"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40k Huhuja & uutisia [Kommenttiketju]

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Sotahullu kirjoitti:Ork love 'umies!

http://natfka.blogspot.fi/2014/04/orks- ... x-and.html

Ehkä voisin kerätä sen 200+ örkkiä kaapista pois ja heittää ne isoon ämpärilliseen vihreää maalia. Ja myhäillä tyytyväisesti samalla kun hieron käsiä yhteen ;)
Mun kolme kaveria jotka pelaa orkeilla ovat erittäin tyytyväisiä =)
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Tsilari
Viestit: 136
Liittynyt: Pe 06.12.2013 20:42
Paikkakunta: Helsinki

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Tsilari »

- a box that makes 3 behemorks, giant orks, as large as a killa-kan. They are stitched-up painboy experiments with giant chainaxes and a cannon that shoots buzz saw-blades. There is a heavily armoured variant with power drills and some sort of shoulder-mounted beam weapon with a tesla coil muzzle.

Vaikka tuossa ei kuvaa näy niin kuulostaa siltä, että Örkit saavat ikiomat centurionit.
Interromancers waterboard your mind
Darkside
Viestit: 310
Liittynyt: Ke 22.02.2006 15:32
Paikkakunta: Tampere

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Darkside »

En voi olla kommentoimatta vielä tuota "7th" muutoslistaa. Itselle ei prosentit merkkaa mitään koska niin vähän liittolaisia käytän mutta kaikki muu sitten. Eikö tuo assaultin parantaminen mene jo taas toiseen äärilaitaan? Vasta keksittiin overwatch ja se ettei voi consolidoida uuteen yksikköön koska oli raivostuttavaa kun niin pystyi tekemään? Ja nyt se otetaan takasin? Ja vielä nerffiä overwatchiin? Eikö tässä nyt voisi ottaa jotain linjaa ja pysyä siinä? Toinen asia mikä pisti silmään oli tuo että vehiclet ei saa enää coveria jalkaväeltä. Niin monta kertaa kun täälläkin on puhuttu sitä miten esim tankit on nerffattu tässä edikassa maan rakoon eikä transportteja ym kannata käyttää niin tarvitsivatko ajokit todella vielä yhden huononnuksen? Luulisi että GW:lle on sadellut toiveita myös vähän paremmasta tasapainosta flyereihin nähden ja että tavallisilla ajoneuvoilla kannattaisi pelata taas.

Kaiken kaikkiaan kuulostaa kyllä paljon isommalta muutokselta kuin "pikkupäivitykseltä". Tosin vasta luin bolsista ketjua jossa arvioitiin sitä onko 40K nyt vihdoin saavuttanut sellaisen edikan jossa kannattaa pysyä, ottaen huomioon sen nykyisellään aivan järkyttävän massiivisen määrän codexeja ja imperial armoureja jotka jäisivät yhdessä yössä vanhaksi jos taas vaihdetaan edikkaa.
"Opinions are like assholes, everybody has one."
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Niin siis eihän tuossa ole kokonaisuutena mitään muuta kuin negatiivinen vaikutus peleihin. Jos tuolta saisi valita uudistukset ns. täsmänä niin ok, mutta tuo paketti, jos se toteutuu, tekee pelistä oikeasti todella tuskaista...paitsi jos pelaa muutenkin pelkästään sankareita ja ampuvia trooppeja.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Kohtahan se selviää mitä sieltä tulee ja millainen vaikutus sillä on peliin. Eikö nykyinenkin edikka ole muuten vähän tuskaista, jos ei pelaa lähinnä sankareita (mielellään retkueina) tai ampuvia trooppeja? Ja miten nuo muutokset jotka lähinnä helpottaisivat lähitaistelujoukkoja auttaisi noita ampujia?
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Remos »

Mielestäni toi Faeitilla ollut päivityshuhu näyttää pelkästään hyvältä.

