"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

GreenMeanien vanha ja huono metaketju

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Ihme_apina kirjoitti:Torchilla ei oo reachii...
Energian kanssa sil on 11,5" threat? ei ihan hirveen siistii imo.. tohon tietty se säälittävä SP6 pääl mut ei silti mikää hullun siisti.
Itelle oli kyl ihan raivostuttavaa mangledis ku tuli toi vastaa ja ravagoret ei saanukkaan ampuu :S
Miten sait 11,5? 4+3+3+0,5=10,5? En oo enää niin innostunut tosta, että ostaisin kokeilemati kun ton savu tosiaan on actioni. Jos sais juosta ja savuttaa niin tarvisin ton, mut nyt toi on kyl vähän meh. Ihan selvästi jotain puuttuu. Jos toi chargeis ilmaseks, ois sp8 tai ois yhen kovempi speedi tai reach niin ottaisin ton samantien, mut on nytki tos niin paljon eri jippoi et pakko tota on jossain vaihees proxyilla.
Ihme_apina kirjoitti:Mites flarejen pilven ignorointi toimii? Onk vaan attackei tehdes vai saak tol vedel pSorsan feattii varte LoSsei?
Saa vedettyy losei feattia varten. Jos en joutuis luopuun behiksen tykeist flarei varten niin ne ois aivan loistava yhdistelmä mut 2 hevii cryxii vastaan vaan on vähän 2 hevii cryxii vastaan.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Pelailin sit eilen tampereella 3 peliä butch3rilla, ja kivaahan se on. 42 pisteessä lista oli:
Kommander Zoktavir, the Butcher Unleashed (*4pts)
Ei varmaan tarvi selitellä?
* Devastator (9pts)
* War Dog (1pts)
Greygore Boomhowler & Co. (Boomhowler and 9 Grunts) (9pts)
Blockaa LOSin butcheriin, rasittavia poistaa ja kestääkin ihan ok.
Iron Fang Pikemen (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Black Dragon Officer & Standard (2pts)
Kayazy Eliminators (Leader and Grunt) (3pts)
Eiryss, Angel of Retribution (3pts)
Kell Bailoch (2pts)
Madelyn Corbeau, Ordic Courtesan (2pts)
Iron Fang Kovnik (2pts)
Ogrun Bokur (3pts)
Saxon Orrik (2pts)
Eilisen perusteella voisin luopua Eliminatoreista mutten oikeastaan mistään muusta. Kell poistaa kivasti infantrya ja varmistaa ettei butcheri joudu itse huolehtimaan feralgeisteistä. Mulla ois siis 11 pinnaa jäljellä viiteenkymppiin. Haluisin ottaa WGI:n koska (edellisiä pSorscha/Vlad3 listoi käyttämällä) Joe ois vapaana mut eilisen perusteella se ei oo välttämätön ja tekis tosi tiukkaa ajan kanssa (vaik vois sen oppiakkin) enkä keksi mistä ottaisin tilaa lisäraketeille jotka kuitenkin haluisin.
Vähän kelasin et Ragman (colossaalei vastaan), nallet (vaihtoon ennen butcheria) ja greylordit (pilviä ja maagisia sprayta) vois toimia.
Oisko kellään idiksiä mitkä auttais erityisesti eCaine/eLylyth matseihin? Fiittejä ei tarvii haitata ees paljoa, että butcherin tappamisesta tuleekin vaikeeta, niin mielelläni laittaisin lisäpinnoja siihen mutta ainoo minkä keksin on toinen bokuri joka tuntuis kaikissa muissa matseissa vähän surulliselta. eAlexia vois kanssa ainakin vähentää pin cushioneita ja harmei, mut emt.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

Nallet ja Doomreaverit?

