatii keskittymistä. Lisäksi, olisiko mitenkään mahdollista, että Zoanthropea ei haittaa psyykkinen vaikutus, jota se itse generoi jokaisen muun synapse creaturen kanssa hive fleetissä?

Keisarin kuoleman vaatiminen on aivan validi pointti kyllä, sen takia sanoinkin että se on teoria. On todennäköistä että keisarijumala on jo, koska keisarin saintteja on, ja esimerkiksi Abnetin Gaunt's Ghost kirjoissa on jopa nähty se että on jonkinlainen kaaosjumalien vastainen osapuoli, joka aktiivisesti vaikuttaa tapahtumiin Imperiumin hyväksi.Teoria tämäkin tietysti on vain koska canon ei sano asiasta juuta tai jaata, aina voi olla että iso T nauttii itseään vastaan pelaamisesta.
Remos kirjoitti:En tiedä örkkien käsityksestä maailmasta juurikaan, koska ovat mielestäni aivan sysipaska keksintö noin alkujaankin koko universumissa. Mutta, Codex: DE (5th) on stoori siitä, kun DE jengi länttää jonkun biologisen myrkyn örkkiplaneetalle, eikä niiden örkkien usko omasta voittamattomuudestaan auttanut siinä vaihessa enää yhtikäs mitään, vaan ne kaikki heikkeni ja kuoli pois. Tai kaapattiin ja raiskattiin, mutta kuitenkin.
Örkit eivät usko olemansa voittamattomia, niiden koko yhteiskunta perustuu siihen että taistellaan ja vahvin voittaa, eli myöntävät sen että kaikki muut häviää. Yksittäinen örkki voi uskoa olevansa vahingoittumaton, mutta se nyt ei muuta mitään, koska on yksi örkki vastaan biljoona muuta örkkiä, jotka kysyttäessä vastaisivat että kyllä, tuonkin kaverin voi polttaa burnalla siinä missä kenet tahansa muunkin. Sillä mitä usko tekee on rajansa, ainakin jos uskojien lukumäärä on rajallinen.
Remos kirjoitti: Mitä tahansa C'tan ikinä päättääkin tehdä, niin sillä ei ole mitään tekemistä warpin kanssa. Miksi? Koska niiden päät ei liity warppiin millään tasolla. Sama pätee pariah-geenin kantajia ihmisyhteisössä, mutta kyllä hekin pystyvät anti-psyykkiseen-psyykkiseen-voimaan (Culexus). Ja se ei liity millään tasolla warppiin, koska ei ole mitään keinoa, millä se liittyisi siihen.
Mitä edes tarkoitat? En sanonut mitään C'taneista tai pariaheista (joita ei uusimman necron codexin mukaan ole edes olemassa, tai ainakaan codex ei sanallakaan niistä kerro, ja C'tananit ovat necroneiden pokemoneja samassa kirjassa, kannattaa pysyä uusimman loren mukana), en sanallakaan väittänyt että necroneilla olisi jotakin tekemistä warpin kanssa, sanoin vain että necronien null fieldi todennäköisesti estäisi sainttia tekemästä mitään ihmeitä, koska demoniaseetkin muuttuvat normaaleiksi siinä, ja psyykkerit ovat voimattomia.

Ja kyllä, act of faitheista ei ole mitään selkeää selitystä loressa, ainoa jonka voisi ajatella olevan "canon" on lyhyt pätkä sistereiden nykyisessä WD codexissa jossa vain sanotaan että usko keisariin on siskoilla niin vahva, että ihmeitä tapahtuu. Periaate voisi olla vain sama kuin örkeillä, eli koska uskovat että punainen väri saa auton kulkemaan nopeampaa, ja kaikki örkit uskovat siihen, se tosiaan kulkee nopeampaa.
Bep.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Remos »

