"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Wood Elves -kirja 2014

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Haastetta siinä kyllä tulee olemaan, jotta löytyy tasapaksusti kaikkea vastaan pärjäävä buildi. Työkaluja näiltä löytyy aika moneenkin juttuun, mutta kaikkeahan ei voi samaan armeijaan saada. Siskojen ja Wild Ridereiden & War Dancereiden ja War Hawkkien kohdalla joutuu jo päättämään mitä oikein ottaa.

Raskaasti panssaroituja jalkaväkiarmeijoita vastaan Welffeiltä ei kyllä tunnu löytyvän muuta kuin tuo S3 ampuminen ja loitsut, closiksessa KB on parempi pieniä cavalry -yksikköjä vastaan ja jotain charactereja metsästettäessä. Toki Waywatcherit niittaa cavalryn kaukaakin ja paljon varmemmin kuin jotkut Dancerit ja haukat.

Kaiken avain on tosiaan se metsätaistelu, ja sen kohdalta kannattaa huomioida miten yksikkönsä asettelee. Vähintään puolet figuista tulee olla metsässä jotta saa hyödyn Forest Stalker -säännöstä, tämä käytännössä tarkoittaa hordemuodostelmassa 30 figun ryhmältä eturivin täyttä olemista citadel woodsin alustan päällä, ja toisesta rivistä pitää olla milli pari siinä päällä myös, kunhan sen paljaalla silmällä näkee.

Welfficavalryn kohdalla on vähän helpompaa jos yksiköllä on vain yksi tai kaksi rankkia, silloin riittää että se eturivi on tuon hitusen verran metsän alustan päällä. Kolmerankkisen Glade Rider -yksikön kohdalla pitää saada eturivi sinne metsään kokonaan ja toisesta rivistä taas se hitunen.

Curse of Anraheir tekee closiksista varsin edulliset Welffeille, kyllä nuo Siskot ihan pakollinen ostos on. Siitä ei saa unohtaa sitä toista efektiä, eli -1 hittiin closiksessa ja ampumisessa casterin seuraavaan magic phaseen saakka. High Magicin Hand of Glorylla taas voi saada welffiyksikön WS:iin +D3. Siinä vaiheessa kun niihin haltioihin osutaan enää kutosilla, homma on aika selvä.

Jos metsään haluat mennä nyt niin takuulla yllätyt. ;)
Morrigan
Viestit: 811
Liittynyt: La 13.10.2007 13:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Morrigan »

Näin alkusilmäyksellä welffit vaikuttaa kovalta armeijalta, varsinkin armeijoita vastaan jotka maksavat paljon extraa kovasta pellistä. Armeija on todella mobiili ja ampuu lujaa, jolloin avoidance lista toimii. Meleettää armeija ei oikein osaa yhtään, treekininejä voi kenties harkita, samoin rankkureita. Ne ovat kuitenkin huonompia kuin muiden armeijoiden vastaavat. Wild riderit toki lyövät chargessa kovaa, mutteivat kestä yhtään mitään. Voittavat siis kaikki pienet yksiköt. Waywatcherit vaikuttavat pakko ostokselta, samoin siskot. Perus glade guardin ongelma on mobiiliuden puute, mutta pienet ryhmät näitä ovat tehokkaita kun ei niitä haeta millään viidellä kaaos warhoundilla kuitenkaan. Furion on hehkuttanut pieniä eternal guard bokseja champalla, koska ne toimivat hyvin diverttinä.

Kaikkiaan kirja on tosi miellyttävä ja hyvä, tykkään. Näin ennen yhtään testipeliä sanoisin kirja powerlevelin olevan ehkä empiren luokkaa, eli siellä keskikastissa. Sisäinen balanssi on vähän mitä on meleeyksiköiden huonouden takia, mutta kaikkea ei voi saada.