Eiks siin ois 11 pts?

tai sit alexia ja nallet ja joku pinnan juttu (esim uppaa devaa..)
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

MaSSacRe kirjoitti:Nallet ja Doomreaverit?
Eiks siin ois 11 pts?
... Tää ei ois ihan tyhmää. Doomikset vois juosta täysiä kiinni (ja toki kuolla tekemättä mitään paitsi kuluttamalla vihun aikaa) helpottaen vähän ekojen vuorojen sijottelua ja ifpien minifiittaamisten yms. miettimistä.
MaSSacRe kirjoitti:tai sit alexia ja nallet ja joku pinnan juttu (esim uppaa devaa..)
pAlexia saa olla tuol sorschal. Se tarvii musta enemmän smallbasei blockereiks ja sit toki alexian loppupeliä. eAlexia ois tosiaan mahollisuus.
Devastaattori (joka on edelleen ihan tunkki jaska) on ihan loistava butcherilla. Pääasiassa se ei vaan kuole, sit seisoo zonella ja toivoo et vastus chargais siihen pari heviä jotka butcheri vois sitten syödä. Avattunakin se poistaa aika kivasti infantrya ja ei se 5x pow 16 nyt huonoin mahollinen ole hevien lyömiseen jos sille saa annettua fokusta.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

krhm... joo, sekotin devastaattorin siihen destroyeriin...(älkää kysykö miks)
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Vaikka tää kuulostaa vähä epäintuitiiviselta, mutta eCainea vastaan musta kannattais pelata muutamaa jakkia, jotta eCaine voi (= on pakko) fiitata semmonen rikki. Nyt sulla ei oo listassa yhtään modelia, mitä eCaine haluais tai vois fiitata, joten eCaine jemmaa fiittiä koko ajan, mikä rajoittaa Butcher3:n pelaamista aika paljon. Jos sulla ois Konquesti tai pari jakkia, niin eCainelistalta loppuu aika helpolla puhti ilman fiittiä (varsinki jos saat poistettua kääpiöitä kivasti). Nyt tuntuu että keskellä peliä on hirveä meleepaini (Boomikset+IFPit+jotain vs Boomikset+käpsät+alexia&co), mihin eCaine pystyy pyssyttelemään (ja telee karkuun), mutta Butcher ei oikein uskalla mennä jeesaamaan.

Kyllähän tietty Butcher coverissa ja kämpissä aika hyvin alkaa jo kestääkin fiittiä. Buccaneerista sais viidellä pinnalla jonku random-KDn ja sen coverin just sinne minne haluaa. Varsinki jos pääsee valitsemaan puolta, eli saat kukkula(coveri)n niin Caine osuu enää yseillä eikä fiitti pelota. Tosin tällöinki oot aika jumissa siinä coverissa, enkä tiedä pääsetkö meleepainissa edelle.

Vähän lisää Retriperspektiiviä tohon ilmeisesti tän listan kaveriksi mietittyyn pSorsaan: Doom Reaverit tuntuu kauheen kaksjakoiselta yksiköltä Retriä vastaan. Toisaalta DEF13 ARM14 ilman stealthiä ja tuffia on just semmonen profiili, mitä Retri ammuskelee mielellään vaikka koko päivän. Mutta sitten jos tapahtuukin jotain hassua ja parikin jantteria pääsee perille, niin Abo voi kusta tosi pahasti ja Reach-Berserker kyllä lanaa aika hyvin Retriä. Kaikenkaikkiaan toi Alexia-Nyssit-Doomikset-Karhut-A&H ei ihan hirveesti pelota. MHSF ja Invictorit ammuskelee tosi mielellään Doom Reavereitä ja Invictorien ja SFAn pitäis hoidella Nyssit kivasti. Sit jää jäljelle joku robo, Alexia ja karhut pyörimään, niin ei pitäis olla ameriikantemppu moppailla niitä pois.

pSorsa casterinä puolestaan kuulostaa kyllä tosi inhottavalta Retriä vastaan. Tietty fiitin kanssa saa olla aika varovainen, mutta kyllähän sillä aika komeesti vetää koko armeijan jumiin.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