Muistaisin pelanneeni vielä jonkin verran FaBaa kun siinä tuli ne prosentit ja se oli ainakin ihan hyvä. Kuten joku sanoikin ketjussa aiemmin, listat näyttävät enemmän armeijoilta kuin deathstar-spämmeiltä. Ei ne vitosen loputtomat copy-pastetkaan erityisen mieltä ylentäviä olleet kylläkään...
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

LAV-Kitsune- kirjoitti: Huomasin vasta jälkikäteen, että pitäisi olla vielä 1500pts lista. Niin pienessä listassa 25% olisi 375 eli pitkälti pitäisi valita haluaako oikeasti toisesta kirjastakin jotain yksiköitä vai menisikö pelkästään omalla kirjalla. Eli esimerkiksi ottaako toisen Helldraken vai Fleshhoundeja. Jos haluaa täysin mekanisoidun listan niin silloin ei demoneita ainakaan kannattaisi liittolaiseksi ottaa, joten minun tietämykseni loppuisi tässä =)
Niin, tuossa juuri on se pointtini. Codexeista saatavat todelliset listavariaatiot olisivat tuon muutoksen jälkeen laskettavissa yhden käden sormilla ja sormia jää vielä vapaaksikin. Ei minulla ole mitään shakkia vastaan, mutta jos haluaisin pelata shakkia niin pelaisin shakkia enkä hammeria. Minulle yksi pelin suola on se, että kahden pelin jälkeen omassa codexissa on vielä jotain nähtävää ja kokeiltavaa. Rupeaa olemaan aika nopeasti nähty pelit jos ruvetaan pakottamaan pistemääriä slottirajoitusten lisäksi. Vaikka tässä ei nyt ollakaan "peeaa" niin ei silti oikein tee hyvää sosiaalielämälle tai lompuukille ostaa kokonaan uutta armeijaa kerran kuussa edellisen muutuessa loputtomaksi toistoksi.

Ymmärrän kyllä, että juustuaddikteja täytyy ruveta kaitsemaan, mutta miksi se on tehtävä niiden kustannuksella jotka ymmärtävät jo valmiiksi, että pelissä on kyse ensisijaisesti muusta kuin rystyset valkoisina hanpaat irvessä vääntämisestä meiningillä josta voisi päätellä, että pelaajan henki lähtee jos ei voittoa tule. Miksi ei rajoiteta juustoa kun se nyt kuitenkin on lähes pelkästään combotusten tulosta? Miksi rajoitetaan monimuotoisuutta? Tämä varsinkin kun listaesimerkeistä selvisi ettei tuo aiheuta yhtään mitään muuta todellista muutosta peliin kuin sen, että ne joiden mielestä on mukava pelata rennommin eivät enää voi niin tehdä.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Remos kirjoitti:Mielestäni toi Faeitilla ollut päivityshuhu näyttää pelkästään hyvältä.

Muistaisin pelanneeni vielä jonkin verran FaBaa kun siinä tuli ne prosentit ja se oli ainakin ihan hyvä. Kuten joku sanoikin ketjussa aiemmin, listat näyttävät enemmän armeijoilta kuin deathstar-spämmeiltä. Ei ne vitosen loputtomat copy-pastetkaan erityisen mieltä ylentäviä olleet kylläkään...
Jos ei lasketa pisteprosenttiaivopierua ja niitä noista joissa ei ole mitään logiikkaa, olen samaa mieltä.

Niin siis tuohan ei vaikuta mitenkään niihin death stareihin. Se haittaa nimenomaan ihan kaikkea muuta paitsi niitä. Edelleen galaksin tähtöset ovat ihan entiseen malliin hommattavissa. :D
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Inouj
Viestit: 2650
Liittynyt: Ti 18.03.2003 16:56
Paikkakunta: Great Fields, ES

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Inouj »

Miksi prosenttirajat ei vaikuta mitenkään death stareihin?
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

shiwan kirjoitti:Niin siis tuohan ei vaikuta mitenkään niihin death stareihin. Se haittaa nimenomaan ihan kaikkea muuta paitsi niitä. Edelleen galaksin tähtöset ovat ihan entiseen malliin hommattavissa. :D
Um slotti systeemi nimenomaan suosii pienilukuista kalliita yksiköitä, by definition deathstar täyttää tuon määritelmän. Yksi super kallisyksikkö.

% systeemi taas suosii paljon halpoja yksiköitä joita voi spammata niin maan pirskatisti. Vrt ny ku voit esmes saada 3x40 pojon yksikköä. Jos sitten olisikin 25% pisteet käytettävissä niin 1850 pisteen armeija saisi 11 kipaletta noita tungettua listaan.