Darius kirjoitti:Mitä edes tarkoitat? En sanonut mitään C'taneista tai pariaheista (joita ei uusimman necron codexin mukaan ole edes olemassa, tai ainakaan codex ei sanallakaan niistä kerro, ja C'tananit ovat necroneiden pokemoneja samassa kirjassa, kannattaa pysyä uusimman loren mukana), en sanallakaan väittänyt että necroneilla olisi jotakin tekemistä warpin kanssa, sanoin vain että necronien null fieldi todennäköisesti estäisi sainttia tekemästä mitään ihmeitä, koska demoniaseetkin muuttuvat normaaleiksi siinä, ja psyykkerit ovat voimattomia.
No, teknisesti ottaen kyllä väitit, että:
Darius kirjoitti:No, teknisesti ottaen kaikki yliluonnollinen 40k maailmassa on tavalla tai toisella warppiin liittyvä
Ja pitäisin vähintäänkin yliluonnollisena C'tan (shardinkaan) kykyä rappeuttaa panssarit pelkällä kosketuksella, SR: Immune to Natural Law, kyky kumota paino/vetovoima tai kyky imeä vihollistensa elämänvoiman katseellaan. Ja sillä ei ole mitään tekemistä warpin kanssa.
Pariah-geeni on ihmisillä ilmenevä omega/omega-minus "psychic activity". Tosiaan, toisia sanoja; blank, untouchables, psychic nulls ja niin edelleen. Ja kyllä se on uusinta lorea. Eikä missään väitetä, että kaikki C'tanitkaan olisi kuolleet. Mieleeni juolahtaa ainakin... Void Dragon, Endless Swarm, Burning one, Outsider, Arisen ja Shaper..?

Ja miksi kaikki slaanesh demonit näyttävät samalta? Johtuuko se siitä, että kaikki maailmankaikkeuden ihmiset ajattelevat, että ne slaanesh demonit on violetteja ladyboyta?
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Darius
Viestit: 1446
Liittynyt: Su 05.12.2004 22:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Darius »

Remos kirjoitti: Ja pitäisin vähintäänkin yliluonnollisena C'tan (shardinkaan) kykyä rappeuttaa panssarit pelkällä kosketuksella, SR: Immune to Natural Law, kyky kumota paino/vetovoima tai kyky imeä vihollistensa elämänvoiman katseellaan. Ja sillä ei ole mitään tekemistä warpin kanssa.
Pariah-geeni on ihmisillä ilmenevä omega/omega-minus "psychic activity". Tosiaan, toisia sanoja; blank, untouchables, psychic nulls ja niin edelleen. Ja kyllä se on uusinta lorea. Eikä missään väitetä, että kaikki C'tanitkaan olisi kuolleet. Mieleeni juolahtaa ainakin... Void Dragon, Endless Swarm, Burning one, Outsider, Arisen ja Shaper..?
Ah, myönnän erheeni, olisi pitänyt huomioida C'tanit, jotka ovat tosiaan yksi poikkeus. Ovat äärimmäisen voimakkaita olentoja, eivätkä omaa mitään yhteyttä warppiin, täysin päinvastoin itse asiassa. Se mitä yritin ajaa takaa tuon sanomalla on että örkkien red ones go fastah, kaaoksen loitsut ja tyranidien hive mind (jolla on niin vahva psychic presence että se heittää kaiken warpin lähistöllä niin solmuun että navigointi&viestintä warpin kautta on puolimahdotonta) toimivat kaikki warpilla tai sen kautta tavalla tai toisella, joten todennäköistä on että sistereiden act of faithit ovat vain yksi esimerkki tästä lisää.
Bep.
Avatar
Master Arturion
Viestit: 168
Liittynyt: Ti 19.04.2005 17:06
Paikkakunta: Pori

Re: Uskon voima ja sen manifestoituminen

Viesti Kirjoittaja Master Arturion »

Emperor in in teh warp -> warp is everywhere -> Emperor is everywhere -> Emperor can do anything -> Emperor hears you through teh warp -> Emperor helps -> Profit.

Nuff said, over and out.
We march the grim march, with a grin...why? Because we have dark sense of humor....
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”