TheEmu kirjoitti:Vaikka tää kuulostaa vähä epäintuitiiviselta, mutta eCainea vastaan musta kannattais pelata muutamaa jakkia, jotta eCaine voi (= on pakko) fiitata semmonen rikki. Nyt sulla ei oo listassa yhtään modelia, mitä eCaine haluais tai vois fiitata, joten eCaine jemmaa fiittiä koko ajan, mikä rajoittaa Butcher3:n pelaamista aika paljon. Jos sulla ois Konquesti tai pari jakkia, niin eCainelistalta loppuu aika helpolla puhti ilman fiittiä (varsinki jos saat poistettua kääpiöitä kivasti). Nyt tuntuu että keskellä peliä on hirveä meleepaini (Boomikset+IFPit+jotain vs Boomikset+käpsät+alexia&co), mihin eCaine pystyy pyssyttelemään (ja telee karkuun), mutta Butcher ei oikein uskalla mennä jeesaamaan.

Kyllähän tietty Butcher coverissa ja kämpissä aika hyvin alkaa jo kestääkin fiittiä. Buccaneerista sais viidellä pinnalla jonku random-KDn ja sen coverin just sinne minne haluaa. Varsinki jos pääsee valitsemaan puolta, eli saat kukkula(coveri)n niin Caine osuu enää yseillä eikä fiitti pelota. Tosin tällöinki oot aika jumissa siinä coverissa, enkä tiedä pääsetkö meleepainissa edelle.
Tosi masentavaa kamaa vaikka ootkin varmaan oikeessa. Toimiskohan conquesti butcherin kaverina? Paha ees ajatella kun oon tottunu pelaamaan tota juurikaan fokusta jakamatta ja keskellä kenttää. En oo kyl ees miettiny tota että jostain tekis ittelleen sen coverin mikä itseasiassa auttais tosi monessa huonossa matchupissa. Toi meg + buccaneer ei oo mun mielessä varsinainen voittokombo mut kai tätä pitää miettiä. Oi kun saisikin vanguardei butcherillekkin niin ottaisin heti 2.
Osaisko joku muuten laskee todennäkösyyttä millä eCaine tappaa butcherin täydestä kämpistä?
TheEmu kirjoitti: Vähän lisää Retriperspektiiviä tohon ilmeisesti tän listan kaveriksi mietittyyn pSorsaan: Doom Reaverit tuntuu kauheen kaksjakoiselta yksiköltä Retriä vastaan. Toisaalta DEF13 ARM14 ilman stealthiä ja tuffia on just semmonen profiili, mitä Retri ammuskelee mielellään vaikka koko päivän. Mutta sitten jos tapahtuukin jotain hassua ja parikin jantteria pääsee perille, niin Abo voi kusta tosi pahasti ja Reach-Berserker kyllä lanaa aika hyvin Retriä. Kaikenkaikkiaan toi Alexia-Nyssit-Doomikset-Karhut-A&H ei ihan hirveesti pelota. MHSF ja Invictorit ammuskelee tosi mielellään Doom Reavereitä ja Invictorien ja SFAn pitäis hoidella Nyssit kivasti. Sit jää jäljelle joku robo, Alexia ja karhut pyörimään, niin ei pitäis olla ameriikantemppu moppailla niitä pois.
pSorsa casterinä puolestaan kuulostaa kyllä tosi inhottavalta Retriä vastaan. Tietty fiitin kanssa saa olla aika varovainen, mutta kyllähän sillä aika komeesti vetää koko armeijan jumiin.
Miks sun pitää pilaa kaikki? Täs on ehkä vähän se et mä en oo (muistaakseni) nähny invictorei pöydäl niin arvioin tota pyssyjen määrää varmaan alakanttiin. Mun päässä concealmentti auttaa ainakin paria doomista selviimään sen yhen ampumisvuoron minkä jälkeen fiitillä pitäis saada aika monta jantteria pois. Vähän mäihää niin vastustaja jättää jotain 19¨ sorschasta ja saan niit stationaryks jo ennen fiittiä. Eilisen jälkeen päätin kanssa droppaa nallukat ja tinkerin ja ottaa tilalle tactical arcanistit ja koldun lordin jotka kanssa voi sit loppupelissä lanata infantrya.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