Also, jos pelaaja osaa yhtään pelata niin moonstone of the hidden ways toimii kyllä. Sulla on kuitenkin armeija joka vanguardaa ja scouttaa ja osaa lyödä ne vastustajan pikku unitit pois niistä metsistä. Jos vastustaja tunkee deathstarinsa sinne niin hyvä vaan, olkoot siellä. Harkitsen itse BSB:llä moonstonen ja HoDA:n välillä.
Euroopan mukavin mies
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Moonstonen pitäisi kyllä mahtua Spellweaverillekin, ellet laita sitä kantamaan Tammenterhoa?
Morrigan
Viestit: 811
Liittynyt: La 13.10.2007 13:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Morrigan »

Joo, kylhän se silleki mahtuis, mut haluaisin sen MR3:sen tohon listaan. Noi haltiasankarit on aika tulenarkoja snipuille, ja rulla nyt sille tulee pakostakin.
Euroopan mukavin mies
Avatar
jupu_pupu_mies
Viestit: 2564
Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
Paikkakunta: Hönölä

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja jupu_pupu_mies »

Paras MSU armeija imo. Hyvä paritus ase ritaridösiä vastaan jotka on hallinnut metaa ainakin vuoden verran. Tosin kuvittelisin demonien olevan kamala matsi.

Kaikki jää eternal guard hordet on höpöhöpöä. Tahdot vältellä vihua ja päättää itse ne 6b combatit jota oot näätäilly koko pelin :D

Glade riderit on hyviä 5 kokosina häiriköimään vihua ja paistien sotakoneita. Kyllä noilta pystyy depoomalla suojautumaan.

Ja Olli, itse huudan empireä yhdeksi parhaista armeijoista koska pystyy pelaamaan "kaikki" matsit ja niillä on pelin paras monstrous infantry.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Onko btw nyt todella niin, että taikanuolia saa vain yhdet kutakin per armeija, koska ovat enchanted itemeitä? Itse sanoisin että nuolet eivät ole uniikkeja (kuten eivät kaaosritareiden aseetkaan), mutta varmistakaa nyt joku villi turnausten sääntömestari tämä.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Gilaelin kirjoitti:Onko btw nyt todella niin, että taikanuolia saa vain yhdet kutakin per armeija, koska ovat enchanted itemeitä? Itse sanoisin että nuolet eivät ole uniikkeja (kuten eivät kaaosritareiden aseetkaan), mutta varmistakaa nyt joku villi turnausten sääntömestari tämä.
Kyllä ainakin ite käsitin että jokainen unitti voi ottaa niitä mitkä niitä saa. Ei army bookissa sanota että one per army. Charactereille ne katsotaan enchanted itemeiksi.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Superarjalainen
Viestit: 191
Liittynyt: Su 13.02.2011 21:17

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Superarjalainen »

Nyt kyllä keksitään sääntöjä tyhjästä, welffien kirjassa sanotaan eksplisiittisesti niiden olevan enchanted itemeitä. BRB:n mukaan jokaista määtsik itemiä saa olla armeijassa vain yksi sama, ei sitä joka army bookissa erikseen mainita. Vai saanko ottaa monta banner of the world dragonia koska army book ei sitä kiellä?
Eikä characterit ole mikään poikkeus taikanuolien kohdalla, mitään sellaista ei sanota koko kirjassa. (Asiaa on huomioitu ainoastaan sillä, että nuolet ei estä ottamasta MUITA enchanted itemejä, mistä charrut sitten hyötyy.) Itekki tykkäisin et niitä sais ottaa useampia samaa, mutta RAW niin ei voi tehdä.
Avatar
Sutenööri
Viestit: 1122
Liittynyt: To 28.08.2003 17:30
Paikkakunta: Joensuu

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Sutenööri »

Superarjalainen kirjoitti:Nyt kyllä keksitään sääntöjä tyhjästä, welffien kirjassa sanotaan eksplisiittisesti niiden olevan enchanted itemeitä. BRB:n mukaan jokaista määtsik itemiä saa olla armeijassa vain yksi sama, ei sitä joka army bookissa erikseen mainita. Vai saanko ottaa monta banner of the world dragonia koska army book ei sitä kiellä?
Eikä characterit ole mikään poikkeus taikanuolien kohdalla, mitään sellaista ei sanota koko kirjassa. (Asiaa on huomioitu ainoastaan sillä, että nuolet ei estä ottamasta MUITA enchanted itemejä, mistä charrut sitten hyötyy.) Itekki tykkäisin et niitä sais ottaa useampia samaa, mutta RAW niin ei voi tehdä.
Mitenkäs demonien aseet sitten, niillä on pohjalta suoraan Magic weapon, ja näitähän ei sitten saa ottaa kahtaa unittia koska sääntökirja kieltää. Voitaisiinko muuten tehdä näille sääntöulinoille ja woodelffien uusille kirjoille vaikka uusi topikki koska nämä ei ole huhuja eikä uutisia?