Deathstar yksikkö taas yksinään jo täyttäisi koko kategorian. Haluat deathstar eliitin? Ok et sitten välttämättä ota mitään muuta eliitistä. Nyt saisit viellä 2 muuta vaihtoehtoa sieltä.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Parempi kysymys on se, että vaikuttavatko ne jotenkin. Jos pisterajoitus ei eliminoi niiden paikalle saamista, vaikutusta ei ole. Jos oltaisiin haluttu tylpistää terävin kärki olisi pitänyt rajoittaa combotuksia, ei niihin sijoitettavia pistemääriä.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Darkside kirjoitti:Eikö tässä nyt voisi ottaa jotain linjaa ja pysyä siinä?

Tosin vasta luin bolsista ketjua jossa arvioitiin sitä onko 40K nyt vihdoin saavuttanut sellaisen edikan jossa kannattaa pysyä, ottaen huomioon sen nykyisellään aivan järkyttävän massiivisen määrän codexeja ja imperial armoureja jotka jäisivät yhdessä yössä vanhaksi jos taas vaihdetaan edikkaa.
Tuntuu olevan oletus että GW edes YRITTÄISI lukita editionia ;) GW ei pyri kohti "täydellistä" editionia jossa sitten pysyy vaan suoraan pyritään siihen että uusi editio tulee aina tasaisin väliajoin. Faba edikat 4:sta eteenpäin: 1992, 1996, 2000, 2006, 2010.

40k: 1987, 1993, 1998, 2004, 2008, 2012

Selvä kuvio havaittavissa.

GW:n tavoite ei ole entistä parempi tai entistä huonompi vaan erillainen.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

shiwan kirjoitti:Parempi kysymys on se, että vaikuttavatko ne jotenkin. Jos pisterajoitus ei eliminoi niiden paikalle saamista, vaikutusta ei ole. Jos oltaisiin haluttu tylpistää terävin kärki olisi pitänyt rajoittaa combotuksia, ei niihin sijoitettavia pistemääriä.
Tuohan just rajoittaa kombotuksia. Otat death starin, et saa muuta mukaan. Nyt saat deathstarin+muuta.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Kyllähän ne pisteet tietty rajoittaa nytkin noita megayksiköitä, ei siihen kauheasti mahdu spämmäämään pikkyksiköitä kaveriksi. Mutta eipä nuo nykyiset hirmuyksiköt kauhean suuria muutoksia kestä taikoihin, allyihin ja skillien jakaantumiseen, etteikö pahin kärki menisi pois. Todellinen ongelma noissa taitaa kuitenkin tällähetkellä olla se, että ally-skillijako-hinailemisella saa noille parhaille yksiköille hit and runin, joka estää sen helpoimman vastauksen noille, eli jumittamisen. Se tuhannen pisteen khymera-beastherd esim. jumahtaisi ensimmäiseen dreadnoughtiin ihan kohtuullisesti ilman hit and runia.

Turvallista lienee olettaa kuitenkin, että jos ja kun uusi edikka tulee, niin jotain muitakin muutoksia tulee kuin nämä. Jos huhut faban ja nelkkarin hinaamista lähemmäs toisiaan pitävät mitään eprää, niin olisi helppo kuvitella että jonkunlainen magic phase tulisi 40k:honkin, jolloin psychic powereita voisi olla jotain toivoa dispellata muillakin kuin space wolfeilla ja necroneilla.
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

tneva82 kirjoitti:
shiwan kirjoitti:Niin siis tuohan ei vaikuta mitenkään niihin death stareihin. Se haittaa nimenomaan ihan kaikkea muuta paitsi niitä. Edelleen galaksin tähtöset ovat ihan entiseen malliin hommattavissa. :D
Um slotti systeemi nimenomaan suosii pienilukuista kalliita yksiköitä, by definition deathstar täyttää tuon määritelmän. Yksi super kallisyksikkö.

% systeemi taas suosii paljon halpoja yksiköitä joita voi spammata niin maan pirskatisti. Vrt ny ku voit esmes saada 3x40 pojon yksikköä. Jos sitten olisikin 25% pisteet käytettävissä niin 1850 pisteen armeija saisi 11 kipaletta noita tungettua listaan.