GreenMeanie kirjoitti:Tosi masentavaa kamaa vaikka ootkin varmaan oikeessa. Toimiskohan conquesti butcherin kaverina? Paha ees ajatella kun oon tottunu pelaamaan tota juurikaan fokusta jakamatta ja keskellä kenttää. En oo kyl ees miettiny tota että jostain tekis ittelleen sen coverin mikä itseasiassa auttais tosi monessa huonossa matchupissa. Toi meg + buccaneer ei oo mun mielessä varsinainen voittokombo mut kai tätä pitää miettiä. Oi kun saisikin vanguardei butcherillekkin niin ottaisin heti 2.
Osaisko joku muuten laskee todennäkösyyttä millä eCaine tappaa butcherin täydestä kämpistä?
Kyllä musta Conquest kuulostais iha ok:lta Butcher3:lle. Tietty se syö alkupelistä fokusta kun on vielä elossa, mutta kuvittelis että Butcher haluaa kuitenki katsella vähän alkupeliä kauempaa kun vihulla on kaikki lelut käytössä? Ja jos joku kerää kaks vastustajan heviä nippuun, niin Conquest. Muistaa vaan ottaa Saxonin mukaan, että Butcher löytää Konquestin romun läpi, mutta kuvittelis että Konqun tuhoutumisen jälkeen ois kiva Butcherilla käydä poimimassa ne pari heviä (ja jäädä edelleen coveriin).

Ei muakaan Meg+Buccaneer oikeen vakuuta, mutta eikö se oo halvin keino saada cover Butcherille? Vai toimiiko Thor Khadorille, että vois pelaa Thor+kanaa?

Muistaakseni kämppäävän Harbyn tappaminen oli käytännössä ihan coin-flippi (jos osuminen ei ole ongelma). Butcherilla on varmaan pari hiparia enemmän, mutta edelleen puhutaan varmaan aika fifty-fiftystä. Jo pelkkä coveri auttaa kyllä tosi paljon, kun tarvii seiskaa osumiseen, ja kukkulacoverkämpissä puhutaan varmaan enää ihan muutaman prosentin onnistumismahiksesta. Tosi paljon vaikuttaa myös, saako Aiyanalta Kissin sisään. Harppyyn ei ikinä saa koska Devout, mutta Butcheriin vois saadakin.
GreenMeanie kirjoitti:Miks sun pitää pilaa kaikki? Täs on ehkä vähän se et mä en oo (muistaakseni) nähny invictorei pöydäl niin arvioin tota pyssyjen määrää varmaan alakanttiin. Mun päässä concealmentti auttaa ainakin paria doomista selviimään sen yhen ampumisvuoron minkä jälkeen fiitillä pitäis saada aika monta jantteria pois. Vähän mäihää niin vastustaja jättää jotain 19¨ sorschasta ja saan niit stationaryks jo ennen fiittiä. Eilisen jälkeen päätin kanssa droppaa nallukat ja tinkerin ja ottaa tilalle tactical arcanistit ja koldun lordin jotka kanssa voi sit loppupelissä lanata infantrya.
Haha Concealment :D. MHSF ignoraa ja Invictorit ampuu RAT8+rerollit (tai isompii CRAita jos on pakko). SFAta toki kiinnostaa, mutta ihan niinku ne ois mihinkään jalkaväkeen osumassa (ja hevit saa yleensä kuitenkin Ossyn tykistä ennen SFA-pommitusta).