-Juha-
Superarjalainen
Viestit: 191
Liittynyt: Su 13.02.2011 21:17

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Superarjalainen »

Toi on kyl ihan ihan totta mitä sanoit RAWina :D silloinhan sama pätis myös welffien taikanuoliin lol.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Jos yhdellä kaaosritarilla on taikamiekka tai yhdellä haltijalla on taikanuolet, ne loputhan siis ampuu norminuolilla kun vain yhdellä saa olla se itemi? Heitämmä jatkossa yhden jouskarin/yhden ritarin erikseen taika-aseen takia.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Allu-Hemmo
Viestit: 306
Liittynyt: Ke 18.02.2009 14:41
Paikkakunta: Turku

Re: Fabahuhuja & uutisia

Viesti Kirjoittaja Allu-Hemmo »

ile kirjoitti:Ne puumiehetkin... Kamalaa tämän muovin aikakausi. Vihdoinkin skulpterit sais tehdä melkein mitä sielu sietää, mutta sieltä sitten tulee tällaista... Mä lienen vain esteettisesti rajoittunut, kun ei nappaa.

-ile
Joo ei mustakaan noi puumiehet oo yhtään hyvännäkösiä. Jotenkin väkisin koitettu saada semmosen aerodynaamisen ja nopean näkösiä ja lopputulos on että näyttää puiselta demonilta.
Kirjasta en osaa sanoa mitään kun ei sitä ole, mut hyvä jos ovat päivittäneet ne muiden rinnalle.
Morrigan
Viestit: 811
Liittynyt: La 13.10.2007 13:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Morrigan »

Tuo taikanuoli asia on atm. ETC:n AR-tiimin käsittelyssä. Arthain totesi, että ei saisi dublikoida, mutta slugin mielestä saisi. Toki niin kauan kun ei pelaa ETC:tä niin se on sitten pelaajien itsensä päätettävissä. Itse sanoisin intention olevan niin, että niitä saa dublikoida, mutta tosi epäselvää se atm on.
Euroopan mukavin mies
Avatar
Sutenööri
Viestit: 1122
Liittynyt: To 28.08.2003 17:30
Paikkakunta: Joensuu

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Sutenööri »

Noita taikanuoliahan ei voi oikein kaaosritareiden meloihin verrata koska nehän ei ole magic weaponeita vaan antavat magic attackit ja +1str, tosin demonien core jannuillahan on yleensä aina magic weapon (hellblade jne.) niin mites noitten kanssa sitten, niitäkäänhän ei sitten saa kuin pelata yhtä kappaletta, vai sanotaanko siellä jossain eriksekseen, että niitä saa olla useampi.

-Juha-
Morrigan
Viestit: 811
Liittynyt: La 13.10.2007 13:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Morrigan »

Sankarit ja taikanuolet nostavat sitten toki myös sen kyssärin, että viekö ne tilaa magic item poolista. Itse pelaan ainakin alkuun tosiaan turvallisesti, eli en dublikoi nuolia ja lasken nuolet viemään tilaa magic itemeistä. Silloin ei voi mennä vikaan. =)
Euroopan mukavin mies
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Morrigan kirjoitti:Sankarit ja taikanuolet nostavat sitten toki myös sen kyssärin, että viekö ne tilaa magic item poolista. Itse pelaan ainakin alkuun tosiaan turvallisesti, eli en dublikoi nuolia ja lasken nuolet viemään tilaa magic itemeistä. Silloin ei voi mennä vikaan. =)
Turvallinen valinta, ja voi hyvin olla ihan oikea tulkinta. Ihan sääntöjen mukaan mun mielestä niitä ei voi duplikoida eri yksiköille, mutta mä olen vähän niinkuin etelään osoittava kompassineula näissä yleensä.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
rpr
Viestit: 586
Liittynyt: Ti 24.07.2007 17:04
Paikkakunta: esPoo
Viesti:

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja rpr »

Olettaisin kyllä, että saa olla duplikaatteja eikä lasketa poolista, kaikki muu on vaan vääntöä kun GW on taas kämmännyt yksiselitteisten sääntöjen kirjoittamisen.. Siellä on taas kirjoittajalla ollut joku mindsetti eikä ole nähnyt tarpeelliseksi tarkentaa suuntaan tai toiseen, koska tietysti kaikki ajattelee kuten hän.