Deathstar yksikkö taas yksinään jo täyttäisi koko kategorian. Haluat deathstar eliitin? Ok et sitten välttämättä ota mitään muuta eliitistä. Nyt saisit viellä 2 muuta vaihtoehtoa sieltä.
Jep, mutta saat sen death starin. Sillä aikaa huonot fiilistely-yksiköt ovat kielletty koska maksavat lähes sen mitä se yksi tähtönen (defiler vs. 9 screameria (heraldia ei lasketa koska kategoria ei ole sama kuin screamereilla)). 195p vs. 225p. Toinen voittaa pelejä, toinen näyttää kivalta. Molempia saa yhden. Kummankaan lisäksi ei saa samasta kategoriasta enää mitään.

Ylipäätään miksi se on hyvä juttu, että (pl. tidespämmi) kaikki helpot "voittonappulat" ovat edelleen sallittuja, mutta monimuotoisuus on kielletty? Minä en nyt katso tätä turnausnäkökulmasta. Turnausnäkökulmasta katsottuna kompit ovat paras vaihtoehto tylsyttää liian teräviä kärkiä pelissä. Ja joo, on oma lehmä ojassa. Nyppii aika *elvetisti ajatus siitä, että kaapissa makaa maailman tappiin saakka 2 fiendiä, defiler, lantikka, obleja, 2 raakkia, raptoreita, termareita jne. vain koska joku nyt päätti, etten saa pelata muuta kuin prinssejä ja kultisteja + max 1 yksikkö per elite/fast/heavy kategoria vain siksi, ettei GWn kollektiivinen ammattitaito kykenisi kehittämään niinkin huikeaa asiaa kuin codexin erratointi järkeväksi.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Antrax
Viestit: 1341
Liittynyt: Pe 11.04.2003 18:21
Paikkakunta: Pori

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Antrax »

En tiedä, vaikuttaa mielenkiintoiselta. Melee kaipaakin vähän rakkautta. I testi overwatchiin ja combatista toiseen sweeppaaminen voi olla just ok. Ja kuten sanottiin en usko että HQ olisi max 25%, vaan ehkä just se max 50%. Mutta en minä tiedä, sen näkee sitten.

Nykyään kaikki listat tuntuu olevan sitä että otetaan MSU troopit mitkä on pakko ottaa, ehkä vähän lisää jotta scoree mutta taistelun kuitenkin hoitaa se HQ, elite ja fast ja heavy hoitaa ampumisen. Jos saadaan min 25% trooppeihin, niin pienempiin peleihin (alle 1k) tulee ainakin mielenkiintoista settiä. Täällä päin on ollut pari pientä turnausta (600p ja 750p), joissa troopit on usein olleet se 'minimi troop' ja sitten jotain kallista tappajaa mukaan.

Yhdeksi kysymykseksi nousee tietty se että kenellä on parhaat troopit? CSM pelaajana en ole hirveän peloissani vielä, koska lordeilla saa kulttimariineita trooppiin plus supplementit tuo omiaan (possessed maby?). Tämä tietty pakottaa omaamaan enemmän trooppia, joka voi olla GW:n seuraava kikka saada pelaajat ostamaan lisää figuja. Positiivisin mielin vielä toistaiseksi.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

tneva82 kirjoitti:
shiwan kirjoitti:Parempi kysymys on se, että vaikuttavatko ne jotenkin. Jos pisterajoitus ei eliminoi niiden paikalle saamista, vaikutusta ei ole. Jos oltaisiin haluttu tylpistää terävin kärki olisi pitänyt rajoittaa combotuksia, ei niihin sijoitettavia pistemääriä.
Tuohan just rajoittaa kombotuksia. Otat death starin, et saa muuta mukaan. Nyt saat deathstarin+muuta.
En ehkä ollut riittävän selkeä sanoissani. On täydellisen yhdentekevää saatko jotain muuta kuin sen tähden. Jos saat sen tähden niin säätö edikassa/codexissa on epäonnistunut.
Halutaan saada ihmiset pelaamaan enemmän "armeijan" näköisiä listoja? Ok, annetaan joku hyvä syy tehdä niin sen sijaan, että pakotetaan siihen.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Antrax kirjoitti: Yhdeksi kysymykseksi nousee tietty se että kenellä on parhaat troopit? CSM pelaajana en ole hirveän peloissani vielä, koska lordeilla saa kulttimariineita trooppiin plus supplementit tuo omiaan (possessed maby?). Tämä tietty pakottaa omaamaan enemmän trooppia, joka voi olla GW:n seuraava kikka saada pelaajat ostamaan lisää figuja. Positiivisin mielin vielä toistaiseksi.
Se, kannattaako tuosta huolestua tuossa kontekstissa riippuu täysin siitä mihin niitä trooppeja vertaa. Niissä on kuitenkin edelleen pelin heikoin hinnan ja tehojen suhde. Pitää muistaa, että cultistit ovat sen kirjan ylivoimaisesti paras trooppivaihtoehto. En tiedä nykyistä kaartilaisen hintaa, mutta jos lasgun-janari kaartille maksaa edes suht. saman kuin cultisti niin CSM-troopit jäävät jopa kaartin peruskauralle. Ei niin, että CSM olisi huono, mutta siitä tulee sellainen kun se pakotetaan tuomaan tolkuttomia määriä codexin kädettömintä sakkia kentälle.