Ei musta kaks yksikköa Doomiksia oo semmonen, etteikö Retri ampuis niitä matkalle. Butcher2:n 48 Doomiksen kanssa voi tullakin jo hiki.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
attor
Viestit: 1348
Liittynyt: Ti 20.05.2003 10:33
Paikkakunta: Raisio

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja attor »

Butchi tais saada rakeista relentless chargen ettei ees välttimäti tarttee saxonii konquestin rauniois. :)
Kun mä kuolen kaikki baneni sä saat
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Joo, koirista saa niiden ollessa hengissä relentless chargen.
TheEmu kirjoitti: toimiiko Thor Khadorille, että vois pelaa Thor+kanaa?
Toimii. En kyl haluis tilata ittelleni kolmatta thoria.
TheEmu kirjoitti:käytännössä ihan coin-flippi (jos osuminen ei ole ongelma)
Jonka jälkeen caine on 12'' päässä? Sä et selvästi oo ikinä nähny miten mä pelaan. 50/50 häviö/voitto on ihan hyväksyttävä.

Toi retri on kyl jännä. Mage hunterit kyl siis ihan tiedostin ongelmaks doomiksille mut invictorit tuo tosiaan ihan uuden ongelman. Toisaalt mitä retri (ossy) khadorilla sit pelkäis?
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Joo, Caine on toki fiittipyssyttelyn jälkeen ihan helppoa kauraa Butcherille.

Ossy pärjää hyvin tai kohtalaisesti jos vihulla on korkea DEF tai korkea ARM, mutta jos on molempia niin alkaa ongelmat. Eli Iron Fangit, hepalla tai jalan, Iron Fleshillä on ihan hyvä lähtökohta. Jollain Kayazyillä tai Nysseillä IF menee käytännössä hukkaan kun jollain blästeillä ne tarvii kuitenki koittaa tappaa. Ongelmaksi tässä Khadorin kannalta muodostuu sitten, kun Rahnin maagit moppaileekin Iron Fangejä tosi mielellään.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2400
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

GreenMeanie kirjoitti:Osaisko joku muuten laskee todennäkösyyttä millä eCaine tappaa butcherin täydestä kämpistä?
Katsotaas. 10 laakia, RAT 9, ARM 24, DEF 14 20 laatikkoa.
Vanilia: P=1.5%
RAT 11: P=6.3%
Harmilla: P=26.9%
Harmilla ja RAT 11: 66.8%

Johtopäätös: Ilman tukea Caine ei pelota, mutta kun siihen lyö Ayanan päälle ja rangerit, niin lähdetään kotiin. (eEiryksestä puhumattakaan.) =>Tapa tontut.

Olisko ihan kuollut idea lyödä oma jakki (vaikka joku kurahalpa merkki lighti) paskaksi ja juosta wrekkiin? Supportti ei meinaa enää osua kun himmaan DEF 18:ssa?

Edit: Coverissa, harm osuu, Rat 11: P= 2.5%. Kyllä tässä kelpaa jo.
Viimeksi muokannut Merimetsä, Ma 16.09.2013 13:56. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja Prkl »

Merimetsä kirjoitti: Olisko ihan kuollut idea lyödä oma jakki (vaikka joku kurahalpa merkki lighti) paskaksi ja juosta wrekkiin?
Thor ja pupunen?

EDIT: saakohan Butcher3 tommosta hajalle?
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2400
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

petskules kirjoitti:Thor ja pupunen?
EDIT: saakohan Butcher3 tommosta hajalle?
Tai Meg Buccaneerilla. Se kuolee jo kun siihen katsookin.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Butcheril on kyl väkevä katse. Ihan puhtaasti coverin rakentamiseen buccaneeril ois arm 15 ja 26(!!!) boksia kun taas pupuil arm 18 ja 18 boksii. Eli chargaava butcheri tappaa kumman vaan kahella lyönnillä, energisoi wreckiin ja on arm 22 siellä. Thor + Blasteri ois kyl tosi hyvä myös 18'' tuplabuustattuun sprayhin millä poistaa aiyana tai withershadow harmaaja, eikä nyt muutenkaan minkään ihan hyödytön vehje.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja Prkl »

