"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Messuraporttia Saksan Spiel 2013 -pelifestareilta

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Messuraporttia Saksan Spiel 2013 -pelifestareilta

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Pääsimme syyslomalla vierailemaan pikaisesti Saksan Essenissä vuosittain järjestettävillä Spiel-messuilla, mistä jäi muutamat kuvat ja kertomukset todisteeksi! Lauta-, kortti- ja figupeleihin sekä aihepiirin oheistoimintaan keskittyvä tapahtuma kokosi yhteen tunnettuja näytteilleasettajia ja hurjan määrän harrastajia ja tuntui, että lähes kaikilla isoilla pelikustantamoilla ja -kaupoilla oli messuilla omat standinsa. Valtavilla peli- tai valmistajakohtaisilla pelialueilla olisi ajan salliessa ollut mahdollista testata varmaan satoja eri pelejä henkilökunnan opastuksessa ennen ostopäätöksen tekemistä.

Messut oli aika perinteiset shoppailukarkelot, mikä sopi ainakin meille hyvin, sillä tarjouksien metsästämisessä ja tinkimisessä on oma tunnelmansa ja tylsäähän se olisi testipelata julkaisuja ja lähteä sitten tyhjin käsin kotiin. Messuilla oli muuten myös erillisiä pelitiloja kotoa tuotujen tai juuri ostettujen pelien pelaamiseen vähän messukeitaita rauhallisemmissa sopukoissa, joskin turnaukset loistivat poissaolollaan...

Koostin saitillemme aika raskaasti kuvitetun raportin Spiel 2013 -lautapelifestarien tunnelmista keskittyen erityisesti messujen figutarjontaan.

Click click

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Messuraporttia Saksan Spiel 2013 -pelifestareilta

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Kiitos kuvista, melkoista silmäkarkkia näyttää olevan. Pitäisi varmaan itsekin joskus koittaa päästä jollekin noista isoista messuista. Etenkin noi freebooterin figut kiinnostaa. Varmaan joutuu hankkimaan pari mustekalaa Calamarain beast herdiin. :)
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Messuraporttia Saksan Spiel 2013 -pelifestareilta

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Hyvä pläjäys. Päädyin tänä vuonna itsekin Esseniin kummallisten yhteensattumien kautta, mutta niin lyhyellä varoitusajalla etten ehtinyt edes huudella mitään Suomi-tapaamisia. Omat kuvani ovat edelleen kamerassa ja saattavat pysyä siellä vielä hyvän aikaa. Ei ole minun juttuni tämä tehokas raportointi.

Lautapelien määrä tuolla on sangen epätodellinen. Kolmeen täysikokoiseen messuhalliin mahtuu yhtä, toista ja kolmattakin. Pelkkiä aikuistenpeli-uutuuksia taisi olla toista sataa. Varsinaisia figuvalmistajia taas taisi olla "vain" kymmenisen kappaletta ja muutama jälleenmyyjä päälle, joten sen puolen överit pitää etsiä muilta messuilta. Ei sillä etteikö rahaa olisi saanut palamaan tälläkin tarjonnalla.

Muutamia mukavia matkamuistoja:
  • Sandy Petersenin kanssa tarinointi Cthulhu Wars -tiskillä
  • Täysimittainen Micro Art / Wolsung / Discworld -ständi. Hieno demopöytä ja sain tasaraha-alennustakin...
  • Imp's Shopin aarrearkku, jossa oli niin klassikkokamaa kuin tuoretta GoblinAidia.
  • Megalithin David, rento heppu joka kertoi mm. Suomen-reissuistaan ja tietysti Godslayerista.
  • Ludikbazarilla oli vanhaa Confroa ja Hell Doradoa ale-hintaan. Alkemy-starttereita olisi saanut vitosella. (En ostanut.)
  • Feldherriltä löytyi taas pari uutta, kätevää foamikokoa.
  • Suomi-firmoilla oli hyvä edustus.
  • Olutta, simaa, viiniä ja jäykempiä "laitetaanko pakettiin vai juotko täällä" -hengessä. Saksa on hieno maa.
Miinuspuolelle jäi, että yleisen väsymyksen ja hälinän vuoksi en oikein jaksanut pelata mitään tai tehdä lautapuolen ostoksia. Tarjonta oli muutenkin vähän turhan klassista euroa. Vaikka variaatioitakin mahtui kolmeen hallilliseen, minun makuuni oli liikaa räikeänväristen puukuutioiden siirtoa varastosta toiseen VP-träkin ympäröimällä laudalla. Lähinnä maan ja hopearahan nimi vaihtui pelistä toiseen. Mielenkiintoisin spottaus myytiin loppuun tuntia ennen kuin olin itse ostamassa. Aina ei mene putkeen.

No, ehkä joku vuosi uudestaan, paremmalla suunnittelulla ja kimppareissuna. Tänne muuten kannattaa varata hotellit todella ajoissa, etenkin jos messukeskuksen lähistölle tahtoo. Metrokin kyllä kulkee aika myöhään 10-15 minuutin välein ja taksi on sopuhintainen, joten keskusta ei ole huono valinta sekään. Bonuksena Rein-Ruhrin alueelta kivenheiton päästä löytyy mm. Dortmund, Köln, Düsseldorf ja muita isoja kaupunkeja, yhteensä yli 10 miljoonan asukkaan edestä. Reissua pidentämällä voi käydä monen sortin erikoisliikkeissä ja kaikkea muuta touhuamassa.

Eeppinen tapahtuma, mutta maksimihyödyn saaminen edellyttäisi parempaa ennakkoperehtymistä. Kylmiltään menemällä päätyi ihmettelemään enemmän kuin suorittamaan. Suosittelen silti jos vain aikataulu ja budjetti antavat myöten.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”