"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

bolttiksen damage

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
newbie
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 12.05.2003 15:42

bolttiksen damage

Viesti Kirjoittaja newbie »

eli lueskelin tossa sääntökirjan sivua 124 ja olen vähän ymmälläni tosta bolttiksen aiheuttamasta damagesta. miten toi strenghti vaikuttaa siihen damageen, kun kirjassa sanotaan, että aiheutuva damage määräytyy sen mukaan mitä d3 nopasta tulee, mutta silti puhutaan strenghtin vaikutuksesta eri rankkeihin joten...?? :oops:
im the new kid in town so dont pick on me
Stenvall

Viesti Kirjoittaja Stenvall »

Strengt on sillä 6 ja se vähenee joka rivillä yhdellä. Woundeja se aiheuttaa strengt määrästä riippumatta d3.
newbie
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 12.05.2003 15:42

Viesti Kirjoittaja newbie »

joo mutta mitä se strenght niinkun auttaa muuten kuin että se vähehenee joka rankilta
im the new kid in town so dont pick on me
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Kuten normaalistikin ampumisessa, vertaat aseen Strenghtiä kohteena olevan figun Toughnessiin, ja katsot kirjan taulukosta tarvittavan nopanheiton haavoittamiseen.

Bolt Throwerilla on S6. Oletetaan, että ammut sillä vaikkapa Empiren keihäsmiehiä (T3) ja osut. Ensimmäiseen riviin (=rank) nuoli osuu voimalla 6, eli tarvitset heittää 2 tai enemmän että ukkeli kuolee. Nuoli tulee sellaisella voimalla, että se jatkaa läpi seuraavaan rankkiin, mutta sen teho vähenee matkalla. Eli seuraavassa rivissä oleva ukko saa osuman voimalla 5. Esimerkissä edelleen 2+ riittää tappamaan keihäsmiehen. Nuoli jatkaa matkaansa kolmanteen riviin, nyt voimalla 4, eli keihäsmies kaatuu heittämällä 3 tai enemmän.

Tuo Boltti jatkaa siis rivien läpi matkaansa niin kauan, kunnes joko rivit loppuvat, tai et onnistu enää haavoittamaan kohdetta.

D3 wounds tarkoittaa, että osuessasi kohteeseen jolla on enemmän kuin 1 wound profiilissaan (esimerkiksi vaikkapa Ogre, jolla on W 3), heität ensin ylläolevan esimerkin mukaan haavoittuuko kohde. Sen jälkeen heität d3, joka on kohteen kärsimä vahinko.

Toivottavasti tuo nyt selvitti hieman. Kannattaa lukuista perussäännöt ampumisesta ja tuosta haavoittamisesta uudelleen läpi, kyllä ne siitä avautuvat.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

D3 siis on D6 mutta:

1-2=1
3-4=2
5-6=3
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Decrepify
Viestit: 134
Liittynyt: To 17.04.2003 23:13
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Decrepify »

Oikolukuhirvi kirjoitti:D3 siis on D6 mutta:

1-2=1
3-4=2
5-6=3
Multa löytyy joku jossain vanhassa pelissä käytetty 6 puolinen noppa, jossa on 2x1, 2x2 ja 2x3 puolet. Se on aika käytännöllinen D3
Grand Admiral Prawn
Viestit: 812
Liittynyt: To 17.04.2003 15:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Grand Admiral Prawn »

Minulla on myös tuommoinen, hauska kapistus. Lisäksi 40k:n kakkosedikassa käytetty - öh, se punainen, millä ammuttiin sarjatulta - niin se on myös D3 jos laskee salaman kolmoseksi ;)
Hunnien jäljiltä ei ruoho kasvanut, mutta Vantaan kaupunki hävittää puutkin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”