GreenMeanie kirjoitti:Butcheril on kyl väkevä katse. Ihan puhtaasti coverin rakentamiseen buccaneeril ois arm 15 ja 26(!!!) boksia kun taas pupuil arm 18 ja 18 boksii. Eli chargaava butcheri tappaa kumman vaan kahella lyönnillä, energisoi wreckiin ja on arm 22 siellä. Thor + Blasteri ois kyl tosi hyvä myös 18'' tuplabuustattuun sprayhin millä poistaa aiyana tai withershadow harmaaja, eikä nyt muutenkaan minkään ihan hyödytön vehje.
Lisäks mun mielestä Thor on kivempi siellä heilumassa sen jaskan kuoltua kuin Meg.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

TAI, tai sit otat yksikön kilpipyssykääpiöitä, niin ei tarvii maksaa turhaa kahta pinnaa jack marshalista vaan kymmenen pinnaa bisneksestä ja kolme pinnaa coverista. Pelkkää säästöä!

Meinasin enemmän tosissani ehdottaa Devil Dogeja tohon hommaan, mutta ei ne näköjään toiminutkaan Khadorille.
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Heh. Joo, noi devildogit buccaneeril ois kyl khadorilla muutenkin ihan kiva yksikkö. Toi Thor + blasteri on kyl niin hyvä idis et melkeen annan Teemulle anteeks sen et se pilas mun toiveet tosta pSorsan peluuttamisesta retriä vastaan. Melkeen.

Edit; Otetaan vastaan ehdotuksia listasta joka toimii Rahn/Ossy/eGaspy/Dennyt vastaan. Melkeen kaikki characterit käytössä.
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2400
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kuhan pekonit ja pohjanmiehet

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

GreenMeanie kirjoitti:Edit; Otetaan vastaan ehdotuksia listasta joka toimii Rahn/Ossy
Easy button: Riflecore tai deathstar Joella. Ammut maagit tai stormfallit pois. Ossilla joutuu hoitelemaan strikeforcen. IFPt/helpat tai deatstar. Hmm. Devastaattori räjäyttää ne kans pois. (Ja jos joku sitten ampuu devaa, niin se on vain voittoa.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
GreenMeanie
Viestit: 1375
Liittynyt: To 03.10.2002 15:57

Re: Kuha palaa kotiin Khadorilla

Viesti Kirjoittaja GreenMeanie »