Nyyh missä altered :[ Tuo 25 pongon magic item rajoitukset noilla "kindred charruilla" tekee niistä kyllä vähän tunkkeja.. mutta yhä saa waystalkkerille spessujouskarin, saako se sitten 4 multiple shottia tahi 2 no-AS -shottia?
Morrigan
Viestit: 811
Liittynyt: La 13.10.2007 13:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Morrigan »

rpr kirjoitti: Nyyh missä altered :[ Tuo 25 pongon magic item rajoitukset noilla "kindred charruilla" tekee niistä kyllä vähän tunkkeja.. mutta yhä saa waystalkkerille spessujouskarin, saako se sitten 4 multiple shottia tahi 2 no-AS -shottia?
Ei saa kuin yhden multiple shotin, aika selkeästi sanottu sekin. Waywatcherien sääntön antaa multiple shot (2) ja jousi multiple shot A+1. Voit valita kumpaa multiple sohttia käytät, molemmista saa saman verran. Eli aina kantsii ampua no as nuolia jos ostaa tuon jousen.
Euroopan mukavin mies
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Taikanuolet, joo.

Armeijakirja antaa eksplisiittisesti kokonaisen yksikön ottaa jokaiselle modelille saman enchanted itemin. Tämä on poikkeus sääntökirjan sääntöön joka sanoo että jokaisen magic itemin voi ottaa vain kerran armeijaan.

Sääntökirja ei anna meille sääntöjä missä yksikön jokaisella modelilla oisi sama magic item. Welffikirjakaan ei meille sellaisia sääntöjä anna, sehän sanoo vaan jotta nuolet on enchanted itemeitä ja eivät estä modeleita ottamasta toista enchanted itemiä.

Siispä tästäkään jutusta ei voi sanoa, miten GW on sen oikeasti tarkoittanut. Ysiedikassa ehkä saadaan vastaus, toivottavasti.

Sillä välin meidän pitää sopia tuo itse. Listat joissa kaikki yksiköt käyttävät samoja nuolia ovat minusta tympeän näköisiä, olisi kiva nähdä taktista varianssia nuolien suhteen. Olen siksi nuolten "duplikoimista" vastaan.
Avatar
Ninnuli
Viestit: 393
Liittynyt: Ke 11.11.2009 07:20
Paikkakunta: Raisio

Re: Wood Elves -kirja 2014

Viesti Kirjoittaja Ninnuli »

ite en näe niin pahana tuota duplikoimista joskin on se hiukan tympeä jos kaikilla yksiköillä on samat nuolet...siksi itekin muokkasin 2000 pts:n listani hiukan ja nyt siel on hiukan eri nuolia yksiköillä joita voin kokeilla miten toimivat...joskin ite en tykkä sitä että on eri palavat nuolet force of destructionille ja orderille...vois olla vaan yks palava nuoli kumpakin varten kun nyt joutu vaihtaman aina nuolta sen mukan mihin kastin kukin armeija kuuluu ja jäähän siel tumpparit ja ogret joita vastan ei es ole palava nuolta ku eivät olekumpakan vaan nykyisen edikan liittoutumis sääntöjen mukaan neutraleja vaikka kyl se poltto ominaisuus toimi niitäkin vasta eli saa regen pois kuitenkin mut ei saa sitä plussa to woundin...forest spiritei lyötin tässä kirjassa kuin vierasta sika ja huononivat mielestäni kanssa huomattavasti vaikka aion silti ite kokeilla josko dryadit silti tekisivät jotakin peli kentällä...muuten kirja on mielestäni hyväja huomattavasti parempi kuin edellinen kirja joka oli niin epätasapainoinen että paha teki...odotan innolla kun pääsen käytännössä testaman tuota uutta kirja ja armeija...
Wh40k
Adeptus mechanicus/Skitarii
1.1.18 =>
W-D-L
15-6-25
Faba
OK
1.1.18 =>
W-D-L
5-7-2
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”