Mutta niin, keskustelu ei ollut aiheesta CSM vaan tulevaisuuden näkymistä. Toistaiseksi on todella, todella synkkää tiedossa.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Lucidus
Viestit: 144
Liittynyt: Ke 10.07.2013 08:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Lucidus »

En oikein usko että pisterajat toimii estämään deathstareja jos ylipäätään mikään kuin erilliset kiellot kombojen käytöstä. Tuohon voisi laittaa rajat kuten että ykköstä ei saisi rerollata, mutta se ilmeisesti toisi muita ongelmia.

Pisterajojen suhteen voisi olla yksinkertainen sääntö, että troopseja täytyy olla tietty osa pisteistä. Tämä tosin ei haittaisi osaa ollenkaan ja toisia sitten enemmän. Se että näyttäisi enemmän armeijalta ei oikein toimi, koska monessa armeijassa yksiköitä on aivan liian vähän. Minusta erikoistuneet iskujoukot ovat aivan hyvä määritelmä ja ne antavat enemmän vapauksia.
Avatar
Antrax
Viestit: 1341
Liittynyt: Pe 11.04.2003 18:21
Paikkakunta: Pori

Re: 40k Huhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Antrax »

shiwan kirjoitti:
Antrax kirjoitti: Yhdeksi kysymykseksi nousee tietty se että kenellä on parhaat troopit? CSM pelaajana en ole hirveän peloissani vielä, koska lordeilla saa kulttimariineita trooppiin plus supplementit tuo omiaan (possessed maby?). Tämä tietty pakottaa omaamaan enemmän trooppia, joka voi olla GW:n seuraava kikka saada pelaajat ostamaan lisää figuja. Positiivisin mielin vielä toistaiseksi.
Se, kannattaako tuosta huolestua tuossa kontekstissa riippuu täysin siitä mihin niitä trooppeja vertaa. Niissä on kuitenkin edelleen pelin heikoin hinnan ja tehojen suhde. Pitää muistaa, että cultistit ovat sen kirjan ylivoimaisesti paras trooppivaihtoehto. En tiedä nykyistä kaartilaisen hintaa, mutta jos lasgun-janari kaartille maksaa edes suht. saman kuin cultisti niin CSM-troopit jäävät jopa kaartin peruskauralle. Ei niin, että CSM olisi huono, mutta siitä tulee sellainen kun se pakotetaan tuomaan tolkuttomia määriä codexin kädettömintä sakkia kentälle.

Mutta niin, keskustelu ei ollut aiheesta CSM vaan tulevaisuuden näkymistä. Toistaiseksi on todella, todella synkkää tiedossa.
Niin, kultistit ovat ehkä parasta nykyisessä metassa. Se miten meta muuttuu jos kaikki joutuisivat ottamaan se 25%+ trooppeja et varmaan sinäkään pysty suoralta kädeltä ennustamaan. Kuitenkin kulttimariineissa on paljon optiota. Troopit harvoin taistelevat nykyisessä metassa trooppeja vastaan, josta tulee se että niiden pitää olla A:halpoja tai B:omata jonkun pro kikan.

Trooppien pakotus jo itsessään joissain armeijassa syö pisteitä niiltä MegaDeathStareilta.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”