Laitetaas lyhyesti, pari peliä suunnilleen näillä pelattu ja toivottavasti muutaman vielä sais pelailtua ennen kuin lähden Puolaan siirtämään KUHAn seuraavalle onnekkaalle, jos ei muuten niin Fanatikissa kokeilen sit 65 pinnan versioina. Listat on molemmat kivoja, mutta vähän harmittaa kun vastustaja voi aina valita anti-infantrylistan ja rullailla sillä, mutta nyt on Khadoria niin minkäs teet. On mul teille sit viel yks teoreettinen zerkova ylläri varalla kolmoslistaks.
Points: 50/50
Kommander Zoktavir, Butcher Unleashed (*4pts)
* Kodiak (8pts)
* War Dog (1pt)
Great Bears of Gallowswood (5pts)
Greygore Boomhowler & Co. (Boomhowler and 9 Grunts) (9pts)
Iron Fang Pikemen (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Black Dragon Officer & Standard (2pts)
Alexia, Mistress of the Witchfire (4pts)
Eiryss, Angel of Retribution (3pts)
Madelyn Corbeau, Ordic Courtesan (2pts)
Iron Fang Kovnik (2pts)
Ogrun Bokur (3pts)
Saxon Orrik (2pts)
Thor Steinhammer (2pts)
* Grundback Blaster (3pts)
Kaikki lyö ihan älyttömän kovaa (ja päättää mihin kohtaan lyö + SoD) ja kestää kanssa jotain pov 10:ä vastaan ihan ok. Perustuu mun teoriaan että Butcher3. Ottaisin mielelläni devastaattorin tai beastin, mutkun ei oo oikeen mistä tiputtaa. Thor ja blasteri vois droppaa ja ottaa vaikka kellin beastin lisäks,mut mä pidän tällä hetkellä liikaa tosta coverista ainakin ajatustasolla kun en oo käytännössä päässy testaamaan.
Points: 50/50
Kommander Sorscha (*5pts)
* Spriggan (10pts)
* Sylys Wyshnalyrr, the Seeker (2pts)
Alexia Ciannor & the Risen (Alexia and 9 Risen Grunts) (5pts)
Doom Reavers (Leader and 5 Grunts) (6pts)
Doom Reavers (Leader and 5 Grunts) (6pts)
Lady Aiyana & Master Holt (4pts)
* Koldun Kapitan Valachev (2pts)
Winter Guard Infantry (Leader and 9 Grunts) (6pts)
* Winter Guard Infantry Officer & Standard (2pts)
* 3 Winter Guard Infantry Rocketeers (3pts)
Winter Guard Mortar Crew (Leader and Grunt) (3pts)
Winter Guard Mortar Crew (Leader and Grunt) (3pts)
Joe (2pts)
Reinholdt, Gobber Speculator (1pts)
Pääasiassa täl kopataan ne mitä ei Butcherilla uskalla, eli cryx. Ehkä khadorit, tietyt retrit ja jotkut cirlet jne jotka huijjaa defensellä myös. En tiiä riittääkö puhti sit enää doomisten katoomisen jälkeen rikkomaan hevei ja muutenkin tarvii miettii et joe heittää fearlessin ajoissa ennenku WGIDS juoksee doomiksia karkuun, mut kyl tää on musta sisällöltään aika masentavan näkönen lista. Mortarit yhdessä rakettien kanssa varmistaa et fiittiin jäävät vastustajan casterit on entisiä varsinkin sprigganin flarejen kanssa. Oon jo pitkään sanonu, että valachev ei vaan voi olla AHlla, koska sitä tarvitaan nysseillä, mut tähän listaan se pieni damagebuffi tai maagiset aseet (kuolontähdelle) vähän pidemmälle vaan on liian makeita kieltäydyttäväks.

Ja se tärkein:
Points: 50/50
Tiers: 4 Hunting Wolves
Koldun Kommander Aleksandra Zerkova (*6pts)
* Vanguard (4pts)
* Vanguard (4pts)
* Vanguard (4pts)
* Vanguard (4pts)
* Marauder (6pts)
Greylord Outriders (Leader and 4 Grunts) (6pts)
Kayazy Assassins (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Kayazy Assassin Underboss (2pts)
Kayazy Assassins (Leader and 9 Grunts) (8pts)
* Kayazy Assassin Underboss (2pts)
Kayazy Eliminators (Leader and Grunt) (3pts)
Kayazy Eliminators (Leader and Grunt) (3pts)
Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist (2pts)
Joo. Mulla on Vlad3 kaikki ponit odottamas maalausta (siis 5 nappii jäljellä), mut kamaan se vaikuttaa vähän nähdyltä. Ekalla vuorolla banishing ward kayazyihin tai ouridereihin ja kaikki juoksee, sit force blastilla alueet tyhjäks ja skenuvoitto taskussa kotiin. Pidän semivarmana, mut tarvisin viel 3 vanguardii ja täydet kayazyt. Oisko kellään kaapeissa?
Tanan kirjoitti:olihan se hiukka pöljää kun synkkää käärinliinaa pystyi levittämään takapuolesta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Armeijalistat”